N°. 5359. A0. 1877. Zaterdag 4 Augustus. Een belangrijke Wetsvoordracht. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. L EID S C H MÉ DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.A1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. Menigmaal reeds namen wij de pen op om een woord van afkeuring neer te schrijven over de zoo nu en dan opnieuw toegepaste geeselstraf aan boord van een Nederlandschen oorlogsbodem, soms zelfs op de reede liggende. Wellicht hebben wij daardoor meegewerkt om de zich meer en meer openbarende volksmeening, die reeds voorlang een veroordeelend vonnis over die menschonteerende straf had uitgesproken, nog dieper te doen wor telen. Zooveel is zeker, dat wij met innige zelf voldoening onzen lezers het heuglijke bericht brachten, dat bij de Tweede Kamer der Staten - Generaal zijn ingekomen wetsontwerpen tot wijzi ging van enkele bepalingen van het Crimineel Wetboek en van de Reglementen van krijgstucht voor het krijgsvolk, zoowel te land als te water, met name afschaffing der lijfstraffen. Een wetsontwerp is nog geen wet, zal men zeggen, en terecht. In dit bijzonder geval echter mag men ze beide vrij wel voor dezelfde zaak aannemen. En dat meeneu wij te mogen zeggen met het oog op de vermeldenswaardige gronden, die de regeering in haar ontwerp verklaart dat haar tot het voorstel hebben geleid. Daartoe be hoort in de eerste plaats de overweging, dat de afkeer van die straffen zich bij haar uitvoering soms zoo sterk openbaart, ook buiten boord en in de publieke opinie, zoowel hier te lande als elders, dat die uitvoering voor hen, die inge volge de wet verplicht zijn haar te gelasten of te verrichten, dikwijls in hooge mate pijnlijk is. Vooreerst blijkt hieruit, zoo het nog betoog behoefde, welk een machtige hefboom de met klem en bij herhaling geuite openbare meening is om een goede zaak tot stand te brengenmaar in dien beweeggrond vinden wij een waarborg te meer voor het verwezenlijken van de zoo gewenschte afschaffing der lijfstraffen. Nu de regeering zelf het met zoovele woorden heeft verklaard, dat, nog daargelaten tal van andere redenen, zij het wets voorstel indiende om gehoor te geven aan de stem des volks, nu mag niet alleen van dit, maar ook van elk ander kabinet, zoo het tegenwoordige on verhoopt mocht aftreden, handhaving dier voor dracht worden verwacht. Zoo niet, de zoo lang en zoo ernstig te kennen gegeven wensch der natie door het wetsontwerp zelf als ware het gebillijkt, zou geheel worden voorbijgezien. Aan de gunstige ontvangst bij de volksverte genwoordiging mag zeker geen oogenblik worden getwijfeld, waar het een zaak geldt, zoo algemeen gewenscht en tevens zoo geheel buiten de politiek geplaatst. Wij spraken boven van tal van andere redenen, en kunnen er bijvoegen, dat zij voor een groot gedeelte neerkomen op hetgeen wij vroeger bij verschillende gelegenheden daaromtrent aanvoerden. Wie trouwens zou het nog durven loochenen, dat de lijfstraffen op zichzelf reeds kwalijk zijn overeen te brengen met den stand onzer bescha ving Of zou men niet instemmen met een ander argument der voordracht, volgens hetwelk de des kundigen het vrij wel eens zijn, dat zonder de afschaffing der lijfstraffen een afdoende en duur zame verbetering van het personeel der zeemacht niet te verwachten is, maar integendeel zoowel wat het gehalte der mindere schepelingen als dat van het kader betreft door het voortbestaan dier straffen wordt belemmerd. Ook mannen en jongelingen, wien het hart op de rechte plaats zit, wien het niet ontbreekt aan een ontwikkeld eergevoel, zullen voortaan zonder PRIJS DER ADVERTENTIEN Vin 16 regels1-08. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. eenig gemoedsbezwaar dienst kunnen nemen bij de Nederlandsche marine, en met ouverdeeld ge noegen zullen alle weidenkenden den daardoor ongetwijfeld toenemenden bloei onzer nederige, maar nuttige Zeevaartkweekschool gadeslaan. LEIDEN, 3 Augustus. Naar wij vernemen zal de behandeling der zaak van de Nederduitsch Hervormde Gemeente-com missie contra prof. Prins betreffende de kerkelijke belasting morgenochtend te tien uren voor het kantongerecht alhier worden voortgezet. De leden van de afdeeling Leiden en om streken der Nederlandsche Maatschappij van tuin bouw- en plantkunde ontvingen gisteren, namens het bestuur der Boskoopsche afdeeling en dat van de Vereeniging „Elora en Pomona" aldaar, een uitnoodiging om de groote Rozententoonstel- ling te komen bezoeken, welke morgen te Boskoop zal gehouden worden. Woensdag-middag werd het stoffelijk overschot van Jhr. Gevers van Endegeest in het familiegraf te Oegstgeest ter aarde besteld. Behalve talrijke familiebetrekkingen merkte men o. a. bij den stoet op baron Yan Grovestins, vertegenwoordi gende Prins Alexander, de curatoren en vele professoren der Leidsche hoogeschool, den dijkraad en een hoogheemraad van Rijnland en de autori teiten van Oegstgeest, terwijl bijna de geheele be volking dier gemeente op de begraafplaats tegen woordig was Bij liet graf werd het woord gevoerd door den voorzitter van curatoren, dr. Yrolik, die hulde bracht aan de verdiensten van den overle dene, daarna door den burgemeester en den predi kant van Oegstgeest, waarna Jhr. A. Meteren Gevers namens de familie de aanwezigen dank zeide voor de eer, den overledene bewezen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene keunis, dat de examens ter ver krijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1877 in den loop der maand October a. s. zullen worden af genomen. Aanmelding vóór 1 September 1877. Behalve de ontwerp-regeling van de statis tiek van het schoolverzuim en het schoolbezoek zal in de eerlang aan het departement van bin nenlandsche zaken te houden vergadering van de chefs der provinciale bureaux voor statistiek wor den behandeld een door den minister opgemaakt ontwerp-besluit tot regeling der inschrijving in rijks-bevolkings-registers van personen, samenwo nende in gebouwen of schepen, onder beheer en toezicht van het openbaar gezag staande. Eene algemeene herziening van de kon. besluiten van 3 November 1861 (Staatsblad nos. 94 en 95), die aanvankelijk was voorgenomen, is voorshands uitgesteld. Aan Z. K. H. prins Alexander, aan den minister Heemskerk en aan den aftredenden voor zitter, den heer Mackaj, is het eerelidmaatschap aangeboden van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland. Door de vergadering werd o. a. de wenschelijkheid uitgesproken dat de regeering zich de bevordering van de kunstnijverheid en de ontwikkeling van het volk aantrekke. Het hoofdbestuur werd door de algemeene vergadering gemachtigd zich te wen den tot onze regeering, opdat van regeeringswege het teekenonderwijs worde verbeterd en uitgebreid een normaalschool voor teekenonderwijs worde ge sticht de ambachtscholen worden gesteundde instelling worde bevorderd van een of meer scholen voor meergevorderde ambachtslieden (b. v. van 16 tot 24 jaar) welke tot het geven van normaal lessen aan onderwijzers voor ambachtscholen en tot opleiding van werkbazen en opzichters kunnen dienen. Tot leden van het hoofdbestuur zijn nog benoemd de heerenmr. A. G. Weyers, J. J. Yan Kerkwijk en J. Swens. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en geschiedenis op de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus voor jongens te Rotterdam is be noemd de heer S. J. Bouberg Wilson, leeraar op de h. b. s. en aan het gymn. te Kampen. De rechthebbenden op de nalatenschap van den op 5 Mei jl. te Bahia overleden matroos Willem Linde worden uitgenoodigd zich schrif telijk te wenden tot het departement van buiten- landsche zaken. Thans heeft ook de wetsvoordracht tot wijziging in het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te water de Tweede Kamer bereikt. Het voorloopig verslag is verschenen over het wetsontwerp der kieswet en van bepalingen der prov. en gemeentewet die met het kiesrecht in verband staan. Zeer velen laakten zoowel het oogenblik der indiening als den vorm van 't ontwerp. Er bestond li. i. maar al te veel reden tot twijfel of men hier wel met een ernstig gemeend voor stel te doen had. Een blik op het verledene en op den tegenwoordigen politieken toestand, in ver band met een voorstel als dit, scheen genoegzaam om dit ongunstig oordeel te staven. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, standpl. de gem. Ameland, A. Heringa, cand.-notaris en deurw. te Sneek tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtb. te Amsterdam mr. A. J. Karseboom, thans ambt. van het openbaar ministerie bij de kantonger. in het arrond. Amsterdam, voor de kantons (3de en 4de kanton) en Hilversum. GemengdN ieuws. De gemeenteraad van Delft heeft, op voorstel van B. en W., onder toejuiching, besloten een zilveren horloge met inscriptie als aandenken te geven aan J. Ham, door wiens waakzaamheid en ijver dezer dagen een brand in de Nieuwekerk tijdig werd ontdekt, welke, naar de burgemeester constateerde, een nog grooter ramp dan die van 1872 dreigde te worden. Woensdag-nacht is te Delft door de politie aangehouden een sjouwerman, wegens mis dadige handelingen, waarvan een meisje van 13 jaren het slachtoffer werd. Hij is naar Den Haag opgezonden ter beschikking van de justitie. Gedurende de drie eerste weken is de tentoonstelling te Amsterdam bezocht door 71,357 personen. Woensdag (kwartjesdag) waren er 8000 bezoekers. Woensdag-morgen woedde te Heerde een hevig onweder; omstreeks 7 uren sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer S.Ileeres; het gebouw met rieten dak lag spoedig in asch ook werd het in huis aanwezige hooi en graan door de vlammen verteerd; de overige inboedel werd grootendeels gered. Huis en inboedel waren verzekerd. De vrouw des huizes werd eenigszins aan den arm door den bliksem getroffen, doch verkeert buiten gevaar. Verdacht van den brand te Nieuw- veen in den nacht van 25 op 26 Juli jl. te heb ben gesticht, is Dikmans Dinsdag-avond naar Alphen vervoerd en Woensdag-morgen gevankelijk, naar Den Haag overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1