N". 5363. A0. 1877. Donderdag g ^ugus^uS 1STADS-BEBI CHTÉN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- 1 Gemengd Nieuws. LEIDSCH «6 DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: ▼oor leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommtCs0.02. De Burgemeester, Hoofd Tan het Gemeentebestnur Tan Leiden, doet te weten, dat aan den outranger der directe belaitiDgen alhier is ter hand gesteld een op den 7den Angnstns jl. inrorderbaar rerklaard kohier ran het patentrecht, ran wijk VI, dienet 1877/78, zijnde een ieder Terplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaal den roet te roldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Coorant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 Angnstns 1877. D. BRANDELER. LEIDEN, 8 Augustus. Voor den aanstaanden wintercursns der school van het genootschap „Mathesis scientiarum geni- trix" zullen de lessen op den 3den September beginnen, terwijl de inschrijving van nieuwe leer lingen is bepaald op Dinsdag en Vrijdag 14 en 17 dezer en de toelatingsexamens in het laatst dezèt maand zullen afgenomen worden. Het nut dezer inrichting voor aankomende ambachtslieden blijkt voldoende uit het jaarlijks toenemend aantal leer lingen. Met 1 October dezes jaars is er gelegen heid tot plaatsing van 10 leerlingen aan de rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden tusschen 1 en 15 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneesk. raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, zijnde voor Zuid-Holland dr. L. J. Egeling, te 's-Gravenhage. In het stationsgebouw buiten de Willems poort te Amsterdam is Maandag door de directie der Hollandsche IJzeren-Spoor weg-maatschappij in bet openbaar aanbesteed: het veranderen Van brug n®. 4 over de Kerkvaart nabij Sloterdijk, in den spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem. Dit werk is aangenomen door den heer Jac. Van der Kamp alhier, voor f 6499. Door tusschenkomst van den heer A. Vink- hujzen te 's-Gravenhage zijn van den lsten lui tenant van het Nederlandsch-Indische leger, den heer A. E. Mooyaart, voor het rijk ten geschenke ontvangen de volgende voorwerpen, door hem ait Atjeh ter gelegenheid der tweede expeditie me degebracht 1°. een zandlooper uit de Missigit van kampong Djawa, tegenover Penajoeng; 2°. een djimat (talisman), gevonden bij een verslagen Atjeher. Deze djimat was opgevouwen en in harst besloten (ter grootte van een platte boon) en werd gedragen in een zakje op de bloote borst-, 3°. een bidsnoer, behoord hebbende aan een neergeschoten hadji, die de geloovigen tot den strijd aanzette. Deze voorwerpen zijn opgenomen in de ver zameling van het Nederlandsch museum te 's-Gra- venhage. De te 's-Gravenhage op 8 Juli 1863 over leden gepensioneerde luitenant-generaal A. G. J. E. J. baron Van Ompbal heeft bij uitersten wil verlangd, dat zijn in 1861 door den kunstschil der De Bloeme vervaardigd portret, door de erven van de langstlevende zijner zusters aan de rijks verzameling van kunstwerken van moderne mees ters te Haarlem zal worden geschonken. Thans, nu de laatst overgeblevene zuster van dan ge neraal is overleden, is genoemd portret in die rijksverzameling opgenomen. Z. K. H. de Prins van Oranje is volgens de „Temps" Maandag-ochtend te Parijs aange komen en met zijn gevolg aan het „Grand Hotel" afgestapt. Naar inëti verijeemt zal de 1ste luitenant A. W. Kattenbosch, vain de artillerie-instructie compagnie te SchoonhoVen, benoemd worden tot leeraar aan de kon. milit. academie te Breda. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelder-Zaandam) zijn gedurende de maand Jpli 289,614 rei zigers vervoerd; opbrengst f 259,790.56 en aan goederen f 58,701.39'/,divprse ontvangsten f 1551.51; totaal 320,0^3.46'/*. In de te Nijmegen gehouden vergadering van het Nederlandsch nationaal zangersverbond is o. a. besloten, het technisch comité, dat tot dus ver de meeste zaken regelde, af te schaffen en het programma in het vervolg te doen vaststellen door feestdirecteuren, in Overleg en met goedkeu ring van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur heeft machtiging ontvangen om Aan een onzer compo nisten op te dragen, eene compositie voor man nenkoor en orkest te schrijven over het gedicht „David" van W. J. Hofdijk, en daaraan eene belooning van 500 toe te kennen. In de plaats der aftredende leden, de heeren H. N. Max en P. T. N. Bianchi, zijn gekozen de heeren Dr. B. J. Aghina, te Hoorn, en G. A. Eol te Rotterdam. Door den consul-generaal der Nederlanden te Toronto is tot zijn vice-consul te Halifax (Nieuw- Schotland) aangesteld J. G. Foster. Z. K. H. de prins van Oranje heeft zich voor eene maand naar het buitenland begeven, gedurende welk tijdvak een restauratie aan Hd. paleis op den Kneuterdijk zal verricht worden. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Oosterbeek P. W. H. Provo Kluit, thans in dezelfde betrekking te Voorschoten. - Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, standplaats de gem. Edam, A. H. Cramer, cand.-notaris aldaaraan den eer vol ontslagen opzichter der ververs bij de artillerie stapel- en constructiemagazijnen te Delft, J. C. Zeelenberg, pensioen verleendaan den O.-I. ambt; J. Brondsema, laatstelijk telegr. 1ste kl. in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. De toes'tand van den persoon, die MAandag bij' gplëgenheid van het pleiziertoóhtje van hier naar IJmüidëii'met de stoomboót „Katwijk aan Zee" bij dé aanvaring tegen de spoorwegbrug te Haarlem verschillende wonden in het aangezicht bekwam, is vah dién aard dat hij gisteren per brancard van zijne woning naar het academisch ziekenhuis alhier iëvérrtiptd. Met den plezierfreib uit Amsterdam zijn heden een aètizfènlijk aantal personen de residentie komén bezoeken, zoodat aan Scheve- ningen, de verschillendescboone gedeelten eh omstreken der stad, alsmede aan andere uitspan ningsplaatsen een druk bezoek ten deel viel. Zaterdag-namiddag had zekere J. L. B., metselaarsknecht te 's-Hage, de brutaliteit, de openstaande voordeur van het huis van den heer v. E., in de Choorstraat te Delft, binnen te gaan, een zoogenaamde tochtdeur, in den gang, te openen en zich een nieuwe demi-saison toe te eigenen, hangende aan een kapstok achter die deur. Bezig zijnde de nieuwe jas aan te trekken, terwijl hij zich inmiddels van de zijne had ontdaan, werd hij gezien door twee meiden van den heer v. E., PRIJS DEB ADYERTENTIEN Tm 16 regel*1-01. Iedere regel meer......0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. die op 't kraken der tochtdeur waren toegeschoten. De dief, dit bemerkende, ontdeed zich zoo spoedig mogelijk van de demi-saison, nam zijn eigen jas onder den arm en verliet in allerijl de woning. Buiten gekomen trok hij, steeds zoo hard mogelijk loopende, zijn jas weder aan, doch de vreemde wijze van zich op de straat te kleeden, maakte den argwaan gaande van W. J. Van den Boogprt, pakhuisbediende van den heer Van der Chijs, die, na door de meiden met de toedracht der zaak in kennis te zijn gesteld, den voortvluchtige achter volgde en na met hem eenige straten te zijn door gerend, hem aanwees aan den agent van politie G. A. De Rook, die hem arresteerde. Dq aange- houdene, die voor omstreeks veertien dagen uit de strafgevangenis te Hoorn was ontslagen en ook reeds vroeger mpt de justitie had kennis gemaakt, is naar 's-Hage overgebracht, ter dispositie van de justitie. Zondag-avond omstreeks negen uren is te Delft door den agent van politie B. Koekoek aangehouden zekere A. T. d. C., gesignaleerd in 't algemeen politieblad van 4 dezer en tegen wien door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel van gevangenneming i3 verleend, ter zake van op den 16den Juli 11. tp Schiedam gepleegden enkelen diefstaltevens ver dacht van den diefstal in het spoorwegstation aldaar. Toen gemelde agent zich van hem wilde meester maken, sprong hij van een schuit, aan de Wateringsche vest, in het water. De agent zette hem echter in een bootje na, zoodat hij niet kon ontkomen. Gisterochtend tusschen zes en zeven uren is te Amsterdam een dienstmeisje in de Prinsengracht gesprongen. Zij had eenige gouden sieraden gestolen. Toen zij bemerkte door de juf frouw, die zij bestolen had, te worden achtervolgd en ook door een politiedienaar, sprong zij in het water. Onmiddellijk gered, werd zij gearresteerd en naar het politiebureau op het J. D. Meyerplein gevoerd. Men meldt uit de legerplaats bij Soesterberg: In de afgeloopen week hebben de troepen veel last gehad van den regen en den wind, waardoor ook nog al schade aan werken en materieel werd toegebracht. Er waren dagen, dat men tot aan de enkels door het water ging; thans heeft men door het graced van afwaterings kanalen verbetering gebracht in den toestand. Die gesteldheid schéén van minder gunstigen in vloed te zijn op jonge soldaten, en velen klaagden over ongemakken; o. a. op één morgen meldden zich p. m. 50 man als ziek aande oflScier-van gezondheid bevond echter, dat het, althans met de meèsten, zoo'n vaart niet liep en oordeeldè dat zij wel konden blijven. He't bestuur der visscherij; op de Zeenwsche stroomen is tot de ontdekking geko men!, dat1 op pen on verpacht perceel o^der de gemeente WemeldiDge op clandestiene wijzé eenige duizenden pannen zijn neergelegd tot aanwas van oesters,v alles onder beheer van K. Dominicus, bierbrouwer aldaar. Gelijk bekend is heeft de heer E. H. Smulders, piano-fabrikant te Maastricht, een toe stel uitgevonden voor bet bespelen van het klokken spel, voor welke uitvinding hij op de tentoon stelling te Amsterdam met de gouden medaille werd bekroond. Was vroeger het bespelen van carillons, door middel van het vuistklavier, een slavenwerk voor den klokkenist, thans zweven de vingers, gelijk bij piano of orgel, over het gladde

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1