N°. 5374. A0. 1877. Woensdag 22 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, net uitzondering van Zon- en Feestdagen, utgegeven. STADS-BE KUCHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels1-05. Iedere regel meerv..; 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Augustus, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongensschool der 2de klasse. (170) 2". Voordracht tot wijziging van het tarief voor het gebruik van de Gehoorzaal en tot vaststelling van de voorwaar den voor de openbare verpachting van het buffet. (157 en 169) 3°. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1876. (171) LEIDEN, Ü1 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der •correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Torrington", van de Rotterdam- sche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 26 dezer is bepaald. .Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters koopwaren be lmoren uiterlijk in den avond van den 25sten en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Op de tuinbouwtentoonstelling, die bij ge legenheid der Rubensfeesteu te Antwerpen wordt gehouden, is de heer H. Witte alhier bekroond met lsten prijs voor eene verzameling boekwerken, de heer J. Van Leeuwen met een viertal prijzen voor eeue verzameling kasplanten enz. Aan het examen voor den hoofdcursus der militaire administratie alhier hebben voldaan de sergeanten D. J. M. Van Kesteren, J. Van der Werff en M. N.- Beets, van het 4de regiment. Bij de regelingscommissie voor den grooten nationalen wedstrijd tusschen harmonie- en fanfare corpsen te Utrecht, bestaat het plan om met de muziek der d.d. schutterij de mededingende corp- -sen op Donderdag 6 September van het Rijn spoorwegstation af te halen en hen te begeleiden naar Tivoli, alwaar de feesten zullen worden ge opend met het ontvangen dier corpsen en het aan bieden van den eerewijn, waarna de uitvoeringen zullen beginnen. Men verneemt uit Amsterdam dat de vol gende weerbaarheidsvereenigingen bij den wedstrijd, uitgeschreven door het scherpschutters- en weer- baarheidsgilde „Eendracht", zijn uitgenoodigd de Vereeniging ter bevordering van 's lands weer baarheid, de scherpschutters-studentenvereeniging, „Voorwaarts", „de Zwijger" en „St.-Hubert", allen te UtrechtOranje Nassau en de koninklijke scherpschutters te 's-Hagescherpschuttersvereeni- ging te Leiden; Vereeniging ter bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdamkoninklijke scherpschutters Willem III te Hilversum en St.-Hubert te Zutfen. Het tusschen Nederland en Zwitserland ge sloten tractaat van vestiging en handel is bij een wetsontwerp aan de goedkeuring van de Tweede Kamer onderworpen. Een dergelijke wetsvoordracht werd door de Tweede Kamer in 1863 verworpen op grond dat de minder gunstige verordeningen, waaraan de Israëlieten destijds in verschillende kantons onderworpen waren, niettegenstaande de gesloten overeenkomst, van toepassing zouden zijn gebleven op de Nederlandsche Israëlieten die zich in die kantons zouden willen vestigen. Nu art. 50 der nieuwe Zwitsersche grondwet van 1874 thans de vrije uitoefening van alle eerediensten binnen de grenzen aangewezen door de openbare orde en de goede zeden waarborgt, heeft de regee ring de gestaakte onderhandelingen hervat, waarvan het sluiten van een verdrag op den grondslag van wederzijdsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie, het gevolg is. Ten einde aan Nederlandscle onderdanen in alle kantons gelijke behandeling met Zwitsersche burgers te verzekeren, en dus de voor hen ver kregen voorrechten niet te deen afhangen van eventueele wijziging der verdragen van den bond met andere vreemde mogendheleu, is bij art. 1, onder beding van wederkeerigieid, bepaald, dat de eerstgenoemden onder anderen vooral wat hun verblijf en hunne vestiging aangiat, in Zwitserland niet met de onderdanen der neest begunstigde vreemde natie, maar met de nationalen zullen gelijkgesteld worden. Bij de becórdeeling van dit gedeelte van het nieuwe verdrag is evenwel nader de opmerking gemaakt, dat de bevoordingen zouden kunnen worden bevonden vereer te zijn gegaan dan de bedoeling, indien daaruit bij letterlijke opvatting twijfel zou kunnen ortstaan omtrent de toepassing der wettelijke bepal.ngen, omtrent de toelating, uitzetting en uitlevering van vreemde lingen, op Zwitsersche burgers hier te lande of in onze koloniën, welke toepassing ook de Neder landsche regeering wenscht te handhaven. Ten einde alle onzekerheid hieromtrent weg te nemen, heeft die regeeriug dus gemeend aan het Zwitsersch gouvernement te moeten voorstellen, vóór de wettelijke goedkeuring van het nieuwe tractaat, de weerzijdsche bedoeling te verduidelijken door een additioneel protokol, welk voorstel bij de bondsregeering geen bezwaar ontmoette. Door het departement van binnenlandsche zaken zal eerlang eene nieuwe regeling worden ingevoerd omtrent de inschrijving in registers van personen, samenwonende in gebouwen of schepen, onder beheer of toezicht van het openbaar gezag. Met die regeling wordt beoogd het verkrijgen van meer juiste en volledige gegevens voor de jaarlijks op te maken bevolkingsstatistiek. Daarbij wordt de inschrijving in bevolkingsregisters ver vangen door inschrijving in afzonderlijke registers, voor zooveel betreft de personen, die bij de zee- en landmacht als vrijwilliger in dienst zijn of voor den dienst worden opgeleid, alsmede de personen opgenomen in een invaliedenhuis, in een krankzinnigengesticht, in de aan het rijk toebehoo- rende gestichten te Ommerschans en te Veenhui- zen, in de crimineele gevangenissen te 's-Bosch en te Leeuwarden, de correctioneele gevangenis sen te 's-Bosch en te Hoorn, het huis van militaire detentie te Leiden, de gevangenissen voor jeugdige veroordeelden te Doetinchem en te Montfoort en het huis van verbetering te Alk maar. De zorg voor de inschrijving der afzonder lijke registers zal worden opgedragen aan hen, die met het onmiddellijk beheer dier gebouwen zijn belast. Eenigen tijd geleden werden de vier instruc teurs van den hoofdcursus te Maastricht ontslagen en daarna de cursus opgeheven. Naar men thans verneemt is aan de heeren Bouman en Blanken, gewezen instructeurs van den hoofdcursus, de be trekking van instructeur bij het instructie-bataljon te Kampen aangeboden. Beiden echter hebben gemeend voor die betrekking te moeten bedanken. Door den minister van oorlog zijn dezer dagen zeer gestrenge verordeningen uitgevaardigd, om het verkoopen of op andere wijze van de hand doen van door het Rijk aan de militairen ver strekt munitie-brood tegen te gaan en te beletten. Het stoomschip „Conrad" is 18 dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. Van 15 Juli tot 11 Augustus zijn blijkens ingekomen ambtsberichten door longziekte aange tast: in Noord-Brabant 2, Zuid-Holland 29, Noord-Holland 1, Friesland 3, totaal 35 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 52 runderen aangetast. iDe personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijksstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden op den 4den September. De 1ste luit. G. Van Tienhoven, van een der bataljons grenadiers van het reg. grenadiers en jagers, zal gedurende de veldmanoeuvres der lste divisie infanterie als adjudant van den gene- raal-majoor, commandant der divisie, fungeeren. De 2de luit. F. Rutgers van der Loeff, van het 2de reg. infanterie, is bij het koloniaal werf depot te Harderwijk gedetacheerd. Heden bracht Z. M. de koning te Scheve- ningen een afscheidsbezoek aan II. K. II. prinses Albert van Pruisen, die morgen de terugreis naar Dnitschland zal aannemen. Het hoofdbestuur der Vereeniging „Eigen Hulp" heeft, op een vanwege het bestuur van het district „Middelburg en omstreken" gedaan ver zoek om inlichting, te kennen gegeven, dat vol gens de statuten handwerkslieden van het lidmaat schap zijn uitgesloten. Z. M. heeft benoemd als leeraar aan de kon. milit. academie, met ingang van 1 October e. k.voor de Eng. taal en de aardrijkskunde, R. F. Modderman, onderdirecteur aan de gem. h. burgerschool te Breda; voor de Ned. en Hoogd. talen, J. Leopold, leeraar aan de gem. h. burger school te Amersfoortvoor de Fransche en Hoogd. talen, J. C. Koning, leeraar aan het gymn. te Assen; voor de Ned. en Eng. talen, A. S. Kok, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Roermond voor de Maleische taal en de land- en volken kunde van Ned.-Indië, R. Van Eek, docent aan de zendingschool te Utrecht; voor de natuurkunde, dr. V. A. Julius, leeraar aan de rijks h. burger school te Roermond; voor het handteekenen, C. C. Kannemans, leeraar aan de gem. h. burgerschool te Breda en directeur van het stads-teekeninsti- tuut aldaar; voor den tijd van één jaar, te reke nen van 1 October e. k., belast met het onderwijs aan de cadetten der kon. milit. academiein de geschiedenis en de aardrijkskunde, dr. W. M. H. Boers, leeraar aan de gem. h. burgerschool te Tiel; in het handteekenen, J. Cock, leeraar in het haudteekenen aan de acad. van beelden kunsten „Minerva" te Groningen; benoemd, met ingang van 1 September e. k., tot hoofd van onderwijs in de letterkunde aan de kon. milit. academie, den hoogleeraar bij die inrichting dr. J. J. De Hollander; tot leeraar in de wiskunde, aan die inrichting C. Van Aller; aan D. H. Schuttelaar, korporaal bij het 2de reg. inf., in garnizoen te Maastricht, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een kind uit het kanaal van Luik naar Maastricht, op 23 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, zoomede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. Sedert 4 dezer is den 18den te Kat- wijk aangekomen schipper T. Guyt, van den reeder N. Haasnoot, met 146 kantjes pekelharing, waar voor bij inschrijving werd besteed 23 a f 60 per ton; besomming f 2000. Met dp vangst gaat het nog zeer ongunstig. Door één schuit wordt de kustvisscherij uitgeoefend, welke besomde f 98 in 5 dagen. Versche visch is zeer hoog in prijs. Het weekblad „Sempervirens" is tot zijn leedwezen niet in staat de mededeeling te bevestigen, dat een „vermogend persoon" f 4000

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1