Dinsdag 10 Juli. N°. 5337. A°. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EEN EERSTE VERGADERING. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage de eerste vergadering gehouden eener jeugdige Yereeniging van zoo loffelijke strekking, dat wij het een voor recht achtten, voor weinig tijds aan het hoofd van ons blad op de verdienstelijke pogingen te kun nen wijzen, tot haar oprichting in het werk ge steld: de Vereeniging „Eigen Hulp." Niet minder aangenaam is het ons haar thans te begroeten nu zij geconstitueerd is, of althans nu haar statuten de koninklijke goedkeuring heb ben verkregen, want en ziehier een verblijdend verschijnsel dat in de allereerste plaats de aandacht verdient slechts met de grootste omzichtigheid schrijden de oprichters voort op den ingeslagen weg, maar juist daarin zien wij een waarborg te meer voor het welslagen der op het getouw gezette zaak. Inderdaad een aangenamen indruk maakt het, waar men zoo dikwijls de verslagen leest van vergaderingen van vereenigingeu of maatschappijen, op welke alles even rooskleurig wordt voorgesteld, met bewonderenswaardige verzekerdheid wordt ge sproken van de, natuurlijk altijd toekomstige, goede resultaten, om thans ook eens te kunnen gewagen van eeu bijeenkomst, waarop door de leiders wordt aangespoord tot gematigdheid in het koesteren van verwachtingen van het begonnen werk. „Bezadigdheid" ziedaar het woord, waarmede wij de eerste vergadering van „Eigen Hulp" zouden willen kenmerken, een bezadigdheid, vooral op prijs te stellen, wanneer men in aanmerking neemt, dat het inderdaad ongewoon groot aantal deelne mers wel geschikt ware geweest om mannen, die minder overtuigd waren van de degelijkheid der grondslagen, waarvan zij uitgingen, wat al te optimistisch te stemmen. Yerre van daar echter meenden de oprichters en zeer terecht tegen al te hoog gespannen verwachtingen te moeten waarschuwen, ten einde teleurstellingen te voor komen, daarbij tevens de hoop te kennen gevende, dat de opgewektheid, waarmede de zaak aanvankelijk werd begroet, moge stand houden. Met dien wensch stemmen wij in het belang der jeugdige Yereeniging van harte in, en dien wensch uit te spreken mag waarlijk niet overbodig heeten wanneer men hoort van niet minder dan 7551 deelnemers in 607 gemeenten des lands. Zou men niet geneigd zijn te vragen of die allen in „Eigen Hulp" een soort van goudmijn meenen gevonden te hebben, geschikt om hen eensklaps tot welvaart te brengen? Maar neen, tot het vormen van zulke hersenschimmen zijn wij Neder landers gelukkig niet ondegelijk genoeg, en wij doen dus veiliger het aanvankelijk reeds zoo be langrijk cijfer van het aantal deelnemers te ver klaren uit het onbetwistbare feit, dat „Eigen Hulp" een reeds lang bestaande leemte aanvult, bij wier wegneming velen onzer landgenooten het grootste belang hebben. Zoowel het groot aantal deelnemers als de kalmte en bezadigdheid, waarvan de eerste vergadering getuigde, zijn dan ook naar onze mee ning twee belangrijke gunstige voorteekenen voor de duurzaamheid en degelijkheid der Vereeniging, nog daargelaten de goede verwachtingen, die de voorspoed der Oostenrijksche zustervereeniging recht geeft te koesteren, op wier leest „Eigen Hulp" is geschoeid. Met zooveel goeds voor oogen maakt het geen aangenamen indruk, onze academiestad niet ver meld te zien onder die plaatseD, waar de deel neming aanvankelijk het grootst is. Zonder de grootere gemeenten te willen noemen, als 's-Gra venhage met 1133, Amsterdam met 901 leden, wijzen wij liever op kleiner plaatsen, als Breda met 141 en vooral Den Helder met 170, een cijfer, zeker nogal beschamend voor onze goede stad Leiden, waarvan het aantal deelnemers wel niet wordt genoemd, maar toch niet zoo groot is, dat het een plaats verdient bovenaan op de lijst. Heeft men wellicht ook hier ter stede al te veel gehecht aan de woorden „ambtenaren, be ambten en krijgslieden", aan het hoofd der circu laire voorkomende? Zoo ja, dan herhalen wij hier wat wij reeds in het vorig artikel zeiden en waarop ook in de vergadering met nadruk werd ge wezen „Eigen Hulp" is geen ambtenaarsvereeni- ging; het is ook opengesteld voor godsdienst leeraren, onderwijzers, letterkundigen, geneeskun digen, beambten van bijzondere vereenigingeu en alle handels- en nijverheidsvereenigingen." Maar wij vertrouwen, dat meerdere bekendheid met de nuttige zaak meerdere toetreding zal ten gevolge hebben, zoodat ook te Leiden weldra eene afdeeling dier Yereeniging kan gevestigd worden. LEIDEN, 9 Juli. Na afgelegd examen zijn alhier nog tot vroed vrouw bevorderd A. W. v1 d. Dam, geb. v. d. Voort, uit Haarlem, E. Douwes uit Oostermeer en A. G. D. Cuyle uit Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 34.00, ƒ17.50, 4 en ƒ1.75; de laagste 34.00, 17.50, 3.50 en 1.75. Een vriendschappelijke bijeenkomst van de leden der Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde zal te 's-Gravenhage gehouden worden op Dinsdag 24 dezer, des voormiddags te 10 uren. De leden zullen op dat uur worden ont vangen in het gebouw voor kunsten en weten schappen en dan per rijtuig vertrekken over Voor burg en Voorschoten naar de gemeente Wassenaar ter bezichtiging van de uitgestrekte en prachtige landgoederen van Z. K. H. prins Erederik, die de vergunning hiertoe verleende. Door het Be stuur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap is deze inrichting voor de leden der Maatschappij, buiten 's-Gravenhage woonachtig, op vertoon van hun diploma, opengesteld. Bij de terugkomst in Den Haag zal er in een nader te bepalen lokaal een vriendschappelijke maaltijd worden gehouden. Ter behoorlijke voorbereiding en bovenal om te voldoen aan den wensch van Z. K. H. prins Ere derik, om in kennis gesteld te worden van het getal deelnemers, is het noodzakelijk, dat zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen, daarvan mededeeling doen aan den algemeenen secretaris- penningmeester, den heer Zwart, te Amsterdam, vóór den 18den dezer. Ten opzichte der rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven over het jaar 1875 stelt de commissie uit de prov. staten van Zuid-Holland voor die vast te stellen in ontvang op 1,086,618.10 en in uitgaaf op f 10,35,337.88; batig saldo derhalve ƒ51,280.22. De „Bode van Volksonderwijs" behelst een statistiek van de kennis der miliciens van 1876 in lezen en schrijven. Uit Zuid-Holland konden niet lezen 7.8 pet., niet schrijven 8.5 pet., zeer weinig lezen 15.4 pet., dito schrijven 16.6 pet., redelijk lezen 39,7 pet., dito schrijven 42.3 pet. goed lezen 37.1 pet., dito schrijven 32.6 pet. Te Rotterdam had Woensdag eene vergade ring plaats van de commandanten der bataljons rustende schutterij in Zuid-Holland, waarin de daartoe benoemde commissie een ontwerp voor de statuten der Yereeniging: „Het bond der rustende schutterij in Zuid-Holland" ter tafel bracht, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Jaar lijks wordt eene algemeene vergadering gehouden, die zoo mogelijk gepaard gaat met een schietwed strijd en algemeene inspectie. Bovendien vergadert het Bestuur eenmaal 's jaars met de bataljonscom mandanten ter bespreking van de belangen der rustende schutterij. In militaire zaken kan het Bestuur zich door eeu militair adviseur doen voor lichten. De Vereeniging zal zich als rechtpersoon doen erkennen. Men verneemt dat ook wetsvoorstellen tot partieele herziening van het crimineel wetboek en van het reglement van krijgstucht voor het krijgs volk te water weldra bij de vertegenwoordiging zullen worden ingediend. In de classicale vergadering te 's-Gravenhage is door de heeren W. Hoevers, J. H. Gunning Jr., J. Verwey Jzn. en A. E. Van Deinse een voorstel ingediend over het wenschelijke, dat door de synode zoodanige maatregelen worden beraamd, als waardoor de vrije ontwikkeling der verschillende richtingen in de Ned. herv. Kerk, onder wettelijke bepalingen daaromtrent, mogelijk en alzoo aan den onzaligen strijd ook over de belijdenisvragen een einde gemaakt zal worden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat het Rijks Prentenkabinet te Am sterdam van 16 tot 30 dezer voor het publiek zal gesloten zijn. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Konstantinopel van 26 Juni jl. zijn door de Turksche regeering ten opzichte van het ankeren van schepen eenige bepalingen uitgevaardigd, welke in de „Staatscourant" worden medegedeeld. De Porte heeft de circulaire van den 23sten en 28sten Juni, het verbod van uitvoer van graan uit de provinciën Salonika en Adrianopel weder ingetrokken. De vuren van Kaap Suda en ürapano op het eiland Kreta zullen voortaan ophouden ontstoken te worden, en het is aan schepen verboden gedu rende den nacht die gedeelten van dat eiland te naderen, alwaar zich geen haven of gezondheids bureau bevindt. De Fransche gezant te 's-Gravenhage, de heer Target, is wegens buitengewone verdiensten door den president der republiek tot ridder der orde van het legioen van eer benoemd. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, P. Yan Borssum Waal- kes, predikant by de Ned. herv. gemeente te IJsbrechtum. Zr. Ms. stoomschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Van Oorschot, is den 6den dezer te Bender-Bushire (Perzische Golf) aangekomen. De Prins van Oranje en Prins Alexander, laatstgenoemde vergezeld van Hd. adjudant den kapt.-ter-zee Yan Goens, hebben zich hedenmor gen naar Amsterdam begeven ter opening der tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks zeven uren is op den Ouden Rijn de bliksem ingeslagen in het dak der woning van de wed. Fischer, dat daar door belangrijk beschadigd werd. Zaterdag te middernacht is van een drietal beschonkenen, die joelende de Laugegracht passeerden, een te water geraakt, doch spoedig door eenige perso-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1