Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrij k. Het lijk, dat Zaterdag bij Cronesteyn gevonden is, blijkt van den schuitenvoerder Akker- dijk te zijn, die van zijne schuit was gevallen. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na. In de Oude Doelenstraat te Amster dam brak in een perceel, waarin een borstelfabriek en winkel is gevestigd, Zondag-avond omstreeks halfzeven een vrij hevige brand uit in de boven verdieping, die voor werkplaats en magazijn wordt gebruikt, en nu geheel is uitgebrand. De brand weer was in korten tijd, met twee handspuiten, de vlam in zoover meester, dat zij zich niet ver der uitbreidde. Omstreeks acht uren rukten de spuiten in. Gisteravond omstreeks zeven uren is "W. C. Van Kalker, oud 30 jaren, spoorwegbe ambte, wonende te Eijswijk, nabij het kruithuis magazijn, gemeente Hof van Delft, van een zand- wagen gevallen, waardoor eenige waggons hem over het lijf zijn gereden, hetgeen onmiddellijk zijn dood heeft veroorzaakt. Zijne vrouw was met familie naar de Eotterdamsche kermis gegaan en werd met den laatsten trein terugverwacht. Uit Koningsbergen wordt van 11 dezer gemeldDe koerier-trein, welke eergister avond te zes uren naar Berlijn vertrok, had op de hoogte van Bromberg bij Weisenhöhe een treu rig ongeluk. Ten gevolge van een wolkbreuk was de weg zoo omgespoeld, dat het zand de rails een voet hoog bedekte. Toen de trein daarop kwam, zonken de leggers weg, dientengevolge ont spoorde de locomotief en met haar de andere wa gens, waarvan de voorste geheel aan splinters sioegen. De machinist en stoker zijn totnogtoe niet onder den puinhoop gevonden5 of 6 passa giers zijn dood en eenige andere gekwetst. De dienst over die lijn is gestremd. Te Ureterp, in de gemeente Smallin- gerland, heeft men eenige koeien den staart afge sneden en twee hooirakken, staande op de Nijegaster fennen en behoorende aan den eigenaar dier koeien, verbrand. Een bediende van de bank van lee ning en tevens nachtwaker van politie te Gouda, welke zich sedert eenigen tijd had schuldig ge maakt aan diefstal van verschillende beleende goederen, is gearresteerd en naar Eotterdam gebracht. Eene publicatie van den waarnemen- den burgemeester in zekere gemeente van Zuid- Holland, bij gelegenheid van de feestelijke instal latie van den nieuwbenoemden burgemeester, luidde letterlijk aldus: „Bekendmaking. Er word bekend gemaakt dat bij de plegtige hulding en feest van den burgemeester het ten strengste verboden zal zijn, volstrekt niet te mogen schieten, met gewee- ren pestolen als anders, ter voorkoming van ver dere ongelukken." Zaterdag ontlastte zich omstreeks twee uren een hevig onweder boven Grave en omstreken. De bliksem sloeg in een groote schuur, staande in de nabijheid van het woonhuis van en toebehoorende aan de wed. Vos te Overasselt. Ongeveer 15,000 bossen rogge en 20,000 pond hooi, benevens 't geheele gehouw, werden eene prooi der vlammen, 't Gelukte twee knechts, in de schuur aanwezig toen de bliksem daarin sloeg, eenige landbouwwerktuigen te redden, 't Gebouw en de voorraad rogge en hooi waren verzekerd. De veenarbeider Abraham Bos in de Drouwenermond nabij Stadskanaal was dezer dagen 's nachts te ongeveer twee uren met zijn vrouw naar 't veen gegaan om te schepen, een dienst meisje achterlatende met twee kleine kinderen, toen ongeveer een uur later een groot manspersoon aan huis kwam en ingelaten wilde worden. De meid weigerde, waarop de indringer 't raam inklom, de beddeuren dichtsloot, 't kabinet opende en daaruit f 5 en een zilveren reukdoosje ontvreemdde. In dat kabinet lag ook een boekje met het geld voor een vracht turf, hetwelk de dief liet liggen. De dienstmaagd verkeert door den schrik in zorg- wekkenden toestand. Z a t e r d a g - m i d d a g o n 11 a s 11 e z i c h boven Eenkum een hevig onweder. De bliksem trof eene arbeiderswoning, door twee gezinnen be woond. Opmerkelijk is de weg door hem genomen. Hij sloeg den schoorsteen in, die van het huis werd afgeworpen, verbrijzelde een vloersteen in eene woonkamer, nam daarna zijn weg naar het achterhuis, doodde een konijn, en zocht vervolgens een uitweg door een voorvertrek, waar hij alle glasruiten op één na vernielde. Hoewel zeven personen zich te huis bevonden, heeft niemand eenig letsel bekomen, en is er ook geen spoor van brand ontdekt; alleen is eenig huisraad be schadigd. Men schrijft uit Deventer van 13 dezer: De sterke drank eischte hier gisteren weer een offer. De bedoelde persoon werd bij het mid dagmaal ongesteld en verliet het vertrek. Daar hij wat lang uitbleef, ging men hem opzoeken. Men vond hem voorover in een modderpoel liggen. Hij werd er spoedig uitgehaald en er werd genees kundige hulp ingeroepen, waarbij het bleek dat hij den laatsten adem reeds had uitgeblazen. In den namiddag viel een ander persoon, eveneens beschonken, in den IJsel. Het werd echter spoe dig opgemerkt door den visscher Gerritsen, die het geluk had hem behouden aan wal te brengen. In het Noordho11 andsch kanaal bij Den Helder zijn Zondag-morgen de lijken opgevischt van een man en vrouw, die zich, blijk baar met het doel om een einde aan hun leven te maken, met een koord de armen aan elkander hadden gebonden en zich, na het afleggen van hunne hoeden, in het ter plaatse zeer ondiepe water hadden gestort, zoodat zij dan ook dien morgen terstond werden ontdekt. Zaterdag-avond had deze en gene hen buiten de gemeente zien wandelen. Men weet niet waar zij thuis behooren. Zij had den geene papieren of andere aanwijzingen bij zich. De man, schijnbaar 30 a 35 jaar oud, met zwaren knevel, droeg een halsboord met deletter N. In zijn vestzak, welke behoorlijk dichtgespeld was, was ruim 5 aan geld aanwezig. Aan den wijsvinger der vrouw stak een gouden ring, waarin de letters E. W. N. gegraveerd zijn. Beiden schijnen, naar geheel hunne kleeding teoordeelen, tot den fatsoenlijken stand te behooren. - Voor eenigen tijd werd gemeld, dat men den dader van een moord ontdekt had, doordat zijn beeld, als het ware zijne photographie, in het oog van den vermoorde zichtbaar was. Velen scheen dit verhaal ongelooflijk. Toch geven latere onderzoekingen het recht iets dergelijks als mogelijk aan te nemen. Men heeft nl. gevonden, dat in het gevoelige netvlies eene purpere stof aanwezig is, door Kühne uit Heidelberg, die dienaangaande proeven genomen heeft, „Sehpur- pur" genoemd, welke stof door inwerking van het licht ontkleurt. Bij het levend organisme komt de kleur spoedig terug, zoodat wanneer het oog uitgenomen en geopend wordt niets meer zicht baar is. De proef, genomen met een stervend dier (een konijn), gaf eene verrassende uitkomst. Na dat het netvlies gedurende 24 uur in eene op lossing van aluin hard gemaakt was, vertoonde zich duidelijk het beeld van het venster waarte genover het dier gestorven was. Verdere proeven zullen ongetwijfeld over deze voor de kennis van het zien zeer belangrijke ontdekking meer licht verspreiden. Dat het echter onmogelijk zou zijn, dat men in het oog van een vermoorde het beeld van den moordenaar afgeteekend zag, kan thans niet meer beweerd worden. Het Eijk is voor ƒ70,000 eigenaar geworden van het koffiehuis „Oranje Boven", te Gorcum. Men schijnt de bedoeling te hebben, aldaar een bomvrije kazerne te bouwen en een schietter- rein te doen maken, omdat de wallen daartoe minder geschikt geacht worden. De „Times" verneemt uit Athene, dat een eenvoudig landman bij het dorp Spata, in Attica, eene vondst gedaan heeft, gelijk aan die van dr. Schliemann bij Mycenae. In een heuvel zag hij eensklaps eene vroeger daar nooit opgemerkte holte en toen deze verder uitgegraven werd, ont dekte hij in den grond eene groote ruimte, waaruit het oudheidkundig genootschap van Athene sedert dien tijd een aantal voorwerpen heeft opgedolven, in hoofdzaak overeenkomende met die, welke dr. Schliemann in Agamemnons graf gevonden heeft. De geleerden zijn het er nog niet over eens, met welk graf men hier te doen heeft. Dezer dagen is te Berlijn eene proef genomen met een stoomspoorwagen gebouwd naar het stelsel van Eowan, voor het vervoer op de openbare straat. De locomotief werkt zonder eenig gedruisch en stuwt den stoom niet uit, want deze wordt, na afgekoeld te zijn, opnieuw gebruikt. De locomotief vormt tevens een gedeelte van een wagen, die tot het personenvervoer wordt gebezigd en andere wagens voorttrekt. Men heeft een weg be reden met het nieuwe voertuig, welke eene stijging heeft van 1200 en met eene snelheid van 4 mijlen in een uur. De proefneming voldeed aan de verwachting. Te Londen is een daglooner wegens het mishandelen van eene kat tot eene boete van 40 sh. en eene maand dwangarbeid veroordeeld. B echtzaken. In de vacantiekamer van den hoogen raad werd onlangs behandeld de cassatievoorziening der veertien visschers uit Clinge, die door het gerechtshof te 's-Hage elk tot 3 jaar gevangenis straf zijn veroordeeld wegens feitelijken en geweld- dadigen wederstand, door meer dan 20 gewapende personen, tegen den opziener der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen gepleegd in den nacht van 5 op 6 September van het vorige jaar. Tot toelichting van dit beroep voerde mr. Van Gigh, die ook voor het hof als verdediger was opgetreden, twee cassatiemiddelen aan, waarbij werd beweerd: 1°. schending en verkeerde toe passing van art. 210, in verband met art. 101 wetb. van strafrecht en artt. 206 en 211 wetb. van strafvord.en 2°. schending der reeds genoemde artikelen van het wetb. van strafvord., omdat naar zijn gevoelen ten aanzien van het voeren van wa penen, het hebben van haken en boomen op de vaartuigen en in handen der visschers, niet als zoodanig kan worden aangemerkt, daar niet is be slist dat die voorwerpen gebruikt zijn, of dat men ze heeft willen gebruiken tegen een bepaald per soon. Het tweede middel had betrekking op eene in het arrest voorkomende overweging, waarbij van een voortgezet misdrijf van feitelijken weder stand werd gesproken. Pleiter begreep niet hoe hier van zoodanig voortgezet misdrijf sprake kon zijn, daar eene feitelijke beslissing daaromtrent in het arrest ontbrak. Het O. M. heeft heden bij monde van adv.-gen. Van Maanen geconcludeerd tot verwerping van het beroep. De uitspraak is op 28 dezer bepaald. Door de arr.-rechtbank te Zwolle zijn twee baldadige boerenknapen uit IJselmuiden, thans in militairen dienst, die in den laten avond van 4 Juni jl. den heer D. met zijn twee dochters bij Kampen hebben aangerand en mishandeld, ieder tot 6 maanden celstraf veroordeeld, behalve eenige geldboeten elk van f 8. Het „Journal Officiel" bevat een zeer uitvoerig verslag van den heer Krantz, commissaris-generaal voor de groote tentoonstelling van 1878, aan den minister van onderwijs, eeredienst en schoone kunsten, over de vertegenwoordiging der muziek op die tentoonstelling. Daarin stelt hij voor, eene som van 250,000 fr. af te zonderen, o. a. ten einde de groote zaal van het paleis op het Troca- dero in te richten voor groote concerten, met name die van een groot orgel te voorzien en daarin sommige werken van jonge Eransche meesters e. a. ten gehoore te brengen. Voorts draagt de heer Krantz een aantal namen voor van personen, die te zamen eene commissie zouden vormen om nader de muziek-tentoonstelling te regelen. Het verslag en zijne conclusie zijn door den minister goedge keurd. Tot de commissie behoort ook de componist Gounod, die dezer dagen tot commandeur der orde van het legioen van eer is benoemd. Eene officieuze nota logenstraft de geruchten, dat er oneenigheden ontstaan zijn tusschen den minister-president en den minister van binnen- landsche zaken. België. De raadkamer van het hof van appèl te Brussel heeft eindelijk in de zaak Langrand-Dumonceau de volgende personen naar de openbare zitting van het hof van assisen verwezenAndré Lan grand-Dumonceau, voortvluchtigAlph. Nothomb, oud-minister, lid van de kamer van volksverte genwoordigers; De Decker, oud-minister, lid van de kamer van volksvertegenwoordigers; de graaf Du Val de Beaulieu; de graaf de Liedekerke

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2