geweest dit te vernemen. Cagliostro's Theater neemt dan ook immer eene waardige plaats op de kermis in en de bezoeken dófir gebracht blijven altijd in.her innering. De verscheidenheid die de heer Basch telken jare geeft, houdt tevens de belangstelling gaande en mochten er voorstellingen zijn welke aan die van vroeger gelijk zijn, dan toch nog zal men de tent verlaten zonder zich een enkel oogenblik den avond te betreuren. De voorstelling van gis teren deed ons dan ook zien dat Basch niet stilstaat met nieuwe uitvindingen op zijn gebied. O. abracht „De Fakir" iets nieuws voor het Leidsche publiek, alle aanwezigen in verruk king. Het stelt eene jonge dame voor, die als ware het op één arm op een stok leunt en voor het overige in eene slapende houding in de lucht zweeft. Door het aantrekken van verschillende kleedingstukken doet zich deze dame in eenige interessante gedaanten voor; de laatste daarvan is het beeld van de Nederlandsche Maagd. Deze beelden, door electrisch licht beschenen, doen het ensemble des te meer uitkomen. De slotscène „In het rijk der bloemen", wat decoraties aan gaat geheel verschillend van dusdanige vertoonin gen, is smaak- en prachtvol. Onder de goochel toeren en wereldtableaux merkten we nieuwe nummers op, waarvan wij de uitvoering op prijs stellen. Dat de tent van den heer Basch gedurende de kermisweek steeds druk bezocht moge worden, wenschen we gaarne. De Stadszaal en hetMilaneesch circus mocht gisteravond reeds een veel drukker be zoek ten deel vallen. Er wordt dan ook niets na gelaten om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. „De misdaad op den bodem der zee" bij de heeren Prot en Kiste maker blijft ook steeds vele belangstellenden tot zich trekken. Volgens achterstaande aankondiging zal er morgenavond zeker de laatste uitvoering van plaats hebben. Gisteren werd onder de steden, die hun contingent zwemmers leverden bij den wed strijd te Amsterdam, ook Leiden genoemd. Wij ver nemen nader dat ditmaal geen enkele Leidenaar heeft meegezwommen. Zaterdag zijn te Katwijk 18 binnen- lekkers met mooie vangst aangeweest, die bei somden 85 a 180 in 6 dagen. De vischprij- zen waren door koopers van elders buitengewoon hoog. Door 14 schuiten wordt de kustvisscherij nog uitgeoefend. Maandag zijn weder 7 schuiten op de haringvisscherij uitgegaantot heden zijn 32 schuiten derwaarts vertrokken. Maanda g-a vond heeft de Amster- damsche politie in eene tapperij op het Rembrandts- plein de hand gelegd op eene bende spelers, die zij reeds vele weken in het oog hield in afwach ting van het oogenblik, geschikt om hen op heeterdaad te betrappen. Verscholen in een trap, hoorden de politiebeambten geldstukken op het biljart werpen, en juist was het spel begonnen, toen zij eensklaps met hun drieën naar binnen kwamen en alles in beslag namen, terwijl een vierde postvatte bij de deur, om het ontsnappen der schuldigen en het uitdraaien van het gaslicht te beletten. Met behulp der inmiddels toegesnelde agenten van den politiepost op het Rembrandts- plein werden 20 spelers, hoewel her- en derwaarts op zolder en achterkamer gevlogen, in hechtenis genomen. De vangst is van belang, omdat het vooral jongelieden, kantoorbedienden, waren, die hier tot het wagen van betrekkelijk groote som men werden verleid. Om te dobbelen bezigde men de potballen van het biljart, allen van een nummer voorzien. Te Würzen, in Saksen, zijn onge veer 140 personen ziek geworden ten gevolge van gebruik van het vleesch eener zieke koe. Naar de verklaringen der geneeskundigen leden zij allen aan bloedvergiftiging. Zeven zijn er reeds over leden. De beide slachters, die de koe, wetende dat zij ziek was, voor een spotprijsje hadden ge kocht, zijn gearresteerd. Uit Leeuwarden wordt van 24 dezer gemeldDe kermisvreugde werd in den afgeloopen nacht te ruim 12 uren eensklaps op treurige wijze gestoord. Te midden van een zwaar onweder, dat reeds veel onsteltenis veroorzaakte, ontstond er in eene kraam van bijouteriën enz. (van de firma Meerkotte Van Dijk, van Rotterdam) op de Langepijp brand, doordien het zeil met het gas licht in aanraking was gekomen. Snel deelde zich het vuur aan de naaste kramen mede, en 't vond maar al te veel voedsel in de licht ontvlambare goederen, die zich in de kramen bevonden. Zoo spoedig mogelijk was de brandspuit, in het na bijgelegen Raadhuisstraatje, die tijdens de kermis altijd gereed staat om dienst te kunnen doen, ter plaatse aanwezig en zij werd weldra door andere spui ten gevolgd. Na een half uur was men den brand meester, doch een vijftal groote kramen met haren inhoud waren inmiddels of geheel bf grootendeels eene prooi der vlammen geworden. Eenige andere kramen, die in de nabijheid stonden, bekwamen uit den aard der zaak mindere of meerdere schade. Deze laatste in haar geheel zelfs bij benadering te bepalen, is vooralsnog moeielijk. Men kan echter aannemen, dat zij belangrijk is. De vrouw die te Twello in hechtenis werd genomen als verdacht van poging tot vergif tiging van haaf man, had hem een pannekoek met luciferskoppen voorgezet. De man werd na het gebruik er van hevig ongesteld, doch heeft er het leven nog afgewacht. In dennachtvanZaterdagopZondagte halfdrie ontdekte een lantaarnopsteker, over de Groote Markt te Delft gaande, door het raam boven den ingang der Nieuwe Kerk eenig licht binnen het gebouw. Daar hem dit verdacht voorkwam, gaf hij er kennis van aan de politie, die onmiddellijk den kerkbediende Van Oosten wekte en hem de deur der kerk liet openen. Bij het binnenkomen ont waarde men eene sterke brandlucht, terwijl de kerk met rook gevuld was. Hoewel men niet ter stond de oorzaak daarvan ontdekte, bleek bij on derzoek dat een losse trap, achter het orgel, ge deeltelijk was verkoold en het vuur zich ook reeds aan een plank van den vloer had medegedeeld. Eenige emmers waters waren voldoende om het vuur te dooven, daar er gelukkig nog geen vlam was ontstaan. Door de tijdige ontdekking is de kerk aan een groot gevaar ontsnapt. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid op te geven. Er was den vorigen dag op 't orgel gewerkt; de mogelijkheid bestaat, dat er toen onvoorzichtig met vuur is omgegaan. Maandag-namiddag gingen vijf werk lieden zeilen op het Noorder-Spaarne. Nabij Spaarn- dam gekomen, had een hunner, J. S. genaamd, oud 22 jaar, op den kant van het bootje gaande zitten, het ongeluk achterover te vallen en in de diepte te verdwijnen. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos. Totnutoe heeft men het lijk niet gevonden. Uit Zutfen wordt van Dinsdag gemeld: Eene hevige donderbui woedde gisteravond en heden nacht in onze omgeving. Te Brummen sloeg de bliksem in een boom en te Doesburg in een huis, dat bijna geheel afbrandde. In Vorden ontlastte zich een hagelbui, die ontzettend veel schade aanrichtte, vooral in de welig staande boekweit. Ontelbaar veel ruiten werden vernield; inzonder heid de Hervormde kerk en het Raadhuis moe ten veel geleden hebben. Gisternacht is in de nabijheid van Lobith een man binnenshuis door den bliksem getroffen. Hij was onmiddellijk doodde andere personen bleven ongedeerd. Men meldt uit Westzaan: Een kind van den landbouwer C. A. Z. alhier viel Maandag al spelende in eene moddersloot, waaruit het als dood werd opgehaald. Een boerenarbeider wist echter terstond eenige middelen toe te passen, die hij eens in een blaadje van de „Maatschappij tot redding van drenkelingen" had gelezen, met dat gevolg, dat het kind reeds weder teekenen gaf, vóórdat er geneeskundige hulp aanwezig was. Zondag-namiddag kregen te Zwaag bij Hoorn twee knapen van 14 en 12 jaar twist, iarbij de oudste den ander met een dolkmes in den rug stak, zoodat deze vrij ernstig werd gewond. Onlangs zijn te Dordrecht door den hoogleeraar Stamkart de trigonometrische waar nemingen herhaald, in verband met de midden graad-meting in Europa. Ook is bij deze gelegen heid door dien geleerde een onderzoek ingesteld nopens 't scheefstaan of uit het lood hangen van den stadstoren aldaar, waarover men zich niet lang geleden ernstig ongerust heeft gemaakt. Te Berlijn is eene nieuwebedriegerij ontdekt, ongelukkig te laat voor de slachtofl'ers. Twee broeders hadden aldaar in de Spandau-wijk een groot handelshuis in manufacturen. Men vond het wel eenigszins vreemd, dat zij in den tegen- woordigen stillen tijd zoo vele goederen inkoch ten, maar omdat in hun magazijn een zeer ruime en goed gesorteerde voorraad van alles aanwezig was, hadden zij genoeg crediet om hunne inkoo- pen voort te zetten. Eensklaps echter bleef het huis gesloten. Eenige crediteuren kregen kwaad vermoeden en deden aangifte bij de politie, die de deur liet openbreken. Tot ieders verbazing vond men evenwel alles in orde. De stapels goe deren lagen nog altoos even geregeld gerangschikt. Hieruit maakte men op, dat de broeders niet met de noorderzon waren vertrokken, maar dat hun het een of ander ongeluk moest zijn overkomen. De politie, zich hiervan willende vergewissen, be gon terstond het huis te doorzoeken, maar vond niemand. Inmiddels wilde een van de personen die de aangifte hadden gedaan een stuk wollen stof bekijken, hetwelk op een stapeltje bovenaan lag. Ten dien einde nam hij het op den arm om het op een tafel uit te spreiden, en wat bleet hem nu? Dat het geen stuk wollen stof, maar een rol bordpapier was, aan de voorzijde met een lap wol beplakt. Dit gaf aanleiding tot verdet onderzoek, en nu bevond men, dat hetzelfde be drog met al de goederen was gespeeld. De geheele schijnbaar ruime en rijke voorraad bestond louter uit geplakt bordpapier. De beide broeders waren met de echte stoffen verdwenen. BUITENLAND. Rusland. Den 20sten Juli, zoo meldt een officieel bericht uit Alexandropol, greep de Turksche linkervleu gel de positie van Alschasoff aan; van de stoom- booten en uit Tschimtschurs werd gelijktijdig het vuur geopend; de vooruitgerukte infanterie werd door het vuur van de Russische infanterie en artillerie gedwongen terug te trekken, de Turken retireerden spoedig met hun stoombooten, van welke een door het Russische vuur beschadigd werd. De troepen van Mukhtar Pacha, 40 batal jons sterk, houden de sterk bevestigde posities aan de noordelijke helling van het Adalabagebergte tusschen Wisinkeros en Kirchata bezet. De be richten uit het Terekgebied nemen een gerust stellender karakter aan. In eenige dorpen werd op de Russische troepen geschoten, twee Russische compagnieën werden door Turken overvallen en daarom werd het noodzakelijk geacht de kolonne van Dagestan weder op de Andeahoogten te con- centreeren, om de troepen in het Terekgebied bij te slaan. Officieel wordt uit Tirnowa gemeld dat de moeilijke tocht over den Balkan gelukkig bewerk stelligd is. Drie passen bij Skipka en Janiwy zijn in de macht der Russische troepen. Het volgende wordt uit Berlijn aan de Russischgezinde „Daily News" bericht„De amb tenaren der Russische ambassade alhier verklaren zonder schroom, dat door de openlijke hulp van Engeland aan Turkije de czaar niet meer gebonden zou zijn aan de belanglooze belofte, welke hij te Livadia aflegde, en hij in staat gesteld zou worden zijne eigene vredesvoorwaarden te dicteeren. De Russen verwachten, naar men zegt, in 't begin van Augustus vóór Konstantiopel te zullen zijn. Berichten uit St.-Petersburg melden dat de Rus sen, alvorens naar Konstantinopel op te rukken, voornemens zijn Gallipoli te bezetten. De Russische pers is heftig in hare aanvallen op de „perfide politiek" van Groot-Britannië en voorspelt ernstige moeilijkheden." Turkije. De Engelsche consul Blunt heeft van Kesanljk aan den ambassadeur Layard getelegrapheerd, dat de kozakken de Mohamedanen ontwapenen en de wapenen dan aan de Bulgaren afgeven, die de grootste gruwelen aan vrouwen en kinderen be gaan. De heer Layard heeft bewijzen voor deze wreedheden aan lord Derby gezonden. Volgens een telegram uit Pera eischen in de Bulgaarsche dorpen de Russen de uitlevering van de personen, die een werkzaam deel namen in de gruwelen van 't vorige jaar. Alleen onder

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2