N°. 5339. Donderdag A°. 1877. 12 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. De Bargemeester, Hoofd van het Gemeentebestour van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat door hem op beden aan den ontvunger der directe belastingen is ter hand gesteld het op den lOden dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belastiog op het personeel voor wijk VI, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag te voldoen op de wijze by de wet bepaald. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bargemeester voornoemd, Leiden, 11 Jnli 1877. v. d. BEANDELER. LEIDEN, 11 Juli. Gedurende de maanden April, Mei en Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor het buitenland bestemde brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: België: mej. P Lecleir, Brussel; Van de Velde, Gent; Duitschland: C. Streyson, Berlijn; B. Speyer, Crefeld: H. Cannengiesser, Dusseldorf; E. Van Nuus, Mannheim; wed. C. Koch-Neumann, Limburg; Frankrijk: B. Dupui, Parijs. Met zekerheid vernemen wij dat de Zondags dienst van den nieuwen schroefstoombootdienst „Katwijk aan Zee" geen verderen doorgang zal hebben. Na afgelegd examen zijn alhier nog tot vroedvrouw bevorderd mej. D. Kort uit Rotster- houle, en mej. G. Smits uit Groningen. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Valkenburg is beroepen de heer H. H. Veder, cand. In de gisteren gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland heeft de ver gadering o. a. zich vereenigd met het voorstel van Ged. Staten omtrent het adres van het be stuur der 's-Gravenhaagsche Vereeniging tot be scherming van dieren, verzoekende ondersteuning van bet verlangen der Staten van Noord-Brabant naar wetsbepalingen tot bescherming van vogels, hunne nesten en eieren. Voorts werd behandeld het adres van fabrikanten te Woerden tot het verkrijgen van eene verbetering van het vaar- water den Ouden Rijn voor het gedeelte van Zwammerdam tot Woerden; aan Gedep. Staten teruggezonden ten einde een onderzoek in te stellen. Bij de behandeling van het voorstel van Gedep. Staten tot uitbetaling der helft van het aan de gemeente Maassluis verleend subsidie in de kosten van verbetering der haven aldaar, werd aangenomen met 61 tegen 17 stemmen een amendement van den heer Buys, bestreden door den heer De la Bassecour Caan, in het belang eener spoedige uitvoering van het werk, bepalende dat liet subsidie niet wordt uitgekeerd zoolang de door den minister van binnenlandsche zaken toegezegde wet tot wijzi ging der grensregeling tusschen de gemeenten Maassluis en Maasland niet is tot stand gekomen. Aangenomen is het voorstel van Gedep. Staten in verband met het aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix" te Leiden verleend subsidie ten behoeve der school van dat genootschap, be stemd ten nutte van aankomende ambachtslieden. Machtiging werd verleend aan Gedep. Staten tot uitkeering van het verleend subsidie van f 1000 ten behoeve der Tuinbouwtentoonstelling te Am sterdam. Aangenomeu werden de wijzigingen in het reglement op de wegen en voetpaden. In tegenwoordigheid van vele genoodigden, waaronder zich beschermers, beoefenaars en vrien den van vaderlandsche nijverheid en kunst bevon den, is gisterochtend in het Paleis voor Volksvlijt de tentoonstelling van kunst toegepast op nijver heid geopend. De heer mr. J. Leonard Wolterbeek Dz. hield daarbij als voorzitter der regelings commissie eene toespraak, waarin hij eerst de reden opgaf, waarom deze opening zonder de gebruike lijke plechtigheid geschiedde. De regelings-com- missie kon geen feest vieren, waaraan hare beide eere-voorzitters, de Prins van Oranje en Prins Alexander, ontbraken. Daarna deed hij de betee- kenis van eene tentoonstelling van kunst, toege past op nijverheid, uitkomen. Vóór drie eeuwen de bloeitijd der kunstnijverheid in de Nederland- sche gewesten, zoo eindigde spr. stelde zich de groote Zwijger aan het hoofd der bewe ging tot handhaving der aloude privilegiën, aan wiens volharding, staatsmanswijsheid en zelfop offering wij ons nationaal bestaan, onze vrijheid danken. Ook thans is er een nationaal belang, dat zorgvolle behartiging en krachtigen steun vereischt, en weder thans als weleer staat ook Oranje aan de spits 1 Leve de Koning! Leve de Kroonprins! Leve Prins Alexander! Hiermede was de tentoon stelling geopend en langzamerhand werden bijzalen en galerijen bevolkt met een tal van bezoekers. De indruk, welken de tentoonstelling op den bezoeker maakt, voor zoover die na eene zeer oppervlakkige beschouwing weder te geven is, is zeer bevredigend en uit het geheel spreken smaak, zaakkennis en kunstgevoel, welke de commissie niet alleen tot eer strekken, maar haar ook aan spraak geven op de erkentelijkheid der inzenders. Men mag dan ook gerust voorspellen dat de ten toonstelling een talrijk bezoek zal uitlokken. Het benedengedeelte der zaal is in niet minder dan 22 afdeelingen verdeeld, waaraan de stad, waaruit de voornaamste inzendingen kwamen, haren naam gegeven heeft. Munchen, Dresden, Berlijn, Keulen, Venetië, Parijs, Kopenhagen, Brussel, Antwerpen, 's-Gravenhage, Carlsruhe, Genève, Hanau, Rotter dam, Gent, Amsterdam, Weenen, Stuttgart, Stok- holm, Mechelen, Florence en Christiania zijn allen op die wijze rijkelijk vertegenwoordigd. In het midden van het gebouw, in het volle licht, dat door den schoonen koepel zich weder vrij door het gebouw verspreidt, bevindt zich bovendien een rijk versierde, schoou gevormde kiosk van rood fluweel, waarin de kostbaarste inzendingen uit Frankrijk, Oostenrijk, België en Nederland eene welverdiende eereplaats ontvangen hebben. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën eene circulaire gezonden over eene nieuwe statistiek van het schoolbezoek en het schoolverzuim. De minister doet uitkomen, dat op het gebied van het lager onderwijs tot heden geene gegevens zijn verzameld omtrent het school verzuim over het geheele rijk. Het komt den minister voor, dat eene regeling van dit onderwerp, zal zij doel treffen, van rijkswege moet worden ingevoerd. Hij heeft te dien einde aan zijn depar tement een onderzoek doen instellen naar de wijze, waarop eene statistiek van het schoolverzuim zou le verkrijgen zijn, en de daarop ontworpen regeling van zoodanige statistiek, alsmede van een statistiek van het schoolbezoek, waarvan wijziging tevens noodzakelijkheid bleek, aan de inspecteurs vau het lager onderwijs ter overweging aangeboden. Model staten zijn, na overleg van deze ambtenaren, voor- loopig door den minister vastgesteld. Hij stelt er prijs op, dat de chefs van de provinciale bureaux van statistiek hunne meening daarover doen kennen. Eene mondelinge gedachtenwisseling tusschen hen en de chefs van die bureaux is daartoe door den minister bepaald op Maandag 6 Augustus e. k. aan genoemd departement. Naar men verneemt staat het met het Neder- landsch Schoolmuseum op goeden voet. De gel delijke toezeggingen hebben, met inbegrip van het subsidie uit 's lands kas en de aanzienlijke giften van Z. M. den Koning en prins Alexander, zoodanig bedrag bereikt, dat de totstandkoming der onderneming verzekerd is en de opening op 1 September a. s. stellig doorgaat. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van landbouw heeft de aandacht der af- deelingsbesturen gevestigd op het bericht in de „Staatscourant", dat te Rotterdam een colorado kever is gevonden. Het vertrouwt, dat de afdeelings- bestureu de leden hunner afdeeling tot de grootst mogelijke voorzichtigheid zullen aansporen. Voorts deelt het mede, dat het insect, onder de afdeeling Haarlem gevonden en waarin men een zoodanigen kever meende te herkennen, bij onderzoek gebleken is geen coloradokever te zijn. Mocht er twijfel bestaan, dan verklaart het hoofdbestuur zich zoo veel mogelijk tot inlichting bereid, en in dit geval zou het gaarne zien, dat een of meer exem plaren van het verdachte insect met den meesten spoed aan den secretaris der Maatschappij werden opgezonden, ten einde daaromtrent een onderzoek te kunnen instellen. Bij het 7de noordelijk evang. zendingsfeest te Veenklooster (nabij Buitenpost), op Woensdag 25 dezer, zal de openingsrede gehouden worden door dr. Nicolaas Beets, hoogleeraar te Utrecht. Het stoomschip „Prins van Oranje" is 7 dezer van Batavia naar Nederland vertrokken. Wijlen de heer Nicolaas Nosse heeft aan het fonds tot stichting van een nieuw weeshuis bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam ver maakt eene som van f 10,000, vrij van succes sierechten. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Stokholm dd. 9 dezer, is de invoer van aardappelen uit Nederland, België en de Duitsche Noordzeehavens, in Noorwegen verboden, uit vrees voor den colorado-kever. De Nederlandsche Bank had op 9 Juli bij een munt- en muntmateriaal van 150,818,922.52'/j voor eene som van 163,226,147.63 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 65,290,459.05 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De commissie in wier handen door de prov. staten van Z.-H. was gesteld de missive van Ged. Staten, betrefl'ende de verbetering van het vaar water tusschen de groote Zuid-Hollandsche rivieren en stroomen en het IJ of Noordzeekanaal, heeft haar rapport uitgebracht en zegt dat spoedige ver betering van het vaarwater tusschen Amsterdam en Rotterdam ten behoeve der scheepvaart drin gend noodzakelijk is, en hoewel die hoofdzake lijk van algemeen rijksbelang is, evenwel ook de belangen der provinciën Noord-Holland en Zuid- Holland er in die mate bij zijn betrokken, dat het op den weg ligt van de besturen dier provincie om wan neer de regeering blijft weigeren tot de uitvoering van het werk over te gaan, het behoudens aanzienlijken geldelijken steun van het Rijk, zoo wel wat de verbetering als wat het verder onder houd betreft zelve te ondernemen, voor zooveel de bedoelde waterweg niet behoort tot de rivieren, die reeds op het oogenblik in beheer en onder houd zijn bij het Rijk. Met zekerheid verneemt men dat de memorie van beantwoording betrekkelijk de wet op het lager onderwijs spoedig de Tweede Kamer berei ken zal.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1