Door de staaatscom missie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren bevor derd tot arts de beer C. V. Van Valkenburg, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uit gereikt aan de hli. A. P. Langeveld en E. Brandts, beiden candidaat-arts. Aan de Utrechtsclie hoogeschool zijn bevor derd tot doctor in de godgeleerdheid de heeren Joh. Koster Jz., van Winterswijk, en A. J. T. Jonker, van Laren (Gelderland). Het stoffelijk overschot van wijlen H. M. Sophia Erederika Mathilda, koningin der Neder landen, geboren prinses van Wurtemberg, zoo deelt de „Staatscourant" mede is op de bij het programma voorgeschreven plechtige wijze, naar den koninklijken grafkelder te Delft over gebracht en aldaar ter aarde besteld. Duizenden waren van alle oorden des lands te zamen gevloeid, om aan de geliefde en overgetelijke Vorstin eene laatste hulde te brengen. Diepe weemoed en eer biedig medegevoel met den rouw van het konink lijke gezin bij zoo zwaar verlies, vervulde de gemoederen. Betamelijke stilte en volmaakte orde heerschten gedurende de plechtigheid. Daarna volgt de aanspraak, bij den geopenden grafkelder gehouden. Het „Vaderland" verneemt nog nader, dat de krans, waarin een rood kruis was gevlochten en dien men opmerkte op het fluweelen lijkkleed, dat het stoffelijk overschot van li. M. de Koningin bedekte, een hulde was van het dames-comité te 's-Gravenhage van het Roode Kruis, waarvan wijlen H. M. de hooge beschermvrouw was. De krans was samengesteld uit witte en zwarte immortellen en daarop was aangebracht een rood kruis van roode renoncles. Ook verdient nog vermelding, dat op het Oude Delft door verscheiden ingeze tenen de weg, waarover het lijk der geliefde Vorstin zou worden vervoerd, met bloemen was bestrooid. Mej. B., daartoe uit Utrecht overgekomen, bedekte als het ware een deel van den weg bij de Markt met witte rozen, acacia's en zwarte violen. - Den Burgemeester van Amsterdam is gisteren in den gemeenteraad, onder toejuiching van alle leden, machtiging verleend, het Schapenplein, na de verbreeding, den naam te geven van Sophia- plein, wanneer de daartoe aan Z. M. den Koning te vragen vergunning zal worden gegeven. Dinsdag is te Zetten, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van het asyl Steenbeek, door den jongsten zoon van den directeur, den heer H. Pierson. De officieren-instructeurs bij den hoofdcursus te Maastricht zijn van hun ambt ontheven. Men brengt dit in verband met de jongst gehouden examens van hen, die dongen naar den rang van 2den luitenant. Den 21 sten dezer heeft aan het ministerie van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en het groot hertogdom Luxemburg tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De minister van financiën maakt bekend, dat den 21sten dezer aan zijn departement is bezorgd honderd gulden, ten behoeve van 's rijks schatkist, voor wellicht verschuldigde doch niet betaalde registratie-rechten. De groothertog en Prins Herman van Saksen- YPeimar, de Belgische, Nassausche, Hannoversche en Luxemburgsche afgevaardigden ter begrafenis van wijlen II. M. de Koningin hebben heden de residentie verlaten. Prins Albert van Pruisen, de hertog van Teek en de Wurtemburgsche afge vaardigden vertrekken morgen. De publieke vermakelijkheden te 's-Hage en te Scheveningen mogen Zondag a. s. hervat worden. Aan het afscheidsdiner van Z. M. den Koning aan de vreemde vertegenwoordigers bij de ter aardebestelling van H. M. de Koningin, hebben niet deelgenomen de Prinsen van Oranje en Alexander, zooals aanvankelijk werd gemeld. Z. K. II. Prins Alexander bezocht heden het graf, waarin sedert eergisteren het stoffelijk overschot zijner zoo diep betreurde moeder rust; Z. M. heeft tot burgem. der gem. Oost stellingwerf benoemd E. Feytaraa Tjallingii; L. De Fouw, surnum. bij de dir. bel. enz., werkzaam in de inspectie Middelburg, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Noordwelle; benoemd tot bel. en acc.te Wijchen, W. C. ins te Afferdente Afferden, P. P. thans surnum. te Maastricht; te V- Linssen, thans ontv. te Arcen; dir. bel., in- en uitg. rechten en C. G. Bannier, surnum. te Rotter- v. der in- en uitg. rechten enz. te ontv. der dii Kantelaar, th E. Hoefnagel Smilde, A. tot ontv. dei acc. te Arcen damtot on Ylissingen, G. M. A. Passtoors; tot ontv. te Kerkrade, J. D. A. Iiollweg, thans surnum. te Eindhoventot ontv. der dir. bel. en acc. te Koudum, A. L. Thierenstot id. te Bladel, G. C. Drooglever Fortuyn, surnum. te Rotterdam; H. J. Yan Ebbenhorst Tengbergen, surnum. te Amsterdam, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Eindhoven (buitengemeenten); tot ontv. der dir. bel. en acc.te Rijp, M. J. Romer te Beilen, J. F. Mirandolle, surnum. te Amsterdam; tot id. te Geldrop, E. L. A. H. Ariëfis. Gr eme njg- dNieuws. Gisteravond omstreeks halfzes viel het achtjarig zoontje van L. in de Oude Yest. Zekere Lefeber, die zich te water begaf, had echter het geluk den reeds i zinkenden knaap te redden. Maandag is dei geheele vloot, thans bestaande uit 56 schuiten, bijna alle binnenlekkers, te Katwijk aangeweest-, welke besomden van ƒ60 tot f 204 in 6 dagen. Woensdag-avond zijn van daar de eerste twee schuiten op de haringvisscherij uitgegaan van den reeder N. Haasnoot: schipper D. Den Haas, met de nieuwgebouwde bom ge naamd „Burgemeester T. A. O. De Ridder" en schipper H. v. d. Plas, met de bom „Maria." Nog 12 schuiten zijn met de scholvisscherij ge ëindigd. Gisterochtend zijn 25 schuiten aangeko men met weinig visch, wegens windstilte. Het getal personen, Dinsdag-avond en Woensdag-ochtend in Den Haag alleen door den Hollandschen en Rijnspoorweg aangebracht, is zelfs nog niet bij benadering op te geven. Met den Rijnspoorweg zijn Woensdag alleen van 5 uren 's middags tot halftwaalf 's avonds niet min der dan 19 a 20,000 personen uit Den Haag vertrokken. Voorts waren alle andere middelen van vervoer naar de residentie onvoldoende om allen daarheen te brengen. In de stad heerschte eene ongekende levendigheid. Was reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor velen geen nacht verblijf meer te vinden, Woensdag konden de talrijke etablissementen, koffiehuizen en restaura- tien te Scheveningen en in de stad ternauwernood de vermoeide vreemdelingen bevatten. En toch, niettegenstaande dat ongeëvenaard verkeer en ver tier, verdient het feit, ter eere der Nederlandsche natie, vermelding, dat niet alleen bij het voorbij trekken van den somberen rouwstoet, maar den geheelen dag en avond de geest van het publiek is gebleven in overeenstemming met de treurigheid van den dag: ordelijk stemmig, geen in 't oog loopende onmatigheid of luidruchtigheid. Waren de voorzorgsmaatregelen van de politie uitmuntend, zelden had zij zoo weinig te doen om de goede orde te handhaven. Het volk heeft op den begra fenisdag van zijne Koningin in waarheid onge kunsteld getoond, hoe groot de liefde en eerbied is, die haar werden toegedragen. W oensdag, meldt het „N. v. d. Dag", toen de lijkkist met het stoffelijk overschot onzer Koningin in den rouwwagen werd geplaatst, ver dwaalde een vogeltje uit een der hooge hoornen voor het Huis tenBosch en zocht en vond een veilige schuil plaats op de kist. Het was of het wilde zeggen dat ook die gevederde kinderen der natuur noode konden scheiden van iemand die zich in hunne omgeving zoo tehuis gevoelde. Trouw bleef het den gan- schen langen weg op zijne plaats, zonder zich te laten verjagen door de bloemen waarmede hier en daar de lijkwagen bestrooid werd. Eerst op het laatste oogenblik, toen de lijkkist in de Nieuwe- kerk te Delft gedragen werd, vloog het diertje, dat onwillekeurig zulk een vriendelijke rol ver vuld had, op, misschien terug naar de boomen van het Huis ten Bosch. Gistermorgen stond te Amsterdam op den Haarlemmerdijk eene dame te praten met eene vriendin, terwijl vlak achter haar een slee- perskar stilhield. De dame in quaestie droeg een hoed met zooveel bloemen en malsch groen, dat het groote sleeperspaard de verleiding niet weer stond er naar te happen. Eensklaps weerklonk een angstkreet der juffrouw, en ziet, daar zwaaide het gewrocht van kunstbloemen onder luid gelach der omstanders door de lucht in den mond van den grooten zwart. Na een poos er aan geknab- beid te hebben, begreep het paard waarschijnlijk dat het niets van zijn gading was en liet den hoed los, echter niet zonder schade aangericht I te hebben in den tuin die er op groeide, i P. H.Bruyn, gewezen secretaris der j Kanaalmaatschappij, zal terechtstaan wegens mis- bruik van vertrouwen en diefstal in loondienst- I baarheid. Te Monnikendam reed Woensdag een landbouwer met zijn wagen, waarop 27 kleine jongens zaten, over den Zeedijk naar zijn land, om weder hooi op te laden. Bij het afrijden van den dijk kantelde de wagen en viel om, zoodat de meeste jongens zich meer of minder ernstig bezeerden. Een paar hunner braken een arm of een been; een ander brak een paar ribben; een jongen schijnt een hersenschudding te hebben ge kregen, hij is althans sedert den val geheel versuft. Woensdag-middag bij het vertrek van den sneltrein van Arnhem te zes uren, wilde de conducteur Van Leeuwen op de loopplank stappen. Hij trad echter mis, en geraakte met een zijner beenen tusschen het perron en de loopplank, ten gevolge waarvan dit verbrijzeld werd. Te Liempde, nabij Boxtel, woedde Woensdag-namiddag een felle brand, waardoor zeven vrij kapitale woningen werden in de asch gelegd, waaronder het huis van den burgemeester der plaats. Tot dusverre bleef de oorzaak onbekend. Een viertal gezinnen van Zwolle, tot de secte der Mormonen behoorende, maken zich gereed om van daar naar Amsterdam te vertrek ken, van waar zij met een groot gezelschap Mor monen op den 23sten dezer de reis naar Amerika zullen aannemen. Yan twee dier gezinnen weigeren de 18- en 20-jarige dochters hunne ouders naar dat land te volgen. BUITENLAND. Frankrij k. De beraadslaging over het voorstel der regee ring om de Kamer te ontbinden werd gisteren in den Senaat door Victor Hugo geopend. Na hem voerde De Broglie het woord. Hij vestigde de aandacht op de vorderingen, welke het radica lisme maakte, en zeide, dat Jules Simon niet meer meester was van een meerderheideen ander, meer radicaal, was daarvan de meester. Mac-Ma- hon had het recht te kiezen tusschen de meer derheden in den Senaat en in de Kamer. Men verwijt den ministers dat zij geen republikeinen zijn, maar de constitutie van 1875 maakt geen melding van de verplichting daartoe. Coalitie tegen coalitie spreker houdt meer van de zijne. Het Ministerie is gehecht aan de Kerk, zonder eenig publiekrechtelijk beginsel te ontkennen, zonder het land te willen in gevaar brengen door een gods dienstige intrige of een oorlog. Het land zal niet aarzelen in de keus tusschen Mac-Mahon en den dictator van Bordeaux (toejuichingen der rechter zijde). Na den minister sprak Berenger en toen werd het debat tot heden verdaagd. In de Kamer las Cochery het rapport der Com missie voor, over het wetsontwerp over de inning der directe belastingen in 1878. Het rapport stelt voor 't ontwerp te verwerpen. Caillaux wenschte het onmiddellijk in beraadslaging te nemenhij achtte uitstel onmogelijk, daar de regeering geen nieuwe Kamer vóór 15 Aug. kan samenroepen, en indien de dienst schade lijdt, zal de verantwoor delijkheid daarvoor niet op de regeering neerko men. De Kamer verwierp het voorstel tot dadelijke behandeling met 354 tegen 160 stemmen. Lan- glois diende daarna het rapport in der Commissie over de voorstellen, strekkende om aanvullings kredieten te openen voor het ministerie van oor log. Hij betoogde, dat de Kamer, al verwierp zij al wat vertrouwen in het Kabinet onderstelt, toch bereid is alle maatregelen goed te keuren, die noodig zijn om den loopenden dienst te ver zekeren. Het ontwerp werd eenstemmig aangenomen. Te midden van al het ernstige en betreu renswaardige, dat de laatste zittingen der Kamer opleverden, heeft het aan eene zeer komische ver gissing niet ontbroken. De minister Paris werd

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2