bezoekers verrassende gezichten in de geheimzin nige diepten van den oceaan, heeft voor ieder iets aantrekkelijks, terwijl de vertooners zich allen uitstekend van hunne taak kweten. Aan de tooneel- matige toestellen waren ook blijkbaar geen kosten of moeiten gespaard, zoodat de directie reeds bij deze eerste voorstelling zich eene goede reputatie gevestigd heeft. Het nu reeds bijzonder goed op gekomen publiek gaf bij herhaling blijken van tevredenheid. Evenals vorige jaren is de groote Concertzaal der Stadszaal ook nu weder tot een Café Chan- tant, docli op bijzonder groote schaal, ingericht. De zaal zelve en het orkest zijn opnieuw smaakvol gedecoreerd, misschien nog meer dan het vorige jaar. Het aldaar optredend gezelschap is onder directie van den heer Y a n der Heem, en deze naam is bij ondervinding reeds gebleken voldoende waarborg te zijn voor een genoeglijken avond of eenige genoeglijke uren. De chanteuses verwierven telkens den bijval der aanwezigen, zelfs zoo dat menigeen zich genoodzaakt zag hare voordracht te herhalen of door eene andere te doen volgen. Meer dan een wist zich bovendien reeds nu bij de bezoekers bemind te maken. Een niet gering gedeelte van den avond vullen de gymnastische en meer dergelijke oefeningen aan. Belangwekkend, zeer interessant zijn deze in de hoogste mate. Zelden zal men ooit zulke toeren hebben zien verrichten als hier 't geval is. Er is evenwel door verschil lende toestellen zorg gedragen, dat er voor het publiek niet het minste gevaar bestaat. Van spier kracht krijgt men eveneens eenige staaltjes te aanschouwen, die aan iets onmogelijks of aan een tweeden Hercules zouden doen gelooven. Men denke slechts aan de gemakkelijkheid waarmede de gewichten van eenige honderden ponden wor den gehanteerd, of aan de voorstelling van het opge- heschen levende paard en de manoeuvre met het afgeschoten wordende kanon. Het orkest is goed bezet en werkt flink. Een bezoek is de zaal ten volle waard. De heer Taverne zal daarbij zorg dragen dat de bediening en de ververschingen niet te wenschen overlaten. Zooals uit de aankondiging blijkt, is de entrée nh elven thans op tien stuivers bepaald; misschien dat ook dit op de opkomst van invloed zal zijn. In het laatst der vorige week ging te Amsterdam iemand, met het uiterlijk van een heer, in een restauratie eten. Na den maaltijd zocht hij zijn beurs, om het bedrag der genoten portiën 1.60, te betalen, doch bevond tot zijn niet geringe spijt, dat hij bij ongeluk vergeten had geld bij zich te steken. „Dat beteekende evenwel niets", verzekerde hij den restauratiehou der, „hij behoorde tot de redactie van de „Tijd" en zou den volgenden dag komen betalen." De restauratiehouder wacht tot heden tevergeefs. Bij gelegenheid der Rubens feesten te Antwerpen zal op de Place Yerte een monster concert gegeven worden, uitvoering van een ora torium van Peter Benoit, gelegenheidswoorden van De Geyter, door duizend dames en heeren en instrumentisten. In dit oratorium worden o. a. de zangers ook geaccompagneerd door het klokken spel van den Lieve Yrouwetoren en Thebaansche bazuinen geblazen op den eersten omgang. In het „Hbl.vestigt een kinder vriend de aandacht op het bocht, dat als kinder- suoepgoed verkocht wordt; uit kalk, krijt, ge stampte steen, zwaarspath, vermiljoen, analiu, rood aard en nog andere, dikwijls veel schadelijker bestanddeelen, wordt bijna uitsluitend dat goed vervaardigd, in den vorm van pijpen pepermunt, suikerboonen, erwtjes, enz. enz. De gezondheid der kleinen wordt op een gevaarlijke proef gezet door gewetenlooze fabrikanten en domme ouders. De sedert on heugl ij kejaren bestaande tolheffing aan de Vogelenzangsche brug over de Leidsche vaart onder Bennebroek is zoowel voor rijtuigen als voor voetgangers afgeschaft. Zaterdag is gevankelijk uit Twello naar Zutfen overgebracht de vrouw van H. R. te Twello, verdacht van poging tot vergiftiging van haren man. Door het hof te Leeuwarden is de 20-jarige B. Van Dijk, te Nijehaske, beschuldigd van diefstal van 3 roggebrooden, veroordeeld tot 9 maanden eenzame opsluiting. Volgens ambts bericht van den officier van justitie te Heeren veen weigerde beschuldigde, hoezeer gezond en flink van leden, in den laatsten tijd volstrekt eenigen arbeid te verrichten; den geheelen dag slenterde hij bij den weg of lag te slapen; op ongeregelde tijden kwam hij bij zijne ouders thuis om te eten, dit dan onder allerlei verwenschingen vorderende; de vermaningen van zijn vader beant woordde hij met lachen en zijne moeder mishan delde hij meermalen, eens zelfs had hij met een mes naar haar geworpen; zijne gewoonte is om de nachten buitenshuis door te brengen. De vader verzocht onder het storten van heete tranen hem zoo streng mogelijk te straflen. Ook de verdediger kon zich met den eisch van 9 maanden, waartoe beschuldigde nog in dezelfde zitting werd veroor deeld, zeer goed vereenigen. De Amsterdamse he zwemclub heeft Zaterdag een wedstrijd gegeven in het zoogenaamde Nieuwe Diep, achter het Huis Zeeburg, waaraan werd deelgenomen door zwemmers uit Amsterdam, Arnhem, Haarlem, Den Haag, Leiden, Utrecht en Zwolle. De prijzen werden behaald als volgtsnel- zwemmen op den buik (afstand 100 meter) 1ste kl., door II. J. De Rooy, van Utrecht, in 1 m. 45 s.idem 2de kb, door 11. Hofman, van Utrecht, in 1 m., 46 s.snelzwemmen op den rug (afstand 40 meter), door H. J. De Rooy, van Utrecht, in 41 s.tobbenwedstrijd (afstand 30 meter), door J. B. M. Stachelhausen, van Amsterdam, in 1 m. 45 s. De prijzen werden uitgereikt door den burgemeester van Diemen en Watergraafsmeer, den heer Van Tienen, en het feest werd opgeluisterd door het muziekcorps der huzaren van Haarlem. OUITENLAND. Frankrij k. Zooals men zich zal herinneren, behelsde het „Bulletin des Communes," dat op last der regee- riug in alle gemeenten wordt aangeplakt, een arti kel tegen de 363 afgevaardigden der linkerzijde naar aanleiding der wapenschouwing, door Mac Mahon op 1 dezer over de Parijsche bezetting gehouden. De rechtsgeleerde commissie der linker zijde heeft thans hierover een advies openbaar gemaakt. Zij zegt dat ieder der 363 aangevallen personsn in zijn arrondissement eene vervolging kan instellen tegen den verantwoordelijken uitge ver of redacteur en den drukker van het „Bulletin," en dat voorts tegen den minister van binnenland- sche zaken eene civiele actie kan worden ingesteld. De „Polit. Corr.", het bekende officieuze orgaan te Weenen en een der zeer weinige bla den, die van den beginne het kabinet De Brog- lie-Fourtou de hand boven 't hoofd gehouden heb ben, geeft thans in een schrijven uit Parijs te kennen, dat de moeilijkheden van het ministerie steeds grooter worden. Die moeilijkheden komen niet zoozeer van de tegenstanders als van de zoo genaamde vrieuden, de Bouapartisten. Het minis terie, wordt er bij gevoegd, is de imperialisten door en door moede. De Bonapartisten komen met de buitensporigste eischen voor den dag, omdat zij wanen de baas te zijn. Zij verlangen minstens 300 der hunnen tot officieeie candidaten gestempeld te zien. Het blijkt nader dat de heer Rothschild voor niets hoegenaamd heeft ingeschreven op de lijst ten behoeve van de conservatieve verkiezings comités. Vereenigde Staten. De schade te Pittsburg ten gevolge van het oproer der werkstakers wordt begroot op 3 a 4 millioen dollars. Er zijn vernield 125 locomotie ven en 2000 waggons. Deze laatsten stonden allen met goederen beladen; zij zijn leeggeplunderd en vervolgens verbrand. De ingezetenen hebben een comité samengesteld, ter regeling eener surveil lance om nieuwe gewelddadigheden te keer te gaan. Te Philadelphia hebben de oproermakers den loop der treinen naar Nieuw-York belet. De werksta king breidt zich uit over alle spoorwegen van Penn- sylvanië en Nieuw-York westwaarts. TurLcjje- Reuter verneemt uit Adrianopel, dat 18,000 man van het corps van Suleiman Pacha naar Jam- boli en Jenisaghra vertrokken zijn. De rest volgt met Suleiman Pacha zeiven vóór Donderdag a. s. De versterkingen van Adrianopel zijn gereed. Van 22 dezer wordt uit Erzerum gemeld, dat de Russen van Kurukdara op Parget terugtrokken om de verschillende corpsen bij Zaiin samen te trekken. Uit het hoofdkwartier te Akbunar is te Erzerum eene dépêche ontvangen van 19 dezer inhoudende Gisteren hebben de Russen, te Garghet gekampeerd liggende, een aanval gedaan op de rechterflank der Turken. Er volgde een hardnek kige strijd. De Russen trokken eerst al vechtende terug, maar kregen versterking, waarna de strijd werd hervat, met het gevolg dat de Turken in goede orde terugtrokken. De bevelhebber der Cir- cassiërs is gesneuveld. Van de Turken zijn 35 man gedood en 58 gekwetst. De correspondenten van een aantal dagbla den hebben den 20sten dezer te Schumla een procesverbaal get.eekend en ter beschikking van de Porte gesteld, waarin zij verklaren „te Rasch- grad en te Schumla kinderen, vrouwen en grijs aards gezien te hebben, gewond door lanssteken en sabelhouwen, zonder nog te spreken van ko- gel wonden, welke aan toevallige omstandigheden in een wettig gevecht toegeschreven zouden kun nen worden." Door deze slachtoffers worden 4 vreeselijkste verhalen gedaan van de behandeling welke de Mohamedaansche bevolking van de Rus sische troepen en de Bulgaren ondergaat. De bevolking van geheele dorpen werd vermoord en hare woonplaatsen daarna geplunderd. De meeste wonden van vrouwen en kinderen zijn door lans steken toegebracht. Telegrammen. BUCHAREST, 23 Juli. De Russische batte rijen onderhouden een geducht vuur tegen Rust- schuk. Dc Turksche armee is voor de Russen aldaar zichtbaar; zij slaat onbeweeglijk tusschen Rustschuk en de hoogten. WEENEN, 23 Juli. De „Polit. Corresp." deelt een telegram mede uit Zara, onder dagteekening van gisteren, van dezen inhoudNaar men zegt wordt de vesting Niksic sedert gisterochtend door de Montenegrijnen beschoten. Voorts bevat het blad de volgende dépêche uit Belgrado, van hedenDe Skuptschina heeft den minister van oorlog een crediet verleend voor de kosten ten behoeve van een observatiecorps langs de Turksche grenzen, met oprichting van militie kampen voor 24 bataljons. PETERSBURG, 23 Juni. Generaal Gurko heeft bericht, dat op den lSden de Turken de witte vlag heschen en daarop onderhandelingeD werden aangeknoopt. Bij de nadering echter van de Russische parlementairen en troepen openden de Turken plotseling hun vuur. De correspondent van de „Times" bij het Russische leger kan de waarheid hiervan getuigen. LONDEN, 23 Juli. Lagerhuis. Sir Stafford Northcote zeide dat het doel der zending van troepen naar de Middellandsche Zee alleen is, om het garnizoen van Malta op de voltallige sterkte te brengen. Geene officieeie mededeeling is ont vangen betreffende geheime toebereidselen voor eene expeditie naar eene Italiaansche haven aan de Adriatische Zee. PARIJS, 24 Juli. Men verzekert dat Aarifi- pacha den sultan heeft aangeraden, om Namik- pacha, die zich thans te Schoemla bevindt, naar den czaar te zenden. Aan al de mogendheden, die deel hebben genomen aan de conferentie, zou van het vredelievende doel der zending van Namik- pacha mededeeling gedaan zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Zaterdag-avond om 11 uur had er op het Ra penburg, voor het huis door professor Cobet be woond, een zeer treurig tooneel plaats. Een dronken huzaar was in het water gevallen en onmiddellijk gezonken. Het geplons in het water deed velen toeschieten, maar bij de op het Rapenburg, als gewoonlijk, heerschende duisternis was het voor niemand raadzaam zich te water te begeven. Met dreggen kreeg men den drenkeling op het droge. Daar hebben enkele personen een uur lang al het mogelijke aangewend om de levensgeesten op te wekken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2