N°. 5326. A°. 1877. Woensdag 27 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAVf: Voor Leiden per 3 maanden..77.71.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.7... 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0-17*. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS va.n LEIDEN, Gezien een adres van P. H. SWINKELS, Stalhouder aan de Koepoortsgracht N°. 22, om vergunning voor het houden en mesten van varkens in de Ncurenburgerpoort aldaar. Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 2den Juli aanst., 's voormiddags te «//"uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan W. en H. FRANCKEN, koek- en banketbakkers alhier, en hunne rechtverkrijgenden, om in de bakkerij aan den Nieuwen Rijn N°. 62 een Stoommachine te plaatsen voor het bereiden van chocolade. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1877. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van f 2.35, verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 30sten April jl. ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1876; terwijl aldaar mede ver krijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, be- hoorende tot het Gemeenteblad, tegen betaling van 10 cents het vel. LEIDEN, 26 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten: de heer C. H. J. Per- sille, geb. te Batavia, met academisch proefschrift „De overeenkomst van vervoer bij binnenlandsch verkeer", en de heeren P. J. H. De Wetstein Pfister, geb. te 's-Gravenhage, en A. L. C. Kleyn, geb. te Batavia, beiden met Stellingen. De Commissie van financiën kan zich be zwaarlijk vereenigen met het door Burg. en Weth. ondersteund voorstel van Commissarissen der gas fabriek strekkende om den prijs van het gas met 2 ets. per kubiek meter te verlagen en vast te stellen op 8 ets., in te gaan met 1 Juli e. k. Zij motiveert hare bezwaren daartoe aldus: Het voorstel is gegrond op de overweging dat wegens de daling van den prijs der grondstoffen en de aanzienlijke vermeerdering van het verbruik, bij behoud van den tegenwoordigen gasprijs, het batig saldo over den dienst van dit jaar ongeveer f 76000 zal bedragen, terwijl zulks bij veriaging van den prijs tot 8 ets. niet minder zal wezen dan het ten vorigen jare verkregen bedrag. Zij stelt het ten zeerste op prijs dat Commissarissen den Baad hebben in kennis gesteld van de omstandig heden, die invloed moeten hebben op den productie prijs van het gas, doch betwijfelen ten sterkste of die omstandigheden de voorgestelde prijsver laging midden in het dienstjaar kunnen recht vaardigen. Het geldt hier toch een ingrijpenden maatregel op financieel gebied en daartoe mag, naar het inzien der Comm. v. fin., niet dan na rijp beraad en met volledige kennis van zaken worden overgegaan. Het voorstel mist voldoende ge gevens om de zaak te beoordeelen, aangezien het alleen steunt op de kasrekening der exploitatie en daarin niet in aanmerking worden genomen de lasten die buiten die administratie ter zake van de gasfabriek op de gemeente rusten. Boven dien lette men op de aanzienlijke uitgaven die, naar de Comm. v. fin. heeft vernomen, eerlang ten behoeve van de gasfabriek zullen moeten geschieden, waar van wel uit den aard der zaak in het onderwer- pelijk rapport geen melding wordt gemaakt, maar waaromtrent toch eenige meerdere bekendheid hoog noodig is, alvorens de prijs van het gas met een zoo aanzienlijk bedrag wordt verlaagd, niettegenstaande deze eerst onlangs met 1 Januari 1876 van 12'/4 tot 10 centen per kubiek meter is teruggebracht. J.mmers mochten inderdaad eerlang aanzienlijke sommen van de gemeente worden gevorderd in het belang van de gasverbruikers, dan zou vermoedelijk spoedig wederom tot eene verhooging van den gasprijs moeten worden over gegaan en aan zoodanige verhooging, die nimmer door de gasverbruikers met bijzondere ingenomen heid wordt begroet., zijn ontegenzeglijk ernstige bezwaren verbonden. Het schijnt bovendien niet raadzaam om, zoodra zich eenige verschijnselen voordoen, die een gunstigen invloed hebben op de productie-kosten, plotseling en dan nog in den loop van het dienstjaar tot een zoo diep ingrij penden maatregel over te gaan, en daarmede niet te wachten totdat zal zijn gebleken dat die gun stige verschijnselen niet slechts als van tijdelijken aard moeten worden aangemerkt. Al deze over wegingen nopen de Comm. v. fin. den Raad de aanneming van het voorstel te ontraden, zich voor behoudende later, wanneer ook de ten behoeve van de Gasfabriek te doene uitgaven bekend zullen zijn, omtrent eene verlaging van den gasprijs haar oordeel uit te spreken. Ia geen geval zou zij daartoe reeds met 1 Juli a. s. wenschen over te gaan, en stelt den Raad mitsdien voor, in den prijs van het gas vooralsnog geene wijziging te brengen en de voorstellen tot prijsverlaging voor- loopig aan te houden. Met het voorstel van Commissarissen der Bank van Leening tot het toekennen van een wachtgeld van ƒ880 per jaar, ingaande 1 Juli a. s., aan den taxateur, in verband met de reor ganisatie van het ambtenaarspersoneel, kunnen Burg. en Weth. en de Comm. van financiën zich vereenigen. Gisteravond had in deStadszaal de eerste voor stelling plaats van het Chineesche internationale variété-gezelschap onder directie van den ridder Arr-Hee. Wel was het publiek niet zeer talrijk waarschijnlijk verkeerden velen nog in de mee ning dat het dezelfde troep als den laatsten keer aldaar was, doch zij die tegenwoordig waren, gaven bij herhaling blijken van ondubbelzinnige goedkeuring over hetgeen zij hoorden of zagen. De verscheidenheid die er wordt aangeboden, brengt er niet weinig toe bij om het den be zoekers aangenaam te maken. Nadat het eerste gedeelte van de beide afdeelingen voornamelijk door afzonderlijke voordrachten, als zang, dans enz. wordt ingenomen, vervullen in de andere gedeel ten de Chineezen een groote rol. Hunne vlinders, messen en degens ontbreken daarbij natuurlijk niet. Hoewel men moet erkennen dat niet alles wat zij vertoonen zich er eigenlijk toe leent om zoo doodbedaard te aanschouwen, oogstten zij toch den grootsten bijval in, evenals dit ook het geval was met de groote muzikale potpourri op verschillende instrumenten. De gymnastische werkzaamheden met de Chineesche springplank en den dubbelen vasten stok, eindigende met veertig gevaarlijke sprongen van 5 meters hoog (op het affiche stond zeker bij vergissing 50), van den heer Hée- Tseu wekten met recht ieders verbazing. De bui tengewone vaardigheid van den kleinen JoséVer- landez aan het zwevend traperium maakte eveneens ieders verwondering gaande. Niettegenstaande de wet-Van Houten kon men hier kinderen ontwik kelde acrobaten in hunne verhevene kunstverrich tingen zien evenaren zoo niet overtreffen en de halsbrekendste toeren uitvoeren. Het publiek gaf bij herhaling blijken van tevreden heid Een en ander werd opgeluisterd door een goed bezet orkest. Liefhebbers van dergelijke voorstel lingen kan het gezelschap bijzonder gerecomman deerd worden. De beide volgende avonden zullen dan ook zeker wel beter bezet zijn. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren bevor derd tot arts de heer R. Rz. Bijlsma, med. doc torandus de staatscommissie voor het 2de natuur kundig examen heeft het diploma uitgereikt aan de heeren A. Van de Velde en M. A. Mendes de Leon. Bij de te Amsterdam gehouden wordende examens voor candidaat-arts zijn tot dusver ge slaagd de heerenJ. W. E. Donath, V. Paber Cannegieter, W. Meyboom, D. G. Boerma, H. De Wal en W. Blaakhert. Gisteren is de uitslag bekend geworden aan de polytechnische school te Delft van het examen letter B (eerste gedeelte ingenieurs-examen), vol gens artikel 61 tot 65 der wet op het middelbaar ouderwijs. Geslaagd zijn de heeren: voor art. 61 en 62, W. K. Behrens, C. E. Bloys van Treslong, C. J. N. Bijvanck, M. Caland, G. J. Cambier, T. Doffiguies, A. Doorn, B. J. Dijkema, C. M. Gardeuier, C. Groll, B. J. H. Haitink, C. T. In 't veld, W. II. Jagerink, W. De Jongh, D. E. C. Knuttel, A. G. Lamminga, J. Van Leeuwen, T. J. Lugt, P. A. Melchior, J. A. Mulock Hou wer, J. M. K. Pennink, T. L. Griüwis Plaat, A. J. v. d. Ploeg, J. Scheffer, A. J. Schellink, J. A. Stoop, C. J. Vaillant, A. Vroesom de Haan, C. W. Weys; voor art. 64, W. H. M. De Bruyn, J. C. Dirksen, P. M. Duyvis, H. C. Grosjean, J. J. Janson, H. P. M. A. Vogel, M. Van Winsen, M. Koperberg; voor art. 65, J. W. Reigers. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche genootschap tot zedelijke verbetering der gevan genen heeft aan al de afdeelingen één of meer present-exemplaren doen toekomen van het onlangs verschenen werkje „Uit de cel. Schetsen en beelden uit de gevangenis", door dr. E. Laurillard. Door wijlen den heer dr. Buma te Makkum is tot verbetering der 1ste openbare school aldaar f 5000 gelegateerd; maar niet wetende dat zoo danig legaat te verwachten was, heeft de gemeente uit zich zelve reeds voor een paar jaren die school aanmerkelijk verbeterd, en nu maakten de execu teuren bezwaar om het legaat uit te keeren, zoo lang zij niet de zekerheid hadden dat die som alsnog tot verdere verbetering zou besteed wor den. De gemeenteraad heeft thans aan Burg. en Weth. opgedragen, om met de eigenaars van een paar panden, achter het schoolgebouw, over den aankoop daarvan te onderhandelen en de execu teuren voor te stellen, dat voor bedoeld legaat die panden aangekocht en na afbraak tot speel- en oefenplaats voor gymnastiek ingericht worden. Het 16de Nederl. taal- en letterkundig congres, dat dit jaar te Kampen zou gehouden

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1