behoorende gebouwen en kantoren, vervoerde ver leden jaar ruiin drie millioen passagiers en zal dit jaar de vier millioen verre overschrijden, want in het eerste halfjaar 1877 werden 800,000 pas sagiers meer vervoerd dan in hetzelfde tijdvak in 1876, en gedurende de maand Juli van dit jaar alleen maakten 540,000 personen van trams en omnibussen gebruik. Gisteren is weder eene nieuwe lijn, die van het Leidscheplein naar den Ainstel- veenschenweg, feestelijk geopend. De genoodigden reden in tramwagens naar den Amstelveenschen- weg, vlak voor den uitgang van het Yondelspark, langs den met vlaggen getooiden Overtoom en werden aan den eindpaal door muziek van Son- nemanns kapel ontvangen. Op den terugweg werden de stallen onder Nieuwer-Amstel (voor 56 paarden) en die bij de Stadhouderskade (voor 84 paarden) in oogenschouw genomen en bij aankomst in het „Maison Stroucken" vonden de genoodigden, ten getale van ruim 60 aanwezig, een lunch voor hen gereed. De laatste trein van den Hollandse hen spoorweg van Haarlem naar Amsterdam werd gisteravond bij Sloterdijk ingehaald door een anderen trein, eveneens met passagiers, die van dezelfde richting kwam. De locomotief van den achtersten trein kwam in niet onzachte aanraking met den laatsten wagen van den voorsten trein, waardoor een botsing ontstond, die eenig oponthoud veroor zaakte, de passagiers hevig verschrikte en verschei- denen hunner lichte kwetsuren, schrammen en krabben bezorgde. In den nacht van Maandag op Dinsdag zou een visscher met een roeiboot zijn visch naar Woudrichem brengen, toen hij op de Maas ter hoogte van Rijswijk door de Venlosche stoomboot „Bertha" overvaren werd. De visscher is verdronken. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen na. In de laatste 5 jaren, schrijft een in zender in de „Chicago Tribune", verloor ik op mijn land geen komkommer of meloen, geen win gerd- of koolplant. Neem een vat met een paar gallons koolteer daarin en vul het verder met waterheb dit mengsel altijd gereed als 't noodig is, en als 't ongedierte voor den dag komt, geef 't dan uit een gieter of op andere wijze met milde hand van dat teerwater te drinken. Wascht de regen de bladeren weder af en keert het onge dierte terug, herhaal de bewerking dan. Ook op die wijze kunt ge den colorado-kever uitroeien. Voor 5 jaren vertoonde hij zich op mijne late aardappelen, en ik begoot ze met teerwater. Den volgenden dag waren alle kevers, die niet te best tegen 't teerwater beschut geweest waren, dood, en de andere, hoewel hun aantal legio was, waren verdwenen en sedert dat tijdstip heb ik er op mijn land geen weer gezien. Dinsdag-ochtend heeft zich in hare woning te Zuiderveen de 69-jarige wed. J. E. door ophanging van het leven beroofd, naar men vermoedt uit het verdriet over het verlies van hanr zoon, die voor geruimen tijd den dood vond door zich te Napels (gemeente Scheemda) onder een in vollen gang zijnden spoortrein te werpen. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad de rekening van den ge meente-ontvanger over 1876 gezonden, met de verantwoording der inkomsten en uitgaven. Het bedrag der inkomsten is f 21,335,668.18'/2, dat der uitgaven f 10,833,228.25'/!, zoodat er een voordeelig saldo is van ruim 10'/, millioen. Onder de ontvangsten is begrepen een bedrag van 14'/3 millioen als restant der leening vau 1874, en daaruit is 4.7 millioen besteed aan buitengewone uitgaven en wel o. a. 2.9 millioen tot aflossing der leeningen van 1867 en 1871, zoodat slechts IS ton voor groote werken is uitgegeven. De belastingen hebben 38'/a ton opgebracht, terwijl de raming bijna 40'/, ton bedroeg. Onder de gemeenteVughtnabij's-IIer- togenbosch brik Maandag-avond in een huis, be woond door twee gezinnen, een hevige brand uit. Het geheele huis is in asch gelegd. Van een der bewoners is niets kunuen gered worden. De brand nam zoo snel toe, dat eene zieke vrouw met moeite uit het huis is kunnen gered worden. Niets is tegen brandschade verzekerd. Nabij Sneek is Dinsdag een schipper boven uit den mast van zijn schip gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij beide armen en een been heeft gebroken. Dinsdag-voormiddag had buiten de voormalige Boschpoort te Maastricht tusschen twee arbeiders aan de nieuwe haven een hevige woordenwisseling plaats, die daarmede eindigde, dat de een den ander met een spade de hersenen verbrijzelde. Even buiten Maastricht is Maandag een landbouwer, die op zijn wagen wilde springen, terwijl het paard doorging, onder een der raderen geraakt en omgekomen. Gel ij k reeds is gemeld wordtin deze dagen door den directeur der rijkslandbouwschool te Wageningen, den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, eene landbouwreis door Nederland gedaan met onderscheidene zijner leerlingen. De reis is Zondag 29 Juli aangevangen en eindigt Zaterdag 11 Augustus. Zij is aangevangen in Erederiksoord, met het bezichtigen van boerderijen, werkplaatsen enz. aldaar in Wilhelminasoord en van de houtteelt in kolonie 7. Van daar ging het naar de boer derijen in Willemsoord, voorts naar de prov. Gro ningen, waar de meest voor het doel belangrijke plaatsen enz. werden bezocht, naar Friesland, en van Harliugen uit per stoomboot naar Enkhuizen, van 6 Augustus af onder anderen naar Anna-Pau- lowna-polder, Haarlemmermeer (badhoeve), Mij- drechtsche polders naar Noord-Brabant (Helena- veen, om de ontginning door Veendam-cultuur van den heer Nering Bögel te zien.) Voor de reis is een „algemeen reglement" vastgesteld, met het volgend eenig artikel: Men neme op de reis medeZoo weinig mogelijk bagage, dus niet meer dan op een voetreis aan te raden is. Zooveel mogelijk van de volgende artikelen1 Opmer kingsgeest. 2. Levenslust, humor, vroolijkheid, ge zondheid en herinnering-vermogen. 3. Ten einde aan 't laatste tegemoet te komen, voorzie men zich van een aanteekeningboekje. Te huis late men 1. Alle groote en kleine zorgen. 2. Gemakszucht. 3. Een slecht humeur. Te Keulen stierf deze week een be diende van een handelskantoor aan bloedvergifti ging. Hij had zich bij 't scheren gesneden en een der uitstekende witte randen van een blad post zegels op de wond geplakt. Zeer spoedig bleken de nadeelige gevolgen, en alle pogingen om hem te redden waren tevergeefs. Volgens een brief aan de Parijsche „Temps" hebben de Japaneezen tegenwoordig luchtballons. Zonder eenige hulp van Europeanen hebben zij er te Tokio een vervaardigd met een in houd van 15,000 kubieke voeten en dien door middel van eene luchtpomp gevuld. Een jong stu dent is er voor de eerste maal mee opgestegen. De ballon was bestemd om tegen de opstandelin gen dienst te doen. De Parijsche Vereeniging ter bestrij ding van het misbruik van tabak heeft uitgeloofd 1°. 100 fr. voor het beste vertoog om jongelieden te waarschuwen tegen het voorbarig gebruik van tabak, welk vertoog niet grooter mag zijn dan 15 octavo bladzijden; 2°. 200 fr. voor den genees heer, die de meeste nieuwe mededeelingen doet aangaande door tabak veroorzaakte kwalen8°. 300 fr. voor het beste vertoog over den invloed van tabak op leerlingen van scholen, zoo burger lijke als militaire. Aan ieder mededinger zal een eerepenning worden uitgereikt. Inzendingen worden vóór den 31sten December a. s. verwacht bij den heer Decroix van de „Abeille médicale" te Parijs. Te Simcoe, in Canada, is het arm huis afgebrand en zijn zeventien der bewoners in de vlammen omgekomen. Voor de installatie van koningen, prinsen en prinsessen, die tijdens de in het volgende jaar te houden wereldtentoonstelling aan Parijs een bezoek zullen brengen, worden thans reeds toebe reidselen gemaakt. De koning van Nederland, zegt men, heeft zijn verblijf gekozen aan den kant van de Avenue du Roi de Rome, in een hem toebe- hoorend hotel; de koning van België zal zijn in trek nemen bij de Avenue Montaigne, eveneens in een hotel, dat zijn eigendom is; de koning van Spanje zal zich installeeren in het hotel Basi- lewski, het Spaansche gezantschapsgebouw, en de koning van Portugal zal dicht in zijne nabijheid logeeren, in de Avenue du Bois de Boulognede groothertogin Konstantijn heeft haar hotel in de Avenue Friedlaud, en de kroonprinses van Brazilië met haar gemaal, graaf d'Eu, zullen in de rue de Berry gaan wonen. Ook de koning van Zweden en verscheidene andere in den Almanach de Gotha" figureerende prinsen hebben Parijs in 1878 een be zoek beloofd. De Engelsche generaal Burke, onlangs overleden, heeft een aanzienlijk vermogen, 70,000 p. st., nagelaten en een verren bloedverwant tot eenigen erfgenaam benoemd. De erfgenaam was aan vankelijk niet te vinden. Toen dezer dagen de „Krokodil" op het punt stond van Portsmout! naar Malta te vertrekken, verscheen een notaris op het dek, die naar den soldaat Burke vroeg. Deze werd voorgebracht en ontving in het bijzijn van een aantal kameraden de mededeeling dat hij een vermogend man geworden was. De commandant weigerde den soldaat van boord te doen gaan, er was geen tijd meer zijne invrijheidstelling te ver krijgen, en zoo vertrok de rijke erfgenaam als gewoon soldaat naar Malta. Rechtzaken. Gisteren stond voor het hof te 's-Gravenhage terecht een persoon, van beroep lithograaf, die, wegens eene veroordeeling als militair ter zake van diefstal van den militairen dienst buitenge sloten, in Januari van dit jaar een verlofpas van een ander wist meester te worden, om zoodoende weder in de gelederen te worden opgenomen. Di' gelukte hem in den beginne maar al te goed, daar hij, onder opgave van de in dat stuk be doelde persoon te zijn, zich te 's-Gravenhage bij de veld-artillerie deed aannemen als stukrijder 2de klasse. Het dientengevolge opgemaakt contract, zoomede de hem voorgelezen krijgsartikelen onder- teekeude hij met den geleenden naam en ontving vervolgens zijn handgeld van f 60, met welk geld hij zich naar Dordrecht begaf, waar hij reeds daags daarna in volslagen dronkenschap werd ge arresteerd. De eisch voor dezen dienstlustige luidde 3 jaren gevangenisstraf en vier boeten van f 50. Zijn verdediger Mr. Schouten verzocht eene niet te zware straf voor zijn cliënt. Uitspraak a. s. Woensdag des middags te drie uren. BUITENLAND. Frankrij k. Onder de personen, die de gast waren van den heer Chevreux, toen de heer Thiers Zondag jl. bij hem was gekomen, om aan een vijf honderd tal kiezers uit het district Pontoise den heer Senard als candidaat voor de Kamer voor te stellen, be vond zich ook de heer Feray, een groot industri eel, senator voor het departement Seine et-Oise en sedert 1848 maire te Essone, nabij Corbeh. Voordat Feray den heer Chevreux verliet, ontving hij bericht dat hij ontslagen was als maire. De regeering, wetende dat bij Zondag de bijeenkoms zou bijwonen, scheen het oogenblik voor zijn ont slag opzettelijk zoodanig gekozen te hebben, dat hij het bericht er van ontving, toen hij met zijne vrienden bijeen was. Hij is ontslagen, omdat bij als maire het „Bulletin des Communes" moetende laten aanslaan, dat gedeelte van het blad, waarin de republikeinen beleedigd werden, met wit papier j bad laten beplakken. Te Tergnier wilde eene dame aan het spoor wegstation eenige republikeinsche bladen koopen. Zij kreeg ten antwoord, dat de prefect den ver koop dier bladen verboden had. „Uw prefect.' hernam de dame, „moet dan wel heel rijk zijn, om de processen tot schadevergoeding, die de uit gevers dier bladen hem zullen aandoen, te kunnen trotseerenDe dame steeg hierna in het spoorweg- rijtuig; maar een gendarme, die hare woorden bad I gehoord, volgde haar en bood haar, onder verkla- ring dat zij zich aan staatkunde was te buiten I gegaan, een proces-verbaal ter teekening aan, ver mits hij haar anders voor de politie moest brengen f en zij dan hare reis niet zou kunnen voortzetten. Te Marignano is op last van den prefect een koffiehuis gesloten, omdat het door republikeinen bezocht werd. De koffiehuishouder, een zekere Gay. tegen wien gedurende de twintig jaren da: hij het koffiehuis hield, nooit eene klacht W3S gerezen, is door dien maatregel broodeloos gewor den en is nu met zijne kinderen aan den bedel staf gebracht.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2