In een slagerswinkel te Amster dam miste men sedert eenige weken geld en worst, zoodat men er eindelijk aangifte van deed bij de politie. Nadat de winkel des avonds gesloten was en de lichten waren uitgedaan, ging een agent onder de tafel zitten. Omstreeks 1 uur klom een 13-jarige knaap over een schutting, kwam door een raam naar binnen en liep recht naar het win kelhuis. Na een paar lucifers ontstoken te hebben sneed hij een stuk worst af, nam 50 centen, die in de lade waren, weg en stak ze in zijn zak, toen de agent hem in den kraag pakte en naar het bureau op de Prinsengracht bracht, waar hij volledig bekende. Een marinier, uit zijne garnizoens plaats Nieuwediep sedert eenige dagen gedeserteerd, sloop gisterochtend heimelijk een laarzenwinkel binnen op den Zeedijk te Amsterdam en maakte zich behendig meester van een paar nieuwe botti nes. Op heeterdaad betrapt, werd hij door de politie aangehouden en binnen weinig tijds ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld, tegelijk met een huzaar, die zich in dezelfde buurt reeds sedert acht dagen schuil hield. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uren onstond brand in een hooiberg, staande bij de woning van den landbouwer Eeye aan de Leidschevaart, bij de Schouwtjesbrug, onder Heemstede. Een varken, een geit en eenig pluim gedierte zijn verbrand. Eene schuur en een groot gedeelte van de woning zijn eene prooi der vlam men geworden. De woning en schuur waren ver zekerd, de inboedel, het vee en het hooi niet. De brandweer van Haarlem heeft den brand ge- bluscht. Omtrent den brand in de R.-K. kerk te Hoorn zegt de „Tijd" met zekerheid de vol gende bijzonderheden te kunnen mededeelenOp Zondag 1 Juli, 's namiddags te halfzes, werd de heer Scheefhals, deken en pastoor te Hoorn, door zijne dienstmaagd verwittigd, dat er een kerel" op het kerkdak was. Aanstonds ging de pastoor zich van de waarheid der tijding overtuigen en ontdëkte in de kleeding van den daklooper het kostuum van een protestantschen weesjongen, tehuis behoorende in het aan de katholieke kerk belen dend weeshuis. De pastoor begaf zich onmiddellijk naar den weesvader, en terwijl hij bij dezen zijn beklag deed, kwam juist de dakklimmer van zijn tocht terug, zoodat de pastoor den dader tegelijk kon aanwijzen en vervolgens, niets kwaads ver moedende, huiswaarts keerde. Omstreeks 7 uren stond de kerk in vlammen. Het spreekt vanzelf dat er weldra eenige vermoedens rustten op den weesjongen, die dan ook door den commissaris in verhoor werd genomen en aanstonds zonder eenig voorbehoud eene volledige bekentenis deed. Hij verklaarde namelijk op het dak der kerk door middel van een lucifer een wespennest in brand te hebben gestoken. Zij, die met de ligging en omgeving der kerk bekend waren, konden zich raoeielijk voorstellen, hoe het den weesjongen moge lijk was geweest het hooge kerkdak te bereiken; weshalve de jongen in tegenwoordigheid van den commissaris de beklimming van het dak moest herhalen en daarbij bewijzen gaf van een veelbe- lovenden gymnastischen aanleg. De jongens, die door de Zutfensche rechtbank veroordeeld werden om tot hun 18de jaar op den Kruisberg te vertoeven, zijn van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Bij de rechtbank te Winschoten is aanhangig eene aanklacht tegen een scheeps- jager uit Muntendam, die onlangs een paard zoo danig heeft mishandeld en verminkt, dat het onder de slagen doodbleef. De firma Becker Si Budding, te Arnhem, heeft aangeboden, alle instrumenten, tot het gebied van hun tak van nijverheid behoorende, kosteloos ter beschikking van de eventueele Ne- derlandsche Noordpoolexpeditie te stellen. Men meldt uit Assen dat de zooge naamde „Balloër-kuil", het eigendom van de pro vincie Drente, liggende in de gemeente Rolde, een overblijfsel der oudheid, rondom met hout zal worden bepoot, ten einde de vreemdelingen, die Drente bezoeken, zich een voorstelling kunnen maken, hoe men daar vroeger vergaderde. Gede puteerde Staten van Drente zijn gemachtigd om met het zoogenaamde „Gralloër-hout" (een terrein met houtgewas), ook gelegen in de gemeente Rolde en waar in vroegere eeuwen „de Etten" hunne rechtszittingen hielden, voor rekening van de pro vincie te aanvaarden tegen de koopsom van f802.50. Op het nationaal zendingsfeest, Woensdag te Middachten gehouden, is gecollecteerd 1023, benevens eene broche en vier oorbellen. Gisteravond omstreeks halfelfis er brand uitgebroken in eene houtloods, gelegen aan de Gouvernestraat, op het grondgebied der gemeente Delfshaven. De loods is afgebrand. Door de hulp der Rotterdamsche brandweer, waarvan drie spuiten water gaven, is het gelukt de verdere uitbreiding te stuiten en den brand te blnsschen. Te Leeuwarden is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, waarvan de een op de veemarkt de door hem ge kochte schapen met 'een schaar stukken uit de ooren had geknipt, en de ander bij het vervoer van kalveren deze met een puntigen stok onder scheidene kwetsuren had toegebracht. Beiden zullen terechtstaan wegens het onnoodig kwellen en mishandelen van dieren. Ook in de nabijheid van Vlotho, in Westfalen, heeft men op een aardappelveld colo- rado-kevers ontdekt. Rondom het stuk land heeft men onmiddellijk diepe greppels gegraven, ver volgens het veld met zaagsel en run bestrooid, dit met petroleum begoten en daarna alles in brand gestoken. Naar een zeer gematigde berekening worden te Berlijn jaarlijks 3 a 4> millioen liters water onder den naam van melk verkocht. Het meel wordt vermengd met zwaarspaath, gips, krijt en gemalen marmer. Daarna doet de bakker in het deeg bovendien aluin of kalkwater, om het brood eene witte kleur te geven. Om de verstop pende werking van de aluin tegen te gaan, doet hij een weinig jalappewortel er bij. Slechte of be dorven koffie wordt door middel van vergiftige verfstoffen gekleurd. Gemalen koffie wordt verkocht na vermenging met gestampte rogge of cichorei; doch in de gestampte cichorei vindt men dikwijls oker, ijzeroxyde of schuurzand. Cichorei in stukken bestaat gedeeltelijk uit oud koffiedik, gemalen boomschors, somtijds zelfs aarde. Bij de fabricatie van chocolade worden de cacaoboonen vervangen door of vermengd met Peru-balsem, terwijl ter vermeerdering der hoeveelheid gebruik wordt ge maakt van meel, peulvruchten, kastanjes, gips, krijt en andere bestanddeelen. Specerijen worden in ruime mate door allerlei minerale en organische stoffen vervalscht. Om sla-olie na te maken, wordt raapolie van de slechtste soort door middel van loodhoudende stoffen verzoet. Boter wordt bij de bewerking aangevuld met reuzel, talk, gekookte aardappelen, enz. Evenals aan bedorven koffie wordt aan vele likeuren door middel van gevaarlijke stoffen een fraaie kleur gegeven. Om cervelaatworst een aantrekkelijk voorkomen te geven, wordt zij geverfd met een mengsel van aniline en raltekruit. Verder worden verschillende soorten van worst met allerlei afval, tot zelfs van de afschuwelijkste soort, opgevuld. Opmerkelijk is het wat er zoo al onder den naam van wijn wordt verkocht. Uit water, aardappelen, gerstemout, suiker, gist, wijn- zuur, wijngeest, wijnsteen, malve, vioolwortel, vlier bloesem, looistof, hop, tamarinde, glycerine, enz., enz., worden honderden mengsels gefabriceerd en voor wijn verkocht, zonder een droppel echten wijn te bevatten. Zuur bier wordt door middel van potasch, kalk of loogzout drinkbaar gemaakt. Sinds geruimen tijd wordt inParijs een zeer geanimeerde handel gedreven in padden. Engelsche vruchten- en groentekweekers hebben het nut van de pad als insectenverdelgster leeren kennen, zij koopen die dieren bij groote massa's op en plaatsen ze in de bloem- en vruchtenbed den, die zij voor de vraatzucht der insecten willen behoeden. De paddenmarkt wordt eenmaal 's weeks gehouden op een open erf in de Rue Geoffroy de St.-Hilaire, achter den Jardin des plantes. De handelaars voeren hun koopwaar in groote vaten aan, met van luchtgaten voorziene bodems, en de padden liggen hierin, naar hare grootte gesorteerd, bij honderden tusscheu vochtig mos. Dat de pad den niet overvloedig voorkomen, is hieruit op te maken, dat men zelfs van 75 tot 80 franken voor een honderdtal van de grootste soort moet betalen. BUITENLAND. Frankry k De rechtsgeleerde commissie van republikeinen heeft een advies openbaar gemaaktvolgens het welk de prefecten, of wie ook, niet het recht hebben de colporteurs te verbieden zekere dag bladen te verkoopen, op straffe dat het verlof tot colporteeren hun ingetrokken zal worden. De wet van 29 December 1875 heeft bepaald, dat het verkoopen en verspreiden van dagbladen niet lan ger afhankelijk is van het toezicht der admini stratie op de colpo rtage. De commissie zal eerst daags ook een ad f ies bekend maken omtrent den termijn, binnen welken de regeering gehouden is de nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben. De prefect te Marseille heeft zeven repu- blikeinsche clubs gesloten. In andere plaatsen is dezelfde maatregel toegepast op vrijmetselaars-lóges. Duitsehland. De „Reichs-Anzeiger" maakt het keizerlijk besluit bekend, waarbij de uitvoer vau paarden langs alle Duitsche grenzen tot nader order ver boden wordt. De rijkskanselarij is gemachtigd, onder de noodige maatregelen van controle, uit zonderingen op dit verbod toe te staan. Ten gevolge van een proces tegen den heer Grobmeier, te Munchen, is aan de crediteuren der vijfde klasse in den faillieten boedel van Adèle Spitzeder alsnog een bedrag van 60,000 mark toegewezen. Daar dit nu voor ieder op de 100 gulden nog geen 60 penningen zou bedragen, is de autoriteit, die met de verdeeling is belast, op het denkbeeld gekomen, het bedrag te split sen in 1200 aandeelen, elk van 50 mark, en deze bij loting aan de rechthebbenden uit te deelen. De officieele „Strassburg-Zeitung" deelt mede, waarom het blad de „Industriel Alsacien" verboden is. De onmiddellijke aanleiding daartoe was het opnemen van een brief van het Engel sche parlementslid II. Richard over het protest tegen de annexatie van den Elzas en Lotharin gen door den heer Dollfus. De heer Richard ver zekerde daarin, dat velen in Engeland, die in 1870 alle sympathie voor Duitsehland hadden, thans met smart verlangden naar het oogenblik, waarop de Elzas weder aan Frankrijk zou terug gegeven worden, en dat zulk eene daad van groot moedigheid niet alleen de goede betrekkingen tusschen de beide rijken zou herstellen, maar Europa een gevoel van kalmte en rust geven, dat ontbreken blijft zoolang deze wonde plek niet geheeld is. Maar tegen de „Industriel Alsacien" bestonden bij de regeering sedert lang nog meer grievenhet stond eene republikeinsche politiek voor, het vertegenwoordigde zoowel de clericale partij als de protest-partij, werkte al de vrijzin nige maatregelen der regeering tegen, bracht steeds ongegronde beschuldigingen in tegen de wijze, waarop de financiën der provincie werden bestuurd, en poogde voortdurend het vertrouwen van het volk in den binneulandschen en buiten- landschen vrede te ondermijnen. Spanje. De Cortes hebben een door de regeering aan geboden ontwerp van overeenkomst betreffende den letterkundigen eigendom met andere Staten goed gekeurd. In dit ontwerp is bepaald, dat de ver taling van een werk verboden is, indien de schrijver er geen vergunnig toe heeft gegeven. De letter kundige eigendom blijft aan erfgenamen verzekerd 80 jaren na den dood des schrijvers of uitgevers. GJ-root-JBritannië. Sir Stafford Northcote heeft gisteren in het lagerhuis verklaard, dat er geen grond bestaat voor het gerucht, volgens hetwelk de heer Layard aan den sultan zou hebben te kennen gegeven dat Engelands belangen het noodzakelijk maken, Konstantinopel en de Dardanellen te bezetten. Oostenr.-Hong. Monarchie- De Weener dagbladen constateeren, dat de bijeenkomsten der deputatiën, belast met het be palen van het deel, dat door elk der beide deelen van de monarchie in de gemeenschappelijke uitgaven moet gedragen worden, geen resultaat hebben op geleverd, betreuren dat zeer, maar betwijfelen ech ter niet, dat men eindelijk tot eene definitieve regeling dezer zaak geraken zal. De kamer van afgevaardigden is op reces ge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2