N°. 5358. A0. 1877. Vrijdag 3 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD S-BJE II IC II TEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Loiden per S maanden.1.10. Franco per post1-dO- Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels1-05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld een op den disten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, van wijk V, dienst 1877/78, lijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En wordt deze dour plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 Angnstns 1877. T. D. BRANDELER. LEIDEN, 2 Augustus. Ia de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren veertien leden tegenwoordig, de heerenVan den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Goudsmit, Suringar, Wilhelmy Damsté, Eigeman, Bijleveld, Scheltema, Dercksen, Van Heukelom, Van Iterson en Van Wensen. Afwezig met ken nisgeving de heeren Van Hettinga Tromp, Har- tevelt en Juta. Op het verzoek van E. J. en P. II. Hoos tot continuatie voor vijf jaren hunner pacht van haardasch, vuilnis en puin binnen deze gemeente zonder verhooging van der pachtsom die zij nu be talen wordt zonder discussie met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Aan II. C. Offenberg wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulp onderwijzer in de gymnastiek en aan E. J. Van de Rausou als hulponderwijzer aan de school N°. 1 voor minvermogenden. Ten opzichte van het verzoek der ondernemers van publieke ver- koopingen van roerende goederen aan de weke- lijksche verkoophuizen op de Hooigracht en de Hooglandsche Kerkgracht tot vrijstelling der be lasting daarvan wordt, nadat de heer Dercksen zich tegen en de heer Bijleveld zich voor de voordracht heeft verklaard en door den voorzitter nog eene ophel deringen in 't midden zijn gebracht, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen op één na (die van den heer Dercksen) besloten, dat krachtens de verordenin gen, regelende de heffing en invordering der be lasting voor plaatsen op de onderscheidene markten of elders, daarvoor per ingenomen vierkanten meter of gedeelte daarvan 2' cents zal worden geheven. Het verzoek van B. Kret om de stoep voor zijn huis op de Zijdgracht le mogen verlengen, wordt zonder stemming ingewilligd, en daarna de voordracht tot vaststelling van den grondslag voor de berekening van het pensioen van gemeente-ambtenaren met algemeene stemmen goedgekeurd. Hedenmiddag had ten raadhuize alhier de aan besteding plaats van: 1°. het leggen van zinkbe- kleedingeu met looden bramen bij drie openbare scholen, waarvan als laagste inschrijver voor de som van f 664 aannemer is geworden C. Alkemade Jr., aannemer te Noordwijk; 2°. het vernieuwen vaneen frontschoorsteenpijp op het hoofddak van het Raadhuis, met aanbehoorende werkzaamkedenals eenige inschrijver is hiervan aannemer geworden G. Rietbergen, metselaar alhier, voor ƒ650; 3*. het verven der Korenbeurs en van de achter- of binnengevels van de Bank van leening, in twee perceelenhet 1ste perceel is gegund aan B. Van Kleef, verver alhier, als eenige inschrijver, voor ƒ487 en het 2de aangenomen door D. J. Van Amerom, verver alhier, als minste inschrijver, voor ƒ124; 4». eenige vernieuwingswerken aan de Naaktesluis en het maken van nieuwe vallen bij de brug over den Ouden Rijn aan de Bakkersteeg, in twee perceelen; van het 1ste perceel is als laagste inschrijver aannemer geworden S. Van Leeuwen, timmerman alhier, voor ƒ520, terwijl het 2de perceel niet is gegund. Gisteren werd te Amsterdam onder voor zitterschap van mr. D. Jbaron Mackay de 26ste algemeene vergadering gehouden der Ver- eeniging ter bevordering van fabrieks- en haud- werksnijverheid in Nederland. Zij werd geopend met eene rede van den voorzitter, die op duide lijke en krachtige wijze het doel van de Vereeni- ging, haar streven en de aanvankelijk verkregen uitkomsten uiteenzette. De grondtoon was, dat ont wikkelend onderwijs beter dan eenig ander middel de belangen van fabrieks- en handwerksnijverheid kan bevorderen, terwijl het oprichten van winkel- vereenigingen en postspaarbanken als twee belang rijke middelen tot verbetering van het lot der arbeidende klasse ten sterkste door spr. werd aan bevolen. Voorts werd met lof door hem gewaagd over de uitstekende wijze, waarop de regelings commissie voor de tentoonstelling, in het Paleis van Volksvlijt geopend, hare moeielijke taak heeft opgevat en uitgevoerd. Spr. roemde dankbaar den krachtigen steun daaraan door het vorstelijk Huis, en met name door Z. K. H. Prins Alexander, gegeven, en meende deze zeer belangrijke zaak als zeer goed geslaagd te kunnen beschouwen. Bij de oproeping der afdeelingen bleek dat tegenwoordig waren: Amsterdam, Amersfoort, Dordrecht, Den Haag, Haarlem, Middelburg, Smallingerland, Tiel, Utrecht, Woerden en Zwolle. Tot leden van het hoofdbestuur zijn verkozen de heeren A. Knijfl', mr. W. O. P. Van Oudheus- den en J. P. Bredius. Er werd o. a. besloten den minister van justitie kennis te geven, dat de vergadering voor uitbreiding van het beginsel der wet op den kinderarbeid gestemd is. De tweede tentoonstelling der Hollandsche Teekenmaatschappij is gisteren te 's-Gravenhage geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door Prins Erederik, Prinses Marianne en Prins en Prinses Albert van Pruisen. De tentoonstelling telt 112 teekeningen, meerendeels aquarellen, inge zonden door 47 artisten. Bij herstemming is te Boskoop tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. Koster Mzn. te Noordwijk herkozen de heer W. Boomkamp. Ds. M. Rutgers van der Loeff heeft het be roep bij de Ned. herv. gemeente te Almelo aan genomen. De heer Mr. J. J. Van Angelbeek is, naar men verneemt, voornemens een nieuw proces te beginnen, „ten einde van den Staat der Neder landen een dadelijke schadevergoeding van ruim 200,000, en, met ingang van 1 Aug. 1877, de maandelijksche vergoeding van een O.-I. trakte ment van 16,800 'sjaars, bij den hoogen raad te vorderen, ter zake dat het ministerie van kolo niën door voortdurende willekeurige handelingen de maatschappelijke positie van den O.-I. hoofdamb tenaar, laatstelijk benoemd lid der beide hooge ge rechtshoven van N.-I., mr. J. J. Van Angelbeek, heeft vernietigd. De commissarissen van politie en de water schouten in de verschillende zeehavens hebben van den minister van justitie dezer dagen de noo- dige instructiën ontvangen omtrent het toezicht op de schepen van oorlogvoerende mogendheden, en zulks naar aanleiding der aanwezigheid van de Russische oorlogskorvet „Bogatyr" te Vlissingen. In het hoofdkiesdistrict Breukelen is tot lid der prov. staten verkozen de heer W. J. Doude van Troostwijk; in het hoofdkiesdistrict Assen mr. J. Tonckens, te Westervelde; in het hoofd kiesdistrict Hoogeveen de heer A. Preuper. Aan D. A. Verschure, directeur der Noord en Zuid-Hollandsche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, is tot wederopzegging vergunning ver leend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Vlaardingen en Amsterdam, alsmede voor een stoomsleepdienst op dat traject. Staatsblad n°. 161 behelst het kon. besluit van den 22sten Juli jl., waarbij, met vernietiging van het door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland op 27 Maart 1877, n°. 57, genomen besluit, wordt verklaard, dat het besluit van deu commissaris des konings in die provincie, van 26 Maart 1877, n#. 553bis, betrekkelijk het aan gaan eener geldleening ten laste der gemeente Monster, niet meer voor goedkeuring vatbaar is. Blijkens mededeeling der Pruisische regee ring is te Schierstein, ter uitvoering van de artt. 23 tot 28 van het internationaal politie- reglement voor de Rijnvaart, eene commissie tot het onderzoeken van Rijn vlotten in werking ge treden. Het onderzoek kan zoowel in den open Rijn voor Schierstein als in de haven der plaats geschieden. De verjaardag van Prinses Albert van Prui sen werd heden door haar en haar gezin voor het grootste gedeelte in tegenwoordigheid van Prinses Marianne op Hd. buitenverblijf Rust hof te Voorburg doorgebracht. Nadat Prins Ere derik in Pruisische generaalsuniform en later in den ochtend Prins Hendrik de Prinses waren komen gelukwenschen, vertrok de vorstelijke familie naar Hd. moeder te Voorburg, waar zij zoowel het dejeuner als het diner gebruikte, dat opgeluisterd werd door de muziek der kon. milit. kapel van het reg. grenadiers en jagers. De vor stelijke personen keeren in den loop van den avond op het badhuis terug ter bijwoning van het vuurwerk. De dezer dagen door Z. M. den Koning tot 2de luitenants benoemde onderofficieren zullen den 5den dezer bij hunne corpsen worden in dienst gesteld. Gr emengdNieuws. Gisteravond te ruim acht uren reed de goederenwagen van de Holl. spoor over de Mare ter hoogte van de Clarensteeg. Een 12- a 14-jarige jongen, voor den wagen langs den waterkant wil lende uitwijken, greep een der ledige kisten van A v. d. Mark, die op den kantwal stonden. De kist tuimelde om, en met den jongen in het water die daardoor in het gelaat gekwetst werd en spoe dig naar het midden dreef en zonk. Terwijl de toegesnelde menigte om stokken enz. riep, kwam de heer J. P. H. Van Wensen daar langs, die zich van hoed en jas ontdeed, te water sprong en het genoegen smaakte den reeds gezonken knaap aan een misschien wissen dood te ontrukken en behouden op den wal te brengen. Hedenmor gen om negen uren geraakte een jongetje, ge naamd D., al spelende in de Haven. De drenke ling werd, door drie personen, die onmiddelijk te hulp kwamen, gered. De gemeenteraad van Alphen heeft besloten tot afschaffing der kermis of jaarmarkt. Dinsdag-namiddag vermaakten zich eenige knapen uit Den Haag op de wipplank van den kastelein H., aan 't Haantje, nabij Delft, toen een hunner het ongeluk had van de plank te vallen. Hij brak een arm bij den pols. Dr. Klop- pert, die juist in de nabijheid was, verleende de eerste heelkundige hulp. In de Kattenburgergracht te Amster dam is Dinsdag een jong, pasgehuwd werkman

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1