burgers van Amersfoort dit jaar weder zeer lastig. Zij schijnen des Zaterdagsavonds en des Zondags verlof te hebben om het kamp te verlaten en mar- cheeren dan naar de stad, echter niet zonder onder weg een of meer kroegen te hebben aangedaan, zoodat de meesten vrij beschonken aankomen. In de stad loopen zij kroeg in kroeg uit en plegen allerlei baldadigheden, waaruit menige vechtpartij ontstaat. LI. Zondag was het zóó erg, dat de politie, hoe flink ook tegenwoordig georganiseerd, niet meer in staat was alleen de schandalen te beletten, en zij de hulp der hier in garnizoen liggende rijdende artillerie moest inroepen. Zóó was het mogelijk een twaalftal mineurs in te rekenen en de orde eenigermate te handhaven. Den volgenden dag schijnt er van een en ander rapport te zijn gemaakt aan den commandant van het kamp, want des avonds werd eene patrouille mineurs gezien, die van het kamp tot nabij de stad de ronde deed. Te Velp brak gistermiddag te 1 uur een felle brand uit in de zoogenaamde „kazerne", eene vereeniging van vijf huisjes. Spoedig deelde zich de vlam ook mede aan het belendend winkel huis. Aan blusschen viel niet te denken. Een paar glazenspuiten van buren moesten de naastgelegen woning vochtig houden. Toen alles verbrand was, kwam de brandweer aan. Gisternacht is in de Noorder- haaks verzeild het Noordsch driemastschip „Ore gon", gezagv. Beutlink, met rijst van Basseine naar Bremen bestemd. De bemanning redde zich met den zieken kapitein in de groote boot. Een man echter is daarbij verdronken. Gistermorgen werden drie sleepbooten er heen gezonden. Na eene ge deeltelijke lossing is het schip vlot geworden en binnengesleept. William Arthur Gibbs, een knaap van 12 jaar, die zijne opvoeding ontving op de openbare school te Londen van Christ's Hospital, heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt om eene hernieuwde geeseling te ont komen, waarmede hij gestraft zou worden. De systematische mishandelingen van zijne makkers hadden hem doen vluchten en toen hij terugge bracht was, had de meester hem gegeeseld over den blooten rug en schouders. Onbarmhartiger dan ooit werd de knaap weer mishandeld en ge slagen door de jongens, die volgens het stelsel van Christ's Hospital als monitors boven hem ge steld warenopnieuw ontvluchtte hij en weer te ruggevonden werd hij gevangen gezet en tot eene nieuwe geeseling veroordeeld. De wanhopige knaap, die pas drie maanden op school was en van zijn vorigen meester een voortreffelijk ge tuigschrift had meegebracht, kon deze mishande ling niet langer verdragen en pleegde zelfmoord. De vervolging, waaraan dit arme kind heeft bloot gestaan van wreede jongens en ruwe meesters, heeft bittere verontwaarding gewekt in Engeland, In het parlement is de zaak ter sprake gekomen en een volledig onderzoek zal worden ingesteld naar de wijze, waarop tucht en orde gehandhaafd wor den in een der groote openbare scholen van de middelklasse. Den heer Andrew A. Drew, pre dikant der staatskerk te Londen, deelt mede, op hoe barbaarsche wijze het in zijn jeugd op die school toeging. „Naast mij", zegt hij, „sliep een klein teer jongetje, genaamd Blount. Een der groote jongens had hem gedwongen een paar klont jes suiker uit den suikerpot aan hem te geven. De groote jongen at ze op. Blount kreeg er niets van, doch toen de monitor het geval hoorde, waagde hij niets te doen tegen den grooten jongen, maar klaagde Blount aan, die toen door den meester gegeeseld werd. 's Nachts kon de arme kleine Blount niet slapen van de pijn. Ik stond op om hem te helpen en vond dat zijn rug van zijn nek tot zijn middel één groote wond was. Het vleesch was letterlijk gescheurd, en het hemd kleefde aan het bloed, zoodat ik den jongen vreeselijk pijn veroorzaakte eer ik het er had afgescheurd. Tus- schen vinger en duim haalde ik meer dan 12 splinters uit het vleesch, die er diep waren in gedrongen. De knapen werden op de volgende wijze gegeeseld. De schuldige werd ontkleed en op den rug geheschen van een man, over wiens schouders zijn armen gelegd waren. Bij de pol sen hield de man hem dan vast. Een tweede man gaf met een grooten zwaren stok met al zijn kracht 15 slagen op den blooten rug van den knaap, waarna deze, zoo het een tweede straf was, nog eens 15 slagen op een ander gedeelte van zijn lichaam kreeg. Ik heb een zwaren kerel, die als beul fungeerde, zijn geheele hemdsmouw zien openscheu ren door de hevigheid, waarmede hij een knaapje van 13 jaren geeselde. lederen dag werden knapen voor een of ander vergrijp met een riet over de handen geslagen. Men moest de hand ophouden, en kreeg zes striemen met het riet; elke striem maakte een groote bloedblaar. Wanneer ik op de rechter hand den eersten slag ontvangen had, maakte ik, terwijl ik op de linker den tweeden ontving, steeds met mijn nagel de bloedblaar open, zoodat mijn hand met bloed overdekt was, en de meester moeielijk kon blijven slaan. Ik ben vast overtuigd, dat de arme Gibbs tot zelfmoord gedreven is door mishandeling en geeseling." Een herbergier te M-ülheim, die lar ven van den colorado-kever, in plaats van ze volgens de politieverordening aan de overheid te brengen, op sterk water gezet had om ze aan zijne gasten te toonen, is tot eene boete van twintig mark veroordeeld. Beohtzaken, Heden stonden voor het gerechtshof te 's-Hage terecht J. O., 31 jaren oud, horlogemaker te Leiden, en N. v. d. B., oud 33 jaren, wonende te 's-Hertogenbosch, beschuldigd van diefstal, ge pleegd in den nacht van 19 op 20 Maart jl. Het O. M. eischte voor O. 6 en voor v. d. B. 5 jaren tuchthuisstraf. Uitspraak a. s. Woensdag. De kantonrechter in het tweede kanton te Rot terdam, mr. A. J. Hazenberg, deed gisteren uit spraak in zake de drie jongens, ieder aangeklaagd van in de vorige maand een steen op den spoor weg aan de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam te hebben geworpen. Ten opzichte van één der jongens nam de kantonrechter overeenkomstig het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. W. C. A. Scholten, aan, dat hij zich had schuldig gemaakt aan het werpen van een steen in eene omsloten plaats (overtreding voorzien in het wetboek van strafrecht), en ver oordeelde hem tot eene boete van vijf gulden of subs, gevangenisstraf van twee dagen; de beide andere jongens zijn alleen schuldig verklaard aan het werpen van een steen op den openbaren weg (overtreding voorzien in de verordening op de straatpolitie te Rotterdam) en veroordeeld ieder tot eene boete van één gulden of subs, gevange nisstraf van één dag. BUITENLAND. Frankrij b. De „Moniteur" heeft het model van de stem biljetten volgens de nieuwe wet in 't licht gegeven. De liberale candidaten zijn met blauwe, de clericale met roode en de onafhankelijke met zwarte letters gedrukt. Aan de achterzijde van het model is de plattegrond van een stembureau afgedrukt, waarop met stippen de weg is aangeduid dien de kiezers volgen moeten. Een inspecteur der academie heeft aan de inspecteurs van het lager onderwijs in zijn depar tement den volgenden brief gezonden, om dien ter kennis te brengen aan de onderwijzers der lagere school„Het gebeurt dikwijls, dat de onder wijzers in één en hetzelfde kanton des Donder dags beurtelings bij één hunner te zamen komen. Ik verzoek u vanwege den prefect uwe onder- hoorigen uit te noodigen, die bijeenkomsten, welke noodeloos kosten voor de onderwijzers na zich sleepen en aanleiding kunnen geven tot betreurens waardige opvattingen te hunnen opzichte, voortaan te staken." De heer Tristan-Lambert heeft een circulaire uitgevaardigd, om zich bij de kiezers in het dis trict Eontainebleau aan te bevelen. Hij zegt for meel gemachtigd te zijn te verklaren, „dat zijne candidatuur de eenige in het kiesdistrict is, die door den beroemden maarschalk in bescherming zal worden genomen." Hij geeft voorts te kennen dat hij, als de volmacht van Mac Mahon ten einde is, al zijne pogingen zal aanwenden, opdat het keizerrijk, het autoritaire keizerrijk van 1852, de troon van den erfgenaam der Napoleons, her steld worde. Mac Mahon zal tegen het einde dezer maand naar Etienne vertrekken, om er de wapenfabrieken te bezichtigen. Vervolgens zal hij zich naar Bour- ges begeven, ten einde aldaar de tuighuizen in oogenschouw te nemen. Naar „Havas" meldt heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten eene circu laire gezonden, waarin hij hun te kennen geeft, dat de regeering bij de verkiezingen slechts aan die candidaten hare bescherming kan verleenen, wier geloofsbelijdenis niet afwijkt van den „geest van verzoening en eendracht tusschen alle groepen der conservatieve partij." Groot-JBritarinië. De heer Campbell heeft gisteren in het lager huis aangekondigd, dat hij binnenkort aan de regeering zal vragen, of zij thans wil trachten, voor de christelijke provinciën in Turkije eene regeling op den grondslag van zelf bestuur te ver krijgen, bekrachtigd door de Europeesche mogend heden en dus ook door Rusland. De heer Bourke deelde mede, dat van den consul te Adrianopel bericht is ontvangen, inhoudende, dat de Russi- sische voorhoede den Balkan is overgetrokken. In eene mededeeling uit Konstantinopel wordt gezegd, dat de strijdmacht niet zoo aanzienlijk is als men had beweerd. Rusland. Donderdag-middag, den 12den dezer, heeft de grootvorst Nikolaas, opperbevelhebber van het Russische leger, te Tirnova zijn intocht gedaan met het grootste gedeelte van het achtste leger corps. De marsch van Sistova af, meldt de be richtgever der „Daily News", die hem persoonlijk bijwoonde, geleek meer een zegetocht dan de ge forceerde marsch, die hij werkelijk was. Overal kwam het volk de Russen met brood en zout tegemoet; vrouwen en meisjes boden vruchten aan en strooiden bloemen. In tal van dorpen waren met groen en bloemslingers getooide zegebogen opgericht, processiën met priesters aan het hoofd kwamen de overwinnaars al zingende tegen, met kerkschilderijen, vlaggen en banieren. Oorverdoo- vend was het gejuich, men kuste den soldaten de hand en menigeen stortte tranen. In de bergengte, waardoor men naar Tirnova komt, liggen twee aloude kloosters op de hellingen der bergen daaruit daalden de priesters neder met schilderijen en banieren, en een grooten, fraaien bijbel, die door de soldaten in het voorbijgaan, zooveel er bij konden komen, werd gekust; men heesch er klokken op, die vier honderd jaren lang beneden in het klooster hadden verborgen gelegen en eer lang hare stem weder zouden doen weergalmen over de bergen. In het verleden jaar als uitge storven Tirnova was alles veranderd, waren de nauwe, bochtige straten vol van eene luidruchtig vroolijke menigte. De grootvorst werd aan den in gang door priesters, in het Üud-Slavoonsch hunne litanieën zingende, verwelkomd, en onder daverend gejuich naar de kerk geleid, waar hij een korten dienst bijwoonde, om vervolgens, gevolgd door een stoet van zingende meisjes, de straten rond te gaan, onder zegebogen met bet woord „welkom!" prijkende, onder vensters, met vlaggen en wim pels versierd en vol lachende aangezichten van schoone Bulgaarschen. Niemand had eenige moeite om inkwartiering te vindengastvrijheid en vrien delijk welkom was in alle huizen het wacht woord. De Turksche bevolking had Tirnova, evenals de meeste dorpen tusschen deze stad en Sistova, met al hare have ontruimd. Het aantal nota's over Russische en Bul- gaarsche gruwelen en onwettige handelingen, welke door Safvet Pacha aan de Turksche vertegenwoor digers bij de mogendheden reeds verzonden wer den, is nauwelijks bij te houden. De jongste is van 15 Juli en klaagt over het wangedrag der kozakken, die een paar dorpen 5 uur bewesten Rustschuk gelegen in brand staken. Volgens gene raal Klapka's voorstelling kan men zich geen denkbeeld vormen van 't gruwelijke van dezen oorlog. Naar Klapka verzekerde, waren de ver woestingen, nu reeds in dezen oorlog aangericht, zóó ontzettend, dat 't hem onmogelijk was te verklaren dat Europa zoo rustig blijft toezien. Van de Adriatische Zee tot den Ararat wordt, waar Muzelmannen en Christenen samenwonen, gemoord, geplunderd en gebrand. Voor zooveel de correspondent meent, is 't alleen Klapka's men- schelijk gevoel dat hem deze reis deed onderne men, teneinde de diplomatie te trachten over te

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2