N°. 5327. A°. 1877. Donderdag 28 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S TAD8-UE RICHTEN. Het Toorstel tot verlaging van den gasprijs. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden7. f 1.10. Franco per postn 1-^0. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 25sten Juni jl. in vorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting voor wijk IV, dienst 1877/78; zijnde een ieder verplicht zijn aan slag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. En "wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 27 Juni 1877. Wie herinnert zich niet levendig den strijd want een strijd mocht het wel heeten die er nog geen twee jaren geleden ontstond over de quaestie, of men al of niet den toen zoo schro melijk hoogen gasprijs zou verlagen Steeds meer dere neringdoenden begonnen zich van andere verlichtingsmiddelen te voorzien en het was voor een groot deel onder den invloed van de zeer gegronde vrees, dat het reeds zoo beperkt aantal particu liere gasverbruikers nog zou afnemen, dat in den Gemeenteraad werd besloten, met 1 Januari 1876 den prijs van het gas van 12'/4 tot 10 cents per M3. te verlagen. Doch er waren gelukkig ook mannen genoeg, die met het oog op hetgeen zij elders zagen ge beuren, op wat de ondervinding in het algemeen leert, vertrouwden, dat de schade, door de voor gestelde prijsverlaging veroorzaakt, na verloop van eenigen tijd ruimschoots zou worden opgewogen door vermeerderd debiet. Hun vertrouwen werd niet beschaamd niet alleen, maar hun verwachting verre overtroffen zelfs. Gaven toch commissarissen der gasfabriek, toen zij tot de eerste verlaging van den gasprijs ad viseerden, op het einde van het jaar 1875, als hun meening te kennen, dat de opbrengst van het particulier verbruik, bij aanneming van hun voorstel tot prijsvermindering, in 1878 aequivalent zou blijken met die van 1874, reeds dit jaar zal de ontvangst ƒ10,000 hooger zijn dan in 1874. Wij hebben hier dus wat men in het dagelijksch leven noemtde proef op de somwij hebben hier zoo sprekende argumenten, dat er aan weer legging wel niet valt te denken, en toch, nu commissarissen der gasfabriek op een zoo gunstig resultaat met het aan alle gasverbruikers, ja aan de ingezetenen aangename voorstel komen, den gasprijs opnieuw te verlagen, en wel van 10 tot 8 cents, nu meent de commissie van financiën de aanneming van dat voorstel te moeten ont raden, doch voert daarvoor en 't is vrij na tuurlijk geen enkel argument aan, tenzij men als zoodanig mocht willen beschouwen de ver klaring, „dat het voorstel voldoende gegevens mist om de zaak te bevoordeelen, aangezien het alleen steunt op de kasrekening der exploitatie en daarin niet in aanmerking worden genomen de lasten, die buiten die administratie ter zake van de gas fabriek op de gemeente rusten." "Vooreerst merken wij op, dat, hebben commis sarissen der gasfabriek niet aangetoond, dat die overige lasten de voorgestelde prijsverlaging wel toelaten, de commissie van financiën evenmin demonstreert, dat die lasten de bedoelde vermin dering niet gedoogen. Doch, wel beschouwd, is dat eigenlijk geen punt van quaestie; immers de som van 5000 B. en Ws. verklaren het ten overvloede nogmaals in hun gunstig praeadvies werd steeds als het normale maximum beschouwd van de bijdrage, door de exploitatie van de gas fabriek in de uitgaven der gemeente te leveren. Dat cijfer nu wordt aanmerkelijk overschreden vandaar het rationeele voorstel tot verlaging van den gasprijs. Dat nu die voorgestelde prijsvermindering met de helft van dit jaar zal ingaan 't is zeker geen bezwaar, maar integendeel een heuglijk feit, dat de omstandigheden toelaten, dat wij daarop niet tot het einde van het jaar behoeven te wachten. Wij noemden boven het verlagingsvoorstel aan genaam voor alle gasverbruikers niet alleen, maar voor de ingezetenen in het algemeen zelfs, en met reden. Immers, indien de voorgestelde prijsverla ging wordt aangenomen, zal de goedkoopte van dat verlichtingsmiddel het behalve in de fabrieken van industriëelen en de winkels van neringdoen den, waar het nu te vinden is, meer en meer in gebruik doen komen ook in de woningen onzer particulieren dan zullen velen met het oog op duurzaam voordeel, zich de betrekkelijk hooge kosten van aanleg, waardoor tot dusver nog me nigeen werd teruggehouden, gaarne getroosten en mocht, in het uiterste geval, een tijdelijke ver hooging van den gasprijs noodig zijn ter bestrij ding van aanzienlijke uitgaven, dan wij twijfelen er niet aan zullen de gasverbruikers daartegen niet opkomen, gedachtig aan de fluctuatiën, die ook bij andere middelen van verlichting vallen op te merken. Doch met het oog op de gunstige gevolgen der vorige verlaging meenen wij ook van deze zoo groote geldelijke voordeelen te mogen verwachten, dat daaruit na verloop van eenigen tijd, zoo noo dig, ook buitengewone uitgaven ten behoeve der gasfabriek zullen kunnen worden bestreden. LEIDEN, 27 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heeren: J. G. S. Bevers, geb. te Roermond, met academisch proef schrift „Over poging tot misdrijf met Ondeug delijke Middelen of op een Ondeugdelijk "Voor werp," en W. Vissering, geb. te Leiden, met academisch proefschrift: „On Chinese Currency, Coin and paper Money." Voor het litterarisch mathematisch examen voor toekomstige artsen en apothekers, dat dezer dagen alhier is afgenomen, hadden zich 109 can- didaten aangegeven. Hiervan hebben zich 7 vóór of gedurende het examen teruggetrokken en zijn 57 afgewezen. Toegelaten werden behalve mej. Charlotte Jacobs, de heerenE. Dubois, E. Sybolts, D. H. N. Adriani, H. Bodde', H. J. Simons, H. B. Frackers, J. H. v. Gennep, J. v. Gelder, A. C. v. d. Jagt, J. E. v. Meerten, M. Morpurgo, J. M. L. Raupp, W. Jaarsma, M. C. R. Paassen, D. De Oude, N. J. v. Breemen, P. Gerrits, C. J. v. Diermen, S. L. De Jong, J. W. Kok, J. H. Lorey, H. J. De Voogt, P. Kruyne, C. J. W. Snabilié, C. J. v. Valik, A. P. F. Gieze, C. v. Wisselingh, D. H. Zeegers, N. A. F. Taverne, J. H. Amschütz, II. J. Ressler, J. De Greeff, H. F. D. Claasen, A. W. De Val, P. P. J. Ketner, J. C. Hartmann, C. P. Blaauw, J. G. Rinkel, A. Ham, N. R. C. Aug. v. d. Pluym, N. R. C. Alex. v. d. Pluym, H. J. Taverne, J. G. Kronouer en J. A. Rademaker. Met ingang van 1 Juli is de heer L. Serru- rier alhier benoemd tot conservator aan het Rijks ethnographisch museum. De heer Locher, kapelmeester der dd. Schut terij, zal Dinsdag op Zomerzorg een instrumentaal concert geven met medewerking van eenige hier ter stede gunstig bekende musici. Te oordeelen naar het programma, dat blijkens achterstaande advertentie zal worden ten gehoore gebracht, ia dus een genotvolle avond te wachten. Wij wen- schen den kundigen kapelmeester succes en een groot auditorium toe. Naar wij vernemen is heden een adres aan den gemeenteraad toegezonden, geteekend door 170 notabele ingezetenen en fabrikanten, ten einde aan te dringen op eene gunstige beslissing be treffende het voorstel om de gasprijzen te ver lagen. Burg. en Weth. geven aangaande een voor stel van Commissarissen der gasfabriek in over weging te besluiten1°. tot aankoop ten behoeve van de stedelijke gasfabriek van twee woningen aan de Langegracht; 2°. tot aanvulling van het herstellings- en vernieuwingsfonds met 5200, uitmakende de koopsom van die woningen met inbegrip van de kosten, te vinden door verkoop van inschrijving op het grootboek en onder bepa ling dat daarvan jaarlijks 5 pCt. door de gasfabriek aan de gemeente zal worden uitgekeerd3°. tot vaststelling van een suppletoiren staat van begroo ting, dienst 1877, strekkende tot verhooging van die begrooting. De Commissie van finauciën heeft geene beden kingen tegen dit voorstel. Zij behoudt zich evenwel voor, om bij de behandeling van de begrooting voor 1878 nader de vraag ter sprake te brengen, in hoeverre het wenschelijk is in het besluit, krach tens hetwelk jaarlijks slechts een bedrag van ƒ5000 uit het overschot van de exploitatie der fabriek voor belegging wordt aangewezen, wijziging te brengen, waarvoor gereede aanleiding schijnt te bestaan, nu het kapitaal door de gemeente aan de gasfabriek verstrekt, in de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen. De kleeding van de muzikanten onzer d.d. schutterij is in een allertreurigsten toestand, zoo zelfs dat sommige kleedingstukken niet meer draag baar zijn. Bij een hoogst zuinige vernieuwing zal daarvoor eene som van ƒ550 benoodigd zijn, waarom de schuttersraad een staat van suppletoire begrooting voor den dienst 1877 indient, waartegen bij de Comm. van fin. geene bedenkingen bestaan.. Die ƒ550 zullen uitsluitend voor het aangewezen doel worden gebruikt en worden slechts voor eens aangevraagd, daar men middelen zal beramen om voor het vervolg eene dergelijke verhooging te- voorkomen. De „Staatscourant" behelst het kon. besluit van 16 Juni jl. tot regeling van den vrijdom van invoerrecht voor ruw of ongebleekt drukkatoen ten gebruik der katoendrukkerijen en ververijen. Dit besluit treedt den Isten Juli in werking. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer II. J. Büchner, van Katwijk a/d. Rijn, na ver dediging van een academisch proefschrift over eene methode tot het registreeren der trilhaarbeweging. De Waalsche Réunie te Haarlem werd. Maandag gesloten. Met betrekking tot de zaken, aanhangig bij de Synode, werd met groote meer derheid besloten, adhaesie te verleenen aan de art. 1 en 2 van het voorstel van den heer v. Boneval Faure en die ter kennis te brengen van de synode. Eene commissie werd benoemd om aan de volgende Réunie rapport uit te brengen over het nemen van maatregelen, ten einde eene geschiedenis der Waalsche kerken te schrijven. Deze commissie is samengesteld uit de heerenP. J. Mounier, emerit. pred. te Amsterdam; dr. Brondgeest, ouderl. te Utrecht; mr. A. J. Enschedé, ouderl. te Haarlem;

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1