N°. 5870. A0. 1877. Vrijdag 17 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BE111CHTEN. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommwsn 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerO"*- Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 205 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden het late Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1877 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter secretarie de zer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aange- elagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 Augustus 1877. LEIDEN, 1G Augustas. De 1ste luitenant H. A. Brouwer van liet 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, zal worden overgeplaatst bij den 1ste klasse cursus te 's-Hertogenbosch. Tot bet geven van onderwijs aan jeugdige schepelingen, aan boord van een van Zr. Ms. opleidingsschepen, worden gevraagdtwee hulpon derwijzers, aanvankelijk op eene bezoldiging van f 700 'sjaars met vooruitzicht op verhooging. Personen, hiertoe genegen, worden uitgenoodigd zich vóór 25 dezer, liefst in persoon of met franco brieven, onder overlegging van hunne acte van bevoegdheid tot het geven van onderwijs en cer tificaat van goed gedrag, aan te melden bij den commandant van Zr. Ms. opleidingsschip „Admi raal van Wassenaer" te Amsterdam, bij wien na dere inlichtingen te verkrijgen zijn. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zette gisteren hare werk zaamheden voort. Over het voorstel van het departement Almelo, om zich te wenden tot de hooge regeering, met bet verzoek om te bewerken1°. dat aan alle in lichtingen ter opleiding van onderwijzers en on derwijzeressen (kweekscholen, normaalscholen, op- leidingslessen) de gezondheidsleer in verband met de natuurleer van den mensch worde onderwezen 2°. dat op de scholen voor lager onderwijs de ken nis en de algemeene waarheden der gezondheids leer door de meest gepaste middelen worden bevorderd, had eene langdurige discussie plaats. Het werd met eene aanzienlijke meerderheid aan genomen. Vervolgens werd zonder discussie met acclamatie het voorstel van het departement Bos koop aangenomen, om de eerste alinea van art. 47 der algemeene wet aldus te doen luidenVan het voorgevallene in de algemeene vergadering maakt het hoofdbestuur een verslag op, hetwelk, onder den titel van handelingen der algemeene vergadering, niet later dan uit. October gedrukt en aan de leden der Maatschappij uitgereikt wordt. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het rapport der afgevaardigden van Zalt-Bommel, Zwolle en Leiden, gecommitteerd tot het instel len van een onderzoek naar de mogelijkheid om de toekomst der onderwijzers en onderwijzeressen van departementsscholen voor lager of voorberei dend onderwijs te verzekeren. De bespreking van dit rapport en de daaraan toegevoegde voorstellen eindigde met het aannemen van eene motie van het departement Boskoop, waarbij de vergadering, bet betreurende, dat er geene meer afdoende mid delen waren voorgesteld, de commissie uitnoodigde om nog dit jaar met één lid van het hoofdbe stuur haar onderzoek voort te zetten en nieuwe plannen van uitvoering voor te stellen. Het voorstel om aan het hoofdbestuur machti ging te verleenen om zoo noodig uit naam der Maatschappij aan de Tweede Kamer een adres te zenden in zake de conceptwet van het lager onderwijs overeenkomstig de beginselen der Maat schappij, verwierf de algemeene instemming der vergadering, zoo ook het voorstel van het hoofd bestuur, om van het met goud bekroonde ant woord der prijsvraag over de middelen tot ont wikkeling van het schoonheidsgevoel, 3500 exem plaren te doen drukken en verspreiden. De Haarlemsche gemeenteraad heeft zich vereenigd met een voorstel van Burg. en Weth., om de 1ste en 2de klassen-verlichting der gas verlichting, die thans geregeld wordt naar den stand der maan, te vervangen door deze regeling, dat alle gaslantaarns iederen avond, onverschillig hoe de stand der maan zij, worden ontstoken en branden blijven tot des nachts 12 uren, wanneer eene 2de klasse-verlichting aanvangt, waarbij de helft of hoogstens 2/3 van de lantaarns, volgens aanwijzing, door Burg. en Weth. te geven, blijven doorbranden tot een uur vóór zonsopgang. Een 24-tal bewoners van de Paleisstraat en van den Dam te Amsterdam heeft zich ter zake van het gebeurde bij de parade van Maandag (de passage was gestremd en alle zaken in de afgezette gedeelten stonden gedurende 2 uur stil) met een adres tot den burgemeester gewend. Zij verzoeken daarin dat bij zulke gelegenheden aan de beambten van politie zoodanige orders mogen worden gegeven, dat de gepatenteerde burgers, op of in de onmiddellijke nabijheid van de voor de parade gekozene plaats, zoo min mo gelijk benadeeld worden. Ook geven zij in over weging, of het in eene handelsstad niet wensche- lijker ware dergelijke militaire schouwspelen niet in de stad, maar aan de buitenzijden plaats te doen vinden. In de zitting van den Amsterdamschen ge meenteraad werd gisteren door den heer Joosten aan het dagelijksch bestuur inlichting gevraagd aangaande dit belemmeren van het openbaar verkeer. Uit het antwoord van den burgem. bleek, dat van het voornemen der uitreiking van de militaire Willemsorde en van de maatregelen tot hand having der orde bij Burg. en Weth. niets bekend was, en dat de zaak geregeld was door den hoofdcommissaris van politie, in overleg met den plaatselijken commandant; doch dat hij (burge meester) zorgen zou, dat in het vervolg het ver keer niet werd gestremd. Z. K. H. prins Hendrik heeft Dinsdag den geheelen middag doorgebracht op de ten toonstelling van kunstnijverheid te Amsterdam en er belangrijke aankoopen gedaan. De Staten van Noord-Brabant zijn in buiten gewone vergadering opgeroepen op Donderdag 23 Augustus e. k., ten einde over te gaan tot de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer. Yan het tooneelstukje van Johan Gram De groote Schootmans, zegt het „Yaderland", is een Duitsche vertaling verschenen, die trouwens zeer ongelukkig is geslaagd. De ge brekkige overzetting is echter niet het eenige, waardoor die vertaling de aandacht verdient. Nog zelden hebben wij zóó schandelijk misbruik zien maken van het ontbreken van tractaten tot be scherming van de rechten van den auteur. Niet alleen toch dat de uitgave NB. te Arnhem is geschied zonder er auteur of uitgever in te kennen, maar de firma heeft zelfs de brutaliteit op het omslag te laten drakken': „Die Yerfügung über das Aufliihrungsrecht ist der Agentur der Genossenschaft dramat. Autoren und Componisten zu Leipzig übertragen. Das Reproductions- und Uebersetzungsrecht ist vorbehalten." De Antwerpsche „Précurseur" deelt, naar aanleiding van de feesten, welke de volgende week ter eere van Rubens zullen gevierd te worden, eene lijst mede van de thans levende nakomelin gen des schilders. Zij behooren tot 130 gezinnen in België, Amerika, Oostenrijk, Erankrijk en Italië. De meeste hoofden dier gezinnen zijn graven en baronnen. Met 1 Augustus jl. is de wet van 28 Maart, de z. g. nieuwe quarantaine-wet, in werking ge treden. Deze aangelegenheid is nu van Marine overgegaan op Binnenlandsche Zaken. De vroegere quarantaine-geneesheeren zijn eervol ontslagen. Voor de voornaamste havens zijn opnieuw vaste ge neeskundigen aangestelddoch dezen genieten geen vast jaarlijksch traktement, maar worden naar gelang hunner verrichting schadeloos gesteld. Waar geene vaste geneeskundigen zullen werkzaam zijn, is het gezondheidsonderzoek van schepen c. q. opgedragen aan den betrokken geneeskundigen ambtenaar, of in gevallen van haast, het eerste onderzoek aan een geneeskundige in loco door den burgemeester der plaats daartoe te comitteeren. Met ingang van 1 October e. k. zijn be noemd tot student voor den milit. geneesk. dienst der zeemacht de jongelingen D. H. Zeegers, C. P. Blaauw en W. C. Kimmijser. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", on der bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. G. Commijs, is in den namiddag van 15 dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokken, ter op volging zijner bestemming naar Oost-Indië. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw M. E. Gousset van Heel, ontv. der registr. en dom. te Loenen. Z. M. heeft aan E. G. baron Van Lijnden van Hemmen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgem. tier gem. Hemmen, en in zijne plaats tot burgem. benoemd R. Van Eek, secr. dier gem.; met 1 Sept. e. k. aan W. Hartwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Buiksloot, en daartoe benoemd J. W. A. Immink, gelijktijdig burgem. der gem. Nieuwen- dam; de benoeming van mr. G. J. Goekoop, burgem. van Stellendam, tot secr. dier gem. goed gekeurd. Hedenmiddag omstreeks halfzesont- stond in den boekwinkel en het papiermagazijn van den heer G. A. J. Tethoff Jr. op de Haar lemmerstraat brand, die spoedig een groote uit breiding nam. Geweldige rookwolken vertoonden zich langen tijd in de lucht, terwijl eindelijk ook de vlammen zichtbaar waren. De gehsele brand weer was spoedig in de weer. Alle spuiten, ook de stoomspuit (waarvan een der slangen onder het water geven defect geraakte) waren in werking. De kamer van den bovenwonenden student (medi cus), wiens goederen niet geassureerd waren, is ge heel uitgebrandzijn instrumenten zijn eveneens vernield. Terwijl dit nummer ter perse gaat, is alles nog in werking. Een jongen van twaalf jaar geraakte op weg naar den brand, op den Apothekersdijk te water en werd door een melkboer gered. Van een der vele staaltjes der buitengewone welwillendheid der Leidsche politie tegenover de dagbladen en van den vrijzinnigen geest die haar bezielt, kan weder dienen dat onzen verslagge ver, die toegang tot het terrein verzocht, ten-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1