N°. 5369. A0. 1877. Donderdag 16 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BE RICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Toor Leiden per 8 maanden.1-10. Franco per post**40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: ■6 regel»,............»""'i' f LOS. Van 1 Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 0.17$. PATENTBLABEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienitjaar 1877/78 voor Wijk If, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, -dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met Zaterdag 18 Augustus a. s., terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen van die wijk ter aitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eiscben den cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 15 Augustas 1877. LEIDEN, 15 Augustus. Met genoegen heeft de Commissie van finan ciën kennis genomen van de voordracht van Burg. en Weth., de strekking hebbende om de aangren zende gemeenten te doen bijdragen in de kosten van het lager onderwijs in verhouding tot het aan tal alhier schoolgaande kinderen uit die gemeenten. Het beginsel door Burg. en Weth. gevolgd, om voor de berekening van de bijdrage voor elk kind in aanmerking te nemen de kosten van eene school voor gewoon lager onderwijs voor 6000 kinderen, daaronder begrepen de renten van de kosten van aanleg, acht de Comm. ook volkomen juist. In- tusschen rijst de vraag, of aan dit beginsel naar alle gestrengheid uitvoering zal worden gegeven en of er geen termen bestaan om thans voorloopig met het aanbod, door de bovengenoemde gemeente besturen gedaan, genoegen te nemen. Naar de overtuiging der Comm. zou dit laatste zonder be zwaar kunnen geschieden. In de eerste plaats be denke men dat tot dusverre onze scholen steeds door kinderen uit de omliggende gemeenten zijn bezocht, zonder dat daarvoor door de betrokken gemeenten eenige tegemoetkoming is verleend en dal, wordt die bijdrage thans eensklaps op het vrij aanzienlijk bedrag van ƒ25 gesteld, de fiuan- cieele lasten wellicht voor die gemeenten te druk kend zullen worden. Bovendien zal ook bij aan neming van het door Leiderdorp en Zoeterwoude gedaan voorstel een niet te verwerpen nieuwe post van ontvangst in het vervolg op de begrooting kunnen worden gebracht, en de Comm. zou op grond van een en ander het voorstel van Burg. en Weth. alzoo gaarne in dien zin gewijzigd zien, dat de bijdrage in plaats van op 25 op ƒ10 werd vastgesteld. Curatoren van het gymnasium alhier bevelen aan voor de betrekking van conrector dr. J. C. Yollgraff te Haarlem. Onder voorzitting van mr. C. Pijnacker Hordijk werd gisteren te Amsterdam de 92ste vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geopend. In zijn inleidend woord wees spr. er op, hoe de Maatsch. van den beginne af bovenal getracht heeft, het lager onderwiis te ver beteren en daarin niet zonder vrucht werkzaam is geweest. Met nadruk spoorde hij aan om op dezelfde wijze voort te gaan en dezelfde beginse len ook in den tegenwoordigen tijd, krachtiger dan ooit, toe te passen. Bi verslag van het hoofdbestuur aangaande den staat der Maatschappij en harer departemen ten en van zijne verrichtingen gedurende het af- geloopen jaar bleek o. a., dat zij 330 afdeelingen telde en het getal leden met 251 was toegeno men. De antwoorden op de prijsvraag over arm verzorging waren gesteld in handen van eene commissie van 7 personen, en van de 9 antwoor den op de tweede prijsvraag, over de middelen tot ontwikkeling van het schoonheidsgevoel, was een met goud bekroond en een met eene premie van 100, behoudens enkele opmerkingen en ver beteringen. Het voorstel van het hoofdbestuur om openlijk dank te betuigen aan de commissie, vanwege de Maatschappij belast met het onderzoe ken der wetten op lager en middelbaar ouderwijs, voor het 2de gedeelte van haar uitgebracht rap port, en den wensch uit te spreken, dat de regee ring bij de mogelijke herziening van de wet van 2 Mei 1863 hare gezette aandacht zal schenken aan het rapport, dat vanwege het hoofdbestuur aan de hooge staatsdienaren is toegezonden, werd met acclamatie aangenomen. Ook het voorstel van het hoofdbestuur om art. 43 al. 2 der wet aldus te wijzigen, dat de bescheiden, behoorende bij het verslag der algemeene vergadering, onder den titel van Jaarboeken der Maatschappij worden gedrukt en aan ieder departement zooveel exemplaren wor den afgegeven als gelijkstaat met het drievoud der stemmen, dat door het departement in de alge meene vergadering kou worden uitgebracht, werd, na discussie en verwerping van een amendement, aangenomen. Eveneens werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen om ten behoeve van de stichtinsr van een Nederlandsch Schoolmuseum uit O de algemeene kas eene bijdrage van 300 te verleenen. Aangaande het voorstel van het hoofd bestuur om het te ontheffen van de taak tot het doen opstellen van een werkje over de, voordee- len van den vrede, werd een amendement van het departement Gouda aangenomen, waarbij aan het hoofdbestuur werd opgedragen om op de volgende vergadering een voorstel te doen tot het uitschrij ven van eene prijsvraag over dit onderwerp. Aan het einde der vergadering, waarop volgens de lijst der departementen 267 waren vertegen woordigd, deed de voorzitter o. a. de mededee- ling, dat namens het departement Amsterdam des avonds eene feestréunie aan de afgevaardigden werd aangeboden in het Park. De Haagsche gemeenteraadszitting van gis teren werd met zekere belangstelling tegemoet- gezien, voor zoover bij het onderzoek der geloofs brieven van de bij de herstemming gekozen raads leden de aandacht zou worden gevestigd op het vreemde der omstandigheid dat bij de stemopneming de cijfers der stemopnemers niet alleen verschilden, doch dat bij de hertelling der briefjes geheel andere getallen te voorschijn kwamen. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven adviseerde, vermits tegen de opneming der briefjes noch door een der kiezers, noch bij den raad bezwaren zijn inge bracht en bij gebrek aan eenige bepaling de nietigheid onmogelijk zou kunnen worden ingeroepen, tot de toelating der benoemden. Met eenparigheid van stemmen heeft de raad zich, zonder eenige discussie, bij dit gevoelen nedergelegd. Het voorstel, om den heer Oscar Carré gedurende de maanden November en December tegen betaling vergunning te verleenen tot het plaatsen van zijn tent tot het geven van voorstellingen, werd met 17 tegen 11 stemmen aangenomen. Bij het hoofdcomité van het Roode Kruis is ten behoeve der zieke en gekwetste krijgslieden in den Russisch-Turkschen oorlog ontvangen van het comité te Leeuwarden f 300van het vrou wen-comité te Gouda 50. Het hoofdcomité dringt bij de comité's aan op spoedige toezending van geld en materieel, in dezen moorddadigen oorlog. Yan 21 tot en met 25 dezer zal op den Neder-Rijn, in het riviervak tusschen Rhenen en Amerongen, eene pontonbrug liggen. De breedte van den gewonen doorlaat in de brug bedraagt 24 meter, welke breedte desgevorderd kan wor den verwijd. De punten van opening van den doorlaat worden aangewezenover dag door twee seinvlaggen, des nachts door twee helder bran dende lantaarns van wit glas. Burg. en Weth. van Den Haag hebben aan den gemeenteraad een gunstig praeadvies uitge bracht op het verzoek van de tramwaymaatschappij tot het leggen van dubbel spoor langs den Sche- veningschen weg en het nemen van eene proef met een stoommachine als beweegkracht langs dien weg. Z. M. de koning heeft heden te zijnen paleize ter eere van prins Albert van Pruisen, die morgen de residentie verlaat, een diner gegeven, waaraan ook de prinsen Hendrik en Frederik deel namen. H. K. H. prinses Marianne heeft gisteren 's konings ministers aan een diner vereenigd op haar buitenverblijf „Rusthof." Z. M. heeft mevr. de douair. Van der Ou- dermeulen, geb. Van Wickevoort Crommelin, ver heven in den Nederl. adel met den titel van ba ronesse; aan den luit.-ter-zee 2de kl. L. R. Koolemans Beynen vergund het dragen van de Arctic medal, hem door de koningin van Groot- Britannië en Ierland geschonken, ter herinnering aan den door hem medegemaakten tocht met het Engelsch ontdekkingsjacht „Pandora" naar de Noordelijke IJszee; een pensioen verleend ten laste van den staat tot een bedrag van 657 's jaars aan den, met 1 Juli jl., eervol ontslagen boekhouder bij den geweerwinkel te Delft, C. Kossenaan de voor den dienst in Indië be stemde soldaten E. Vorsteher en L. W. II. Schrei- ner, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871, en aan laatstgemelde tevens het dragen van het Pruis, herinneriugs- kruis voor den veldtocht in 1866den lsten luit. G. J. IJsel de Schepper, van het 4de reg. huza ren, voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de cav. in Ned.-Indië; aan den Ö.-I. ambt. C. J. C. Wijnaendts, contr. 2de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, vergund het aannemen van het Oostenrijksch gouden kruis van verdienste met de kroon. Gremeng-d. Nieuws. Het gerechtshof in Den Haag heeft hedenmiddag Pieter Bol uit Alkemade wegens poging tot moord op zijne huisvrouw veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Met den Utrechtschen volkstrein hebben heden p. m. 1000 personen de residentie bezocht. Aan het „Yaderland" wordt verze kerd, dat het bericht, volgens hetwelk het Rijk een koffiehuis te Gorcum zou hebben aangekocht, om dit gebouw tot militaire doeleinden te gebrui ken, ten eenenmale ongegrond is. Maandag a. s. zal voor het gerechts hof te Amsterdam terechtstaan Frans Leder, con- stabel (onderadjudant) bij de Nederlandsche marine, beschuldigd van, aan boord van het stoomschip „Prins van Oranje" in het Suez-kanaal, den faselier Wurich te hebben doodgeslagen ten gevolge van een twist bij het kaartspel over drie centen. Naar men verneemt zijn op den 8sten dezer 4 personen van de visschersvaartuigen „Anna" (logger), reeder H. Kikkert, te Vlaar- dingen, en de „Proefneming" (bomschuit), reeder T. De Jager, te Scheveningen, in de Noordzee

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1