N°. 5367. Dinsdag A0. 1877. 14 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-liERIClITEJï. Op Maandag 27 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 22.50, f 4.40, en f 2.30de laagste f 22, f 4.10 en f 2.20. In de verzameling van het Nederlandsch museum te 's-Gravenhage zijn opgenomeneen klokje en een bijbel, beide volgens overlevering toebehoord hebbende aan den admiraal M. A. De Ruyter, welke voorwerpen tot dusver werden be waard in het voormalig Oost-Indisch huis te Amsterdam. Van den heer Julius Kesler PMzn., te Am sterdam, is voor het Rijk ten geschenke ontvangen eene schilderij, door A. Meulemans. Dit stuk (een kaarslicht), voorstellende eene keukenmeid met een moot zalm bij een pomp, is opgenomen in de Rijks verzameling van moderne kunst in het Pavil joen „Welgelegen" te Haarlem. Voor het Nederlandsch museum zijn van den heer J. Kneppelhout ten geschenke ontvangen: twaalf glazen wijnkelken, met melkwitte spiraal vormige versiering in de stelen. Door wijlen H. M. de Koningin is, behalve eene som van 1000, vrij van successierecht, aan het Luthersch weeshuis in Den Haag, ook een legaat aan het gesticht voor minderjarige idioten, waarvan zij beschermvrouw was, vermaakt. Het rapport der koninklijke academie van wetenschappen over den afvoer van vuil in steden is bij den minister van binnenlandsche zaken in gediend, die het stuk den burgemeester van Am sterdam heeft doen toekomen met een begeleidend schrijven. In deze ministerieele missive wordt, naar men aan het „Handelsblad" verzekert, de burge meester, nu de academie zich incompetent ver klaart een oordeel uit te spreken, verwezen naar het oordeel van het geneeskundig staatstoezicht in deze quaestie. In deze uitspraak (van November 1876) komt o. a. de volgende zinsnede voor: „Geen ander stelsel voldoet zoo volledig en zoo goed als het Liernurstelsel aan de eischen, die men aan het verzamelen en afvoeren van faecale stoffen en van huis- en hemelwater, van den vloeibaren afval in fabrieken en werkplaatsen, en aan het regelen van den stand van het grondwater behoort te stellen, zoowel uit een hygiënisch, als uit een aesthetisch, technisch en oeconomisch (landbouwkundig en geldelijk) oogpunt." Te Leeuwarden is in den ouderdom van ongeveer 66 jaren overleden jhr. mr. S. W. H. A. Van Beyma thoe Kingma, president der arron- dissements-rechtbank te Leeuwarden, oudlid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Dokkum. Z. M. de koning van België heeft benoemd tot commandeur der Leopoldsorde jhr. mr. B. J. C. M. De Kuyper, commissaris des konings in Limburg, en tot officier dier orde mr. J. E. Lëbens, griffier der Staten in dat gewest. Bij beschikking van den minister van marine worden de adelborsten 3de kl. bij het koninklijk instituut voor de marine T. Slot, J. G. R. Baerts en jhr. J. A. G. Von Schmidt auf Altenstadt, op daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen. Zr. Ms. schroefstoomschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Yan Oor schot, is den lOden dezer te Bombay aangekomen. De directeur der polytechnische school maakt bekend, dat hij tot inschrijving voor de lessen van den met Maandag 3 September aanvangenden cursus. 1877/78, zitting zal houden in het gebouw der instelling, 30 en 31 Augustus, en 1 Septem ber, van negen tot vier uren. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspi- ranten naar een plaatsing als cadet in het 3de studiejaar op de kon. milit. academie, zullen met 1 September aanstaande aan die inrichting als cadet worden geplaatstvoor de inf. hier te lande, W. H. Yan Terwisga, J. H. Huisken, E. Yan Harrevelt, J. M. P. J. Latour, J. C. C. Nijland; voor de cav. h. t. L W. H. Petersvoor de art. h. t. 1. J. W. P. Van Hoogstraten, D. H. Pe- letier, O. L. G. P. Aberson, C. Houtman, W. A. P. P. L. De Koek, W. L. G. A. Schwartz, A. De Mandt, G. B. Yan Roekei, J. E. Pabius, M. J. A. Masthoffvoor de genie h. t. 1„ A. Vogelenzang, H. E. Heidenrijk, A. W. Bosvoor de inf. in O.-I., E. C. Van Swieten, G. M. Bleckmannvoor de art. in O.-I., P. C. Van der Willigen, H. W. A. S. Loke, S. C. Van Mus- schenbroek, W. Wethmar; voor de genie in O.-I., K. J. Leeflang, L. G. Krol van der Hoek, G. W. P. De Vos, A. P. Rudolph, H. T. Wijnhoff. Het mannen-comité van het Roode Kruis te Rotterdam heeft ter beschikking van het hoofd comité gesteld eene som van f 500 ten behoeve der gekwetste krijgslieden in den Russisch-Turk- schen oorlog. Z. M. de Koning zal morgenochtend te 8 u. 50 min. langs den Hollandschen spoorweg uit Frankrijk in de residentie aankomen. Z. M. heeft aan M. Verle, zich schrijvende M. Verlee, gewezen bewaarder 1ste kl. in bet burgerlijk en militair huis van verzekering te 's-Hertogenbosch, pensioen verleend; benoemd tot bewaarder van de hyp., het kad. en de scheepsbe- wijzen te Assen, H. Van Meurs; tot id. te Gor- curn, mr. H. P. De Gavere; tot ontv. der registr. en dom. te Appingadam, C. Jiskoot; J. O. Boo gaard, ontv. der dir. bel. en acc. te 's-Gravesande, benoemd tot ontv. derz. middelen te Franeker; J. B. A. Bloem, hoofdverif. voor den act. dienst der directe belastingen te Arnhem, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Enschedé; A. Voerman Czn., ontv. der dir. bel. en acc. te 's-Gravendeel. benoemd tot ontv. derz. middelen te Oudewater. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halftwaalf is buiten de Hoogewoerdspoort een tilbury, bespan nen met een paard, doordien het dier schichtig werd te water geraakt. Spoedig echter waren veel menschen op de been, die de drie in 't rijtuig gezeten personen, paard en rijtuig met veel moeite op het droge brachten. De geredde personen kon den op de bleekerij van den wed. v. d. W. van den schrik bekomen. Gisteravond is in Den Haag uit den Zuidwal opgehaald het lijk van een bejaard brood bakkersknecht, die sedert eenige dagen werd vermist. Men meldt van Zondag-ochtend uit Utrecht: In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uren barstte hier een vreeselijke brand uit op den Vleutenschen weg in den molen „de Kat", dezelfde waarin 11. Maandag de eigenaar J. bij het smeren van de as verpletterd werd. De molen, die laag verzekerd was, is geheel uitgebrand. Te vijf uren was men de vlammen meester, nadat twee stoom- en een aantal gewone spuiten water gegeven hadden. Ongelukken zijn er niet te betreu ren. De drie daarin wonende huisgezinnen zijn gered. Gelukkig dat een felle regen de door de lucht dwarrelende vonken op de naastbij gelegen per- ceelen en hooischelven uitdoofde. Naar men ver neemt zijn op den maalzolder bij den omgang het eerst de vlammen gezien. Een aantal autoriteiten waren ter plaatse aanwezig. Een vijftienjarige knaap, zoon van den trasmolenaar Hoeneveld, aan den Hoogen Zeedijk te Rotterdam, is Zaterdag op den weg tusschen Rotterdam en Overschie van een geladen wagen gevallen en daaronder geraakt. Hij werd over het hoofd gereden en bleef op de plaats dood. Uit Zevenhuizen wordt nader gemeld: Een vreemdeling had zich Donderdag-namiddag zonder verlof nedergelegd in een hooiberg van den bouwman M., in den Zuidplaspolder. De bouwman gelastte hem vóór den avond het erf te verlaten; later niets meer van hem gewaar wor dende en vermoedende dat hij zich ergens ver borgen hield, ging men aan het zoeken en vond den man in een rijtuig, dat in een wagenschuur stond, met afgesneden hals. Het mes, waarmede hij vermoedelijk zich om het leven heeft gebracht, LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden....".71.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers."70.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regel»1.06. Iedere regel meer».ï.V. 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. - Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 16 Aö$astas, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inkomende le den van den gemeenteraad. 2°. Benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan de ge meente-instellingen voor hooger en middelbaar onder was. (159) 3°. Idem van een conrector van het gymnasium en voordracht om tijdelijk in de vacature te voorzien. (165) 4°. Verzoek van J. A. H. Van Hartrop, om continuatie als klokkenist. (160). 5°. Idem van H. Van der Klip, om ontslag als bewaarder van de stads-timmerwerf. (158) 6°. Benoeming van een bewaarder der stads-timmerwerf. (158) 7°. Verzoek van Mej. S. H. W. Van Goor den Oosterlingh, om ontslag als onderwijzeres 2de klasse aan de meisjes school der 1ste klasse. (153) 8°. Idem alsvoren van J. W. Segaar, als hulponderwijzer aan de jongensschool der 2de klasse. (167) 9°. Idem van J. H. Heyl c. sschippers op Utrecht, om ontheffing van de betaling van padgeld. (154 en 155) 10». Voordracht betrekkelijk de bijdragen van de omliggende gemeenten in de kosten van het lager onderwijs (156 en 168) 11°. Idem tol wijziging van het tarief voor het gebruik van de Gehoorzaal en tot vaststelling van de voorwaarden voor de openbare verpachting van het buffet. (157 en 169) 12°. Idem betrekkelijk de tijdelijke voorziening in de vacatnre van leeraar in de natuurlijke historie aan de gemeente instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (166) 13®. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1877. 14®. Rekeningen over 1876 van: Vrouwen Kraammoeders. R. K. Armbestuur. c. R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. d. H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (160—164) PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/78 voor Wijk IV, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel van Dinsdag: 14 tot en met Zaterdag 18 Augustus a. s., terwijl nu het verstrijken van dien termjjn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, LEZWIJN, lo. Burgemeester. Leiden, 13 Augustus 1877. LEIDEN, 13 Augustus.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1