Donderdag is te Katwijk schipper H. Plug, van den reeder N. Haasnoot, met de eerste haring aangekomen, medebrengende 94 kantjes pekel- en 9000 stuks steurharing; in den afslag verkocht voor f 30 a 33 per 1000, de pekel haring bij inschrijving voor ƒ20 a f 90 per ton. Y r ij dag-morgen kwam teKatwijkaan Zee de zoon van den voerman D. Yan Duin aan rijden met een wagen steenkolen. Door het schrik ken der paarden gingen deze met gebroken wagen al hollende door het dorp de werf af, noordwaarts langs het strand tot over het steenen landhoofd en stortten in de diepte tusschen de hoofden, alwaar het eene paard met veel moeite werd gered, terwijl het andere is verdronken. De voerman heeft geluk kig weinig letsel bekomen. Als een vervolg op het bericht uit Eesveen van den 31sten Juli, kan gemeld worden dat de twee bankbriefjes gevonden zijn. Het meisje, door haar vader zwaar mishandeld, had de vlucht genomen bij een oom en tante in de buurt; maar deze wilden haar niet in huis toelaten, vóór zij gezegd had waar de bankjes gebleven waren, waarop het meisje weer ongetroost heenging. Eindelijk, al meer en meer in 't nauw gebracht, vertelde zij aan haar jonger broertje, dat zij de brieves aan stukken gescheurd en op den akker tusschen de boekweit gegooid had, waar men ze, na veel zoeken, dan ook eindelijk vond. Te Offenbach heeft de politie bij de 23 aldaar woonachtige slachters worst gekocht en aan een scheikundig onderzoek onderworpen. Het resultaat was, dat slechts 4 slachters onvervalschte worst verkochten. Bij die van 17 slachters vond men ze gedeeltelijk opgevuld met stijfsel, terwijl die van de 2 overige in 't geheel geen vleesch bevatte. Yolgens bericht is bij de 17 slachters alle worst in beslag genomen, waarna zij tot eene boete van 100 mark werden veroordeeld. Hoe het met de beide laatstgenoemden is afgeloopen, wordt nog niet gemeld. Te Garnsee, nabij Mariënwerder, in Pruisen, is Woensdag het raadhuis, met alle daarin aanwezige boeken en papieren, benevens het post en telegraafbureau en een vijftigtal huizen door brand vernield. Onlangs werd melding gemaakt van het vinden van een kind van 4 dagen buiten Broda. Omtrent de opsporing der moeder daarvan wordt medegedeeldMen vernam, dat sommigen in den avond van Zondag te voren iemand in het station van den spoorweg hadden gezien, die naar de kleertjes te oordeelen, een dergelijk kind bij zich had, en afkomstig was van Yught. Deze niet zeer juiste gegevens deden de politie onder zoeken of zij te Vught aanwezig was. Werkelijk heeft dit tot de ontdekking der moeder geleid. Zij heet W. S., is 24 jaren oud en heeft dadelijk alles bekend. Zij was Zondag op reis gegaan om met haar kind van Brussel naar de ouderlijke woning terug te keereu doch te Breda op den vertrekkenden trein wachtende, was het in dien toestand geraakt, dat zij meende, dat het overleden was, en nu met een dood kind niet durvende reizen of te huis komen, en geen raad wetende hoe in deze te handelen, had zij het op de plaats waar het gevonden werd neergelegd. Nog dienzelfden avond is ook de vader van W. S. naar Breda geko men, en den volgenden morgen met zijne dochter en haar kind naar Vught teruggekeerd. Van de zaak is proces-verba al opgemaakt. In den laatsten tijd zijn wederom verschillende valsche geldstukken in beslag geno men, zooals te Leiden een halve gulden met het jaar tal 1865 en een 25-centstuk met het jaartal 1848 te Boxmeer een gulden, jaartal 1846, en te Vrees wijk een gulden met hetzelfde kenmerk. Woensdag -avond had te Utrecht in de Groeuesteeg eene vrouw het ongeluk eene petroleumlamp, waarmede zij boven een bed lichtte, uit de hand te laten vallen. Haar 14-jarige zoou, die gerust te bed lag, werd door de vlam aangetast en liep, geheel in brand staande, de straat op. Ofschoon de vlam vrij spoedig door eenige buren werd gedoofd, heeft de knaap ern stige brandwonden bekomen en is in deerniswaar- digen toestand naar het gasthuis vervoerd. De jongen van 14 jaar te Amsterdam, die door zijn jongeren broeder met een mes in de borst gestoken werd, is in zoo ver hersteld, dat hij gezond en wel het gasthuis kan verlaten, alhoewel zijn wond, doordringende tot in de borst holte, niet gering was. Te Arnhem viel gisterochtend een zesjarige knaap van de trap eener bovenwoning en bleef op de plaats dood. Den lsten Juni jl. is het huis van bewaring te Enschedé, op last van den minister van justitie, gesloten, op grond dat de gevangenis te Oldenzaal doelmatiger en beter ingericht zou zijn. Ten gevolge van dat besluit werd jl. Vrijdag H. W. uit de gemeente Lonneker in de gevan genis te Oldenzaal in gijzeling gebracht, wegens wanbetaling van gerechtskosten. In hoever nu de gevangenis te Oldenzaal beter dan het huis van bewaring te Enschedé aan het doel beantwoordt, blijkt daaruit, dat W. Zaterdag-avond door middel van braak ontvlucht is. Ware bij de gevangenis te Oldenzaal, evenals te Enschedé, eene cipiers woning, dan zou de ontvluchting niet hebben kunnen plaats hebben, te minder daar de braak met zooveel gerucht gepaard ging, dat het wel eenige huizen ver gehoord kon worden. De cipier te Oldenzaal brengt 's avonds omstreeks acht uren den gevangenen hun eten, sluit dan en gaat naar huis, om eerst den volgenden ochtend terug te komen. Wanneer zich nu het geval voordoet, dat een of meer gevangenen 's nachts ongesteld worden, dan zijn deze onherroepelijk aan hun lot over gelaten. BUITENLAND. Frankrijk. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit Parijs ge schreven: De tusschen Erankrijk, België, Neder land en Engeland gesloten suiker-overeenkomst zou den 15den September a. s. in werking treden. Daar echter alle regeeringen de overeenkomst nog niet bekrachtigd hebben, zoo heeft Erankrijk voor gesteld haar nog een jaar buiten werking te houden." Donderdag heeft de Eransche Academie in eene plechtige zitting de jaarlijksche uitdeeling van prijzen gehouden. Die voor dichtkunst is toe gekend aan den heer Camille du Locle voor een vers op André Chenier. Eene gouden medaille is toegekend aan het werk der onlangs overleden dichteres Louise Bertin, getiteld „Nouvelles Glanes"een prijs van 3000 fr. aan Chantelauze voor zijn werk over „Maria Stuart", enz. De heer Alexandre Dumas hield de gewone redevoering over den „prix de vertu". De vijandige houding van den heer Bouher en de zijnen schijnt, zoo merkt de te Parijs ge vestigde berichtgever der Londensche „Times" aan, de regeering genoopt te hebben tot eene toe treding naar het linker-centrum. In een door het ministerie van binnenlandsche zaken uitgegeven gelithographieerd blad, hetwelk aan de departemen tale pers pleegt te worden toegezonden, leest men namelijk het volgende: „Velen houden het er voor, dat het door den maarschalk te Bourges gesprokene onder die constitutioneelgezinden een uitmuntenden indruk gemaakt heeft, die het hoofd van staat, hun voorgesteld als een vijand van de bestaande instellingen, aarzelden te volgen; zij zijn van oordeel, dat het meer dan ééne stem van de gematigde republikeinen winnen zal. Werkelijk blijkt er uit, dat de president der republiek vol gaarne zijn staatsbeleid in betrekking zou brengen met mannen als de heer Dufaure, wier gehecht heid aan de republiek even vast staat als hunne echt conservatieve beginselen." Stappen als deze komen natuurlijk te laat, meent de bovenbedoelde berichtgevertrouwens, de daden der regeering zijn er volstrekt niet mede te rijmen. Een harer laatste maatregelen is b. v. de afzet ting van den heer Savary als burgemeester van Cérisy geweest, en deze is juist een van de ge matigde republikeinen, naar wier ondersteuning de steller der aangehaalde nota vischt. Turkije. Merkwaardig is een brief in de „Times" uit Yeni-Saghra, vooral omdat de schrijver van dien brief eerst geloof heeft gehecht aan het verhaal, dat de Turksche bevolking van die stad zooveel van de wreedheid der Bussen en Bulgaren te lijden had gehad. Een nauwkeurig onderzoek echter heeft hem overtuigd, dat die verhalen verdicht waren en dat integendeel de Bulgaarsche bevolking van Yeni-Saghra de onbeschrijfelijkste mishande lingen heeft moeten verduren van de Turksche ongeregelde troepen, bestaande uit de welbekende Circassiërs en de niet minder beruchte Zeybeks. Die Turksche troepen kwamen den 14den te Yeni- Saghra en brachten daar den schrik onder de Turksche bevolking door het verhaal, dat de Bussen in aantocht waren. Dat verhaal was slechts ver zonnen om hunne voorgenomen mishandeling der Bulgaren ongehinderd te kunnen volvoeren en de toeleg gelukte, want alle Muzelmannen verlieten in overhaaste vlucht de stad. Het waren deze vluchtelingen, zegt de berichtgever, die te Adria- nopel en tot voor de poorten van Konstantinopel kwamen met de tijding, dat de Bussen hen verdreven, alles vermoordende wat hun in den weg kwam. De berichtgever verhaalt verder, dat afdeelingen van die ongeregelde troepen als gewone roover- benden het land aüoopen, wijkende als de Bussen naderen, en overal de gruwelijkste sporen van hun verblijf achterlatende. Ook ten noorden van den Balkan moeten de wegen door dergelijke rooverbenden zoo onveilig zijn gemaakt, dat zelfs dicht bij de Bussische voorposten gevallen van roof en plundering, van moord en brandstichting voorkomen. De Bussische overheden hoopten door het rondzenden van talrijke patrouilles de veilig heid ten minste binnen het door de Bussen be zette gedeelte van Bulgarije te kunnen herstellen. Telegram men. BELGBADO, 3 Augustus. Het officieele blad maakt een decreet van den vorst openbaar tot oproeping van 3000 man militie-troepen ter be waking van de grens. Voorts wordt gemachtigd tot aanschaffing van het nog ter aanvulling benoo- digde oorlogs-materiaal. LONDEN, 3 Augustus. Beuter's office meldt uit ErzerumDaar het centrum van het Bussische leger in Azië versterkt is met veertien bataljons infanterie en drie batterijen veldgeschut, zoo is generaal Milikouf weer offensief te werk gegaan. Hij is reeds twee dagen slaags geweest met den vijand en de veldslag duurde nog voort. De generaal Tergukasof heeft eene versterking gekregen van vijf bataljons infanterie, een batterij artillerie en een regiment cavalerie. Een Bussische kolonne rukte op naar Pennez. PABIJS, 4 Augustus. De rechtbank voor bur gerlijke zaken heeft Adeline Patti niet ontvanke lijk verklaard in haar eisch en de scheiding uit gesproken ten voordeele van haren echtgenoot. BBUSSEL, 4 Augustus. Heden is uitspraak ge daan in het rechtsgeding van de „Union du Crédit." De kassier, Dees, is veroordeeld tot 12 jaren, ea de administrateur, Eurth, tot 9jaren gevange nisstraf. LONDEN, 4 Augustus. De „Times" meldt, dat de admiraliteit naar Portsmouth bevel heeft gezonden, om twee transportschepen gereed te houden tegen 11 dezer, tot het overbrengen van 3000 man troepen naar de Middellandsche Zee. Ter markt te Lelden aangevoerd. 3 en 4 Augustus. Wintertarwe 14 hectoliter 13.75 a 14.25. Zomer- tarwe 14 hectol. 10.75 a/11.25 Winterrogge 11 heet. 9. a 10.00. Zomerrogge 11 hectol./8.75 a 9.25. Zomergerst 10 hectol. 6.15 a 7.25. Chevalier-gerst 10 hectol. 7.50 a 8.Zware Haver 14 hectol. 5.00 a 5.50. Lichte Haver 14 hectol. ƒ4.00 a 4.25. Dui- venboonen 9 hectol. ƒ8.00 a 8.50 - Paardenboonen 9 hectol. 1 8.0C a /8.2S. Ossen stuks a Stieren, 40 stuks 70 a 160 Kalfkoeien 60 stuks 190.00 a 305.00. Varekoeien 50 stuks 135.00 a 220.00. Vette koeien 190 stuks ƒ20 '.00 a290.00. Kalveren (vette) 60 stuks 30.00 a 70. Kalveren magere) 17 stuks 6.00 a 11.00. Hamels (magere) 500 stuks/ 21.00 a 28.00. Hamels (vette) 800 stuks, f 30.a f 40.Varkens (magere) 66 stuks 18.a 28. Varkens (biggen) 170 stuks 9.a ƒ12. Grasboter 9430 kilogr., 1ste qualit. vat ƒ62.00 a ƒ66.00. Schei- 2de qualit. vat 1 52.00 a 56.00; Grasboter Iste qual. per kilogr. 1.55 a 1.65, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.30 a 1.40. Ter markt aangebracht 345 runderen, 77 kalveren, 1364 schapen. Rechtzaken, Voor het kantongerecht werd heden de zaak voortgezet tusschen de Ned. Herv. gemeente commissie en prof. J. J. Prins betreffende den kerkdijken hoofdelijken omslag. Het aantal be-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2