BUITENLAND. Frankrijk. GS-root-JBritannië. Vereenigde Staten. omgekomen. De boot is van eerstgenoemde schuit uitgezet en heeft eenige personen der andere afgehaald, waarna zij met de opvaren den is omgeslagen. Twee lijken, zijnde van Teunis De Bruin, stuurman op de logger, en Cornelis Mos, stuurman der bomschuit, zijn gevonden, van de beide anderen heeft men nog niets ver nomen. Teunis De Bruin laat eene weduwe met 8 kinderen na. De logger is reeds te Vlaardingen binnengekomende bomschuit verwachtte men Maandag-avond te Scheveningen. In Den Haag hebben gisternacht twee nachtwakers een man gevat, die door middel van inbraak een in aanbouw zijnd pand in den omtrek van de Veenlaan was binnengedrongen en verschil lende gereedschappen van de werklieden had me degevoerd. Maandag-avond had te Haarlem een droevig ongeval plaats. Een jongmensch, oud 22 jaren, E. W. genaamd, woonachtig te Overveen, viel namelijk van den bok van een bleekerswagen met het gevolg, dat hij zware kneuzingen aan het hoofd bekwam. Men vreest dat hij ten gevolge van de daardoor ontstane hersenschudding zal overlijden. Te Huizen heeft Maandag-avond een veertienjarige knaap, in een twist met een ouderen makker, dezen een messteek toegebracht die zoo hevig was, dat de ongelukkige korten tijd daarna bezweek. De jeugdige boosdoener is den volgen den dag naar de cellulaire gevangenis te Amster dam overgebracht. Ook te Steenwijk is een mis daad gepleegd. Zekere J. S. heeft gevaarlijke messneden aan hals, borst en armen hekomen. N. C. wordt van de daad beschuldigd. Het bericht over de verbrande goe deren aan het havenstation Vlissingen is naar men verneemt geheel onjuist. De schade beloopt hoog stens 40 mille en er is geheel geen verschil gere zen over het dragen der schade, omdat, door dien de verbrande goederen verzekerd waren, ze vergoed worden door de verzekeringmaatschappij. Op den 20sten dezer zal een tal rijk troepenvervoer over de Staats- en Rijnspoor wegen met bestemming naar Yeenendaal en Ede plaats vinden. Onder anderen worden verwacht uit Breda 2300 manschappen, uit Bergen-op-Zoom 1800, uit Vlissingen 1800 en uit Amsterdam en Haarlem pl. m. 500 paarden. Op het aardappelveld bij Schildau, aan de Saksische grens, zijn blijkens nader bericht behalve de larven 150 ten volle ontwikkelde Coloradokevers gevonden. Evenals te Mülheim is men aldaar overgaan tot verbranding en omploeging, niet slechts van dat eene veld, maar ook van omliggend terrein. Maandag-avond omstreeks halftwaalf werd er te Amsterdam brandalarm gemaakt in de Kalverstraat. Afgaande op een verbazenden walm, ontdekte men dat er vuur smeulde in den laken winkel genaamd „Aux 100,000 coupons." De brandweer ontwikkelde grooten spoed en redde het magazijn van een wissen ondergang. Naar men nader uit Utrecht verneemt heeft Vrijdag-avond omstreeks halftien K., tapper in de Boterstraat aldaar, zijne vrouw op hare slaap kamer aan een drooglijn hangende gevonden. On middellijk schijnt hij de vrouw losgemaakt en op den grond gelegd te hebben, althans hij riep terstond zijn buurvrouw 't H., die haar dan ook dood op den grond vond. Vrouw K. had kort te voren met haar man twist gehad en eenige oorvijgen van hem ontvangen. Zij schijnt uit ver driet of in een vlaag van zwaarmoedigheid, terwijl haar man in de gelagkamer was, door ophanging een einde aan haar leven te hebben gemaakt. K. is na verhoor aan 't politie-bureau weer vrijgelaten. De man, die zich met eene vrouw Za- terdag-nacht te Nieuwediep heeft verdronken, is gebleken te Rotterdam te huis te behooren en ten gevolge van nog onbekende omstandigheden uit zijne betrekking, waarin hij lange jaren werk zaam was, te zijn ontslagen. In de 1'rov. Dr. en Asser Cour." werd voor eenige dagen melding gemaakt van de wreed aardige behandeling, te Haulerwijk een trekhond aangedaan, en het levend begraven barer 12 jon gen. Thans verneemt men dat de politie een en ander heeft onderzocht en van 't gebeurde proces verbaal heeft opgemaakt. Vrijdag, bij aankomst van den trein te Oldenzaal te 12.20, gaven twee passagiers kennis, dat een derde persoon, die met hen in dezelfde coupé gezeten had, onderweg tusschen Hengeloo en Oldenzaal daaruit gevallen was. Dade lijk werd van daar een telegram gezonden aan den stationschef te Hengeloo, die oogenblikkelijk met een extra trein den weg opging om hem te zoeken. Op een half uur afstand werd hij gevonden. Uit het verhoor van hem en de twee passagiers bleek, dat hij op de beide zitbanken had gestaan en toen uit het portier was gevallen. Hij had alleen eenige kleine kneuzingen aan de linkerhand en aan het voorhoofd bekomen. H. v. E. uit Hoogeveen, die te Assen in arrest was, beschuldigd van iemand tot het afleggen van een valsch getuigenis te hebben over gehaald, gaf Maandag zijn verlangen te kennen, om voor den officier van justitie te worden gebracht. Dientengevolge werd hij naar het parket van den officier gebracht. Toen hij daarop, onder geleide van een rijksveldwachter, naar zijne cel zou worden teruggevoerd, nam hij het oogenblik waar, dat hij in de nabijheid was van de openstaande voordeur van het gerechtsgebouw, en ontvluchtte zijn gelei der. Deze liep hem na, roepende„houdt hem houdt hemEen voorbijganger greep den vluch teling bij zijn jas, maar deze liet de jas in de steek, en stormde het hotel „De Jong" binnen, zijn vervolger hem achterna. In den tuin van het hotel gekomen, trachtte hij over de schutting te klimmen; maar zijn vervolger was hem te na op zijn hielen en had het geluk hem bij de benen te grijpen, en hem alzoo weder aan de justitie over te leveren. Destoomboot„Denmark",uitLonden verleden Vrijdag te Nieuw-York aangekomen, is op last van de regeering wegens smokkelarij in beslag genomen. Men beweert namelijk, dat op ver scheidene vaartuigen van de „National Line", waar toe genoemd schip behoort, voor meer dan 100,000 dollars aan kant door eenigen van het personeel gesmokkeld is. Personen, behoorende tot de naar Engeland, Canada en Griekenland dienstdoende booten, zijn in het geval van de „Denmark" be trokken. Over het vergaan van de „Eton" ver neemt men uit Panama dat 160 personen aan boord waren. Slechts 43 zijn drie dagen later aan wal gekomen. Tot 18 Juli was het aan 20 hunner gelukt zich op rotsen te redden. Het Eng. oor logschip „Amethyst" ging hun te hulp, maar kon wegens het slechte weder de rotsen niet naderen. Verscheidene personen wierpen zich in zee, maar slechts drie werden gered. Cetywayo, de Zulukoning, zegt een correspondent van de „Cape Mercury," is woedend uit vrees en toorn. Hij heeft vijf der inlandsche christenen gedood, en bijna al de andere bekeer lingen uit zijn land verdreven. Het bericht in een Natalsch blad dat ook een zendeling werd gedood, is niet waar, maar een der Luthersche zendelingen, de heer Eröhling, die één der chris tenen trachtte te redden, werd mishandeld. Een der bekeerlingen werd opgehangen aan een boom dicht bij de deur van den zendeling, en twee uren lang gepijnigd, totdat de dood een einde aan zijn lijden maakte. Het lijk werd voor de krokodillen geworpen. De zendeling en zijne familie waren verplicht het station te verlaten en zijn thans te Hermannsburg, nabij Grey Town, in Natal. Men weet dat Cetywayo door sir Th. Shepstone, den tegenwoordigen administrateur der Transvaal, is ge kroond, op voorwaarde dat hij met zijne moorden zou ophouden, doch ons is ter oore gekomen dat de „gekroonde" dadelijk na het vertrek van zijn „kroner" zijn Raad vertelde, dat hij die belofte slechts „met den mond had gedaan," en er even min kans was dat de blanken hun Zondag zouden afschaffen als hij zijn recht om met zijne onder danen te doen wat hij verkoos. De chocolade-fabrikant en oud-afgevaardigde Menier, van wiens rechtsgeding tegen den minis ter De. Pourtou enz. meermalen sprake is geweest, is bij besluit van 9 dezer, dus terstond na het pleidooi van zijn advocaat, als burgemeester van Noisiel ontslagen. 11Mac Mahon heeft voor een paar dagen het nieuwe Parijsche ziekenhuis „Hotel Dieu" bezocht dat men omstreeks denzelfden tijd als de groote opera is begonnen te bouwen. In het geheel heeft het gekost 37 millioen fr., en daar er 450 bedden zijn, verdeeld in 18 ziekenzalen, zoo komt ieder bed op ruim 90,000 fr. te staan. Het onde „Hotel Dieu" zal nu afgebroken worden en tot een openbaren tuin worden ingericht. Het eerste ziekenhuis te Parijs wordt gezegd gesticht te ajj in het jaar 656 door Landry, bisschop van Pariy. Toen Mac Mahon naar het „Hotel Dieu" reed en et van terugkeerde, werd er herhaaldelijk geroepen: Leve de Republiek! In de troonrede, waarmede de zitting van het parlement gisteren gesloten werd, komen o. a. deze zinsneden voor„Onze betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zijn vriendschappelijk. De pogingen, welke ik van den aanvang af aan wendde tot hehoud van den algemeenen vrede, hebben helaas schipbreuk geleden. Toen de oorlog uitbrak, heb ik verklaard, dat ik strikte neutra liteit in acht nemen zou zoolang de belangen var het land geen gevaar zouden loopen. De omvang en de aard dier belangen waren nauwkeurit omschreven in de mededeeling, welke ik aan he; Russische gouvernement liet doen, van hetwelk ik een antwoord ontving, dat blijken droeg van de vriendschappelijke gezindheid van Rusland. Ik zal niet verzuimen mijne beste pogingen in 't werk te stellen, indien een gunstige gelegenheid zich mocht aanbieden, om den vrede te herstellen op voorwaarden, welke vereenigbaar zijn met de eer der oorlogvoerende partijen, met de algemeene veiligheid en met de welvaart van de andere natiën. Indien gedurende den strijd de rechten van mijn Rijk mochten in gevaar gebracht wor den, zou ik met vertrouwen op uwe hulp reke nen om die te doen erkennen en te handhaven." Volgens den te Philadelphia ge vestigden bericht gever van den „Times" vinden geruchten alge meen geloof, volgens welke te Nieuw-York in het geheim troepen voor de Porte worden aange worven, onder beding van vrijen overtocht en met vooruitbetaling van drie maanden soldij. Een erkend werfkantoor bestaat er niet en men doet niets, waartegen de Amerikaansche regeering be zwaar zou kunnen hebben. De voorkeur wordt gegeven aan oud-gedienden, die aan den burger oorlog hebben deelgenomen. Officieren, die dienst nemen, behouden hun rang. Rusland. Het hoofdkwartier van grootvorst Nicolaas is thans te Stoudeni gevestigd, een dorp ten zuiden van Pavlo gelegen en ongeveer evenveel ten zuide van Bjela. De berichtgever van de „Daily News' die dat meldt, voegt er bij, dat men er aan ga; twijfelen, of de Russen den Schipkapas wel bezf zullen houden. Men schijnt de vraag te oppere; of het corps van generaal Gourko op dit oogenblil niet grooter diensten bij Tirnova zou bewijzen et of het bezit van den genoemden pas het wt waard is, dat men de hulp van dat geheele corp ontbeert. Mocht de veldtocht dit jaar ten gunst; van de Russen uitvallen, dan meent men eet volgend jaar den Balkan zonder moeite te kunne; omtrekken, indien de verovering van een of meer passen te groote opofferingen vergen zou. Ees gedeelte van het corps, dat den Schipkakas bezet houdt, is reeds bij de operatiën van het hoofdleger betrokken. Zoo wordt b. v. Tirnova door troepen van dat corps bezet gehouden en een ander ge deelte van hetzelfde corps, onder prins Mirski's bevelen staande, heeft de troepen geleverd, die den 7den dezer eene verkenning tegen Lowatz uitvoerden, waarbij zij met verlies van ruim 200 man het veld moesten ruimen. Officieele tijdingen melden uit Kandahar dat door den emir van Kabul aldaar eene Rus sische samenzwering is ontdekt. De emir heef' vier medeplichtige beambten doen ter dood brenge Naar men met zekerheid verneemt zijn geJ bevelen gegeven tot verdere uitbreiding van mobiliseering. De districten Warschau en Wik' zijn grootendeels niet daaronder begrepenoo>- de mobiliseering van het gardecorps is niet volledig-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2