N°. 5321 A°. 1877. Donderdag Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ifeófo «na DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. iedere regel meer0.17$. Gröotere leners naar plaatsruimte. LEIDEN, 20 Juni. Reeds hedenmorgen iu de vroegte heerschte er niet alleen aan het station alhier van den Hollandschen spoorweg eene buitengewone drukte van reizigers, die de plechtige uitvaart van H. M. de Koningin gingen bijwonen, maar ook aan den Vliet buiten de voormalige Koepoort was dit het geval. Een stoomboot en vele trekschuiten en andere grootere en kleinere vaartuigen en daarbij de menigte passagiers veroorzaakten daar een zoo buitengewone levendigheid, als er maar zelden het geval is. Het getal aangekomen en wederom ver trokken of doorloopende treinen, was te 11 uren 26, vervoerende ruim 4700 personen. Heden en gisteren zijn ruim 6000 plaatsen afgegeven voor het traject van Leiden naar Rotterdam. Niet tegenstaande de meer dan zeldzame drukte liep hier echter, dank zij de goede maatregelen van den stationschef, alles af zonder ongeluk of kwetsuren, alleen werden de ruiten in de wachtkamers stuk gedrongen. Geruchten als zouden door het gedrang armen en beenen gebroken zijn en een kind dood gedrukt, blijken onwaar te zijn. Buiten de voorm. Wittepoort zag men bij herhaling groepjes, die de reis te voet ondernamen, telkens ingehaald door de menigte rijtuigen, die dien weg passeerden. Bijna alle fabrieken en eenige andere inrichtingen alhier stonden stil. Van openbare en enkele particuliere gebouwen werd deelneming in de plechtigheid getoond door het halfstoks uitsteken van de vlag met rouwstrikken en wimpel. Enkele woningen en kantoren waren geheel gesloten. Omtrent de begra fenis zelve verwijzen we naar het verslag hier achter. Onder de rouw-étalages hier ter stede ver dient piet onvermeld te blijven, al ware het al leen omdat zij er de eenige is van dien aard, die in den manufactuurwinkel van de firma J. Schmier in de Donkersteeg. Een der winkelkasten is ge heel zwart bekleedaan weerszijden en de helft van den achtergrond zijn de wanden met zwart moiré behangen en op den grond aan de voorzijde op zwart fluweel de symbolen aange bracht van de goede hoedanigheden der Konin gin haar geloof, hoop en liefde. Daarachter tegen eene verhevenheid staat een gekroonde S in zwart op een witten grond, welke letter op zeer eigen aardige wijze uit strikjes is samengesteld en door een lijstje omgeven, terwijl aan den voet er van tusschen genoemde letter en de symbolen een krans is neergelegd van wit met zwart crêpe om vlochten, waarmee ook de lustres zijn omwoeld; voorts is de kast aangevuld met zwarte goederen. Op smaakvolle en tevens zinrijke wijze wordt hier weder de nagedachtenis vereerd van de Vorstin, aan wie heden zoo velen herinnerd worden. De zilveren lauwer-immortellenkrans, als huldeblijk van Delfts vrouwen ter nagedachtenis van wijlen fl. M. de Koningin, werd gisteravond, door eene commissie van drie leden uit het dames comité, naar het Huis Jten Bosch overgebracht om op de lijkkist worden nedergelegd. De krans be staat uit lauwerbladen, als symbool der kroning van alle deugden van verstand en hart, met twee immortelleutakjes, als zinnebeeld dat de over ledene \orstin zich door hare groote eigenschappen een onverwelkelijke kroon verwierf, terwijl van onder, tusschen de lauwerbladen, die door een strik zijn vereenigd, eene kroon is geplaatst. Op de beide einden van den strik zijn de datums van geboorte (17 Juni 1818) en overlijden (3 Juni 1877) gegraveerd, en van binnen de woorden: „Hulde der Delftsche vrouwen." Na aandachtige overweging van een voor stel van het raadslid Mr. Goudsmit zijn Burg. en Weth. tot de overtuiging geleid dat pr wel termen kunnen worden gevonden om den eervol ontslagen rector van het Gymnasium in het genot te laten van de inkomsten, laatstelijk aan die be trekking verbonden en hem derhalve meer toe te kennen dan het bedrag waarop de verordening op de pensioenen hem aanspraak geeft. De vele en belangrijke diensten, door den heer Suringar ge durende meer dan 50 jaren aan het Gymnasium bewezen, zouden voorzeker een gewichtig argu ment opleveren voor de aanneming van een voor stel als het onderwerpelijke; Burgem. en Weth. zouden evenwel eenigszins huiverig zijn om op dien grond alleen het voorstel te steunen. De voorname reden waarom zij daartoe de vrijheid hebben gevonden, is gelegen in de omstandigheid dat de heer Suringar alleen met het oog op de aanstaande reorganisatie, en wel in overleg met Curatoren, tot het verzoek om ontslag is overgegaan, gelijk dan ook in het adres werd medegedeeld. Hij zelf gevoelde zich opgewekt en krachtig ge noeg, om zijne veelomvattende betrekking nog te blijven waarnemen, en 't zou eenigermate onbillijk zijn, zoo hij alleen ten gevolge van de bovenbedoelde reorganisatie, niet slechts werd ontrukt aan eene geliefde en eervolle werkzaamheid, maar daardoor bovendien een belangrijke vermindering van in komsten zou moeten ondervinden. Intusscheu schijnt het niet wenschelijk om in de3e van de verorde ning op de pensioenen af te wijken, ook met het oog op andere gevallen die zich zouden kunnen voor doen, en Burg. en Weth. stellen daarom den gemeen teraad voor, aan den eervol ontslagen rector een pensioen toe te kennen overeenkomstig de veror dening tot een bedrag van twee derden zijner jaarwedde, alzoo van f 2133,33, en hem bovendien eene jaarlijksche toelage te verleenen uit de ge meentekas van f 1066.67. Meermalen is in dier gelijke gevallen, wanneer de billijkheid medebracht dat van eene verordening of aangenomen regel zou moeten worden afgeweken, op dusdanige wijze ge handeld; o. m. kan hier worden gewezen op de besluiten ten aanzien van de verzoeken om vrij stelling van de betaling van zaalhuur en den aan slag van den hoofdonderwijzer Van Dijk in de plaatselijke directe belasting, in verband met de hoogere huurwaarde van de hem door den Raad aangewezen woning. Sedert door Commissarissen eene reor ganisatie van die inrichting werd voorgesteld, zijn de operatiën van de Bank van Leening belangrijk uitgebreid, en dat ten gevolge van de opheffing van de beide kantoren van koop met rpcht van weder-inkoop, zoodat dan ook de voorstellen, 13 April gedaan, zooals zij daar liggen, niet kunnen gehandhaafd worden en Commissarissen moeten vragen ze in te trekken. De sergeant M. W. De Vries van het 4de reg. infanterie, alhier in garnizoen (hoofd cursus 's-Bosch), heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd tot verkrijging van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande. Bij de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan den Rijn is beroepen ds. J. D. Van Arkel, te Broek op Langendijk. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer J. W. Sijtsma, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer J. Burkens, beiden med. doctorandi. - Gisteren is op het graf van P. J. Andries- sen, op het kerkhof te Diemerbrug, in tegen woordigheid van een 75-tal zijner oud-leerlingen, een gedenkteeken onthuld, bestaande uit een zuil, bekroond door eene omsluierde urne, den naam dragende van hem, wien zij gewijd werd, en het opschrift: „Den vriend der Nederlandsche jeugd. Zijne dankbare leerlingen." Door de weduwe van den overledene, omgeven door hare kinderen, werd een garf bloemen en groen neergelegd aan den voet van het monument. De heer Schubart, president van het Ned. weerbaarheidsbond, heeft per telegraaf aan de leden der vereenigingen, die zich hadden aangeboden als afgevaardigden bij de plechtige begrafenis van H. M. de Koningin, doen weten dat door bijzon dere omstandigheden die vereenigingen niet kon den worden vertegenwoordigd. De Haagsche correspondent van de „Gron. Ct." meldt, dat de Koningin hare beide zoons tot universeele erfgenamen heeft benoemd van haar vermogen, na aftrek van ongeveer twee mil- lioen voor liefdadige doeleinden en pensioenen. Op het onlangs te Bordeaux gehouden „concours poétique", onder voorzitterschap van den heer Evariste Carrance, is met den derden prijs (bronzen medaille) bekroond mejuffrouw L. A. Stratenus te Breda, voor een door haar ingezonden stuk. Tevens is zij tot eerelid der bedoelde ver- eeniging benoemd. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. J. P. H. La Grappe Dominions, thans griffier te Goes; aan H. Jiskoot, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli e. k., eervol ontslag verleend als notaris te Veen, en benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, standpl. de gem. Veen, J. S. Jiskoot, cand.-notaris aldaar; den 2den luit. J. M. Smeets, magazijnm. der art. 3de kl., in rang en betr. verplaatst van Delft naar Neuzen. Gemengd IVieuws. Gisteravond omstreeks halfzeven is aan de zwemplaats aan de Heerenpoort een sol daat die, niet kunnende zwemmen zich op eene diepe plaats te water had begeven, gezonken. Door den persoon, met het toezicht belast, werd tot tweemaal toe gedoken om den drenkeling naar boven te brengen, waarin hij slaagde. De soldaat was bewusteloos, doch werd spoedig weder bijge bracht. Hedenmorgen te negen uren is op de Langegracht een meisje van 11 jaar te water geraakt, doch werd door eenige personen spoedig gered. In den Haag zijn Maandag twee En- gelschen aangekomen, welke die stad als uitgangs punt nemende, ons land zooveel mogelijk per velocipede wenschen door te trekken en te be zichtigen. Hun kleeding is geheel ingericht om eenige uren daags op hun „kunstpaard" door te brengen, terwijl hun bagage bestaat uit een ran sel, waarschijnlijk slechts van de hoogst noodza kelijke voorwerpen voorzien. De vélocipède is van geheel bijzondere, nette en blijkbaar hoogst solide bewerking, bestaat uit één zeer groot en één zeer klein wiel, en is voorzien van een remtoestel, lantaarn enz. De onderwijzer te Moergestel, die twee maanden in zijne betrekking geschorst is met verlies van traktement, had een rupsennest bewaard om zijn leerlingen de ontwikkelling van de vlinders te doen zien en deswege eene aan schrijving ontvangen van den burgemeester. Niet zoo zeer de overtreding der verordening betref fende het uitroeien der rupsennesten, dan wel het

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1