N°. 8329 A0. 1877. 30 Juni. Zaterdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Het zal den Uitgever aangenaam zijn wanneer de voor het 's avonds verschijnende nummer bestemde ADVERTENTIËN steeds 's middags uiterlijk vóór vier uren worden ingezonden. De plaatsing van na dat uur ontvangen Advertentiën moet zoowel van de plaatsruimte als andere omstandig heden afhankelijk gesteld worden en is dus niet altijd zeker. Een Neder landsche Noordpooltocht. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17J. Grootcrc letters naar plaatsruimte. Onlangs vermeldden wij, dat ook hier, in na volging van andere steden, zich een sub-comité gevormd heeft tot het inzamelen van gelden voor het uitrusten van een schip naar Nova-Zembla, om daar en op andere belangrijke punten in de poolstreken eenvoudige gedenksteenen te plaatsen ter herinnering aan de roemrijke ontdekkingen der Nederlanders. Wij vernemen, dat het plan bestaat eerstdaags een lijst bij de ingezetenen te laten rondgaan waarop ieder wordt uitgenoodigd tot bovengemeld doel voor een kleine gift te willen inteekenen. Niemand moet zich onder eenig voor wendsel, welk dan ook, aan de medewerking kun nen onttrekkenhet is daarom, dat het sub-comité een uiterst geringe som als bijdrage bepaald heeft, die ieder in de gelegenheid zal stellen, te toonen dat hij hart heeft voor ons nationaal verleden ook voor onze toekomst. Want zoo ooit geldt bet hier een nationale zaak. Door onze geschiedenis waait de geur van een verfrisschende zeelucht; onze geliefdste held, wij zeggen niet oDze grootste man, maar de man, die het meest van allen tot ons hart spreekt, is hestevaer; de zee is het element, waarmee wij in onafgebroken strijd kampen, dat wij overwonnen hebben, en dat ons als losprijs voor onzen zege onze grootheid gegeven heeft, meer nog, dat ons den grondslag heeft verschaft onzer grootheid, onze onafhankelijkheid. Of zouden onze voorvaders een ongelijken krijg tegen den wereldbeheerschen- den tiran hebben volgehouden, wanneer niet naar heinde en verre onze schepen waren uitgestevend om bronnen van rijkdom en macht op te sporen, dolende ridders, maar die den wereldhandel als bruid onzer republiek naar het vaderland terug voerden Wat al roemrijke tochten, wat al gewaagde ondernemingen, nutteloos soms wel wat dadelijk voordeel betreft, maar niet vergeefs voor onzen naam. Wie kan aan dat heldentijdvak terugdenken zonder een gevoel van trots, tegelijk zonder een gevoel van schaamte. Want dat alles is reeds lang geleden, die tijd leeft nog in de herinnering, hij leeft nog in enkele namen verspreid van heteene tot het andere uiteinde van den wereldbol, die een Nederlandsche heldengestalte, of een Hollandsche stad of een kwinkslag van vroolijken Janmaat voor onzen geest terugroepen, maar in werkelijk heid hebben de nazaten slechts voor een klein deel de erfenis van het voorgeslacht aanvaard. En buiten welk gebied hebben zij zich angsti ger terughouden dan het hooge Noorden, waar weleer de naam van den Hollandschen zeeman eenig prijkte. De Engelsche ondernemingsgeest heeft expeditie op expeditie beraamd en uitgevoerd, de Duitschers hebben bij nationale inschrijving hun Noord pooltocht aanvaard, een Oostenrijksch schip heeft in het ijs bij Nova-Zembla overwin terd om te trachten met alle hulpmiddelen der nieuwe wetenschap de vaart te volbrengen, die Barendsz en Heemskerk moesten opgeven, in Zweden koestert men het plan en men heeft de overtuiging daarin te zullen slagen 't vol gend jaar den Noordelijken zeeweg naar China te zoeken, en jaar in jaar uit gaan Noorweegsche visschers die hooge streken tegemoet om hun winstgevend handwerk uit te oefenen. Is het wonder dat in die omstandigheden de namen, door de oude Hollanders aan baaien en voorgebergten gegeven, teruggedrongen worden Reeds heeft Nova-Zembla zijn kaap Bismarck, zijn kaap Petermann; hoe lang zal het nog duren dat het zijn kaap Maurits behoudt, als ten minste. Maar het geheugen van andere volken is edel moediger dan het onze, de naam van Barendsz is nog niet gestorven in de ijsgewesten waar bijna geen leven meer mogelijk schijntde overwintering van de Hollanders is tot een legende geworden onder de stoute zeevaarders van het Noordenlaat ons zorgen dat ze niet worde uitgewischt. Toen kapitein Carlsen bij het omzeilen van Nova-Zembla in 1871 de bouwvallen van een houten huis vond, weifelde hij niet lang daarin de overblijfsels te herkennen van het Behouden Huis, dat door de Hollanders in 1569 was opge slagen aan het verste einde van Noorwegen bracht een nieuwsblad het feit van die ontdekking ter kennis van zijn lezers en herinnerde in een juist overzicht aan den roemrijken tocht van Barendsz en Heemskerk. Een Engelschman, daar juist aan wezig, kocht de verzameling voorwerpen onder de bouwvallen van het Behouden Huis gevonden van den Noorweegschen gezagvoerder Carlsen op, en stond ze later edelmoedig aan het Nederlandsch gouvernement af voor dezelfde som, waarvoor hij er eigenaar van was geworden. De edelmoedigheid van een anderen Engelschman bracht eenige jaren later, thans kosteloos Nederland in 't bezit van het overschot der zaken die op Nova-Zembla gevon den waren. En zoo was het laatste spoor van het verblijf der Hollanders in het Noorden verdwenen. Het Behouden Huis, geteisterd door de stormen, be legerd door het ijs, gekneusd door de sneeuw jachten van drie eeuwen, een bedolven zinnebeeld van de geestkracht onzer voorvaderen wachtend op onze herleving, is verwijderd, een kamervol oud huisraad, verroeste instrumenten, gebroken wapen tuig is daarvoor in plaats gekomen in een zaal van een museum omgeven door die eigenaardige bedompte atmosfeer, die in een museum thuis behoort. Arme reliquieën van onzen ouden roem, aandoenlijke getuigen van een onvergankelijke hel dendaad, naar het vaderland teruggebracht door vreemde tusschenkomst, betaald met een weinig geld en een weinig lof voor vreemde edelmoedigheid Zal het daarbij blijven Is er reeds genoeg ge daan door ons volk, door onze regeering Is men alles vergeten? Welnu, herlees die bladzijde van onze geschiedenis en onttrek u, zoo ge kunt, aan den indruk van dat eenvoudig grootsche verhaal, herinner u dat Driekoningenfeest gevierd te mid den van het ijsis de heimweeklacht in het groote heldendicht van de oudheid roerender dan het herdenken van het geliefde vaderland in den nood, onder zooveel leed en zooveel ontbering en toch getint met den gulden straal van den oud-Holland- schen gezonden humor! Of herinner u den ster venden Barendsz in de open boot op de onmete lijke zee, met het oog gevestigd op de kaart, die den weg moet ontsluiten door de ijsschotsen heen tot de warme gewesten van het zuiden. Men heeft gezegd dat een monument op Nova- Zembla opgericht een gedenkteeken zou zijn van onze schande. Wat het voor ons zou zijn, laten wij daar; ten eerste hebben wij een plicht te ver vullen jegens onze onverschrokken zeevaarders en dan ook voor ons heeft een monument zijn be- teekenis: het is niet slechts het herstel van een verzuim, het is een belofte voor de toekomst, en wanneer eerlang misschien ook tot ons volk de oproeping zal gericht worden om mede te werken tot het vestigen van internationale wetenschappe lijke stations in het Noordpoolgebied, zullen wij niet behoeven te antwoorden, dat wij, de kinderen van het geslacht der 16de eeuw, den weg daar heen zijn vergeten. Wij hopen dat ook Leiden krachtig en met nadruk zijn ingenomenheid zal betuigen met de nationale onderneming die wordt voorbereid; het waren toch niet alleen stoute zeevaarders, die uit winstbejag hun leven waagden, de mannen die wij herdachten, het waren ook baanbrekers van de wetenschap, het -waren voor alles helden zonder grootspraak of ophef, vrome burgers van een groot vaderland. LEIDEN, 29 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heeren W. Van Bjlandt, geb. te St.-Petersburg, en P. C. Van Rossen Hoogendijk, geb. te Vlaardingen, beiden na verdediging van Stellingen; tot doctor in de geneeskunde de heer P. De Koning, geb. te Zaan dam, met acad. proefschrift, get.„Beschrijving van Chineesche schedels." Gisteren is nog bevor derd tot doctor in de rechten de heer H. A. Van Raalte, geb. te 's-Hage, na verded. van Stellingen. In de rechtzaak van de Gemeente-commissie der Ned. herv. kerk contra Prof. Prins heeft zich opnieuw oorzaak van vertraging voorgedaan. Ten gevolge van den eisch van den advocaat des ge daagden (Mr. Vlielander Hein), dat namelijk de Gemeente-commissie de feiten waarop zij hare vordering grondt nader zou preciseeren en recht vaardigen, is de advocaat Mr. Van der Linden met een nader onderzoek aangevangen, dat veel tijd vereisckt. Dienvolgens is de behandeling der zaak voor een geruimen tijd uitgesteld en voor- loopig bepaald op Zaterdag 4 Augustus e. k. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is nog mededeeling gedaan dat door Dr. Van der Mey alhier en Dr. Michaëlis te Zutfeu verzoeken zijn ingediend om tot rector van het gymnasium te worden benoemd. Onjuist i3 gemeld als zou er een voorstel zijn ingekomen om Dr. Van der Mey als zoodanig te benoemen. De verzoeken zijn in handen gesteld van Burg. en Wethouders. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering houden. Onder de geslaagden bij het litt. math, examen alhier behoort nog de heer W. C. Kim- mijser uit Schiedam. De 28ste algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij ter bevordering der genees kunst werd Woensdag te Groningen geopend. De president, Dr. Vaillant, herinnerde de treurige reden, waarom deze bijeenkomst was uitgesteld, riep de talrijke aanwezigen het welkom toe binnen het door hem zeer geroemde Groningen en wijdde- een woord van hulde en dank aan den dezer dagen ook der Maatschappij ontvallen algemeenen pen ningmeester, Prof. Boogaard te Leiden. Uit het verslag van den algemeenen secretaris blijkt, dat het eerste 1000-tal leden eindelijk is bereikt; er zijn thans nl. 19 leden meer dan in 1876 bij gekomen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1