Turkije. zich niet verder had verspreid, geblnscht werd, terwijl dadelijk geneeskundige hulp aan het geheel met brandwonden overdekte kind werd verleend. De hervormde kerk te Rumpt zal door de zorg van het kerkbestuur eene belang rijke restauratie ondergaan. Deze kerk, welker bouworde van hoogen ouderdom de kenmerken draagt, moest noodig hersteld worden. Het kerk bestuur, de bouworde waardeerende, heeft haar laten opnemen door den architect Hermans uit 's-Bosch, onder wiens toezicht de St.-Janskerk aldaar wordt gerestaureerd. Op zijn raad besloot het kerkbestuur de kerk met behoud van haar bouwstijl te laten restaureeren. Thans zijn o. a. de oude ramen geheel door nieuwe, en wel van ge brand glas, vervangen, die te zamen, naar men zegt, pl. m. f 5000 kosten. Gisternamiddag is een man onder een Dordrecht passeerenden spoortrein geraakt, ten gevolge waarvan hij zoo hevig werd verwond, dat de dood onmiddellijk is gevolgd. Uit Sloterdijk wordt van 21 dezer gemeldDat otide volksgebruiken soms een taai leven kunnen hebben, wordt niet het minst door den zoogenaamden „Hartjesdag" bevestigd. Jaar op jaar komen hier den derden Maandag in Augus tus zwermen uit de hoofdstad opzetten, ofschoon er niets te doen of te halen is, wat eenigszins dat bezoek verklaart, 't Schijnt of men alleen wil laten zien, hoe echt gemeen het Amsterdamsche gemeen is. Ook gisteren was dit het geval. Met uitzonde ring van weinigen die alleen uit nieuwsgierigheid waren gekomen, om de „herrie" te zien, was het niets dan liederlijk volk, dat ons met een bezoek kwam vereeren. Allerlei groepjes en tafereeltjes! Hier een zeker soort van dames in een huurrij tuig, die den koetsier stapvoets door het gedrang lieten rijden, en inmiddels met onbeschaamde blik ken rondzagen, of er ook iets van haar gading was. Dóór een persoon, die mirakeldronken door drie mannen bij het hoofd en de beenen werd weg gedragen en in het natte gras van den dijk gelegd, omdat hij een stuip of een toeval had gekregen. Elders een vechtpartij in de kroeg of een hospartij op de publieke straat. En onder dat alles klonk het geluid van heesche dronkemansstemmen, gillende vrouwen en meiden, zagende draaiorgels en schreeu wende koek- en zuurventers verward dooreen. De veldwachters hadden handenvol werk en moesten bij herhaling tot opsluiting de toevlucht nemen. Zoo werd ook een marinier ingerukt, die een rustig burger met een scherf van een flesch of kruik een zóó flinke snee in het gezicht gaf, dat de' geneesheer moest ontboden worden om het bloed te stelpen en de lappen aan elkaar te hechten. Iq één woord, het was een walgelijk schouwspel, door diepgezonken vrouwen en verloopen kerels opgevoerd. Niet onaardig was het, dat zich onder de vermakelijkheden van dezen avond ook een krachtmeter bevond. Men werd namelijk in de gelegenheid gesteld met een hamer op een aan beeld te slaan, ten gevolge waarvan een veer om hoog sprong langs een genummerde schaal. Met hoe meer kracht nu de hamer neerdaalde, te hoo- gèr sprong ook de veer. Was het misschien van den ondernemer een fijne ironie, om eens te laten zien, over hoe weinig spierkracht de ontzenuwde, mannetjes, die den Hartjesdag komen vieren, te beschikken hebben? In den laatsteu t\jd is door zekeren tuinier in een der kolenmijnen in Vorsigwerk (Opper-Silezië) met goed gevolg het kweeken van champignons ondernomen op eene diepte van 126 meter. In verlaten gaanderijen brengt hij op den vloer een 4 duim dikke laag gestampt, verrot hout aan, daarop eene laag verrotten paar- denmest van dezelfde dikte en vervolgens eene laag droge tuinaarde van 6 duim dik. Nu is de aanleg voor de kweeking der champignons gereed en bij eene gemiddelde warmte van 8° Reaumur groeien de paddenstoelen voorspoedig en ontwik kelen goed. Ter grootte van een groote hazelnoot worden zij in den handel gebracht en moeten zelfs in fijnheid van smaak die overtreffen welke in de vrije natuur zijn gewassen. Kort na den brand v a n h e t „S o u- thern hotel" kwam de bezitter van een hotel te Chicago op de gedachte om zijn personeel zoo danig te iustrueeren en te oefenen, dat bij een eventueelen brand in zijn woning ook geene mi nuut door verwarring kon verloren gaan en dat ieder bij het eerste alarm onmiddellijk wist wat hem te doen stond. Verscheidene dagen lang on derrichtte hij zijne boekhouders, kellners, koks, huisknechten, schoenpoetsers en wat er meer voor personeel aan zijn hotel verbonden was, en ieder kende nauwkeurig zijn plicht. Toen kon hij den lust niet langer onderdrukken om eens de proef te nemen hoe zijne bedienden zich van hunne taak zouden kwijten. Daartoe gaf hij in den nacht van 4 op 5 Juni jl., te ongeveer 2 uren, onver wacht het overeengekomen brandsignaal. Schoen poetsers en kellners stormden langs alle corridors en klopten hevig op de kamerdeuren om de gas ten uit den slaap te wekken; de portiers waren in een oogenblik in de bewaarplaats der bagage en wierpen de koffers naar buiten; de boekhou ders en kassiers vlogen met de boeken, vreemden- registers en het geld het huis uit en boven aan de hoofdtrap dreef de Oberkellner de van alle kanten toestroomende, half gekleede gasten met spoed aan en de trap af. Toen allen heeren, dames en kinderen beneden in de vestibule vereenigd waren, sprong de hotelhouder met zijn horloge in de hand op eene tafel en sprak„Mijne heeren en dames! De gebeurtenissen bij den brand van het Southern hotel in St.-Louis liggen u allen nog versch in 't geheugenSinds dien verschrikkelijken nacht ben ik er onophoudelijk op bedacht geweest om maatregelen te nemen, die dergelijke ongelukken in mijn hotel konden voor komen, en met dit doel heb ik al mijne onder- hoorigen, tot den messenslijper toe, zoo geïnstru eerd, dat bij het uitbreken van een brand ieder voor zich weet, wat hij te doen heeft. Dat zij hun plicht goed kennen, heb ik zoo even duidelijk be wezen 4 minuten en 38 seconden nadat ik het eerste alarmsignaal heb gegeven, heeft men den laatste der logeergasten den dikken gentleman van n°. 327, in hemd en bedlaken gewikkeld van de trap gerold. Ik zie, dat niet één bewoner van het hotel ontbreekt, niemand van u heeft letsel bekomen, alles is zonder de minste verwar ring afgeloopen. „Mijne heeren en damesIk dank u uit den grond van mijn hart en wensch u verder goeden- nachtDe hemel zegene uAls gij u straks we der naar uwe kamer zult begeven hebben, zal ik de vrijheid nemen u eenige mijner adreskaarten te doen ter hand stellen, die gij wel onder uwe vrienden zult verspreidenterwijl ik niet twijfel of de uitstekende maatregelen, die in mijn hotel zijn genomen tegen brOp dit oogenblik vloog hem eene goedgevulde reistasch tegen het hoofd en wierp hem van de tafel. Dit was het sein tot een algemeenen aanval, en ondanks hun négligé wierpen de gasten zich op den hotelhou der en takelden hem duchtig toe. Van verdere dergelijke proefnemingen heeft hij zich voorgeno men voorshands af te zien. De Russische „Nieuwe Tijd" deelt het volgende verhaal medeIn een bataljon sappeurs bij het Russische leger deed zekere Kramara dienst, uit het district Vassilkof, gouvernement Kiew. Kort na de mobilisatie stierf zijne vrouw, en zijn elf jarige zoon Lucien, zich in de wereld alleen ziende, nam het kloek besluit om zijn vader te gaan op zoeken. Terwijl hij in Bessarabië rondzwierf, van het eene regiment naar het andere trekkende, werd de oorlog verklaard en de sappeurs trokken de grens over. Lucien liet den moed niet zinken, kwam in Rumenië en eindelijk aan den Donau, juist toen de overtocht der troepen geschieden zou. Een goedhartig kozak bracht hem bij de officieren van het 7de bataljon sappeurs, van wie hij vernam, dat zijn vader in het 6de diende. Daar dit echter reeds ver vooruit was, hielden de officieren hem bij zich en in hun gezelschap kwam hij mede de rivier over. In Bulgarije trok Lucien de aandacht van den czaar, die zijne merkwaar dige lotgevallen aanhoorde. Later, toen het 7de bataljon bivak hield in het dorp Pavlo, nam de kroonprins hem in zijn dienst als waterhaler. Op een ezel gezeten kweet hij zich met niet weinig fierheid van zijne taak. Of en wanneer hij zijn vader gevonden heeft, meldt de „Nieuwe Tijd" niet. De teekenaar van de „Illustrated London News", de heer Hall, heeft ten behoeve van dat blad eene schets van den kleinen waterdrager ge maakt. R echtzaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van gisteren Erans Leder vrijgesproken van den hem ten laste gelegden doodslag op den persoon van Wursch, in het Suezkanaal, aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje", maar hem veroor deeld wegens moedwillige verwonding, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, tot een celstraf gedu rende 10 maanden en het betalen eener geldboete. Inmiddels is door het hof zijn onmiddellijke in vrijheidstelling op grond der wet gelast. BUITENLAND. Frankrij k Dr. Conneau, de trouwe vriend der Bonapartes, is op Corsica in 74-jarigen ouderdom overleden. Hij was te Milaan uit Eransche ouders geboren en werd, toen hij nog student in de geneeskunde was, secretaris van Louis Bonaparte, koning van Holland. Later practiseerde hij een tijdlang als geneesheer te Rome. Na den opstand aldaar, in 1831, verliet hij de stad en werd geneesheer van koningin Hortensia. Hij nam deel aan Napoleons aanslag te Boulogne en deelde ook diens gevangenschap op het kasteel van Ham, waar hij hem hielp in zijne ontvluchting. Hij bleef vervolgens bij hem in Engeland en keerde na de omwenteling van 1848 met hem naar Frank rijk terug. In 1852 werd hij als officieel candi- daat gekozen tot afgevaardigde, in 1857 benoemde de keizer hem tot senator. Koningin Hortensia verzocht haar zoon, nooit van dien beproefden vriend te scheiden. De door Gambetta te Rijssel gehouden rede, die in eene afzonderlijke brochure is uitgegeven, is te Parijs in de boekwinkels in beslag genomen. Sommige officieuze bladen verzekeren, dat Gambetta wegens het beleedigen van Mac Mahon vervolgd zal worden. Duitsehland. De rijkskanselier heeft aan dr. Struck, direc teur van het Rijksdepartement voor gezondheid, opgedragen, onder medewerking van den staats secretaris dr. Eriedberg, voorzitter van het rijks- departement van justitie, een wetsontwerp samen te stellen, houdende maatregelen tegen vervalsching en tegen voor de gezondheid der consumenten gevaarlijke bewerking van voedingsmiddelen en andere artikelen van verbruik. Rusland. Officieel wordt uit Alexandrinopel van Maandag gemeld: Om Mouktars opmerkzaamheid van de beweging van Tergukasjow tegen Ismael-Pacha te leiden, deed Melikoff den 18den eene demon stratie tegen de positie van Moukhtar Pacha. Na een langdurig artilleriegevecht en heete schermut selingen met voetvolk en ruiterij, die onder bevel van den overste Mamaroffs de hoogten van Bol- schaja en Jagua omtrokken, betrok onze voorhoede bij het dorp Kuelsverdan hare legerplaats, terwijl de hoofdmacht naar Kurukdara terugkeerde. Ons verlies bedroeg: 1 officier en 60 man gedood, 8 officieren en 270 man gekwetst. In den nacht van 19 op 20 dezer maakte gene raal Tschawtschawadse van uit de legerplaats te Buschkadihlar met eene kolonne ruiterij een stroop tocht naar het landschap Bulan, waarbij hij in gevecht kwam met Turksche ruiterij. De vijaml verloor 60 man aan doodeneen officier en 6 man werden gevangengenomengeweren en andere wapens werden buit gemaakt. Toen een vijande lijke batterij haar vuur opende, trok onze ruiterij terug. Ons verlies bestond uit twee gekwetste officieren. Indertijd werd gemeld, dat aan Hobart Pacha. toen hij als opperbevelhebber naar de Turkscb vloot vertrok, volmacht is gegeven om te doen en te laten wat hij verkoos. Naar men verhaalt, heeft hij die volmacht op de volgende wijze verkregen. Vóór zijn vertrek had hij eene audiën tie bij den sultan en trachtte Z. M. te overtuigen, dat hij niet kon vertrekken zonder nauwkeurige bevelen van den oppersten krijgsraad ontvangen te hebben. Hij vreesde toch, dat de pas overwon nen kuiperijen in zijne afwezigheid met ver nieuwde kracht tegen hem in het werk gesteld

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2