KOLONIËN. BUITENLAND. Frankrijk. bij het baden verdronken. Het treurige geval is wellicht eene waarschuwing te meer om niet kort na den maaltijd te gaan baden; althans ook deze drenkeling had pas gemiddagmaald. Gisterochtend liep te Rotterdam een stier, die los vervoerd werd, in de Weenastraat een openstaande woning binnen, tot groote ont steltenis van de bewoners. Zoowel de vrouw des huizes als haar dochtertje en de bejaarde dienst bode vielen in zwijm. De twee personen, indertijd te Am- sterdam in hechtenis genomen, de een wegens het doen van een poging tot diefstal, de ander het daarin behulpzaam zijn door op de wacht te staan, in een bierkelder aan het Damrak bij de Papenbrug, zijn gisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld de een, die poogde de deur van den kelder te openen, tot 2 jaar, de ander tot 183 dagen celstraf. Eerstgenoemde, oud 25 jaar, heeft thans reeds 4 veroordeelingen ten zijnen laste. De toestand van den 14-jarigen knaap te Amsterdam, die door zijn 12-jarigen broeder met een mes verwond werd, neemt niet in beter schap toe. Er hebben zich ten gevolge van den steek verschijnselen van longontsteking voorgedaan, In het dorp Noordgouwe bij Zierik- zee brak Maandag-namiddag plotseling een felle brand uit in de schuur van den landbouwer J. Viergever. De arbeiders waren bezig met graan dorschen, toen opeens de vlam uit het dak van de schuur opsteeg. Door den ijver van brandweer en dorpelingen slaagde men er in den brand tot de schuur te beperken, zoodat het belendende woonhuis gespaard bleef. Daar het brandende per ceel in de kom van het dorp gelegen was, bestond er aanvankelijk veel vrees voor uitbreiding van den brand. Veel hooi en graan is verbrand, ook een paar kalvereneen paar schoone paarden wer den nog intijds gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Hedenmorgen te halfvijf is te Oud- Carspel door het inslaan van den bliksem een watermolen geheel afgebrand. Een arbeider te Eesveen had zijne bespaarde penningen in een doosje en dit weer in een soepketeltje op de beddeplank bewaard; zijn achtjarig dochtertje had dat keteltje al dik wijls zien staan en ook wel gezien dat vader het dikwijls opende en dan zeer geheimzinnig er iets uithaalde en weer in wegborg. Nieuwsgierig als alle kinderen, bekruipt haar de lust om eens te zien wat toch dat keteltje bevatte; zij voegt de daad bij de gedachte en ziet eenige vreemde stukjes papier, prentjes meent zij, die heel geschikt wor den bevonden voor kladjes of vloeitjes in haar schrijfboek, waarom zij ze dan ook stil in haar zak verbergt en meeneemt naar de school. Zaterdag komt de vader 's avonds thuis van het werk en legt zijn weekgeld bij het reeds bespaarde doch nu ontdekte hij tevens dat er twee bankjes van veertig gulden in het doosje ontbreken. Met veel moeite bekent het kind wat zij gedaan heeft en terstond wordt een onderzoek ingesteld bij den onderwijzer en de scholieren. De eerste heeft niets van 't geheele geval bemerkt, en van de laatste zijn er een paar die de „gruune pampierties" wel gezien hebben, maar meer niet. Eén meisje, wier ouders een winkel hebben, had ze ook gezien, en nog tegen de bezitster gezegd „dat het geld was, en door het kind aan moeder moest teruggegeven worden." Wat er verder mede geschied is weet men niet; het kind zegt dat de papiertjes in het schrijfboek zijn blijven liggen, doch den volgen den schooltijd verdwenen waren. De verwarde ant woorden der kinderen op de hun gedane vragen maken het onderzoek echter zeer lastig, en wie weet of de arme man wel ooit weer in 't bezit zal komen van het geld, dat hij met zooveel moeite verdiend had en zoo goed meende verbor gen te hebben. Gisterochtend had te Dordrecht een 17-jarig jongeling van het Eng. schoenerschip Atha- laska", liggende in de Spoorweghaven, terwijl hij zich langs een ladder naar den wal begaf, bet ongeluk met de ladder naar beneden te storten en in de diepte te verdwijnen. Het is eerst na geruimen tijd mogen gelukken den drenkeling door middel van eene dreg op te visschen, waarbij toen bleek dat hij reeds was overleden. Op Tombara (Nieuw-Ierland) is het menscheneten nog in volle werking. De zendeling Brown vond in eene woning 35 kakebeenen en daarbuiten aan een kokosboom 76 insnijdingen, een teeken, dat daar daar even zooveel menschen gekookt en gegeten waren. Eene menschenhand en eenige andere lichaamsdeelen lagen gerookt in hetzelfde huis. Een reisgenoot van Brown vond in een ander dorp, toen hij in een huis vuur wilde halen om zijne pijp aan te steken, de vrou wen bezig met eenige lichaamsdeelen van een man, die den vorigen dag gedood was, te braden. Nadat de Duitsche admiraliteit op hare werven nauwkeurige proeven had doen nemen aangaande de qualiteit der Westfaalsche steenkolen, vergeleken met de Engelsche, en bevonden had dat de Westfaalsche kolen soms zelfs beter waren dan de Engelsche, heeft zij hét gebruik van de eerstgenoemde kolen in hare havens enz. ingevoerd. Maar ten einde nu eventueel zeker te zijn, dat Engeland niet de Duitsche vloot nonactief make, door haar de noodige steenkolen te onthouden, is men er nu op uit, althans in Europa, hier en daar kolenstations met Duitsche kolen te vestigen. De Vereenigiug voor den uitvoer van Westfaalsche kolen, die zich in Mei jl. heeft geconstitueerd, heeft zich deze zaak ijverig aangetrokken en de vraag gesteld, „of niet de neutrale Hollandsche haven "Viissingen als kolenstation voor in- en uit gaande schepen in aanmerking behoorde te komen Behalve Viissingen heeft men vooral op 't oog: Lissabon, Carthagena, Catonia en Alexandrië. Het voorbeeld van Engeland blijkt in dezen veel te hebben gedaan. Op last der Duitsche regeering wor den thans peilingen gedaan in den omtrek van Helgoland, met het doel om de kaart der Noord zee, welke de Duitsche marine thans vervaardigt, aan die zijde te voltooien. De officieren van den bodem, met dien arbeid belast, roemen zeer de voorkomendheid van de Engelsche autoriteiten op gemeld eiland. De aanvraag, indertijd aan de Engelsche regeering gericht om de vereischte vergunning te erlangen tot het verrichten van peilingen in de wateren van Helgoland, werd met de meeste bereidwilligheid beantwoord. In den Sloter binnenpolder zijn zoo vele rupsen in het mosterdzaad, dat van het ge was zeer weinig terechtkomt. Er zijn stukken, waar de helft, zoo niet meer, door deze dieren vernield is. De boomen hebben van dit insect niet zooveel geleden als men in het voorjaar vreesde. Het insect, dat te Hereford voor den aardappelkever werd aangezien, is volgens de „Globe" gebleken de „coccinella septempunctata", m. a. w. het goudhaantje te zijn. Het hof van assises te Erosinone nabij Rome, heeft onlangs in dertig zittingen een geding behandeld tegen 42 personen, beschul digd van eene bende boosdoeners te vormen, die zich aan allerlei misdaden had schuldig gemaakt. Niet minder dan 476 vragen werden den gezwo renen voorgelegd, en ten gevolge van hunne ant woorden zijn veroordeeld: 14 personen tot levens langen, 11 tot 25-jarigen, 2 tot 20-jarigen, 2 tot 10-jarigen dwangarbeid enz. Te Zwolle is Dinsdag een driejarig kind dood in een privaatput gevonden. Te Londen zullen thans ook reizigers door middel van luchtdrukking worden vervoerd, op dezelfde wijze als dit reeds geschiedt met brieven en pakketten. Het voornemen bestaat namelijk om den onderaardschen spoorweg door een pneumatischen spoorweg te verbinden met Albert-Hall en het South-Kensington Museum. Het ontwerp wordt door de voornaamste inge nieurs ondersteund en de maatschappij van den onderaardschen spoorweg waarborgt 41/, pCt. rente. Bar baarse he wreedheid wordt door de „Pr. D. en Ass. Ct." ten laste gelegd aan v. E., te Smilde. Deze was met zijn hondenkar, bespannen met drie honden, te Haulerwijk. Een dier honden had elf jongen. Spoedig werd een kuil gegraven, en de jongen levend daarin gewor pen en begraven, en wel zóó ondiep, dat men eenige oogeublikken later ze nog kon hooren piepen. De moeder werd weer voor de kar gespan nen, om huiswaarts te worden gebeuld. Een versteend bosch is in Nevada, de woestijn ten noordwesten van de Humboldsr rivier, gevonden. De onderste deelen der stammen staan nog rechtop, doch zijn evenals de in het rond liggende stammen en takken versteend; zij zitten in de rotsen en zijn gedeeltelijk 5 a 6 meter in omtrek. Zij behooren tot vreemde soor ten; van thans levende planten heeft men slechts eenige kleine exemplaren gevonden. Uit Voorst wordt van 3 0 Juli gemeld Gisteren in den vroegen ochtend zou het tien jarig zoontje van H. De G. een jong paard naar de weide brengen en bond, zooals dat meer pleegt te geschieden, het touw om den arm. Eenigen tijd later hoorde men een hevig angstgeschrei. De toegeschoten buren vonden den armen knaap geheel buiten kennis, ten gevolge van bekomen wonden en kneuzingen, nabij een brug liggen. Het paard was waarschijnlijk geschrikt en had zijn geleider een eind weegs meegesleurd. Te huis gebracht, werd er voor den nog steeds be- wusteloozen knaap geneeskundige hulp ingeroepen, doch tevergeefs. BATAVIA, 27 Juni. Den 15den dezer heeft hier ter stede iets plaats gehad dat vermelding verdient. De Chinees Lim Hoa had zich den 20sten Augustus 1875 failliet verklaard en sloot den 25sten October daaraan volgende een accoord voor 100 pet., waarbij hij zich tevens verbond het verlies te vergoeden dat geleden mocht worden door de kooplieden die de goederen terugnamen welke Lim Hoa van hen had gekocht. Den 16den December 1875 werd de boedel weder door Lim Hoa aanvaard, en den 13den dezer betaalde hij de laatste 32 pet. en had daarmee geheel aan zijn verplichtingen vol daan, daar hij verlies en interest had vergoed. Twee dagen later vierde hij daarom feest, waarop verscheidene handelaren verschenen; de resident had hem vergunning verleend tot het hijschen op dien dag van de Nederlandsche vlag aan een vlaggestok voor zijn woning; muziek en vuurwerk ontbraken niet. Uit Djokdjokarta meldt menDe slavernij is in geheel N.-I. afgeschaft, menschenhandel streng verboden, straften daarop gesteld en toch worden op Java, het meest beschaafde gedeelte der N.-I. bezittingen, openlijk kinderen verkocht. Ook in Djokdja bestaat die handel, maar wij gelooven niet dat het Europeesch bestuur daarvan iets af weet. Het kan intusschen van onze mededeelingen profiteeren en beginnen wij met de aanteekening, dat jl. Zaterdag-middag om 5 uren Mangoou Menggolo en echtgenoot, van dessa Padoe-an, hun eenjarig dochtertje hebben verkocht aan Mangoon Semito, van de kampong Ngassem in de Bentneg. Quaestie van adoptie van het kind kan er niet zijn, want de tekoopaanbieding heeft in het openbaar plaats gehad. De „Moniteur" meldt, dat de minister van onderwijs besloten heeft een twaalftal inspecteurs van het lager onderwijs te ontslaan en er 55 a 60 te verplaatsen, en het blad meent dat de minister daardoor een groot bewijs van gematigdheid heeft gegeven, want het zegt, dat men hieruit zien kan, dat er geene slachting op groote schaal plaats heeft onder de inspecteurs (in 't geheel zijn er 372), gelijk een radicaal orgaan bij voorbaat had aangekondigd, 't Is dunkt ons al wel, geeft het „Journal des Débats" te kennen; twaalf inspecteurs ontslagen en 55 a 60 dier ambtenaren, die zóó karig bezoldigd worden, dat de kosten van verplaatsing voor hen een drukkende last zijn, naar andere oorden gezondenZelfs het Keizerrijk deed geloo ven, dat de bij het lager onderwijs geplaatste ambtenaren niet in dienst der staatkunde mochten zijn. Maar thans is alles veranderd. Daar de minister van binnenlandsche zaken niet voldaan heeft aan het schrijven van den heer Andrieux, een der 363, om zijn protest tegen het „Bulletin des Communes" op te nemen, heeft hij hem door een deurwaarder een exploit doen beteekenen, om aan dien eisch gevolg te geven.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2