N°. 5356. Woensdag A°. 1877. I Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST AD S-JBE RICHTEN. LEIDSCH PKIJS DEZES COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. j II' #Ek\ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, j, Gezien het adres van JOHANNES TAN ULDEN, melk- verkooper, wonende aan de Oranjegraeht, om varkens te mogen houden in het pakhuis hoek Groenesteeg en Oranje- gracht N°. 73 alhier; >y Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van I j 46 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 6den Augustus aanst., *s'voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Juli 1877. PKIJS DEE ADVERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer°.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 31 Juli. Uit Boskoop schrijft men ons: Nauwelijks heeft Pomona hare gaven in den vorm van aardbeziën uitgedeeld, of Plora spreidt een ongekende pracht ten toon in de gedaante van rozen en andere bloeiende gewassen. Honderden verscheidenheden van de koningin der bloemen staan thans in vollen bloei! Dit jaar schijnt voor haar bijzonder gunstig te zijn. Het is daarom een gelukkig denkbeeld van de afd. Boskoop der Nederl. Maatsch. van Tuinbouw en Plantkunde en der Vereeniging „Plora en Pomona" alhier, om op Zaterdag 4 Augustus eene groote tentoonstelling van rozen te houden. Met recht mag men op dien dag een druk bezoek van kenners en liefhebbers verwachtenwant ter wijl de reis van Gouda of Leiden per as of per stoomboot „Volharding" tot in deze plaats tot aangename uitstapjes kan gerekend worden, is het voor vele menschen een waar genot een mooien zomerdag in dit land van bloemen en vruchten door te brengen. Hoeveel te meer dan op een Rozendag, als thans op 4 Augustus a. s. inge steld is! Het Bestuur van het Pensioenverbond heeft een adres tot Z. M. den Koning gericht, waarbij adressanten onder overlegging van eene uitvoerige memorie en bijlagen in overweging geven, dat spoedig moge worden overgegaan tot eene alge- heele herziening der burgerlijke pensioenwetten, en dat daarbij acht worde geslagen op de con- clusiën, welke zijn aangenomen op de algemeene vergadering van het Pensioen-verbond, den 21 sten April 1877 te Utrecht gehouden, waarbij door de vertegenwoordigers van 4370 ambtenaren met bijna algemeene stemmen de wensch werd uitge sproken: 1°. dat op den Staat de verplichting rusten zal, om de pensioenen der ambtenaren zuiver uit de schatkist te voldoen, en 2°. dat het Algemeen Burgerlijk Pensioen-fonds als eerste grondslag dienen zal voor de oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren. De hh. dr. D. J. Coster, R. T. Maitland en dr. G. F. Westerman hebben een uitnoodiging gericht tot allen, die geschriften of voorwerpen, op Linnaeus betrekking hebbende, bezitten en ze tijdelijk zou den willen afstaan. Zij verzoeken, hiervan een duidelijke beschrijving aan dr. Coster te willen toezenden, opdat ze nader in ontvangst kunnen worden genomen voor de tentoonstelling, die men zich voorstelt op 10 Jan. 1878 ter eere van Linnaeus te houden. De dagelijksche toelagen, welke aan de opper-, hoofd- en subalterne officieren bij de aanst. herfstmanoeuvres zullen worden toegekend, zijn bepaald als volgt: aan een divisie-commandant 12, een generaal f 6, eeu brigade-commandant f 5,50, een chef van den staf eener divisie, een ofl.-van-gez., chef van den geneesk. dienst, een waarnemend hoofdintendant, hoofdofficieren, toe gevoegd aan den div.-comm. f 4, een hoofdofficier f 2, een kapitein f 1,75, een luitenant f 1,50, tevens zullen de adjudanten-onderofficier 25 ct. en de overige onderofficieren en mindere 12 ct. ver hooging hunner soldij genieten. Het ministerie-Heemskerk zal nog, naar de Ilaagsche correspondent van de „Gron. Ct." me dedeelt, de begrooting van 1878 verdedigen, en eerst de behandeling van de wet op het lager onderwijs zal beslissen of het aanblijft of niet. In een ministerraad op 11. Donderdag moet een besluit in dien zin zijn genomen. Den 28sten dezer heeft te Kopenhagen de onderteekening plaats gehad eener nieuwe over eenkomst tusschen Nederland en Denemarken tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Het internationaal comité van het Roode Kruis te Genève heeft eeu agentschap gevestigd, bestemd om de toezending aan de oorlogvoerenden van de hulp, die de onzijdige natiën hun bij de verpleging der gekwetsten wenschen aan te bieden, te vergemakkelijken. Dit agentschap, dat den naam draagt van internationaal agentschap tot verleening van hulp aan de gekwetste militairen, heeft zijn zetel te Triest en is werkzaam onder de leiding van het comité te Genève. Zijne taak is zich op de hoogte te stellen van de behoeften der ver- eenigingen in de oorlogvoerende landen en daarvan mededeeling te doen aan de vereenigingen en aan het publiek in de neutrale landennuttige inlich tingen te verstrekken aan de personen, die zich met de zorg voor de gekwetsten mochten willen belastengiften in geld of in natura in ontvangst te nemen en die bf aan de vereenigingen van hulpbetoon in de oorlogvoerende landen te doen toekomen, bf te bezigen tot voorziening in drin gende behoeften. De giften zullen worden aange wend volgens het verlangen der schenkers, of, als zij geen bijzondere bestemming hebben, met on partijdigheid worden verdeeld. Het agentschap zal alle mogelijke voorzorgen nemen, opdat de toe- zendingen spoedig en veilig hare bestemming bereiken. Een dergelijk agentschap was tijdens den Fransch- Duitschen oorlog vanwege het internationaal comité te Bazel gevestigd en heeft belangrijke diensten bewezen. Het agentschap te Triest is van nu af ter beschikking van hen, die van zijne diensten gebruik mochten wenschen te maken. Door het administratiekantoor der heeren Gebr. Boissevain en Teixeira de Mattos te Am sterdam is onderstaand bericht van de Illinois Central R. R. Company ontvangen: De opstan delingen te Chicago zijn door politie en militaire macht onderdrukt. De werklieden der Illinois Central R. R. hebben aan de werkstaking geen deel genomen, de bezittingen zijn onbeschadigd gebleven. De zaken hebben vier dagen stoornis ondervonden, maar zijn nu hervat. Blijkens de mededeelingen in de vergade ring van den geneesk. raad voor Z.-H. bedroeg de sterfte in 1876 in deze provincie 29.86 van 1000 inwoners; in 1875 was die verhouding 31.13 geweest. Het is opmerkelijk dat de vermin dering uitsluitend betreft ziekten die in de epide- miewet genoemd zijn, hoewel men daaruit niet de gevolgtrekking mag maken, dat er werke lijk niet meer sterfgevallen aan infectieziekten voorkwamen, vermits verzwijging van niet weinige besmettelijke ziektegevallen buiten twijfel is. Voorts blijkt dat vóór de invoering der epidemie- wet in geheel Nederland ruim 3000 sterfgevallen aan typhus per jaar voorkwamen, daarna ruim 1300 per jaar. Gelijk wel eenigszins te verwachten was, werd de drukkende atmosfeer, die Zondag- en Maan dag-avond in den Schouwburg heerschte, door velen getrotseerd. Vooral Zondag-avond bij gelegenheid der volksvoorstelling bevatte het lokaal een buiten gemeen talrijk publiek. De heeren Judels en Bouw meester hebben dubbel reden om tevreden te zijn zoowel de talrijke opkomst als de groote toejui chingen lieten niet te wenschen over. De keuze der stukken viel voor deze gelegenheid dan ook blijkbaar bijzonder in den smaak van het publiek. En bij de opvoering van den Gebochelde èn bij die van den Millioenenkruier wist men bette voldoen. In het laat ste stuk werden de toeschouwers vooral voortdurend in eene opgewekte stemming gehouden. Niet weiuig droeg daartoe bij het spel van den heer Judels als Koe- leke de kruier, die niet alleen door zijn collega Waseliek, maar ook door andere leden van het gezelschap goed werd ter zijde gestaan, waarvan niet het minst uitmuntten mevrouw Frenkel in haar ongedwongen spel als Amalia Koeleke en de heer Poolman als de verliefde candidaat-onderwijzer. De laatste vooral bracht aan het slot de lachspie ren der toeschouwers gedurig in beweging. Men mag evenwel veronderstellen dat hij een carica- tuur voorstelde, waarvan men er in de werke lijkheid hoogstens één op de honderd zal terug vinden. GemengdNieuws. Uit Utrecht wordt gemeld, dat aidaar gisternacht een moord heeft plaats gehad. In een café chantant van zeer gering allooi moet namelijk zekere M. door een zijner makkers, een te Utrecht zeer berucht personage, zijn om het leven gebracht. Vertrouwbare bijzonderheden ontbreken. De ver moedelijke dader is inarrest. Bij den brand van Zaterdag j 1. te Utrecht schijnt kwaad opzet in het spel te zijn geweest; naar men zegt, is de persoon, die in het verbrande perceel zijne werkplaats had, reeds in hechtenis. Zaterdag kreeg te Amsterdam een knaap van 12 jaar twist met zijn broeder van 14. De jongste stak den oudste met een zakmes zoo gevaarlijk, dat aan diens leven wordt gewanhoopt. Zondag tegen den avond heeftteSlo- terdijk een brutale diefstal plaats gehad in een boerenwoning, terwijl man en vrouw met hun beide kinderen afwezig waren, en het huis dus onbeheerd stond. Waarschijnlijk is de dief door verbreking der afsluiting door een staldeur binnengekomen, heeft vervolgens de ruit van een glazen binnen deur stuk geslagen, die toen gemakkelijk kon ge opend worden, en wist hij zich alzoo toegang tot een kamer te verschaffen, waaruit hij 30 a ƒ40 aan geld, een gouden horloge met ketting en een zilveren knip heeft ontvreemd. Waarschijnlijk heeft hem de tijd ontbroken, ook nog in een ander vertrek, waar meer waarde gelegen was, onderzoek te doen. Op het zand in den stal zijn zeer duide lijk voetstappen afgedrukt. Men vermoedt, dat de huisgenooten door hun terugkomst (circa halfnegen) den dief hebben verjaagd, en dat hij door een opengeschoven raam de vlucht heeft genomen. Ook meent men te weten, dat de dader een bekende moet

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1