N°. 5364. A". 4877. Vrijdag 10 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regel»1-05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. S T AD S-BE IIICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma J. J. KRANTZ ZOON, om vergunning voor de plaatsing van eene Stoommachine en een Stoomketel in hare ververij aan de Langegracht N°. 25 alhier, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 23sten Augustus aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Augustus 1877. LEIDEN, 9 Augustas. Het „Utr. Dagblad" meldt dat de hoog- leeraren mr. J. A. Fruin en dr. W. Koster te Utrecht blijven zullen. Beiden hebben voor de hun elders gedane vereereude aanbieding bedankt. Den hoogleeraar Fruin waren te Amsterdam niet alleen zeer aannemelijke voorwaarden gesteld, maar hein was de keuze gelaten van een vak van rechtsgeleerdheid, waarvoor hij zou willen optreden. Te Leiden was hem een nieuw op te richten leerstoel voor 't oudvaderlandsch recht aangeboden. Zaterdag werd te Rotterdam de derde al- gemeene vergadering der Ned. openbare-hulp- onderwijzers-vereeniging gehouden. De volgende besluiten werden genomen: 1°. De Vereeniging zal aan de Tweede Kamer een adres zenden, waarin verzocht wordt, eene bepaling in de wet op het lager onderwijs op te nemen, waarbij de gemeen tebesturen verplicht worden hulponderwijzers, die buiten hunne schuld hunne betrekking verliezen, op wachtgeld te stellen. 2°. Het hoofdbestuur zal zich per circulaire tot heeren schoolopzieners wenden, om hen uit te noodigen bij vergelijkende examens den sollicitant, zoo hij dit verlangt en in zoo verre hem betreft, bekend te maken, behalve met het nommer van het examen en het aantal pun ten, met het maximum der te behalen punten, terwijl het werk of teruggegeven of ter inzage gegeven wordt. 3°. De Vereeniging zal aan de regeering verzoeken art. 24 der wet op hetL. O. te schrappen, of een zoodanig minimum vast te stellen, dat het artikel gehandhaafd kan worden. Ais plaats van bijeenkomst voor de vierde al- gemeene vergadering, te houden in 1878, werd Dordrecht gekozen. Yan 20 tot 24 dezer worden door de veld- bataljons van het 5de, het 1ste bataljon van het 7de en het 1ste bataljon van het 2de reg. inf., in het noordoostelijk gedeelte van Noord-Brabant eenige practische oefeningen in den velddienst gehouden, tot welk einde in de genoemde land streek een bivak zal worden betrokken. Aan ge noemde troepen zullen worden toegevoegd twee escadrons van het 2de reg. huzaren en twee sectiën van het 1ste reg. veld-artillerie. De manoeuvres zullen onder de leiding van den commandant der 3de divisie infanterie plaats hebben, die tot dat einde zijne standplaats zal nemen in het dorp Zeeland. Het bevel over de bataljons van hel 5de reg. inf. te 's-Bosch wordt opgedragen aan den luit.-kol. Weyland van dat corps; dat over de bataljons van het 5de en 7de reg. inf. te Nijmegen en het bataljon van het 2de reg. inf. te Grave aan den luit.-kol. Sierevelt, van laatstgenoemd corps. Aan genoemde hoofdofficieren worden respect, toegevoegd: de kapitein-adjudant Munters, van het 5de reg. inf., en de ritmeester-adjudant jhr. Gevaerts, van het 2de reg. huzaren. De 8ste batterij van het 1ste reg. veld-artillerie blijft ook na afloop van deze manoeuvres ter beschikking van den divisie-commandant tot het houden van oefeningen met het garnizoen te 's-Bosch, en keert 30 Augustus naar hare standplaats Arnhem terug. De kolonels Pfeiffer en Matthes, respect, com mandant van het 5de reg. inf. en het 2de reg. huzaren, alsmede de luit.-kol. Van der Beek, van den generalen staf, zullen bij de oefeningen als scheidsrechters optreden. Ter gelegenheid van de aanstaande feesten te Antwerpen tot viering van de driehonderdste verjaring van Rubens' geboortedag zal o. m. eene tentoonstelling van oude kunst gehouden worden, waarvoor een zeer groot aantal stukken, naar de „Précurseur" meldt, zijn ingekomen, behalve van Rubens ook van Van Dijk, Jordaens e. a. Voorts zal men eene tentoonstelling kunnen bewonderen van gravures en pbotographieën naar schilderijen van Rubens, bestemd om een vrij volledig geheel van zijne werken, welke men eerst zeiven had willen bijeenbrengen, te vertegenwoordigen. De verzameling van gravuren is zeer rijk, die der photographieën heeft een werkelijk ongemeenen omvang verkregen, dank zij den ijver, waarmede binnen- en buitenlandsche musea en particulieren de pogingen der regelings-commissie hebben on dersteund. O. a. heeft koningin Victoria op hare kosten photographieën doen vervaardigen van de schoonste schilderijen, in haar bezit, en die der stad Antwerpen aangebodende koning van Zwe den heeft hetzelfde gedaan omtrent de negen stukken van Rubens, welke zich in het Museum te Stokholm bevinden, en dit is ook geschied met die stukken in de musea van Den Haag, Kopenhagen, Weenen, Dresden en Oldenburg, welke nooit zijn nagebootst. Ook uit Munchen en Madrid zijn photographieën toegezegd. De mar kies van Spinola, te Genua, heeft zijne schilde rijen van Rubens doen photographeeren. Uit de ka binetten van de hertogen van Westminster, van Marlborough, van Wellington, graaf Spencer en de „National Gallery" in Engeland worden be- zendingen verwacht. Onder de reeds ontvangen photographieën zijn er bewonderenswaardig van uitvoering. Op uitnoodiging van het centraal-comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond zal de elfde jaarlijksche algemeene vergadering dit jaar op 20 dezer te Utrecht worden gehouden. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden zullen o. a. de volgende punten worden behandeldBe noeming van vier nieuwe bestuursleden, in de plaats van de heeren W. H. Doorman, jhr. W. G. De Jonge van Zwijnsbergen en mr. C. R. Merkus, en in de vacature ontstaan door het be danken van den voorzitter J. W. Schubart. Voorts mededeeling van de bemoeiingen der commissie, aan welke was opgedragen, middelen te beramen om verband te brengen tusschen de schutterij en de weerbaarheid. Naar men verneemt zal prins Albrecht van Pruisen den 16den dezer naar Duitschland terug- keeren, doch zijne gemalin en de kinderen zullen nog tot den laatsten dezer maand te Schevenin- gen blijven. Gisteren hebben zij met prinses Marianne een uitstapje naar Utrecht gedaan. Aan mr. J. S. Duyvis, thans lid der re dactie van de N. R. Ct., is de betrekking opge dragen van hoofdredacteur van het Bataviaasch Handelsblad, ter vervanging van wijlen den heer J. C. Van Lier. De „Koninklijke Vereeniging van gepensi oneerde officieren" vindt steeds meer sympathie. Zij telt reeds 33 generaals, 49 kolonels, 31 luit.- kolonels, 52 majoors en 68 kapiteins en luitenants, allen gepensioneerd, tot leden. Bij kon. besluit is bepaald dat belooningen zullen worden toegekend aan geneeskundigen, voor zoover zij niet tot de ambtenaren van het genees kundig staatstoezicht behooren, belast met het ge zondheidsonderzoek van schepen, bedoeld bij de wet houdende voorziening tegen besmetting van zeeschepen. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn de hoofdonderwijzers J. W. Segaar, W. P. Hillen, S. Van Rijnbach, J. M. Nieuwboer, J. J. A. Van Gogh, H. O. Van der Mey, W. Van der Veen, A. Knoppert, J. Postma en A. J. J. H. Van Riemsdijk gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voorden dienst daar te lande. Door eenige kunstvrienden te Amsterdam worden pogingen aangewend om van den heer Rothschild de bewilliging te verwerven, de door hem aangekochte schilderijen van de familie Van Loon nog eeuigen tijd in Arti ten toon te stellen. Z. M. heeft aan H. Vrancken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der registratie voor de gerecht, en admin. acten en der dom. te Maastricht, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbet. voor de diensten ge durende ruim vijftig jaren den lande bewezen; aan R. Van der Voort, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van inspecteur van den waarborg op de gouden en zilveren werken bij het depart, van fin., tevens belast met den con troledienst bij het kantoor van waarborg te 's-Gra- venhage, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbet., en daartoe benoemd P. H. Vreede, thans essayeur van den waarborg op de gouden en zil veren werken te Leeuwarden. Gemengd Nieuws. Hoe eene al te groote nieuwsgierig heid gestraft kan worden, leert men alweder uit het volgende gevalEen welgestelde boer, die met eenige zijner vrienden een gedeelte van den dag op het koffiehuis „de groote Vink" door bracht, kreeg aldaar een kano in 't oog, waarmede juist iemand van de zwem- en badinrichting „Rhyn- zigt" aangekomen was. Nu moest dadelijk door hem geprobeerd worden of „dat ding" gauw om sloeg Hij stapte eerst met het rechterbeen in de kano, toen volgde het linker, en de man stond alzoo rechtop in '1 bootje. Het ging goed tot zoo ver, maar ternauwernood was hij gaan zitten, toen, doordien hij te veel naar eene zijde overhelde, de kano omsloeg. Onder hartelijk gelach van degenen die dit vermakelijke schouwspel hadden aangezien, werd hij door een paar zijner collega's op 't droge getrokken. Het bad scheen hem echter, hoewel kort na het middagmaal genomen, niet slecht be komen te zijn, daar hij een oogenblik later wel gemoed met zijn vrienden de reis per rijtuig vervolgde. Gisteren is bij de Vrouwenvaart onder de gemeente Zoeterwoude opgehaald het lijkje van een kind van anderhalf jaar, dat spelende te water schijnt te zijn geraakt. In 18 72 begon de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij hare werkzaamheden met een lijn, nl. DamPlantage, bediend door twee om nibussen. Thans heeft zij 40 omnibussen, 30 tram wagens, 310 paarden, 8 groote stallen met bij-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1