Vrijdag L J 27 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 5352. 1877. EIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels.»1-08. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 Juli. De minis ter van marine brengt, naar aan leiding van Zr. Ms. besluiten van 22 Juni 1875, bet volgende ter kennis van belanghebbenden 0 Aan twee jongelieden van een gezond gestel, onderwijs genietende aan de polytechnische school te Delft, die, vóór zij hun 24ste levensjaar zijn ingetreden, in het bezit zijn van een der getuig schriften B, artikel 6164 der wet van 2 Mei 1863, en zoo door betoonden ijver als door lust in de studie en aanleg, den waarborg geven dat zij kundige en degelijke ingenieurs zullen wordeu, zal eene toezegging worden gegeven van eene benoeming tot adspirant-ingenieur der marine, nadat zij het diploma van scheepsbouwkundig in genieur zullen hebben verkregen. Daartoe behooren zij, die daarvoor in aanmerking wensclien te komen, tijdig een verzoekschrift aan den minister van marine in te dienen, met overlegging van1°. hunne geboorte-akte2°. een certificaat, afgegeven door een bevoegd geneesheer, waaruit blijkt dat de candidaat een gezond gestel beeft. Tot adspi rant-ingenieur benoemd, zullen zij onder het genot eener jaarwedde van 1000 nog een jaar aan de polytechnische school blijven, ten einde zich tot het door hen af te leggen examen C voor werk tuigkundig ingenieur te bekwamen, om vervolgens gedurende twee jaren op dezelfde bezoldiging en een jaar op eene jaarwedde van 1500, zoowel op 's rijks als op sommige belangrijke buitenlandsche werven, in de gelegenheid gesteld te worden zich in de practijk te oefenen en hunne studiën voort te zetten en te volbrengen. Daarna zullen zij, bij voldoende geoefendheid, bevorderd worden tot in genieur 2de kl., op eene bezoldiging van ƒ2000. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen bij het departement van marine (afdeeling materieel), bij den directeur der polytechnische school te Delft en bij den hoofdingenieur, adviseur voor scheeps bouw, te Amsterdam. De Staatscourant behelst het kon. besluit van den 13den Juli jl., tot nadere wijziging en aanvulling van het koninklijk besluit van 10 Sep tember 1864 (Staatsblad n°. 93), houdende vast stelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.- Indië; voorts de kon. besluiten van 17 Juli ter uitvoering van art. 118 en 119 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad n°. 102), tot regeling van het hooger onderwijs. Ook Z. K. H. prins Alexander heeft het eerelidmaatschap aanvaard van de kon. Vereeniging van gepensioneerde officieren van het Ned. leger. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden heeft aan de commissie, benoemd door het officie- ren-schietgezelschap der dd. schutterij te 's-Gra- venhage in zake de verzorging der weduwe van den korporaal-tamboer Reifenberg, eene som van 100 ter hand doen stellen. Aangezien de Weduwe Reifenberg door genoemd gezelschap in staat wordt gesteld in haar onderhoud te voor zien, heeft de commissie gemeend het best te han delen door deze som zoodanig te plaatsen, dat zij met de daarop vallende renten aan de kinderen der weduwe Reifenberg ten goede zal komen. Men schrijft ons uit Den HaagHet schoone R.-K. kerkgebouw in de Parkstraat te dezer stede werd gisterochtend plechtig ingewijd door den kanunnik-deken en pastoor Rioche, bijgestaan door liens kapelaans, benevens een twaalftal geestelijken □ii de stad en het dekenaat 's-Gravenhage. Op boogst plechtige wijze werd het allerheiligste het kerkgebouw binnengedragen, voorafgegaan door de verschillende kerkelijke collegiën met hunne vanen, terwijl vier in het wit gekleede meisjes, die dit jaar haar communie hebben gedaan, bloemen langs den optocht strooiden. Ongeveer te halfelf werden de kerkdeuren voor het publiek geopend en werd de eerste solemneele hoogdienstin het nieuwe kerk gebouw gehouden en deze met eene feestpredikatie door den pastoor besloten. Ouder de genoodigden tot deze plechtige inwijding werden opgemerkt, behalve de internuntius en diens secretaris, die op het altaar hadden plaats genomen, de waar nemende burgemeester, de secretaris en eenige leden van den gemeenteraad, benevens onderschei dene andere autoriteiten. De inwijdingsdag werd des avonds door een solemneel lof met. plechtig Te-Deum en eene uitvoering van het zangkoor besloten. Ofschoon nog veel aan de voltooiing van het gebouw ontbreekt, wordt het inwendige met zijne naar den stijl van den bouw evenredige ver siering en meubileering hoog geroemd. Naar men uit Buitenpost meldt heeft het 7de noordelijk Evangelisch zendingsfeest gis teren, onder begunstiging van prachtig weder, te Veenklooster plaats gehad. Er waren meer dan tienduizend menschen bijeen. De hoogleeraar N. Beets schetste in zijne openingsrede het zendings feest als een feest van geloof, hoop en liefde. De regeering moet van plan zijn te Breda een cellulaire gevangenis met rechtsgebouw te bouwen op een gedeelte der geslechte vesting- gronden, buiten de voormalige Boschpoort. Waar schijnlijk zullen reeds op de staatsbegrooting over 1878 de gelden daarvoor worden uitgetrokken. Het geheele kapitaal voor de Amsterdamsche Droogdok-maatschappij ad 400,000 is volteekend. Yoor de obligatie-leening groot ƒ500,000 is voor ƒ405,000 ingeschreven. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad werd door den voor zitter medegedeeld, dat o. a. was ingekomen een schrijven van den directeur van 's konings kabinet, inhoudende het bericht, dat Z. M. toestemming verleent om aan het Schapenplein den naam van Sophia-plein te geven. Het voorstel van burg. en weth. tot het geven van namen aan eenige nieuw aangelegde wegen buiten de Muiderpoort is aan genomen, zoodat de namen van Yan Swinden. Yon Zesen, Dapper en Pontanus aan die straten zijn gegeven. De verordening tot regeling van de universiteit is eenigszins gewijzigd naar aan leiding van bedenkingen van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij echter niet is toe gegeven aan diens bedenking om de buitengewone hoogleeraren zitting te geven in de faculteiten. Op het adres van de Yereeniging „Het Neder- landsch tooneel" en van A. Van Lier, om af schaffing der belasting op de tooneelvoorstellingen, is afwijzend beschikt. Eene zevende burger school der 1ste klasse voor meisjes zal worden geplaatst bij de Willemspoort. Aan „Natura artis magistra" is kosteloos grond afgestaan voor de oprichting van een aquarium. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, is 24 dezer des avonds van Southampton; de „Hampton" is 25 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wets ontwerpen tot wijziging van enkele bepalingen van het crimineel wetboek en van de reglementen van krijgstucht voor het krijgsrolk zoowel te lande als te water. De militaire straffen, welke in de plaats der thans bestaande zullen treden, zijn a. hoofdstraffen de doodstraf, de militaire gevangenisstraf, de cassa tie, de militaire detentie, b. bijkomende straffen eerloosverklaring, vervallenverklaring van den mili tairen stand of van de betrekking van milit. ge- employeerde, ontzegging voor een bepaalden tijd van het recht om hij de gewapende macht of als milit. geëmployeerde te dienen, de degradatie, de plaatsing in eene klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen. Z. M. heeft benoemdBij de inf. tot 2den luit. bij het 1ste reg. de serg. 11. A. De Vos, C. A. De Visser, K. T. E. Van Bevervoorde, D. L. Jonquière, G. Blaauw, jhr.'D. Barchman Wuytiers, W. A. Verhoeven, jhr. P. L. Ealck, W. J. Van Uye en P. E. Peters; bij het 2de reg. den serg. majoor P. T. Van der Staay, van het 4debij het 3de reg. de serg. C. Van der Schroef!', P. J. Geill, II. J. Van den Bussche, A. H. Rink, W. J. Immink, E. H. II. Lemmens en R. H. Driessen; bij het 4de reg. de serg. A. L. Klerk de Reus, E. M. A. Mesch, P. J. Brandenburg, J. Retgers en G. J. C. A. Popbij het 5de reg. de serg. E. E. W. C. Westerbaen Schmidt, P. J. T. A. Battaerd en M. Verkouteren; bij het 7de reg. de serg. D. De Moulin, M. W. De Vries, van het 4de, E. W. Van Wijk, J. J. Van Leeuwen, H. J. Iwes en E. W. J. De Beyer; bij het 8ste reg. den serg. E. C. Okhuyzen. Bij de cavalerie: tot 2den luit. bij het lste reg. huzaren, den wachtm. A. H. J. Duymbij het 3de reg. den wachtm. A. W. J. Snouck Hur- gronje; bij het 4de reg. den wachtm. A. P. J. Van Duuren. Bij de artillerietot 2den luit. bij het 2de reg. vesting-art. de serg. G. A. Van der Brugghen, N. Bosboom, J. H. Van Asch van Wijck en A. J. Dekker; hij het 3de reg. vesting-art. de serg. O. P. Wessels, E. J. II. Van der Veen, L. Óp ten Noort, L. Van de Velde en den wachtm. D. J. Middelbeek; bij het corps pontonniers, den serg. E. H. Frankamp. - Z. M. heeft bij de inf. in N.-I. ben. tot 2den luit.de serg. J. C. P. Brack,' A. M. W. Loth, R. Macleod, J. J. Clerkx, J. P. Schoemaker, J. II. Reurts, den sergeant-majoor W. K. M. Beugel, de serg. L. Oberg, J. D. Augustijn en H. J. B. Clerkx; bij de cav. in Ned.-Indië tot 2den luit. de wachtm. A. Waalewijn en W. C. S. Van den Brandelerbij de art. in Ned.-Indië tot 2den luit.: den serg. J. P. Van Velthuysen en den wachtm. J. Burlage; aan den voor den dienst in O.-l. bestemden off.-van-gez. 2de kl. A. A. G. Koch, van het kol. werfd., vergund het dragen van het Marianerkruis, ingesteld door de Duitsche ridderorde, en van de Oostenrijksche krijgsmedaille; aan den 2den luit. J. W. Opstelten, van het 2de reg. vesting-art., op zijn verzoek, een eervol ont slag uit. den milit. dienst verleend. Ggm.engd IVieu ws. De Utrechtsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een kroeghouder, die vier jongens van omstreeks elfjarigen leeftijd sterkendrank had getapt, en zelfs in die mate, dat zij beschonken naar hun woning moesten worden vervoerd. Uit Vlissingen meldt men dat gister- ochtend te negen uren aldaar een Russisch fregat was aangekomen en nog meer schepen verwacht werden. Het doel van dit bezoek was onbekend. Te Arkel zijn Dinsdag een landman en zijn zoon, die hooi van het land gingen halen, ten gevolge van het schrikken van 't paard, onder den wagen geraakt. De vader werd aan het hoofd ernstig gewond (een oor werd hem afgescheurd) en den zoon werd de rechterarm verbrijzeld.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1