U N°. S332. A0. 1877. Vrijdag 22 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSCH PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. S T A 11 8-ü E UI CHTli3i. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien de circulaire van den Com missaris des Koniugs in deze Provincie van den 4den dezer maand, A, n°. 925 (3de afd.) (Prov. blad n°. 48)brengen bij deze ter openbare kennis een uittreksel, zooveel dit Gewest betreft, van de circulaire van den Minister van Financiën van den lsten dezer, houdende bepalingen om trent de inwisseling van Nederlandsche koperen en bronzen muntspeciën tegen standpenningen, luidende als volgt: De Minister van Financiën maakt, naar aan leiding van het Koninklijk besluit van 20 Mei 1877, n°. 38, genomen ter uitvoering van de Wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad n°. 43), het na volgende bekend1°. Als kantoren waar de Ne derlandsche koperen en later ook de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan een waarde van tien gulden, tegen standpenningen inwisselbaar zal zijn, zijn aangewezena. de Ne derlandsche Bank, als agent van 's Rijks schat kist te Amsterdam; b. de kantoren der Rijksbe taalmeesters; c. de navolgende kantoren der directe belastingen en accijnzen in de provincie Zuid- Holland Alblasserdam, Alpheu, Ameide, Oud- Beierland, Bodegraven, Den Bommel, Brielle, Charlois, Delfshaven, Delft (dir. bel.), Gorinchem, Gouda, 's-Gravendeel, 's-Gravesande, Hazerswoude Hellevoetsluis, Hillegersberg, Katwijk, Kralingen, Leerdam, Leiden (dir. bel.), Maassluis, Middel- harnis, Nieuwesluis, Nieuwkoop, Numansdorp, Oegstgeest, Oudewater, Overschie, Ridderkerk, Schiedam (dir. bel.), Sliedrecht, Schoonhoven, "Vianen, Vlaardingen, Voorburg, Woerden, Wou- brugge, Zwijndrecht. d. de navolgende kantoren der registratie en domeinen in de Provincie Zuid-HollandNoordwijk, Sommelsdijk, IJsel- monde. 2°. De aanwijzing der kantoren onder n°. 1 litt. c en d hierboven bedoeld, geldt slechts, voor zoover de vereischte standpenningen aldaar voorhanden zullen zijn. 3°. De bij n". 1 hierbo ven gemelde kantoren zijn voor de bedoelde in wisseling opengestelddat, gemeld bij lett. a des Maandags en des Donderdags (mits geen feest dag) van negen uren tot halfeendie, gemeld h'j lett. b, van den löden tot en met den 25sten van elke maand (zon- cn feestdagen uitgezonderd) op de gewone kantooruren; die, gemeld bij let ters c en d, den tweeden werkdag van elke week, of indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laat- sten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. 4°. De hierboven genoemde bepalingen, welke uitsluitend ten doel hebben aan de ingezetenen gelegenheid te geven zich van de te groote hoeveelheid koper of bronzen munt te ontdoen en ze weder elders te verspreiden, treden in werking met 1 Juli 1877. 's-Hage, 1 Juni 1877. De Minister voornoemd, Kal' fat-). H. J. v. d. HEIM. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, 16 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Jul. De briéven, per stoomschip „Drenthe" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren ten postkantore alhier bezorgd zijn den 22sten dezer te midder nacht; drukwerken en monsters uiterlijk te half- vier 's middags. Dinsdag jl. werd alhier door de curatoren vergadering van het seminarium der Remonstranten tot proponent bij de Broederschap bevorderd de candidaat J. A. Beyerman, theol. doctorandus. Commissarissen der Bank van Leening gronden het verzoek om intrekking hunner voorstellen van den 13den April op de volgende overweging. Immers tweederlei werd door hen bedoeld: be perking van het personeel der ambtenaren, en verhooging van de jaarwedden der overblijvenden. Aan dit laatste behoeft voor het oogenhlik niet gedacht te worden; afgaande op de opbrengsten van de laatste weken, mag men aannemen dat het administratieloon nu ruimschoots de vroeger ge raamde som zal opbrengen, en is dit zoo, dan zal het aandeel der beambten in dat loon hun vanzelf geven wat Comm. hun door verhooging van jaarwed den wilden hebben toegekend. En wat betreft de be perking van het personeel, ofschoon Comm. het ter zijde stellen van twee beambten op dit oogen- blik niet durven voordragen, zoo vinden zij toch geen bezwaar dat personeel op zes leden terug te brengen, en zouden zij dus tegen 1 Juli a. s. den tegenwoordigen taxateur een eervol ontslag willen verleenen, wanneer namelijk de gemeente raad mocht kunnen goedvinden hem het wacht geld van f 880 toe te kennen. Aan de uitkee- ring van dit wachtgeld zou voor de gemeente geenerlei geldelijk bezwaar verbonden zijn. Te genover de meerdere uitgave van f 880 staat toch vooreerst eene besparing van f 400 op de trak tementen, omdat de betrekking van derden klerk komt te vervallen, en eene verhooging van het aandeel der gemeente in het administratieloon, eene verhooging welke blijft althans de tegen woordige toestand voortdurenop minstens f 480 gesteld mag worden. In verband met dit voorstel geven Comm. tevens in overweging de artt. 2, 4, 5 en 6 van het raadsbesluit vau 18 December 1874 te wijzigen. Burg. en Weth. bieden de volgende alpha- betisch gestelde voordracht aan voor de benoe ming van een Commissaris der Bank van Leening ter vervulling van de vacature ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer H. W. F. Bakker met 1 Juli dezes jaars, als: II. W. F. Bakker, C. Wassenaar en J. A. Z. Zuur. Naar aanleiding van art. 3 van het regle ment van beheer, worden de volgende dubbeltal len voorgedragen ter vervanging van de leden van bestuur van het Werkhuis buiten den gemeen teraad, die den lsten Juli moeten aftreden, zijnde de heeren D. A. Schretlen, A. C. Leembruggen en H. P. J. Van Wensen, die weder opnieuw benoembaar zijn: 1°. de heeren D. A. Schretlen en D. Noothoven van Goor; 2°. de heeren A. C. Leembruggen en A. L. De Sturler3°. de heeren H. P. J. Van Wensen en Mr. J. A. F. Coebergh. Bij Burg. en Weth. bestaat geen bezwaar om aan de concessionarissen der Leidsche Duin waterleiding vergunning te geven dat het duin water ook worde geleverd aan de inwoners van de gemeenten Katwijk, Valkenburg en Zoeter- woude, voor zooverre zij wonen in de onmiddel lijke nabijheid van de buis, terwijl zulks boven dien geacht kan worden in het financieel belang te zijn van de onderneming en daardoor ook van de gemeente. Nadat, zoo wordt nader gemeld, gisteren in de kerk te Delft de predikant zijne toespraak ge ëindigd had, werden de Kroon, ordeteekenen, krans en verdere versieringen der lijkkist weggenomen en deze van het lijkkleed ontdaan, welke hande ling de vorstelijke familie blijkbaar met diepe ontroering gadesloeg. Z. M. de Koning omhelsde schreiend zijne zonen, waarna de andere priusen Z. M. de hand drukten. Toen was het oogenblik gekomen dat de kist in de groeve zou worden nedergelaten. Te dien einde werd zij op een stel lage geschoven, die te voren uit den grafkelder was opgerezen en thans langzaam in de diepte nederdaalde. Op dat oogenblik snelde prins Alexan der daarheen om nog eenmaal de hand op de kist te leggen en herhaalde dit al snikkende. Daarna daalden de minister van justitie «n de secretaris generaal van zijn departement, gevolgd door ver schillende hooge dignitarissen, in den kelder, om de kist met het grootzegel van het Rijk te ver zegelen. Na afloop dezer formaliteit werd door den wapenheraut van Nederland aangekondigd, dat de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk over blijfsel van H. M. Sophia Frederika Mathilda, Koningin der Nederlanden, geboren prinses van Wurtemberg, was volbracht. Alvorens te scheiden daalde de Prins van Oranje in den kelder neder. Hem volgde zijn broeder Alexander, vervolgens prins Hendrik en de hertog van Saksen Weimar, om nogmaals de dierbare afgestorvene een laat- sten afscheidsgroet te brengen. Eeuige oogen- blikken later verlieten de vorstelijke personen, nog herhaaldelijk naar de geopende groeve terugziende, met hun gevolg het kerkgebouw en weldra weer klonk aldaar door de ledige ruimte de dolle galm van de sluiting der deuren. Behalve de prachtige zilveren kraus, die vanwege het dames-comité uit Delft den avond vóér de begrafenis op de lijkbaar der Koningin was nederlegd, verdient vermelding dat op het initiatief van eene eenvoudige vrouw „uit het volk", mej. Verkerk, door de meest aanzienlijken der dames van de resideutie en vele andere ste den gevolgd, een meer algemeen bewijs van ver eering was gereedgemaakt, 't Was Z. K. H. de Prins van Oranje zelf, die zich er mede belast had, het op de lijkkist zijner diep beweende Moeder te plaatsen. Dit meesterstuk van pracht en eenvoud beide, mede in de Kon. fabriek van de heeren Van Kempen en Zn. in slechts vijf dagen tijds vervaardigd, bestond uit een zwart zijden fluweelen medaillon, waarop een kolossaal monogram (S) van mat gegraveerd zilver, omstren geld door immortellenkransen, naar de natuur be werkt door aanwending van goud, zilver en platina. Door deze immortellen was een lint gevlochten met rouwranden van émail, waarop deJuni-dagen en de jaren van de geboorte, het overlijden en de uitvaart der Koningin staan gegrift. Een kroon, in kleuren, met een oxydé-strik was boven het monogram aangebracht, terwijl daaronder in zil veren letters, door den heer Knuyver verdienstelijk geborduurd, te lezen stond „Aan Sophia, Koningin der Nederlanden. Hulde der vrouwen van Neder land, voor wie Hare herinnering niet sterven zal-" De vereeniging „Eigen hulp" zal den 30sten dezer eene algemeene vergadering houden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Gra- venhage. Op 19 dezer telde de vereeniging reeds 7038 deelnemers, terwijl in 49 gemeenten een genoegzaam getal leden aanwezig is tot het vor men van districten. Uit Alexandrië wordt vernomen dat de heer J. N. Anslijn, agent en consul-generaal der Ne derlanden voor Egypte, benoemd is tot groot- officier der orde van Medjidié. Deze onderschei ding ging vergezeld van een vleiend eigenhandig schrijven van den khedive.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1