N°. 5324. A". 1877. Maandag 25 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S T AUS-ll E RICHTEN. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17i- Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 28 Juni aanstaande. LEIDEN, 23 Juni. In de Armeukerk alhier zal Zondag-voormid dag te 10 uren kinderkerk gehouden worden. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 2150 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5161 volwas sen personen en van 1215 kinderen. Tot hoofdonderwijzer te Noordwijk-aan-Zee is benoemd de heer P. Van Bommel, hulponder wijzer 1e Leksmond, en tot hulponderwijzer aan de openbare school te Noordwijk-binnen de heer L. W. Van der Meer te Ooltgensplaat. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren be vorderd tot arts de heer L. E. Boekelman, can- didaat-artshet getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan de heeren J. H. A. Nier- meyer, med. doctorandus, en H. J. Hubert, can- didaat-arts. Tot bestuurslid der Haagsche afdeeling van het Ned. Tooneelverbond is in de plaats van wijlen Dr. Lindo gekozen de heer A. L. H. Ising. Bij het wapen der infanterie wordt eerst daags de volgende promotie verwachtDe kolonel E. J. Van Bei, comm. van het 7de reg. te Am sterdam, wordt comm. van het 2de reg. te Maas tricht; de luit.-kolonel E. G. H. Driesen wordt kolonel-comm. van het 7de reg. en de majoor A. M. Siereveld, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen, wordt luit.-kolonel bij het 2de reg. infanterie. Naar men verneemt zullen de sergeanten van den hoofdcursus te Maastricht ingedeeld wor den bij den hoofdcursus van het instructie-bataljon te Kampen, ten einde zich voor het officiersexamen te bekwamen. Men wil dat het voortdurend slagen der adspiranten van het instructie-bataljon tot dit besluit aanleiding heeft gegeven. Gisteren namen aan het diner ten paleize des konings de prins van Oranje en prins Alexan der, benevens de prinsen Hendrik en Erederik, prins Albert van Pruisen, de prins van Wied en de hertog van Teek deel. In de onlangs gehouden algemeene vergade ring van de Maatschappij van Weldadigheid is o. a. ter tafel gebracht een voorstel van het bestuur tot het houden van eene collecte of het doen van een beroep op het Nederlandsche volk, om te voorzien in de dringende behoefte aan bedrijfs kapitaal. Na uitvoerige discussie werden de vol gende voorstellen door de vergadering aangenomen 1°. Commissarissen zullen worden gemachtigd om door opneming van gelden bij renteloos voorschot of op andere voordeelige voorwaarde in de behoeften te voorzien. 2°. Commissarissen worden desnoods gemachtigd, eene algemeene collecte te doen houden. 3°. Commissarissen worden gemachtigd, de besturen van de verschillende afdeelingen uit te noodigen om zooveel doenlijk het aantal hunner leden te vermeerderen. De heer W. L. Scheltus, sedert 25 jaren secretaris der gemeente Amersfoort, is door Z. M. den koning-groothertog benoemd tot ridder van de Eikenkroon. Van het bekende werk van dr. Van Duyl en dr. Van Weezei: „Handleiding tot onderricht van hospitaalsoldaten", is eene Japansche vertaling verschenen. Gisteren heeft Z. M. de Koning in een bijzonder gehoor ontvangen den minister Murad Effendi, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als minister-resident van den sultan van Turkije bij het Nederlandsche hof. Volgens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Konstantinopel zijn aan den ingang der reede van Smyrna door de Turksche overheid electrische torpedo's gelegd, die niet ontploffen door bloote aanvaring, maar slechts door de wer king van electrische batterijen, aan den wal ge steld, en zijn ter vermijding der verlegging door aanvaring dier torpedo's twee tonnen geplaatst, die aan in- en uitloopende schepen den weg wijzen. Z. M. heeft aan M. Ypey, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Groningenmet ingang van 1 September e. k. aan de rijksland bouwschool benoemd: tot leeraar A. Van der Ent, te Wageningen; tot tijdelijk leeraar D. H. Te Wechel, te Deventer; met ingang v. Juli a. s. be vorderd: tot officier van admin. 1ste kl. P. E. Van Wage, J. C. De Vriese, J. Beyer, E. T. Courier dit Dubekart, L. E. C. Seelking, J. G. Bebelaar en M. D. L. Hertzveldtot officier van admini 2de kl. W. E. Muller; den officier van admini 1ste kl. L. E. C. Seelking, op zijn ver zoek, eervol uit den zeedienst ontslagenbevorderd tot luit.-ter-zee 1ste kl. H. Nijgh en J. Haremaker ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjeh, bij zonder gedurende het tijdvak tusschen Nov. 1875 en Aug. 1876, benoemd: tot ridder 4de kl. der milit. Willemsorde: den lsten luit. der inf. E. C. A. J. Schnelle, den off'.-van-gez. 2de kl. P. J. L. Döring, den 2den luit. van den barrissan van Bangkallan raden Ario Setio Negoro, den fuselier H. G. Van Halderen en den inlandschen fuselier Wirokromo; tot ridder der orde van den Ned. Leeuw: den off.-van-gez. 1ste kl. P. W. A. Beyen, sedert bevorderd tot dirig. off.-van-gez. 2de kl.en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol doen vermelden: den lsten luit. der inf. T. J. F. N. Steenhuysen den 2den luit. der inf. J. A. Vorst, sedert be vorderd tot lsten luit.de serg. der inf. W. J. Suiringa en L. Becker, den serg. der art. S. Vrins, den fourier der inf. II. I. Bijleveld, den korporaal der art. H. Keizer, sedert gegageerd, en de fuse liers W. Van de Klomp, B. Kooy, A. Krakeel en W. De Wilde, de twee laatstvermelden sedert ge gageerd. GemengdNieuws. Wijlen H. M. Koningin Sophia werd op 17 Juni geboren; trad 18 Juni in het huwelijk; is 3 Juni overledenen werd 20 Juni begraven op 58-jarigen leeftijd. Volgens eene vertrouwbare opgave bedroeg het aantal personen, Dinsdag, Woensdag en Donderdag jl. langs den Rijnspoorweg te 's-Hage heen- en teruggevoerd 39,544. De flinke ruimte van het station aldaar droeg veel tot den orde lijken afloop bij. Gistermiddag is in Den Haag een horlogemakers-bediende in hechtenis genomen, omdat hij door hem ter herstelling aangenomen horloges, men spreekt van een twintigtal, of naar de Bank van Leening bracht of verkocht. Het laatste leidde tot de ontdekking van deze hande lingen. Te Sloterdijk werd Dinsdag-avond een vrouw, die had loopen bedelen, in eene sloot aan den weg gevonden. Nadat zij met groote moeite er uit was gehaald, ontdekte men dat zij een jeneverflesch bij zich droeg, en uit geheel hare houding bleek, dat zij die duchtig had aange sproken. Eene medelijdende tapster voorzag haar van andere plunje en de veldwachter bezorgde haar een nachtlogies in het cachot. Te Wanroy, nabij Boxmeer, heeft een tienjarige knaap met een lucifer brand gesticht in een schop van den landbouwer A. Mooren, ten gevolge waarvan die schop, een schuur en woonhuis een prooi der vlammen zijn geworden. Hij had dit gedaan, omdat het negenjarig zoontje van A. Mooren den hond tegen hem opgehitst had. De jonge boosdoener is gearresteerd. Bij het manoeuvreeren met de treinen van de Staats- en Oosterspoorwegen bij de lunetten op de Houtensche vlakte liep Donderdag-avond een vrijstaande machine van den Oosterspoorweg achteruit, ten gevolge waarvan een drietal met reizigers bezette coupés van twee rijtuigen werden beschadigd. De machine kreeg eenige schade. Een reiziger bekwam een weinigbeduidende kwetsuur aan de handen. De beschadigde rijtuigen zijn aan de lunetten achtergebleven. De staatstrein is met 25 minuten vertraging vertrokken. In de maanden Maart, April en Mei zijn alleen in de provincie Limburg gevallen van hondsdolheid voorgekomen, namelijk in de maand Maart in elke der gemeenten Bingelrade, Swalmen en Echt een geval en in de maand Mei in de ge meente Maastricht twee gevallen en te Gulpen een geval. Te Swalmen werden twee menschen, twee honden, twee schapen en twee kippen gebeten en te Maastricht een kind en een paard. Dat dit voor de gebeten personen noodlottige gevolgen heeft gehad, is niet gebleken. Te Nijmegen is een gehuwd man, va der van vier kinderen, bij het zwemmen verdron ken, ofschoon hij een goed zwemmer was. Woensdag-avond werd onder IJsel- muiden door een paar visschers in de trekvaart eene drenkeling gevonden, die dadelijk door hen op den wal gelegd werd. De veldwachter J. Lam berts, die inmiddels geroepen was, bracht de methode der Maatschappij tot redding van dren kelingen, te Amsterdam, in toepassing, waarvan het gelukkig gevolg was dat de drenkeling weldra eenig teeken van leven gaf. Na onder behandeling te zijn genomen van dr. D. Mesting, werd zij een paar uren later naar het Stadsziekenhuis te Kam pen overgebracht, waar men hoopt op geheel herstel. Bij een Donderdag-avond boven Goes en zijn omtrek woedend onweder is de bliksem ingeslagen in het huis van den burgemeester van Kapelle. Twee brandspuiten begaven zich der waarts, doch hulp was niet meer noodig, daar het geheele huis reeds een prooi der vlammen was. Met moeite werd des burgemeesters vader, die niet het volle gebruik zijner ledematen heeft, ge red. Ook de brandspuiten van Schore, Kloetinge en 's-Gravenpolder waren ter hulpe toegesneld. Een heer en dame, te Harlingen aan gehouden wegens een diefstal in Duitschland gepleegd, zijn bij nader onderzoek gebleken on schuldig te zijn. Signalement en bijzondere om standigheden, waarin deze personen zich bevon den, hadden alle aanleiding gegeven om hen te verdenken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1