worden, is wegens het overlijden van H. M. de Koningin tot Augustus 1878 uitgesteld. liet pauselijke jubiléfeest, dat wegens den dood der Koningin was uitgesteld, is Zondag te Breda gevierd. Overal wapperden vlaggen met gele en purperen wimpels; muzikale optochten, aubades en serenades hadden plaats, terwijl 's avonds de meeste straten prachtig geïllumineerd waren; het bisschoppelijk paleis op de Veemarkt was bijzonder fraai van onder tot boven met lampions verlicht. Naar men verneemt zal dezer dagen Jhr. Mr. L. E. W. E. Van Binckhorst tot den Binck- horst, vroeger subst.-officier bij de arr.-rechtbank te Eindhoven, naar Egypte vertrekken, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van Mr. J. A. Haakman, als president van de internationale rechtbank aldaar. De sterkte van den eersten ban der dienst doende schutterijen, met inbegrip van de reserve, was op 1 Januari jl.die der eerste categorie (ongehuwd, gehuwd of weduwnaars zonder kind of kinderen) 26,961, die der tweede categorie (na hunne inlijving gehuwd en in 't bezit van kind of kinderen gekomen) 15,816; tezamen 41,977 man. Van dit getal manschappen hebben 10,532, derhalve nagenoeg '/4 van het geheel, vroeger hetzij als soldaat of milicien bij het leger gediend. Op 1 Januari 1876 bedroeg de sterkte van den eersten baneerste categorie 26,729, tweede cate gorie 14,967, te zamen 41,696 man. Z. K. H. Prins Hendrik begaf zich heden middag te 3 uren naar zijn lustslot Soestdijk, waar hij den zomer zal doorbrengen. De minister-resident van Turkije, Murad Effendi, heelt heden de residentie verlaten om zich naar Stokholm, waar Z.Exc. als vertegen woordiger der Porte woonachtig is, terug te be geven. De achtste algemeene vergadering der Neder- landsche juristenvereeniging zal worden gehouden te Leeuwarden op 23, 24 en 25 Augustus, onder voorzitterschap van mr. G. De Vries Azn. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde Aan den Nederlandschen Leeuw, J. C. A. Jansen, referendaris bij de algemeene rekenkamer. Z. M. heeft aan J. Ph. Vendroux Sr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betr. van consul der Nederlanden te Calais, onder dankbet., en daartoe buiten bezwaar van 's rijks schatkist benoemd J. Ph. Vendroux Jr., tot dusver vice-consul der Nederlanden ter gemelde plaatse; aan J. Krijnen, J. Dolk en A. Dik, te Zwaluwe, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van twee personen van een in zinkenden staat verkeerend vaartuig, nabij het havenhoofd van den Moerdijk, op 13 Mei jl., toegekend de bronzen medaille alsmede een loffelijk getuigschrift. GemengdNieuws. Gisteravond had aan de brug bij de Hoefstraat, terwijl zekere S. met paard en wagen kwam aanrijden, eene vrouw die bij de leuning stond het ongeluk, doordien de wagen bij het nemen van den draai tegen haar aanreed, haar arm te kneuzen, zoodat zij bewusteloos werddoor de hulp van vrouw D., in de nabijheid wonende, kwam zij weder bij en werd zij naar hare woning gebracht. Een tienjarig knaapje, dat doperwten uit het water wilde halen, viel in de Binnenvest gracht, doch werd spoedig door zekeren K. ge red. Buiten de Zijlpoort, waar acht tamelijk opgewonden personen met een schuitje in den singel voeren, haddeu dezen, terwijl zij allen naar één kant drongen om nog een slokje extra te ne men, het ongeluk in 't water te vallen. Vier wis ten zich zelf te redden, de anderen werden door de hulp van den schipper B. met een haak naar den wal getrokken en waren zoo ontsteld, dat zij per wagen huiswaarts vervoerd werden. He denmiddag viel het zoontje van L. in 't Papen burg, werd door eenige personen spoedig op 't droge en door een politie-agent naar zijne woning gebracht. Den persoon, die zooals gisteren ge meld werd Zondag nabij de voorm. Rijnsburgsch© poort te water geraakte, is, gelijk nader blijkt, lit ongeluk niet door dronkenschap, maar door iwakte ten gevolge van ongesteldheid overkomen. In de afgeloopen week is te Katwijk Ie geheele vloot, alle binnenlekkers, aangeweest. )e vangst was schraal, er werd besomd van ƒ28 tot f 75 in 6 dagen. Naar de haringvisscherij zijn weder afgegaan van de reeders W. Taat en H. v. d. Mazel, de schippers A. Haasnoot en L. v. d. Boon met de bommen „Katwijk" en „Anna Lydia". Gistermiddag werd te's-Gravenhage in het Noordeinde een grenadier door een vracht wagen overreden. De wielen gingen hem over de borst en over de beenen, waardoor hij vrij ernstig werd bezeerd. Door eenige hof-officianten werd hij in het paleis gedragen, alwaar hem de noodige hulp is verleend. Zondag-avond te acht ureu ontstond er te Loosduinen in het huis des burgemeesters een hevige brand, door onvoorzichtige behandeling van een petroleumtoestel veroorzaakt. Te halftien was men den brand, dank zij de hulp dei drie spuiten van de gemeente, meester, doch het huis is geheel uitgebrand. De meubelen zijn echter gered. Te Delft is Zaterdag-avond een tui- niersknecht, terwijl hij bezig was zijn huisraad over te brengen, in de Oostvest gevallen en verdronken. Zekere M. uit Wylréisgevankelijk naar Maastricht overgebracht, onder beschuldiging van den rijksveldwachter Hollander den 19denjl. zwaar gewond te hebben. Het overrijden van koebeesten op den spoorweg schijnt in den laatsten tijd bij Zwolle aan de orde van den dag te zijn; in de vorige week werden door den Erieschen trein 4 kalveren overreden. Toen den volgenden dag de directie eene inspectiereis ging maken, werd door den trein een stier, en Zondag-avond door den laatsten trein van het centraalspoor uit Utrecht komende op een kwartier afstand van het station een pink doodgereden. De conducteurs hadden een schok gevoeld, en toen men te Zwolle aankwam was een stang der locomotief krom gebogen en zat het koe- haar en vleesch aan de buffers der locomotief. De afsluiting van eenige overwegen schijnt daar veel te wenschen over te laten. ZondagLochtend omstreeks negen uren deed zich te Maastricht een sterke schok van aardbeving gevoelen, die de zich in de ver trekken bevindende voorwerpen hevig deed schud den. De schok was zuiver van het Zuiden naar het Noorden en hield circa 8 seconden aan. In de landstreek tusschen Keulen en Aken heeft des voormiddags tusschen halfnegen en negenen eene aardschudding plaats gehad. Ook in het westelijk gedeelte der stad Keulen heeft men eene bewe ging in den grond waargenomen. Te Eschweiler was zij van dien aard, dat spiegels en schilderijen aan de wanden heen en weder schudden. Op het spoorstation aldaar ging het verschijnsel vergezeld van een onderaardsch gedruisch alsof er een zwaar geladen goederenwagen op het perron reed. Men meldt uit Zwolle van 24 dezer: Eergistemacht brak hier in de onbewoonde werk plaats van S. Van Coevorden brand uit, die door de buren spoedig werd gebluscht. Daar een inge steld onderzoek vermoedens van opzettelijke brand stichting deed rijzen, werd S. Van Coevorden, koopman in oude boeken, naar het politiebureau gebracht, van waar hij op bevel van den rechter commissaris naar het huis van transporteerd. Als middel om 's nachts geen last van muggen te hebben, wordt aangeraden een half uur vóór men zich te bed begeeft, in het vertrek waar men slaapt eenige strooken zoogenaamd asphalt-papier te laten versmeulen, zoodat het vooral veel rook verspreidt. De uitwerking daarvan op de muggen is verwonderlijk; hun gegons verstomt, onmiddellijk strijken zij neder en bewegen zich den geheelen nacht niet meer. Dit middel vor dert slechts een weinig beteekenende uitgaaf; in asphalt-papier worden voorwerpen ter verzending gepakt die men tegen nat of vochtigheid bescher men wil en bet is in eiken papierwinkel verkrijgbaar. De Italiaansche minister van bin- neulandsche zaken, Nicotera, heeft den Koning de wapenen van den onlangs gesneuvelden Siciliaan- schen bandiet Leone aangeboden, een Engelschen revolver namelijk en eene Amerikaansche karabijn, waarmede niet minder dan 24 schoten achtereen kunnen worden gelost. Dit moordtuig heeft twee boven elkander geplaatste loopen; in den onder verzekering is ge sten worden de 24 patronen gestoken, die door een hefboom en veer achtereenvolgens voor den bovensten worden gebracht. Voor het genootschap Natura Artis Magistra zijn uit Engeland onderweg twee zeldzame gestreepte tijgers, van een soort als het genoot schap tot hiertoe niet bezat. Het is een tijger van Malakka en een van China. Van den laatsten, wiens huid met zeer vlokkig haar bezet is een bewijs, dat hij in de koude streken thuis behoort bezit het zoölogisch kabinet te Leiden een opgezet exemplaar, dat reeds zeldzaam heet. Het jonge nijlpaard uit Artis, dat voor 800 pd. st. (ƒ9600) aangekocht werd voor den zoölogischen tuin te Londen, is in dén besten welstand daar aange komen. Groote moeite heeft het echter gekost zijn voedsters, de twee geiten, die haar loggen voed sterling naar den vreemde volgden, aan wal te krijgen. De Engelsche regeering, die tot wering der veeziekte den invoer van levend vee uit Neder land verbood, eischte dat de geiten zouden geslacht worden vóór den invoer of teruggebracht werden naar Nederland. De toestand was moeielijk. Zelfs de melk, die aan boord gemolken werd en ge durende twee dagen naar het nijlkalf in den tuin werd gebracht, was verdacht. Eindelijk werd ech ter voor deze twee geiten, ter wille van den voed sterling die nog niet gespeend kon worden, voor ditmaal eene uitzondering gemaakt en mochten de dieren weder zelf haar taak vervullen» Omtrent den brand van St.-John's, Nieuw-Brunswijk, seint men nader aan den „Ti mes" dat men gelooft dat 60 menschen zijn om gekomen 30 lijken heeft men reeds gevonden. De brand woedde over een uitgestrektheid van 600 acres of bijna de halve stad. Uit het zuide lijk gedeelte moesten duizenden personen in boo ten ontsnappen en tal van menschen zijn in sche pen op de reede gehuisvest. Hulp kwam zeer spoedig opdagen. Reeds Donderdag-avond om 7 uur werd van Montreal een extra-trein afgezon den met twee waggons brood, 1000 vaten meel en 200 vaten vleesch en spek. Halifax zond eene commissie met een trein met levensmiddelen en 10,000 dollars. Yarmouth en Nova Scotia zonden de stoomboot „Dominion" en 15,000 dollars. Ban gor zond een trein met levensmiddelen en 3000 dollarsChicago, dat vroeger door St.-John's zoo edelmoedig geholpen was, 6500 dollars, levens middelen en kleerenPortland 6000 dollars en levensmiddelen. De schepen zijn allen behouden gebleven door op de reede te gaan liggen. Het grootste kanon, totnogtoe in de werkplaatsen van Krupp vervaardigd, dat op de wereldtentoonstelling te Philadelphia prijkte, is door het Russisch gouvernement aangekocht. Het kaliber is 14 duim, het stuk wordt geladen met een staalbom van 1245 pond en 302 pond pris matisch kruit; de snelheid van den kogel bedraagt 1590 voet in de seconde. De redactie der „Köln. Zeitung" heeft van den heer Bernard Zimmermann, eigenaar der asphalt- en steenkoolteer-fabriek te Miilheim aan den Rijn, de volgende mededeeling ontvangen Gisteren heeft zich een man bij hem aangemeld met een doosje, inhoudende eenige keverlarven, die hij op een aardappelveld in de nabijheid van Miil heim had gevonden. De man vroeg hem of hij die ook kende, en daar het uiterlijk voorkomen der larven ten volle overeenstemde met de beschrij ving van die van den Colorado-kever, ging de heer Zimmermann dadelijk met hem naar den aangewezen akker en vond aldaar in de aardappel struiken niet slechts eieren en larven, maar ook ten volle ontwikkelde kevers, ter grootte van onge veer een centimeter. Bij onderzoek bleek hem, dat het aardappelveld toebehoorde aan een slachter, die Amerikaanseh spek verkoopt. Dit versterkte hem in meening, dat het Colorado-kevers waren, daar in alle geval de mogelijkheid bestond dat er in of aan de fusten, waarin het voor den slachter bestemde spek in Amerika was verpakt, eieren van het insect aanwezig geweest en uit zijn huis op zijn aardappelland geraakt waren. De heer Zim mermann had bij de mededeeling zijner onaange name ontdekking een aantal van die verdachte larven, benevens twee kevers, op het bureau der „Köln. Zeitung" medegebracht en ook daar bestond volstrekt geen twijfel dat het inderdaad larven en exemplaren van het gevreesde insect waren. Tevens heeft hij ten zijnen huize den

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2