N°. 5371. A*. 1877. Zaterdag 18 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH 'fei DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. STADS-BEIilCHTEX. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/78 voor Wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zyn, dagelijks des namiddags van een tot drie nren, en wel tot en met Zaterdag 18 Angnstns a. s., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen van die wijk ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischeu tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, DE KREMERY, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 15 Angnstns 1877. LEIDEN, 17 Augustus. Aau dr. P. J. Veth, hoogleeraar aan de rijks instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl.-Indië alhier, is vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Met de werkzaamheden aan den waterweg, die dwars door de duinen uit het uitwaterings kanaal van Rijnland (den Rijn) naar Katwijk aan Zee gegraven wordt, vordert men goed. Te Katwijk a/d. Rijn is men in verband hiermede begonnen met het wegbreken van de vaste stee- nen brug over den Rijn, om in plaats daarvan eene ophaalbrug te maken, die eene breedere doorvaart verleenen zal, zoodat, wanneer het plan geheel is uitgevoerd, schepen met staanden mast Katwijk a/Zee zullen kunnen bereiken, wat een belangrijk voordeel voor die gemeente belooft te zullen zijn. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, zijn uit Groot-Atjeh drie batal jons naar Samalangan gezonden, om dit steeds vijandig gebleven landschap, welks kust onze oor logschepen nooit konden naderen zonder beschoten te worden, tot onderwerping te brengen. Een dier bataljons is, kort na de landing, den lOden en llden dezer tweemaal met een groot aantal vij anden in gevecht geweest. De vijand werd afge slagen en liet 66 dooden achter. Aan onze zijde sneuvelden de kapiteins H. J. Jonker en J. Lo- jenga, benevens 15 minderen, terwijl 4 luitenants en 32 minderen gewond werden. Gisteren heeft de nieuwbenoemde bisschop van Haarlem aan het kathedraal-kapittel de breve zijner benoeming overgelegd en daarna bezit ge nomen van den bisschoppelijken zetel. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te 's-Gravenhage is beroepen ds. Rademaker, te Dordrecht. Krachtens 's konings machtiging is de heer dr. L. Mulder te 's-Gravenhage aangewezen, om als vertegenwoordiger der regeering op te treden bij de in den loop dezer maand door de Maat schappij van het Noorden te Antwerpen te hou den internationale tentoonstelling van werktuigen en voortbrengselen van land- en tuinbouw, enz. Naar men meldt zal op 1 September e. k. de spoorweg Antwerpen-Roermond-Gladbach voor het publiek verkeer worden geopend. Aan het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam werd gisterochtend eene kostbare vracht ter verzending bezorgd, gedeclareerd voor eene waarde van anderhalf millioen gulden. Het was de schilderijen-collectie V an Loon, die, in negentien kisten geëmballeerd, in een verzegelden waggon werd getransporteerd naar Parijs, aan het adres PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. tedere regel meer0.t7*. Grootere letters naar plaatsruimte. van baron De Rothschild, den nieuwen eigenaar der verzameling. T. K. Van Velzen, leeraar in de wiskunde te 's-Gravenhage, en R. Camminga, leeraar aan de hoogere burger- en burgeravondschool te Harlingen, zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gene- raal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst: eerstgen. als leeraar in de wiskunde bij de afd. hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus van het gymnasium Willem III, te Batavia, en laatst- gemelde als leeraar in het haDdteekenen en schoon schrijven bij de hoogere burgerschool met drieja rigen cursus te Samarang. Zr. Ms. schroefstoomschip „Curasao", onder bevel van den kapt.-ter-zee jhr. M. W. Van Renselaar Bowier, is den 15den dezer te Batavia aangekomen. In de residentie is in het hotel Paulez uit Brussel aangekomen de majoor van den Franschen generalen staf Derecagaix, militair attaché bij het gezantschap van Frankrijk alhier. Deze hoofd officier zal de militaire manoeuvres in Gelderland bijwonen. Bij kon. besluit is bepaald, dat aan de pupillen der pupillenschool, in geval van verple ging in een zieken-etablissement, als hospitaal soldij zal worden toegekend twee cents per dag. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan fl. W. Nieuwenhuys als surnumerair bij de admini stratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen. Z. M. heeft J. De Kuyper erkend en toe gelaten als consul van Bolivia te Rotterdam, op den voet van Nederl. onderdaan; aan W. A. H. Hermans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van directeur van het postk. te Boxmeer, behoudens aanspraak op pensioen; aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat E. A. Heinze, van het kol. werfd., vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871; bij den geneesk. dienst der landmacht in West-Indië benoemd, tot off.-van-gez. 2de kl., H. Visser, genees-, heel- en verloskundige. Gemengd Nieuws. Volgens ingewonnen informatiën is de gisteren in het perceel van den heer G. A. J. Tethofi' Jr. op de Haarlemmerstraat uitgebroken brand ontstaan op de kamer van den student, althans een voorbijganger ontdekte daar, terwijl de bewoners beneden zaten thee te drinken, voor het eerst aan de gordijnen de vlammen, eerst een klein hoekje, doch weldra uitgebreider. Omtrent de oorzaak van het ontstaan van den brand schijnt men het niet eens te zijn. Vrij algemeen wordt ze echter aan het springen van een brandenden petroleumtoestel toegeschreven, waardoor de student volgens sommigen zoodanig door den schrik zou zijn bevangen geworden, dat hij zijn kamer en de woning in der haast verliet zonder de bewoners te waarschuwen (welk laatste met grond wel ondenkbaar is)anderen weder verzekeren dat de student niet eens in de stad, maar 's middags naar Katwijk vertrokken was, terwijl weer anderen hem aan het redden van het weinige wat er gered kou worden zouden hebben zien medehelpen en volgens wie hij tijdens het ontstaan van den brand in een nabij gelegen restauratie zijn diner gebruikte. De aanwe zigheid van den petroleumtoestel wordt door sommi gen ook weer in twijfel getrokken. Aan verschil lende lezingen ontbreekt het dus niet. Met bepaalde zekerheid schijnt er evenwel omtrent het ontstaan niets bekend te zijn. Dit is echter zeker, dat het perceel, vooral op de bovenverdiepingen, die geheel zijn uitgebrand of gedeeltelijk vernield, zeer aan zienlijke schade heeft geleden. Het dak was weldra ingestort. De benedenverdieping, waarin de winkel gevestigd was, mocht men gedeeltelijk tegen het vernielend element sparen, hoewel het water ook hier geen geringe schade aanrichtte. Door de sterke hitte sprong een der groote spiegelruiten aan den straatkant. De belendende perceelen werden ge spaard; aan een echter had de vlam zich reeds medegedeeld. De student was voor zijne eigen dommen niet verzekerd, wel de eigenaar en be- nedenbewoner. Het bedrag dier assurantie moet evenwel zeer laag zijn. De spuit der infanterie gaf het eerst water; van de stadsspuiten die der weesjongens. Te negen uren bleek alle gevaar ge weken te zijn en kon, nadat de gewone spuiten reeds vroeger vertrokken waren, ook de stoom spuit inrukken. Het perceel bleef 's nachts onder bescherming der politie en lokte ook nog 's avonds vele toeschouwers. Men verzekert uit Den Haag, dat de heer Meiners het lot in de staatsloterij, waarop de 100,000 is gevallen, niet aan de gelukkige winners heeft verkocht, doch aan den debitant M. De Leeuw, waarop het door den gedelegeerde eerste klasse, A. De Leeuw, in twee halve loten is gesplitst. Het heeft Woensdag duizenden gul dens geregend. In de Hongaarsche loterij kwam de prijs uit van f 200,000, in de Amsterdamsche premieloterij die van f 100,000, en in de staats loterij de prijzen van f 100,000, f 50,000 en f 25,000. Uit Tilburg wordt gemeld, dat daar gisternacht een zware brand heeft gewoed. Te middernacht sloegen de vlammen uit de groote wolfabriek van den heer Van der Hagen, en ofschoon alles in het werk gesteld werd om den verderen voortgang van den brand te verhinderen, sloeg hij toch naar de pastorie daarnaast op 't Heiken gelegen over. De heer pastoor Van der Lee, die zich op eene bovenverdieping bevond om nog eenige kostbaarheden te redden, vond den terugtocht afgesneden en was genoodzaakt uit het raam te springen, waardoor hij beide beenen en een paar ribben brak. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het gasthuis gebracht. De brand was bij het afzenden van het bericht nog niet gebluscht. Twintig huisgezinnen zijn zonder brood. Te IJ muiden is gisteren aan boord van de sleepboot „Nelly" de eerste machinist tusschen de machine geraakt en verpletterd. Naar men verneemt is voor het paard, dat de vorige week op de harddraverij te Sneek den prijs heeft gewonnen, eene som van f 4000 geboden. Zondag is te Vlissingen een matroos van het wachtschip plotseling overleden na het gebruik van rauwe mosselen, die bij onderzoek vergiftigd bleken te zijn. In de „Prov. Gron. Ct." komt het vol gend ingezonden stuk voor: „Beleefd verzoek ik u de goedheid te willen hebben 't onderstaande briefje, dat ik van de onderwijzeres der Sophia- bewaarschool ontving, in uwe courant op te ne- m°n: „Van Dijk! Uit naam der commissie moet ik u melden, dat uwe kinderen niet meer op de school mogen worden toegelaten. Hierbij de vac cinatie-bewijzen en het schoolgeld terug."

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1