GemengdNieuws. BUITENLAND. De „Staatscourant" behelst de mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Bu charest dat, nadat genoemde consul-generaal en de Rumeensche minister van buitenlandsche zaken hadden geconstateerd dat de omstandigheden de beide regeeringen nog niet veroorloofd hadden de rechtstreeksche onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag verder voort te zetten, de minister verklaarde gemachtigd te zijn, den duur van het overeengekomene bij de verklarin gen van den 26sten December 1876 en den 25sten Januarij 1877 met 9 maanden te verlengen, en daar de consul-generaal der Nederlanden van zijn kant gemachtigd was te verklaren dat zijn gou vernement deze verlenging aanneemt, is er van weerszijden acte van deze verbintenis genomen en geteekend. Vóór het vertrek van Prins en Prinses Von Wied ontvingen de chef en onder-chef van het station te 's-Gravenhage, namens Prinses Marie een blijk van erkentelijkheid voor hun ook gedu rende haar jongste verblijf bij het reizen verleende hulpvaardigheid, bestaande voor den heer Kemps in een gouden horloge en voor den heer Van Burkom in een doekspeld met paarlen en dia manten versierd. Z. M. heeft goedgekeurd de benoeming van F. P. H. Van Roosendaal, burgem. van Laagnieuw- koop en Kockengen, tot secr. dier gem.; mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, minister van justitie, bevorderd tot ridder grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw; ter zake der krijgs verrichtingen tegen Atjeh gedurende het jaar 1873, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de milit. Willemsorde den sedert tot luit.-ter-zee 1ste kl. bevorderden luit-ter-zee 2de kl. J. A. Vening. Gistermiddag is van een kleingezel- schap, dat zich in een roeibootje nabij de „kleine Vink" bevond, een jongetje van 4 a 5 jaren in 't water gevallen. Twee personen in een ander dergelijk vaartuigje gelukte het na eenige oogen- blikken het kind er uit te halen, dat naar dit koffiehuis gebracht werd, om van den schrik te bekomen. Een beschonken persoon, die gister avond nabij de voorm. Rijnsburgsche poort naai de muziek stond te luisteren, schijnt daardoor ontroerd of de weg voor liem te smal geweest te zijnalthans hij viel in 't water, doch een mili cien van de infanterie, die er in sprong, bracht hem weer op het droge, geholpen door eenige op de wal zijnde personen. Een dochtertje van O., dat op den Vliet het ongeluk had in het water te vallen en weldra naar 't midden dreef, werd door zekeren W., die zich te water begaf, gered. De burgemeester der residentie heeft, als hoofd der gemeente-politie, een gratificatie van f 3 aan eiken hoofdagent van politie en van ƒ2.50 aan eiken agent van politie toegekend, als blijk van goedkeuring van de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten, ter gelegenheid van de plechtige uitvaart van wijlen H. M. de Koningin. Naar men verneemt hebben enkele reizigers, die Woensdag jl. per Rijnspoorweg (ge wonen trein), in plaats van te 10 uren te 12 uren te 's-Hage aankwamen, en dus het doel van hun reis misten, schadevergoeding voor gemaakte kosten geëischt. Vrijdag is door de aardbeziën-co m- pagnie te Boskoop de eerste schuit naar 's-Gra venhage afgezonden. De oogst van dit product belooft overvloedig te zijn, te meer daar juist van pas eenige regenbuien het gewas zijn komen ver kwikken. Een der hoofdprijzen van de verloting der jongste tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam, een groote gebeeldhouwde tuin vaas, ter waarde van f 250, is niet door den trekker opgeëischt. Het schoone stuk is nu door een of ander on geluk gebroken en ligt in gruis. De heer Hallo te Arnhem, wiens ver oordeeling door de rechtbank aldaar tot 9 maan den gevangenisstraf wegens brandstichting, met het doel om eene assurantie-maatschappij op te lichten, door het gerechtshof te Arnhem en den hoogen raad bevestigd is, heeft, naar men ver neemt,- zijn domicilie naar het buitenland overge bracht, tcu einde de gevangenisstraf niet te onder gaan. De advocaat-generaal bij het gerechtshof had, met het oog op die vermoedelijke ontvluchting, aanhouding verzocht, welk verzoek echter niet door het hof was toegestaan. Sedert eenigen tijd zijn er in den kleinhandel gebracht een nieuw soort van koekjes, met fluitjes er in. Er wordt gewezen op het scha delijke van dit artikel in de handen van kinderen. Het koperen fluitje toch, met suiker in de koek vastgezet, kan zeer gemakkelijk oxideeren, en dan ontstaat er een hevig vergift. Te Sneek is Vr ij dag-avond omstreeks halfzes, even buiten de kom der gemeente, een hevige brand ontstaan in de vellenblooterij van den heer P. v. d. Feer Cz. In weinige minuten stond de geheele fabriek in volle vlam, die zich mededeelde aan de belendende woningen, waarvan drie geheel zijn uitgebrand. Door de flinke zorg der brandweer is het benedengedeelte van een aangrenzend steenkolenpakhuis gespaard. De schade aan wol, meubelen, kleederen enz. is zeer aanzienlijk. De oorzaak van den brand schijnt gelegen te zijn in het koken van olie, die vlam vatte. Zaterdag werd teMaassluis de eerste nieuwe haring aangebracht. Het loggerschip „Jo hanna Theodora", schipper L. Spaans Sr., behoo- rende aan de Maatschappij voor zeevisscherij, den 28sten April jl. ter kolvisscherij vertrokken en ook voorzien van haringwant, arriveerde met 70 tonnen gezouten kabeljauw en 15 tonnen haring. Vrijdag is te Maassluis de bliksem geslagen in de windkorenmolen van T. Burgers- dijk, zonder brand te veroorzaken; alleen werd eenige verwoesting aan het binnenwerk en de zolders toegebracht. Een eveneens getroffen boerenhofstede in den Noord-Polder onder Uskwert, werd spoe dig in de asch gelegd, niettegenstaande snel aan gewende hulp. Nabij Roswinkel werd een arbeider door den bliksem getroffen, zoodat hij dood neer viel. Nabij Delft werd van een watermolen een der roeden van boven tot onder gespleten. Onder Hillegersberg is gisternacht omstreeks één uur eene scheepmakerij afgebrand. Het blijkt uit nadere berichten, dat de brand te St.-John, in Nieuw-Brunswijk, eene stad met 30,000 inwoners, al de openbare ge bouwen en meer dan de helft van de particuliere huizen heeft vernield. Woensdag in den namiddag is de brand uitgebarsten, en werd door een feilen wind spoedig verspreid. De schade wordt op 15 millioen p. st. begroot, waarvoor ten bedrage van 6 millioen p. st. de assurantie-maatschappijen aan sprakelijk zijn. Zeven personen zijn omgekomen, veel worden er nog vermist. Rechtzaken. Eene belangrijke rechtsvraag maakte onlangs ter terechtzitting van het gerechtshof te 's-Graven- hage het onderwerp van uitvoerig debat uit. Het was de vraag: wie is als het hoofd eener bij zondere school te beschouwen, de ouderwijzer die de kinderen lager onderwijs geeft, of de predikant die het schoollokaal verschaft en den onderwijzer aangesteld heeft? Deze vraag was reeds bij ver schillende collegiën aanhangig, maar telkens niet voldoende of in 't geheel niet beantwoord. Zij werd gesteld naar aanleiding eener vervolging tegen den hoofdonderwijzer Smit te 's-Gravenpolder, wegens het geven van onderwijs aan kinderen, waarvan niet gebleken was dat zij met goed gevolg waren gevaccineerd of aan de kinderpokken hadden ge leden. Het kantongerecht te Heinkenszand, in eerste instantie geroepen over deze vervolging te oordeelen, ontsloeg den hoofdonderwijzer van alle rechtsvervolging, maar de rechtbank te Goes achtte in hooger beroep den hoofdonderwijzer aansprake lijk en veroordeelde hem in eene boete van 10 en een dag gevangenisstraf. In cassatie oordeelde de hoogste rechter, dat door de rechtbank omtrent de bewuste vraag niet duidelijk was beslist en verwees de zaak naar het gerechtshof boven genoemd. De beklaagde ontkende eene ontduiking der vaccinewet op het oog te hebben gehad, maar gaf toe, dat wat het geven van het onderwijs betreft, hij de eenige persoon was. De kinderen werden door den predikant aangenomen en het school ed werd ook aan dezen voldaan, zijn traktement ontving hij van den leeraar. Behaive de veld wachter relatant werd ook de predikant als getuige gehoord, die de opgaven van den beklaagde be vestigde. Adv.-gen. Mr. Gregory was van meening dat uit de behandeling der zaak voldoende was gebleken dat de onderwijzer als het hoofd der school kan beschouwd worden en requireerde diens veroordeeling tot 10 boete en 2 dagen gevan genisstraf. Mr. Thorbecke, voor den bekl. het woord voerende, beweerde dat de onderwijzer geheel af hankelijk was van den predikant die de kinderen in de school toeliet en de gelden voor het geno ten onderwijs ontving. Deze was z. i. in den zin der wet het hoofd van de school. Heden is de hoofdonderwijzer vrijgesproken op grond dat niet hij maar de predikant als het hoofd der school is te beschouwen. Vrijdag werd door de rechtbank te Roer mond de zaak behandeld betreffende de processie aan de kapel in 't Zand. Vijf getuigen werden gehoord. Mr. Cornelis, officier van justitie, con cludeerde tot veroordeeling der gedagvaarden in de kosten. Pater Sweens, rector der kapel, droeg zijne eigene verdediging zoowel als die van den kapelaan Mottu voor. De uitspraak van het von nis werd bepaald op 28 dezer. Blijkens de akte van beschuldiging wordt aan P. H. Bruyn, vroeger secretaris der Amster- damsche kanaalmaatschappij, ten laste gelegd dat hij aandeelen aan toonder tot een geza menlijk bedrag van minstens f 276,400 nomi naal arglistig ontvreemd en zich toegeëigend heeft; voorts dat hij gelden tot een bedrag van minstens 2000, welke hem als secretaris door verschillende personen waren ter hand gesteld, niet verantwoord, maar bedriegelijk ten eigen bate aangewend heeft. De rechtbank zal bij de behan deling der zaak op 27 dezer zijn samengesteld uit den vice-president, mr. Van Wensen, voor zitter; mrs. Rethaan Macaré en Suringar, rech ters; mr. Teding van Berkhout, substituut-offi cier van justitie, en mr. Meerburg, substituut griffier. Geroot- JBritannië. Op een gastmaal, Zaterdag op „Trinity House" gehouden, beeft de minister Northcote, op een toost antwoordende, gezegd, dat de tegenwoordige toe stand van Europa groote ongerustheid geeft. Wij wenschen, zeide hij, deel te nemen aan de regeling der quaestiën, maar Engeland moet de troebelen niet gaan vermeerderen, en evenmin ver- zuime het een waakzaam oog op de gebeurtenis sen te houden. De belangen van Europa zijn die van Engeland. Zoo de dag der regeling komt, zal hij wellicht spoedig komen, en het zal eene rege ling zijn, waarin wij een aandeel zullen nemen, dat Engeland waardig is. Een zeer zonderling bericht wordt door den correspondent van de „Temps" uit Kairo over geseind. Men zou n. 1. een complot hebben ge smeed, om het Suez-kanaal onbevaarbaar te maken door de oevers op een punt tusschen Ismailia en Port Said te doen springen met nitro-glycerine. De Egyptische regeering zou het complot ontdekt hebben, en de Engelsche haar verzocht hebben het kanaal met verdubbelde zorgvuldigheid te bewaken. Dientengevolge heeft de khedive eene commissie benoemd om het kanaal te verdedigen. Die commissie bestaat uit generaal Stone Pacha als president, en verder admiraal Mackellop Pacha, admiraal Frederigo Pacha, en kapitein Morrice Bey. Patrouilles worden langs de oevers van het kanaal gezonden. Een brief van lord Derby aan graaf Schu waloff zegt, dat Engeland getrouw zal vasthouden aan eene politiek van neutraliteit, zoolang alleen de Turksche belangen in het spel zijn. Engeland zou echter eene poging om het Suez-kanaal te blokkeeren en de scheepvaart te belemmeren be schouwen als eene bedreiging van Indië en zou niet met onverschilligheid toezien, dat Konstan- tinopel in andere handen overging, en ernstige bedenkingen maken tegen materieele wijziging van de tegenwoordige regeling der scheepvaart in den Bcsphorus en de Dardanellen. Voorts maakte Derby nog melding van de belangen van Engeland in de Perzische golf. Het antwoord van Gortschakoiï aan Schuwaloff van 30 Mei zegt, dat Rusland de scheepvaart door het Suez-kanaal noch belemmeren noch be-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 3