N\ 5366 13 Augustus. A0. 1877. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-RE RICHTEN. LEIDBCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poste 1.40. Afzonderlijke Nommers.Ti0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regeUf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLAND, Gezien bet besluit van de Gedepnteerde Staten dier Provincie van den 7den Augustus 1877, n°. 4; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd beslnit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Jnni 1857 (Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Bolland is vastgesteld op Zaterdag den eersten September aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zater dags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, 8 Augustus 1S77. LEIDEN, 11 Augustus. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 870 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4463 volwas sen personen en van 1114 kinderen. De „Staatscourant" behelst het verslag aan gaande de beschrijving en regeling van oude ge meente- en waterschaps-archieven in de provincie Zuid-Holland gedurende 1876 verricht door den commies-chartermeester bij het rijksarchief. Daarin wordt o. agezegdNa Hillegersberg nam ik het archief van Alkemade onderhanden, waaraan ik reeds in de maand Augustus te voren een voor- loopig bezoek had gebracht. Ook de beschrijving van dit archief kwam nog vóór het einde van 1876 tot stand. Deze taak was echter verre van aangenaam. In eenige kasten, kisten en maanden lag letterlijk alles dooreen, en niet dan met veel moeite gelukte het mij den draad in dit doolhof te vinden. Hoewel dit archief veel schijnt geleden te hebben, is het echter nog minder onvolledig dan ik in den beginne vermoedde. Onder de ge meente-archieven, waarvan mij de bewerking op verschillende tijdstippen was opgedragen, behoorden ook die van Alphen, Aarlanderveen, Oudshoorn en Zwammerdam. Daar deze plaatsen in de on middellijke nabijheid van elkander zijn gelegen, vond ik het raadzaam, vooral ter besparing van veel tijdverlies, de archieven gelijktijdig onder handen te nemen. Ik bezocht dus in de tweede plaats dezer dagen het archief van de gemeente Alphen. Dit archief echter maakte eene droevige figuur. In een zestal kisten, op den zolder van het armhuis, werden er de overblijfselen van be waard, die voor het grootste gedeelde in staat van ontbinding verkeerden. Al wat nog eenigs- zins voor bewaren en inventariseeren vatbaar was, heb ik reeds uitgezocht en zal door mij, bij een volgend bezoek aan die gemeenten, worden geordend. Ter terechtzitting van de Haagsche recht bank werden gisteren aangebracht 76 onteigenings procedures voor den spoorweg LeidenWoerden. Yoor de spoorwegmaatschappij treden in al deze zaken op de advocaten mr. H. A. Neeb en mr. F. Was en als procureurs mr. L. D. Suringar en mr. Van Rossem. Door wijlen jhr. mr. Gevers van Endegeest zijn aan de in de gemeente Oegstgeest gevestigde scholen en kerkelijke inrichtingen, alsook aan vele bijzondere personen belangrijke legaten vermaakt. Door de afd. Sloten van de H. M. v. L. is be sloten, mede te werken tot het oprichten van een gedenkteeken op het graf van den overledene en daartoe iets bij te dragen. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning het voornemen om in het begin der volgende week in de residentie terug te keeren. De volgende heeren uit ons land zijn be noemd tot leden der jury voor de internationale tentoonstellingen van bloemen, planten, landbouw en vee, die te Antwerpen gehouden zullen worden gedurende de Rubensfeesten, van 1826 Aug., zijnde: Bax, van Dordrecht; Colenbrander, van Soestdijk; Crommelin, van Haarlem; Dudok de Wit, van AmsterdamHoeufft van Velsen, van Amsterdam; Krook, van Amsterdam, Kakebeeke, van Goes; Van Hardenbroek, van Neerlangbroek A. Van Lennep, van Haarlem; dr. Mulder, van 's-Gravenhage; G. Vas Visser, van Doorn; Wal deck, van Loosduinen, en D. Westerman, van Amsterdam. Men verneemt dat het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag over de wet op het lager onderwijs thans op de staatsdrukkerij is en alzoo zeer spoedig openbaar zal worden gemaakt. Bij mr. A. Wm. Jacobson, den penning meester van het Spinoza-comité te 's-Gravenhage, is van liet sub-comité in Ned.-Indië ingekomen eene som van f 612.58, als eindsaldo der bijdra gen voor het Spinoza-standbeeld ingezameld in Indië. Naar het „Handelsblad" verneemt is voor de voltooiing van de genl vdn het Noordzeekanaal op de benoodigde diepte niet veel meer te doen, zoodat dan ook de peilingen van regeeringswege reeds zijn begonnen. De „Société royale des sciences médicales et naturelles" te Brussel heeft prof. Stokvis te Amsterdam tot eerelid benoemd. Bij beschikking van den minister van ma rine is de gouden medaille ter geheele grootte als bijzondere ouderscheiding voor vijftig jaren eer lijken en trouwen militairen dienst, toegekend aan den lsten timmerman in het vaste corps dek- en onderofficieren bij de zeemacht J. Leistman. Heden werd in Den Haag aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger E. W. Beekman de militaire 'Willemsorde uitgereikt, welke onderschei ding de belooning was voor zijn moedig gedrag in den oorlog van Atjeh, met name bij de ope- ratiën tegen de Moekims van December tot April des vorigen jaars. Omringd door de drie wapens van het garnizoen met de vaandels voorop, werd hem, onder het weerklinken van het Wilhelmuslied, in tegenwoordigheid van zijn broeder den gene- raal-majoor Beekman en van onderscheidene hoofd en verdere officieren van het Indisch leger het kruis op de borst gehecht door den plaatselijken commandant generaal Van Toll. - Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot adelborst 1ste kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2de kl. bij het kon. inst. voor de marine te Willemsoord C. Van Rijn, P. .T. L. De Gijselaar, G. P. G. De Bruyn, P. E. Van der Velden Erdbrink, G. E. G. Gobius, L. Roo senburg, J. M. W. Kuyl, G. Borel, G. O. Van Knyk, I. D. Van Strijen, P. Scholten, W. Noorduyn, W. D. II. baron Van Asbeck, E. E. T. Bik, J. Vos, H. G. J. A. Euudter, J. H. Van den Berg, G. A. De Cocq, E. E. baron Mulert, L. N. De Bruyne, J. Kuyp, R. A. Eekhont, G. Jonckheer, E. Van Voort- huysen en J. Rozendaal; bij den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off.-van-gez. 3de kl., den student van den genoemden dienst (arts) L. F. Boekelman aan den kapt. W. M. baron Eorstner van Dambenoy, van het corps ing., mineurs en sappeurs, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleend; bij het corps inge nieurs, mineurs en sappeurs benoemdtot kapt. 2de kl., den lsten luit. P. G. Van Schermbeek, van bet corpstot lsten luit., de 2de luit. N. Kuilenburg, H. J. Van den Broek en A. J. Door man, allen van het corps; bij de cav. benoemd: bij het 1ste reg. huzaren, tot lsten luit. den 2den luit. B. E. Onderwater van het corpsbij het 2de reg. huzaren, tot ritm. 2de kl., den lsten luit. W. J. H. Römer, van het 1ste reg. huzaren den ritm. J. Dijckmeester, van het 2de reg. hu zaren, op nonactiv. gesteld. Gemengd Nieuws. Hedenavond omstreeks halfzeven is nabij het Huis Cronesteyn onder Zoeterwoude uit het water opgehaald het lijk van een totnogtoe onbekend man. Behalve de kostbare ringen worden in 's Rijks museum van oudheden alhier nog ver mist een sierlijk bewerkte halsketting, een ge sneden steen en eenige kleine versiersels. In Den Haag speelde gisteren aan den Stationsweg het tweejarig zoontje van den kruidenier G. L. met eenige andere kinderen op bet bleekveld van den heer H., doch was door dezen een oogenblik uit het oog verlorende kin deren meenden dat het knaapje naar huis was ge- loopen en spoedden er zich heen om de zekerheid daarvan te verkrijgen. Het kind was er echter niet het was al spelende in een sloot geraakt en weldra vond men daarin het lijkje. Donderdag-avond had te Haarlem zekere C. T., gemeente-aanplakker, het ongeluk door een zolderluik te vallen, waardoor hij zoo danig gewond werd, dat hij kort daarna overleed. Op de tentoonstelling van kunst-in dustrie te Amsterdam vindt men o. a. een keu- rigen bedelaarsdeken, die door een heer is ver vaardigd. Velen schijnen in de meening te ver- keeren dat die deken door de vereeniging „Ar beid adelt" was ingezonden. Dit is echter 't ge val nietdie vereeniging heeft wel eenige lappen dekens, en daaronder een bewerkt door een 80-jarige dame, ingezonden, maar deze zijn alle door vrouwen vervaardigd. Donderdag-avond speelde het vierja rig zoontje van den heer J. aan den Velperweg te Arnhem nabij de woning zijns vaders, waar zich eene gevulde regenwaterton bevond. Onge lukkig is de kleine, na op een stoel geklommen te zijn, daarin getuimeld en verdronken. Voor eenigen tijd kocht iemand te Apeldoorn een huis met eenigen grond onder Beekbergen gelegen bij publieke veiling voor on geveer 1000. Eenige dagen daarna ging men in Hollandsche bladen adverteeren, dat dit plaatsje uit de hand te koop was. De eigenaar beloofde aan een tusschenpersoon f 50 als hij het plaatsje verkocht voor f 1500, en f 100 zoo hij het ver kocht voor f 2000. Binnen weinige dagen had de tusschenpersoon het werkelijk aan een ingeze tene van Amsterdam verkocht voor f 2000. De eigenaar wilde evenwel maar 50 commissieloon geven, ten gevolge waarvan de tusschenpersoon tegen zijn principaal een eisch instelde om ook de andere f 50 aan hem uit te keeren. Uit dit geval blijkt dat door stedelingen dergelijke op trekjes in die streken veelal ver boven de waar de worden gekocht. Bij den landbouwer Marks, te Zeven huizen, is gisterochtend door de dienstmaagd ia

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1