N°. 5368. A0. 1877. Woensdag 15 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-EE RICHTEN. PR ACTISCH. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT ▼oor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.7.a 0.02. PRIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontranger der directe belastingen ia ter hand gesteld een op den lOden Augustas jl. invorderbaar verklaard kohier ran het patentrecht, ran wijken VII, VIII en IX en de restanten; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 14 Augustus 1877. Op het verzoek der pachters van de haardasch enz. om continuatie hunner pacht voor vijf jaren zonder de bij raadsbesluit van 19 Mei 1868 vastgestelde verhoogiog van '/s der jaarlijksche pachtsom werd in de laatstgehouden gemeenteraads vergadering afwijzend beschikt, wat trouwens vrij natuurlijk was, immers een der voornaamste bil- lijkheidsgronden, nl. dat de pachters het dienst- materieel, dat zij volgens de voorwaarden verplicht waren geweest van hun voorgangers over te nemen, in letterlijk onbrnikbaren toestand in hun bezit kregen, kwam te vervallen door de zeer juiste overweging der commissie van fabricage, dat moest worden gelet op art. 10 der pacht voor waarden, bepalende, dat gezegd materieel door den pachter wordt overgenomen tegen betaling van een koop prijs, te bepalen door van wederzijde te benoemen deskundigen, een voorwaarde die echter ook thans evenzeer voor de tegenwoordige pachters geldt en ■dus ditmaal in hun voordeel kan komen. Niet echter om op de in deze door den ge meenteraad genomen beslissing te wijzen komen wij op deze zaak terug, maar wel om de aandacht te vestigen op een der argumenten, in het ver zoek der adressanten voorkomende en dat alleszins een nadere bespreking waardig is. Daar dan lezen wij, dat het gebruik van haard asch voor bemesting in België geheel heeft opge houden en deze meststof daar is verdrongen door de guano; terwijl voorts tot staving van dat be weren wordt aangevoerd, dat de gemeente Amster dam in geen twee jaren iets aan haardasch heeft afgeleverd, zoodat er meer dan 500,000 hectoliter van voorhanden is, waarmee men werkelijk ver legen zit. Evenzoo zeggen adressanten is het gesteld met onze omliggende plattelandsgemeen ten en voegen wij er bij ook met de naburige residentie, waar het ophalen van haard asch, vuilnis enz. telken jare een belangrijk deficit oplevert. Is nu de reden van die verminderde vraag naar de hier bedoelde meststoffen gelegen in mindere behoefte? zoo vragen wij. Het antwoord mag veilig ontkennend heeten met het oog op de belangrijke uitgestrektheid onontgonnen heidegronden, die zelfs in ons kleine, dichtbevolkte land gevonden worden. En dat er alle reden bestaat om slecht of in het geheel niet verzorgde gronden zooveel mogelijk te bemesten, werd nog kort geleden met welspre kende cijfers aangetoond op de algemeene verga dering van Beiersche landbouwkundigen te Rosen- heim, waar prof. Ranke de hoogst belangrijke vraag hesprak, hoe het streven der steden om de faecale stoflen met de meest mogelijke snelheid te verwij deren in overeenstemming kan worden gebracht met de wenschen van den landbouw, die van deze stoffen een zeer nuttig gebruik wil maken. Vooreerst betoogde genoemde hoogleeraar, dat het te loor gaan alleen van zoogenaamde faeca- liën jaarlijks op den oogst van Beieren een verlies van 4.742.507, op dien van geheel Duitschland een verlies van 56.124.314 etr. graankorrels ver oorzaakt, en vraagt wat er dan wel verloren gaat aan stalmest, door het niet gebruiken van beende ren, ook menschelijke, die vooral in China op hoogen prijs worden gesteld, en doet daarbij op merken, dat ook de veestapel, ondanks de steeds toenemende vraag naar vleesch, onder dat alles achteruitgaat. Wat aan het land in den vorm van graan en dergelijke voortbrengselen wordt ontnomen, moet er in de gedaante van mest aan worden teruggegeven. Zoo niet, een onvermijdelijke verarming zal op den langen duur het gevolg zijn van dat verzuim. Bij die meststoffen nu kan men hier te lande zeker de in vroeger jaren zoo gezochte haardasch voegen, al moge de bewering van adressanten waar zijn, dat zij door het veelvuldig gebruik van steenkolen sterk in hoedanigheid is afgenomen. Waarom volgt men nu bij ons het voorbeeld niet na, in Wurtemberg en Beieren ten opzichte der faecaliën gegeven, waar men afzonderlijke wagens laat bouwen voor het vervoer, goedkoope vrachttarieven toepast, reservoirs aanlegt enz. Langs dien weg zouden wij onze steden tegen een wellicht nog vrij belangrijker prijs van haar verre van aanlokkelijke vuilnis- en aschverzame- lingen kunnen verlossen en door een goede be mesting menige dorre vlakte in een vruchtbare landstreek kunnen herscheppen. LEIDEN, IJL Augustus. Staatsblad n°. 164 behelst het kon. besluit van 3 dezer, betrekkelijk de verzending met de post van opene kaarten ter bestelling van boeken, enz., volgens het tarief der gedrukte stukken. Te rekenen van 1 October a. s. zullen opene kaarten ter bestelling van boek- en plaatwerken, dag- of weekbladen, tijdschriften en muziekstukken op den voet van gedrukte stukken met de post kunnen worden verzonden, zoodat schriftelijke bijvoegingen of veranderingen, onderstrepingen of doorhalingen op de gemelde kaarten zijn toe te laten, een en ander overeenkomstig de daaromtrent door den minister van financiën te geven nadere voorschriften. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de eerste zeven maanden des jaars, bedraagt de vermeerdering, in vergelijking met hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, slechts f 994,858.05, terwijl de uitkomst van het eerste halfjaar 1877 tegenover dat van 1876 reeds eene vermeerdering van f 2,369,858.28 had aangetoond. De verloopen maand Juli heeft alzoo veel van de eerst verkregen vermeerdering doen verloren gaan, hetgeen voornamelijk te wijten is aan de mindere opbrengst der accijnzen, ten gevolge van de met den eersten dier maand ingetreden verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Met het oog daarop heeft men natuurlijk in Juni 11. veel ingeslagen en was het te voorzien, dat die bron van inkomst in Juli minder ruim zou vloeien. Alleen toch de opbrengst van genoemden accijns was toen f 933,000 minder dan in Juli 1876. Door curatoren van het gymnasium te Gro ningen zijn voorgedragen als praeceptoren aan het gymnasium aldaar de volgende tweetallende heeren Woltjer en Reudler (Latijn enz.); Te Winkel en Worp (Nederlandsch enz.) Bij de examen-commissie voor hoogeren rang van officieren-van-gezondheid en militaire apo thekers bij den geneeskundigen dienst te Amster dam is een voldoend examen afgelegd door den heer J. Van Deventer, off.-van-gez. 3de kl., in garnizoen te Amsterdam, voor de betrekking van off.-van-gez. 2de kl. bij de landm. hier te lande. Het stoomschip „Celebes", 30 Juni van Tessel vertrokken, is den 12den dezer te Batavia aangekomen. De heer A. A. Van Bemmelen, directeur der Rotterdamsche diergaarde, is benoemd tot eerelid van het kon. zoölogisch genootschap te Amsterdam. De „Arnh. Ct." verneemt dat aan dr. J. J. Cornelissen, rector aan het gymnasium te Arnhem, een professoraat bij de universiteit te Amsterdam is aangeboden, doch dat hij daarvoor heeft bedankt. In „Maison Stroucken" te Amsterdam hield gisteren de Vereeniging van Nederlandsche boek handelaren hare 60ste jaarlijksche algemeene ver gadering, onder voorzitting van den heer D. A. Thieine van 's-Gravenhage. Uit diens verslag bleek, dat de Vereeniging zeer in bloei toeneemt, voortdurend haar invloed deed gelden tot het regelen van quaestiën tusschen de uitgevers in Nederland gerezen, zoodat men buiten processen bleef, en de Vereeniging ook in andere opzichten zorgde voor vele belangen onzen nationalen boekhandel en letterkunde betreffende, als o. a. bleek uit de eindelijk ingediende wet op het auteursrecht. De Vereeniging telt thans 426 leden, waarvan circa 100 gisteren uit alle oorden des lands waren bijeengekomen. Ten behoeve van de Nederlandsche zeemacht zal bij de stoombootmaatschappij te Rotterdam een scbroefstoomschip 4de klasse worden gebouwd, dat den naam zal dragen van „St.-Eustatius". Door Burg. en Weth. van Amsterdam is gisteren in het openbaar aanbesteed1°. het ver lagen en verbreeden van twee bruggen ter ver krijging van een beteren toegang naar het Binnen gasthuis en van de St.-Anthoniebreestraat naar Marken en 2°. het graven van een gedeelte Sin gelgracht achter de kazerne Oranje-Nassau. Het eerste werk is aangenomen door J. P. Cornelissen aldaar voor 10,279; het tweede door C. Alberts, mede aldaar, voor f 6700. Den lsten Sept. zal van het kol. werfdepot naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 150 man benevens 10 on derofficieren, om te embarqueeren aan boord van het naar Java vertrekkend stoomschip „Prinses Arnalia". Het bevel over dat det. is opgedragen aan den luit.-kol. der inf. van het O.-I. leger J. P. Van Lier en tot medegeleide «ijn bestemd de kapt. der inf. J. H. Van Rijn, de 1ste luit. der cav. J. Bekkers, de 2de luit. der inf. R. J. Van Zwol, de 2de luit. der genie J. J. A. Muller en de 2de luit.-kwartierm. W. J. D. Bezemer, allen van het O.-I. leger. Z. M. de Koning, die naar wij vernemen tot het begin van October in de residentie zal verblijf houden, is hedenmiddag in een open ca lèche naar Scheveningen gereden en heeft een bezoek gebracht aan prins Albert van Pruisen op het badhuis. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Groningen J. C. Wichers, thans comm. van politie te Leeuwardentot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. M. J. Van Lennep, thans officier van justitie bij de arrond.-rechtb. te Amsterdam; tot rechter-plaatsverv. in de arr.- rechtbank te Amsterdam mr. J. L. De Leao Laguna, adv. aldaar; tot griffier bij het kantong. te Goes mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, thans griffier te Woerdenaan E. J. Gelderman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgein. van Znidhorn; de benoeming van L. Van Does- burgh, burgem. van Valburg, tot secr. dier gem., goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1