einde van nadere en juiste bijzonderheden meer op de hoogte te komen wat ten op zichte van onze verantwoordelijkheid tegenover het publiek zeker gewenscht is en zooals ook in andere plaatsen, o. a. te Amsterdam, het geval is die toegang geweigerd werd. Hoe gelukkig dat men in andere plaatsen de reporters niet voor zulke gevaarlijke wezens aanziet. In den afgeloopen nacht heeft in Den Haag een manspersoon door een pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. Vóór de woning in de Balistraat, waar zijne vrouw, die naar men zegt niets meer van hem wilde weten, als dienst bode woonde, bedreef hij den zelfmoord. De politie te Rotterdam waarschuwt vooral heeren handelaars tegen een persoon, wel licht Engelschman, zich noemende Edward Joseph Halsey, die dezer dagen door middel van een kredietbrief van dien naam twee wissels op de Union Bank te Londen, aldaar op een der kanto ren presenteerende, uitbetaald kreeg, en welke wissels later bleken valsch te zijn. De verdachte is iemand van 40jarigen leeftijd, eer klein dan groot, aangezicht vol, kleur gezond, baard rood, gekleed met lange zwart lakensche jas en lichtgrijze broek met kleine ruitjes. Gistermorgen vóór zes uren is te Amsterdam uit den Buitensingel het lijk opge haald van een welgekleed jongmensch. Behalve zijn horloge was enkel de aanwijzing van zijn woonplaats bij hem te vinden. De arbeider M. M. te Ten Boer zal zich eerlang voor den rechter hebben te verant woorden wegens verscheiden oplichterijen, door hem gepleegd. Hij leende nl. onder opgave van een valschen naam en woonplaats bij onderscheiden notarissen geld, bij wijze van voorschot op door hem door hun bemiddeling te verkoopen boeren plaatsen en te veld staande gewassen, die echter alleen in zijn verbeelding zijn eigendom waren. De heer M.stukadoor te 's-Hage, verkocht een paar dagen geleden een geheel lot in de thans trekkende staatsloterij aan twee andere ingezetenen, een koffiehuishouder en een vleesch- houwer. Gisteren viel aan deze beiden op hun lot n°. 867, de hoogste prijs, f 100,000, ten deel. Maandag-middag te ongeveer vijf uren sloeg de bliksem in den nabij Aalteu staande Ouden of Weeninkmolen, waaraan nogal aanzien lijke schade werd toegebracht. Eene moeder, die met haar dochtertje een schuilplaats onder den molen vond, moest zien, dat haar kind doodelijk door den bliksem werd getroffen. Opmerkelijk ge noeg bleef zij in de onmiddellijke nabijheid, zoo mede de kruiwagen waarop het kind gelegen was, ongedeerd. Men meldt uit Rozendaal van 1 5 dezer: Gisteravond te halfelf brak in de achter straat bij den broodbakker Van Tiggelt brand uit. Hoewel die in den beginne geen dreigend aan zien had, nam het vuur meer en meer de over hand, zoodat spoedig het geheele huis in vlam stond, 't geen niet te verwonderen was, daar de brandweer wel spoedig ter plaatse verscheen, maar de eerste spuit niet eer water geven kon dan een vol uur na het uitbreken van den brand, terwijl de tweede spuit nog een half uur langer werk had om in oTde te komen. De oorzaak hiervan was dat men verkeerde slangen had medegenomen, ter wijl er ook niemand was die bevelen gaf of de orde trachtte te herstellen, zoodat het ordeloos tooneel rondom den brand niet te beschrijven is. De brand woedde in een dicht bebouwd gedeelte der gemeente, en het is dan ook alleen aan wind stilte te danken, ^lat slechts een huis verbrandde, want toen de spuiten eindelijk water gaven, wa3 het aangetaste perceel uitgebrand en kon mende puinhoopen blusschen. In de Bredasche couranten komt het volgende ingezonden stuk van den 2den luit. II. C. A. Neeteson voor: „Hedenmorgen bij het schijfschieten der cavalerie op het terrein in het Mastbosch werd, door eigen onvoorzichtigheid, de korporaal R., die iu een der observatieposten dienst deed, doodelijk iu het linkerbeen getroffen. Nadat de noodige ordonnancen naar Ginneken en Breda tot het verkrijgen van spoedige geneeskundige hulp waren uitgezonden, begaf ook de onderge- teekende zich ten spoedigste naar Ginneken, waar I hij den geneeskundige, den heer Loonen Jr. ont moette, die op het punt was in een karretje te stappen. Den heer Loonen werd dringend verzocht onmiddellijk naar de plaats des onheils te rijden, doch in plaats van hieraan gevolg te geven, viel hij tegen mij uit dat er alweer geen officier-van gezondheid op het schietlerrein aanwezig was enz. Toen ik bij hem aandrong hierop liever later terug te komen, daar geneeskundige hulp dringend noodig was bij den getroffene en iedere minuut gewon nen veel gewonnen zou zijn door het hevig bloe den van den patiënt, was zijn antwoordik verd. het, ik heb mijn eigen patiënten." Ik laat verder deze handeling van den heer Loonen Jr. ter be oordeeling van allé weidenkenden die dit zullen vernemen en breng tevens als tegenstelling een woord van hartelijken dank aan den heer doctor Daniels, die, hoewel reeds bejaard, zeer slecht ter heen zijnde en niet meer praktiseerende, zich on middellijk bereid verklaarde naar het schietterrein te gaan, en het eerste verband te leggen, totdat de officier-van-gezondheid Wirtz uit de stad op de plaats des onheils zou zijn aangekomen. Toen deze laatste verscheen, was de gekwetste reeds overleden, ten gevolge eener inwendige verbloeding, die misschien door spoedig aangebrachte hulp ge stelpt had kunnen worden." Uit Monnikendam meldt men van 14- dezerIn den afgeloopen nacht werd in de Goudzee ter hoogte van het aan den zeedijk gelegen dorpje Uitdam, een Volendamsch visschersvaar- tuig door een stoomboot overvaren. Het vaartuig zonk weldra; van de opvarenden, bestaande uit den schipper, diens achtjarig zoontje en den knecht, wist de laatste zich spoedig aan boord van de stoomboot te bergen. De schipper wilde ook zijn zoontje redden, dat in het vooronder lag te slapen, waar het water reeds tot eene aanmerkelijke hoogte was gestegen; hij slaagde er in binnen te komen en wilde met zijn kind terugkeeren, doch kon de deur, die ongelukkig dicht was geslagen, niet meer open krijgen. Inmiddels zonk de schuit al sneller de vader moest eindelijk zijn uitweg door het luik vinden en werd gered, doch moest helaas zijn kind, ondanks alle inspanning, achterlaten. Een zestiental Volendamsche visschers zijn heden naar de plaats van het onheil gevaren, om de schuit naar hier te sleepen. Of het verongelukte vaartuig al of niet voldoende lichtseinen had, is hier nog onbekendhoe dit zij, het is te hopen dat treurige ongeluk aan andere schippers tot les moge strekken, om 1s nachts hunne aanwezigheid door voldoende lichtsignalen kenbaar te maken. XScob.tza.lcen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister middag zijne arresten gewezen in de crimineele processen, de vorige week behandeld. Het heeft o. a. veroordeeldJ. M. J. C., die op valsche papieren zich als stukrijder bij de veldartillerie te 's-Hage deed aannemen, tot 1 jaar gevangenis straf en 3 boeten van f 50P. K., dienstbode te Middelburg, wegens diefstal van gelden in een bewoond huis en in dienstbaarheid, tot 1 jaar eenzame opsluiting; C. K., en vier anderen uit Brouwershaven, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis en medeplichtigheid, genoemde C. K. tot 2 jaren en 6 maanden, de overigen ieder tot 2 jaren gevangenisstraf. BUITENLAND. "Vereeiaigde Staten. Omtrent het gevecht, door generaal Gi'obow met de Nez-Percé-Indianen verleden Donderdag geleverd, wordt nader gemeld, dat daaruit het mislukken van generaal Howards operatiën geble ken is. Deze laatste zond Gibbow met 182 man uit om de aandacht der Roodhuiden af te leiden, terwijl hij zelf met 800 man ruiterij hun in den rug zou vallen; doch Gibbow tastte de Indianen reeds aan toen Howard nog 60 mijlen ver was, en hunne overmacht bleek hem, niettegenstaande hij hen verrast had, te sterk. Hij werd genood zaakt om terug te trekken en zich op een heuvel te verschansen, zelf licht gewond en 25 ge sneuvelden en 15 gekwetsten tellende. Het ver lies der Roodhuiden, die zich voorts terugtrokken, werd op 100 man geschat. Generaal Howard heeft zich Zaterdag na geforceerde marschen met Gibbow vereenigd en verleden Maandag werd het overige van zijne hoofdmacht verwacht, waarna Howard de vervolging hervatten wil, hoewel het onbekend is, waarheen de Indianen getogen zijn. Het tooneel van den oorlog is het land langs de Big-hole- rivier, tusschen Idaho en Montana, te midden van de meest woeste zijtakken der Rocky Mountains. Rusland. De Russische batterijen te Slobosia beschoten Dinsdag-avond Rustschuk. Een aldaar uitbarstende brand duurde tot middernacht. Sedert gisteroch tend 5 uren beschoten de Turken Giurgevo. De Russen beantwoordden het vuur niet. Uit Erzerum wordt van 13 dezer gemeld: Gisteren zijn de versterkingen voor de Russische troepen bestaande uit vier bataljons met cavalerie en artillerie te Zaim aangekomen, waar terzelfder tijd de kolonne, door Loris Melikoff afgezonden, aangekomen was. Schermutselingen tusschen de cavalerie zijn aan de orde van den dagde Rus sische divisie houdt zich staande in hare posities. De Turksche cavalerie heeft twee aanvallen der Russen afgeslagen. Turkije. Reuters office meldt uit Konstantinopel, dat het leger uit Bagdad, sterk 35000 man, naar Kon stantinopel is teruggeroepen; het zal door de vallei van den Euphraat derwaarts komen en ver vangen worden door Turksche militie. Bedoeld corps zal eene defensieve houding aannemen voor het geval dat Servië aan Turkije den oorlog mocht verklaren. Uit Schumla wordt van 15 dezer bericht, dat er bij Kustendje eene verkenning heeft plaats ge had, waarbij het gebleken is dat die plaats door de Russen ontruimd is. De Turken zijn in ver schillende richtingen voortgerukt zonder de Russen te ontmoeten. Het Engelsche blad „Economist" bevat eene beschouwing over den oorlog, waarin het volgende gezegd wordtGeen aanvallend leger kan opwe gen tegen een verdedigend leger. De kosten en de moeilijkheden om het van al 't noodige te voorzien zijn te groot. De aanvaller moet vooruit, en indien de verdediger, in plaats van den strijd te zoeken, gelijk de Eranschen deden, slechts den strijd vermijdt en de spade gebruikt, dan kunnea de verliezen van den aanvaller, zelfs voor de legers van groote mogendheden, te zwaar, of liever, om eiken schijn van overdrijving te vermijden, zóó zwaar gemaakt worden, dat geene natie, die onder onrecht gebukt gaat of, gelijk waarschijnlijk met de Russen 't geval is, niet door godsdienst ijver wordt voortgezweept, zich aan de slechte kansen van den aanvallenden oorlog wagen zal. De veldtocht in Turkije is een gewichtige lés voor die Staten, wier militaire organisatie slechts op defensie berekend is. Telegrammen. DEN HAAG, 16 Augustus. Een bericht uit Atjeh meldt: Van Groot-Atjeh zijn drie battaljons uitgezonden tot onderwerping van het vijandig gebleven Salamangan. Een battaljon is twee maal met een groot aantal vijanden in gevecht geweest. De vijand is afgeslagen, achterlatende 66 dooden. Gesneuveld zijn de kapiteins Jonker en Lojenga benevens 15 minderen; gewond 36. PEST, 25 Augustus. Er hebben ongeregeld heden plaats gehad te Jagodin in Servië. De in woners drongen op het ontslag van den burge meester aan. Er zijn vele personen in verzekerde bewaring genomen. Er worden thans in Servië oorlogsbataljons ge vormd door eene ineensmelting van de troepen met de militie. PARIJS, 15 Augustus. Er is heden ter gele genheid van den Napoleonsdag in de kerk St.- Augustin, onder een grooten toevloed van Bona- partisten, een mis gelezen ter nagedachtenis van den keizer. Toen de mis geëindigd was, werd aan De Cassagnac eene ovatie gebracht. MADRID, 15 Augustus. Eene republikeiusche samenzwering, welke heden zou uitbarsten, is mislukt. Eenige personen zijn in hechtenis geno men, zoowel in de hoofdstad als in de provinciën, maar de zaak is over het geheel van geen belang. In Spanje heerscht rust.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2