N°. 5362. A°. 1877. Woensdag 8 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD S-B E ill CM TEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerV... 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER is WETHOUDERS van LEIDEN, I Gezien art. 18 der wet van den 14den September 1860 (Staatsblad N°. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwar tieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en lcverantiën voor 'a Konings legera of vestingen gevorderd; Doen te welen, dat de ljjst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhond in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine Pers van het Raadhnis aangeplakt en van hedeD, gedurende veertien dageD, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende teven» in herinneriog gebracht dat bij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot rnilitg met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering en het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Bargemeester vóórdat de uitrei king der biljetten aan de manschappen is gesohied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Bargemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 Augustus 1877. LEIDEN, 7 Augustus. In de maand Juli zijn binnen de gemeente Leiden geboren 119 kinderen, als: 67 zoons en 52 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 101 personen, als13 mannen, 9 vrouwen, 40 zoons en 39 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 15 paren. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft bij adres Z. M. den koning ver- zocht, ten spoedigste de vereischte maatregelen te doen nemen om, afgescheiden van de hoogst nood zakelijke verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en den Rijn, op kosten van het rijk een verbeterde waterverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam tot stand te brengen. Blijkens van den gouverneur van Curasao ontvangen berichten is de toestand der minge- goede ingezetenen van het eiland Aruba, door het geheel mislukken van den oogst en gebrek aan werk, deerniswaardig en de nood aldaar zeer hoog geklommen. Door den gouverneur is eene com missie benoemd tot het inzamelen van liefdegaven, terwijl ook de gezaghebbers der bovenwindsche eilanden zijn aangeschreven, om door het houden eener collecte te trachten de hulpbehoevenden op Aruba eenigermate tegemoet te komen. Eene door de Curafaosche commissie aangekochte hoeveelheid levensmiddelen is reeds derwaarts gezonden, doch er ontbreekt nog veel oin in den nood te kunnen voorzien. Men meldt uit Apeldoorn aan de „Rott. Cl.": Het lustslot het Loo met zijn schoon wandelpark trekt nog altijd vele bezoekers, waarvan echter menigeen het vorstelijk verblijf onder een minder opgewekten indruk verlaat. Sedert kort toch hou den zich daarin vreemde heeren, naar men zegt Eransche experts, onledig met het zeer zorgvuldig inpakken van de meest kostbare voorwerpen van kunst, zoodat b. v. de beroemde „kunstzaal" nage noeg van al zijne prachtige standbeelden enz. ont bloot en de aangrenzende comediezaal reeds bijna ledig is. Algemeen verzekert men hier dat zij naar Parijs worden verzonden en aldaar .op last van Z. M. in een groot onlangs aangekocht hotel zouden geplaatst worden. Maandag werden weder 3 bagagewagens van den Oosterspoorweg, ter inne ming van goederen aan het paleis, langs 's konings particulieren spoorweg, verwacht. Het niet lang geleden voor de dames-pensionaires ingericht ge bouw, nabij het paleis gelegen en even kostbaar als smaakvol gemeubileerd, zou voor 55,000, met inbegrip van meubilair, te koop wezen en wordt door vele gegadigden bezocht. Uit het thans in druk verschenen verslag der in dit jaar gehouden algemeene vergadering van de vrouwenvereeniging „Te6selschade" blijkt dat in de drie groote afdeelingen het ledencijfer, en dat der werksters het sterkst klom te Amster dam. Naar verhouding der bevolking hebben Leiden en Dordrecht de meeste leden. Na de drie groote afdeelingen (Den Haag, Amsterdam en Rotterdam), heeft Delft de meeste werksters en liet ook de grootste som verwerken. Yoor zoover aan de pen ningmeesteres is opgegeven, werd in 't geheel uit betaald aan zuiver werkloon 16,797.06, en aan grondstof, als de Yereeniging zeleverde, /8524.075. Het debiet van voorwerpen van kunst-industrie neemt zeer toeaan werkloon daarvoor alleen werd 1358.72 uitbetaald. ->*■ Omtrent den verkoop van de schilderijen- verzameling der familie Van Loon verneemt het Handelsblad, dat baron Rothschild zal betalen 1,800,000, dat de koopsom binnen drie weken moet zijn gekweten en binnen dien tijd (wegens het risico natuurlijk) ook de schilderijen moeten zijn weggehaald. Voorts wordt vernomen, dat door particulieren ernstige pogingen zijn aangewend, om in later overleg met de regeering de verzameling voor ons land te behouden. Er was natuurlijk tijd noodig, om deze plannen te doen slagen en voor zooveel mogelijk en noodig was daarvan aan be langhebbenden kennis gegeven. Eensklaps echter werd vernomen, dat een bod van den heer Roth schild was aangenomen. Eene eenige gelegenheid, om het Rijksmuseum met een schat van beroemde doeken te verrijken, is door overhaasting te loor gegaan. Toch behooren twee leden van de familie Van Loon tot den uit vijf leden bestaanden raad van bestuur over het Rijksmuseum Trippenhuis. Over een van verschillende zijden ingekomen verzoek, om de zittingen der synode der Ned. herv. kerk dit jaar in het openbaar te houden, voor zoo ver zij gewijd zullen zijn aan de be handeling der aanhangige belijdenisquaestie, en den tijd dezer zittingen vooraf in de „Kerkelijke Ct." bekend te maken, is door den hoogleeraar Kuenen een rapport uitgebracht, dat door de ver gadering zoo spoedig mogelijk zal worden ter hand genomen. Dr. L. Mulder is officieel uitgenoodigd op te treden als vertegenwoordiger der Nederl. regeering bij de in deze maand door de „Société agricole du Nord" te Antwerpen te houden ten toonstelling van werktuigen, voortbrengselen van land- en tuinbouw enz. en heeft deze opdracht aanvaard. Bij ministerieele beschikking zijn de luit.- kolonel Meursinge, van den staf der artillerie, en de kapt. Van Houtum en 1ste luit. Van Panhuys, van het 1ste regiment vesting-artillerie, benoemd tot voorzitter en leden eener commissie ter be proeving van lichtkogels. Door den heer A. J. Servaas van Rooyen is het initiatief genomen tot het vormen eener commissie voor het plechtig en feestelijk geden ken van den 300sten verjaardag der Unie van Utrecht, in 1579 gesloten. In eene onlangs ge houden vergadering werden eenige denkbeelden ontwikkeld, onder andere de herstelling van den kloostergang der Utrechtsche academie, het op richten van een gedenkteeken voor Jan Van Nassau, en het organiseeren van feesten op den gedenkdag. Later werd nog eene vergadering ge houden, waarbij men het besluit nam zich van de medewerking te verzekeren van personen, die geschikt zijn aan dit voornemen het karakter eener nationale zaak te verleenen, Het koloniaal militair invalidenhuis te Bron beek ontving in de eerste helft dezes jaars opnieuw onderscheiden geschenken. De Indische club te Amsterdam stelde wederom tot verhooging der feestviering op 's konings ge boortedag eene som van ƒ90 beschikbaarterwijl mevr. de douair. baronesse Van Pallandt van Wal- fort en de heer R. Oostdam, beiden te Arnhem, tot hetzelfde doel op andere wijze bijdroegen. Ten behoeve der bibliotheek werden ontvangenvan den heer W. J. Van Rij, bibliothecaris der Neder- landsche Oranjevereeniging, afdeeling Rotterdam, 25 exemplaren van een werkje, getiteld: „Rood, Wit en Blauw," en van den heer W. G. Borrias, hoofdonderwijzer te Arnhem, eenige door hem ver vaardigde dichtregelen, getiteld: „Treurlied der Invaliden van Bronbeek bij den dood der geliefde Koningin." Terwijl voorts de gepensioneerde luit.- koloneï van het N.-I. leger H. Van Lith zijn photographisch portret in lijst schonk en de ver- eeniging „Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrij ven te 's-Hage" eene sierlijk bewerkte naamlijst aanbood van hare leden, die op 16 Juli des vorigen jaars Bronbeek bezochten, werden de kunstverza meling en de collectie wapenen verrijkt door jhr. mr. R. L. Van den Bosch, te 's-Hage, met een groote zilveren medaille ter nagedachtenis van zijn vader J. graaf Van den Bosch, en door den heer J. H. Triebart, te Deventer, met twee merk waardige Japansche sabels met scheeden. Van de heeren Jeekel Mijnssen C0., fabrikanten te Leer dam, werden nog ontvangen een aantal door hen vervaardigde voorwerpen van hardglas. Van de 44 adspiranten, die deelnamen aan het examen voor den 3den cursus der kon. milit. academie hebben 23 in alle opzichten voldaan, zoodat zij door de commissie van examen aan den minister van oorlog zijn voorgedragen, om bij het wapen hunner keuze te worden geplaatst. Behalve deze 23 hebben er van eerstgenoemd getal nog 9 aan het examen voldaan, doch daarbij niet dat nommer verkregen, dat zij bij het wapen, waarvoor zij aanvrage deden, eene plaatsing kunnen erlangen. Deze kunnen zich nu, voor het wapen dat door hen werd gekozen, aan het examen voor den 2den cursus onderwerpen. Bij den natioualen wedstrijd te Utrecht van 6 tot 9 September van schutterij-, burger- en militaire harmonie- en fanfare-corpsen znllen de heeren Dunkier en Nicolaï uit Den Haag, Boers uit Delft, Richard Hol uit Utrecht en Heinze uit Amsterdam de jury uitmaken. Naar men verneemt zal het provinciaal concours voor weerbaarheids-corpsen te 's-Herto- genbosch, waarbij tevens zijn uitgenoodigd de ko ninklijke corpsen scherpschutters in Nederland, welk concours ten gevolge van het overlijden van H. M. de Koningin in de maand Juni jl. is uit gesteld, alsnu plaats hebben op 9 en 10 Septem ber e. k. Voor zoover reeds bekend is, zullen ver schillende corpsen, waaronder die van Rotterdam, 's-Gravenhage en Arnhem, aan den wedstrijd deelnemen. Het stoomschip „Drenthe", 23 Juni van Rotterdam naar Java vertrokken, is gisteren te Batavia aangekomen. Van goederhand verneemt men, dat het nieuwe ontwerp-militiewet reeds eenige dagen ge leden aan den raad van state is toegezonden. Bij den raad van state is ingekomen het ontwerp-reglement voor de kon. milit. academie. Er zijn dezer dagen belangrijke wijzigingen gebracht in de exercitie-reglementen der infanterie.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1