Sinds een paar avonden komen te Arnhem tallooze witte gevleugelde insecten voor, die bij honderden om de gaslantarens vliegen, ook de huizen binnendringen en 's morgens bij hoo- pen dood op straat worden gevonden. De diertjes hebben eenige overeenkomst met Indische witte mieren. Yan de laatsten laten de vleugeltjes echter veel spoediger los dan van de insecten, die thans de aandacht trekken door hun groot aantal. Gistermiddag is te Arnhem een twee jarig kind in een pot met heete soep gevallen en deerlijk gebrand. De politie te T i e 1 i s de z e r d a g e n tot de ontdekking gekomen dat een der beide dieven, die onlangs bij den goudsmid De J. door verbrijzeling van een spiegelruit zich aan ontvreem ding van eenige gouden horloges hebben schuldig gemaakt en door de activiteit van den commissa ris Hardenberg nabij Nijmegen zijn gearresteerd, een in Duitschland zeer bekend booswicht is. Had zijn makker al zeer spoedig zijn naam en her komst bekend gemaakt, hij had bij ieder gerech telijk verhoor zijn waren naam weten te verber gen. Door opzending van zijn photographisch portret, dat met zeer veel moeite in de gevange nis te Tiel vervaardigd is, naar verschillende Duitsche steden, is thans gebleken dat hij Paul Pusch heet, reeds ten vorigen jare uit de gevan genis te Dortmund is ontvlucht en zich gedurende vele maanden aan alle nasporingen der Duitsche politie heeft weten te onttrekken. In genoemde plaats was hij gevangen wegens diefstal, na kort te voren te Keulen tot 7 jaar tuchthuisstraf te zijn veroordeeld wegens inbraak en poging tot moord. Uit Dortmund is bericht ontvangen dat hij eene specialiteit in uit- en inbraak is. Van zijn be hendigheid in de eerstgenoemde kunst heeft hij ook te Tiel in de cellulaire gevangenis onlangs een proef willen geven, die echter gelukkig verijdeld werd. Weldra zal hij met zijn makker voor het hof te Arnhem terechtstaan. Een behendige dief heeft zich op het gemeentehuis te Amerongen weten meester te maken van eenige gouden voorwerpen. Naar men verneemt is gisteren de vermoedelijke dader te Wageningen in hechtenis genomen. Woensdag-middag en avond hadden te Zwolle op de Turfmarkt volksfeesten plaats. Na afloop daarvan heeft een troep van ruim 30 militairen, die zingende en tierende door de stad trok, op ergerlijke wijze de rust verstoord. Na eerst een paar rustige burgers te hebben geslagen en verwond, hebben zij, toen twee politie-agenten tusschenbeide kwamen, hunne bajonetten en sabels getrokkeneen der politie-agenten bekwam eene verwonding met den sabel aan het voorhoofd. De beide agenten, die ter zelfverdediging hunne sabels moesten trekken, hebben een der belhamels met veel moeite gearresteerd. Bij de inspectie, Dinsdag-middag over de dd. schutterij te Kampen op den Zandberg gehouden, had, volgens de „Pr. Öv. en Zw. Ct.," 't volgende incident plaatsToen 't bataljon voor de inspectie opgesteld was, bespeurde de luit.- kol. W. A. Colthoff, dat de kapelmeester van het muziekcorps, de heer Gaillard, niet op voorge schreven wijze gekleed en geëquipeerd was. Hier over onderhouden, gaf de kapelmeester op hoogen toon te kennen, dat hij niets met den luit.-kol. te maken had dat hij zich, op kosten van de administratie der dd. schutterij, een uniform had aangekocht, en dat hij in zoo'n boevenpak, als 't zijne was, niet wilde loopen. Nadat hij hierop door den luit.-kol. tot voorzichtigheid in zijne uit drukkingen was aangemaand maar toch op dezelfde wijze voortging, werd hem door den luit.-kol. gelast, zich van 't terrein te verwijderen. Hieraan werd uiet eerder gevolg gegeven vóór de kapel meester het geheele muziekcorps had overgehaald zijn zijde te kiezen en met hem te vertrekken. Woensdag-ochtend zou zich een deputatie uit het corps officieren naar 't dagelijksch bestuur begeven, ten einde een aanklacht bij dat college tegen den heer Gaillard in te dienen. Er zijn thans, volgens het „Jaar boekje voor het Notarisambt," in Nederland 146 personen, die reeds minstens 25 jaren candidaat- notaris zijn. Het totaal der candidaten is 2131. Volgens een berekening in een Ame- rikaansch blad, maakt een matig biljartspeler een week per jaar zoek met het aanwitten van zijn queue. Uit Maastricht wordt gemeld: Daar de klokken aan het carillon op het stadhuis on zuiver en onvoltallig zijn, kon het niet deskundig publiek niet voldoende oordeelen over de verbete ring door de bekende uitvinding van den heer Smulders aan het klokkenspel aangebracht. Maan dag nu had de eerste bespeling plaats van het klokkenspel der St.-Servatiuskerk, ingelijks met den toestel van den heer Smulders verbeterd. Daar de klokken van dit carillon veel zuiverder van toon en voltalliger zijn, had thans de heer S. alle genoegdoening van zijne uitvinding. M aa n d a g-n am iddag werd te Middel burg een dertienjarige kantoorbediende door zijn patroon met eene. som van f 263 uitgezonden, om die bij een aangewezen persoon te bezorgen. Eerst eenige uren later keerde de knaap schreiende terug, onder voorgeven dat een onbekend persoon hem het geld had ontnomen. De zaak werd dadelijk bij de politie aangegeven, met dat gevolg, dat de knaap ten slotte bekende, van genoemd bedrag negentien centen te hebben uitgegeven en het overige geld op eene plaats buiten de stad in den grond te hebben verborgen. Bij een dadelijk inge steld onderzoek werd het geld ook werkelijk daar teruggevonden. De zaak is thans in handen der justitie. Door de Pruisische regeeringis de uitlevering aangevraagd van een matroos bij de Duitsche rijksmarine, oud 22 jaren, Th. O. J. Voss genaamd, maar zich ook C. H. Heuermann noemende. Hij wordt verdacht diefstal onder ver zwarende omstandigheden te hebben gepleegd. Bij ontdekking wordt aanhouding en kennisgeving daarvan aan het departement van justitie verzocht. In de helft van April werd een Por- tugeesch fabrikant, aan de oevers van denCongo ge vestigd, door eene samenzwering van zijne slaven bedreigd, die eenige houten met de fabriek in verband staande gebouwtjes in brand staken, in de hoop dat hun meester in de vlammen zou om komen. Hun toeleg mislukte echter en de fabri kant, den draad van het gebeurde in handen ge kregen hebbende, deed een dertigtal der negers in boeien slaan en in eene boot naar het midden der rivier brengen, waar hij ze met hulp van andere fabriekeigenaars in den omtrek verdronk. Een Britsch onderdaan moet in de zaak gemoeid zijn en verleden week heeft de heer Porster in het lagerhuis gevraagd, of de regeering van het voor val kennis droeg. De vice-minister Bourke ant woordde, dat een bericht bij hem was ingekomen, dat hij aan het oordeel van de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon had onderworpen. Te Leipzig is de volgende politie verordening vastgesteld1°. Aan alle personen, welke slepende of den grond rakende kleeding- stukken dragen, is het betreden der trottoirs, der wandel- en voetwegen binnen het rechtsgebied der stad op straffe van 5 tot 50 mark boete verbo den. 2°. Aan de politie-dienaren is opgedragen de overtreders van dit gebod terstond naar de politiewacht te brengen tot het opmaken van pro ces-verbaal. Is geen agent van politie ter plaatse aanwezig, dan is iedereen bevoegd den overtreders te gelasten het trottoir, den wandel- of voetweg te verlaten, en zich hun naam en woonplaats te laten opgeven. 3°. De namen der gestraften worden aan het einde van elke week door het „Tagblatt" openbaar gemaakt. De verordening is vastge steld in het belang der openbare gezondheid, daar door het slepen van de rokken over de straat het stof wordt opgejaagd en het inademen daarvan hoogst nadeelig voor de gezondheid is. Twee eilanden, bekend onder den naam van Barkcr-eilauden, op 14° breedte en 125° lengte gelegen, en die dus tot Australië gerekend worden, zijn plotseling verdwenen. Kapitein Pischer, die de guano gepacht had, welke deze eilanden opleveren, kwam in April met drie stoomschepen op de plek waar zij gelegen hadden en vond niets meer. Men vermoedt, dat zij door een onderzeesche uitbarsting verwoest zijn. Bcohtzaken, W. A. Yau W., oud 39 jaar, voorheen schrij ver aan de rekenkamer in het stadhuis, te Am sterdam. op een salaris van f 450 's jaars, stond onlangs voor de rechtbank aldaar terecht, beklaagd van gestolen te hebben een pakket, inhoudende 340 coupons van de serie 180 00, ieder groot f 7.50, verschenen 1 Januari 1875, ten laste der gemeente, die vanwege de rekenkamer van de recepissen der leening van de gemeente Amsterdam van 1875 waren afgeknipt, omdat die bij de over- gifte van die recepissen aan het syndicaat van bankiers per mandaat waren verrekend. Die diefstal zou hebben plaats gevonden, en bekl. erkende de juistheid hiervan, in Sept. 1875, toen let bureau der rekenkamer wegens verbouwing v«. plaatst werd naar de trouwkamer 2de klasse. Tot; toch werden die pakketten in baliemanden over gebracht, waarbij ook bekl. tegenwoordig was ge- weest. Bekl. gaf, na ze eerst vuil gemaakt te hebben, die coupons aan eene vrouw, met wie hij leefde, die ze, zonder echter te weten op welke wijze bekl. daaraan was gekomen, aan haar zuster of zoon ter inning gaf. In Januari 1876 was dit geschied en in den loop van jaar waren dan ook bij de Nederlandsche Bank verscheidene coupons ingewisseld, telkenmale op verschillende namen. Bij het opmaken der gemeente-rekening was het feit aan den dag gekomen; eenige der bovenvermelde coupons en die in het register ge merkt waren met een M. kwamen voor op de lijst van de door de hank ingewisselde; daarop werd een onderzoek ingesteld en de schuldige spoedig gevonden. Deze erkende alles; in zijn be zit werden nog 20 stuks gevonden, de andere waren uitgegeven. Het geringe salaris gaf hij als reden op, doch het stond vast dat hij het geld niet had gebruikt voor huiselijke behoeften. Mr. Teding van Berkhout, waarnemende het O. M., meende dan ook met het oog hierop een strenge straf te moeten requireeren en eischte een celstraf gedurende 2 jaren. Gisteren is Van W. door de recht bank tot 1 jaar celstraf veroordeeld. BUITENLAND. Frankrij k. Maarschalk Mac Mahon is gisteren te Evreux aangekomen. In antwoord op de toespraak van den adjunct-maire zeide hij„Gij hebt gelijk dat gij de constitutie niet bedreigd acht door hem, aan wien hare handhaving is toevertrouwd. Zij wordt slechts bedreigd door hen, wier beginselen en leerstellingen onrust baren en die beginselen in gevaar brengen, welker handhaving noodzake lijk is voor eiken regeeringsvorm. Ik hoop de tegen woordige crisis te zullen zien eindigen; zij zal eindigen als de wijsheid van het land door de keuze van nieuwe vertegenwoordigers de overeen stemming hersteld zal hebben, welke voor een oogenblik tusschen de verschillende takken van bestuur verbroken was." In zijn antwoord aan den voorzitter van de rechtbank van koophandel zeide hij, dat hij de begeerten van de bevolking van Normandië kende „Wat zij wil, is vastheid van bestuur; om die verzekeren, heb ik eene onvermijdelijke, ma voorbijgaande crisis verkozen boven de verkortin: van de openbare macht tegenover buitensporig: eischen. De zaken zullen in eeu duurzamen toe stand geraken, wanneer mijne regeering, instel: van zich te moeten verdedigen tegen onophoude lijke aanvallen, al hare krachten kan wijden aan de ware belangen van het land." Een arbeider te Parijs, die door de straten rijdende den kreet deed hoorenLeve Napoleon IVis tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld. Toen de voorzitter der rechtbank hem het vonnis had voorgelezen, riep hij opnieuwLeve Napoleon IVLeve de KeizerOnmiddellijk werd hij daarop veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Ditmaal zweeg hij. Het „Journal officiel" behelst een besluit van den president der republiek, waarbij eene som van 1,500,000 fr. wordt vastgesteld voor de belooniDgen, bij de groote tenstoonstelling in het volgende jaar uit te reiken door eene inter nationale jury van 650 ledeD, van welke 300 Frau- schen, met 325 plaatsvervangende leden, waarvan 150 Eranschen. De vreemde leden worden be noemd door de respectieve regeeringen, in verhou ding tot de plaats, aan de verschillende natiën afgestaan, het aantal inzenders en de beteekenis van het ingezondene. De gemeenteraad te Saint-Lö heeft gewei gerd gelden toe te staan ter feestelijke ontvangst van Mac Mahon. Het besluit is genomen met 11

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2