Frankrij k. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. H. J. Enderlein, van het corps ingen., mineurs en sappeurs, lid van de permanente milit. spoorw.- commissie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, hem den rang verleend van generaal-majoor en bepaald dat hij in zijne tegenw. betr. van lid der permanente milit. spoorweg-commissie gehandhaafd zal blijven. GemengdNieuws. Hedenochtend is tusschen de voorm. Koepoort en de Hoogewoerdspoort uit de wetering opgehaald het lijk van zekeren H. M. De 6 3- jarige D. v. d. M., gepen si oneerd ïijkscommies, thans geëmployeerd op een kantoor van registratie in Den Haag, die reeds eene ge vangenisstraf van drie maanden heeft ondergaan wegens zedenkwetsende feiten, is dezer dagen ter zake van gelijke daden, gepleegd ten aanzien van jonge meisjes, door de politie betrapt en aange houden. Na met de getuigen te zijn geconfronteerd is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Yrij dag-ochtend omstreeks 10 uren ontstond op het ongeveer een uur van Tilburg gelegen Reishof in het bosch van den heer A. Bogaers brand, vermoedelijk ontstaan door het vuur eener voorbijstoomende locomotief. Nadat van genoemd bosch ongeveer 20 are was vernield, sloe gen de vlammen over op het bosch van den no taris Van den Mortel, waarvan ongeveer 15 hec tare verbrandde, en deelden zich daarna mede aan het uitgestrekte bosch van den heer Bansoma, waarvan eene gelijke uitgestrektheid vernield werd. Gelukkig slaagde men er toen in de vlammen te stuiten. Het aantal honden, waarvoor tot dus- ver inzending toegezegd is op de hondententoon stelling, welke den 30sten Juni en 1 Juli op de veemarkt te Amsterdam zal gehouden worden, be draagt ruim 200 en wordt berekend te zullen vermeerderen tot 500. Uit Engeland, Erankrijk, Duitschland en Italië worden schoone exemplaren ingewacht. Ook de bekende hoofdkantoren in den hondenhandel, aankweek en opvoeding, Boquet Kils, te Parijs, en Graf, te Stuttgart, hebben aan vragen ingezonden. De bezitter van de kostbaar ste en talrijkste particuliere verzameling honden, Prins Solms von Wildenfels, zal met ruim een twintigtal exemplaren zijner „meute" mededingen. Zweden behoorde tot dusver ook tot de koloniale mogendheden. Het bezat n.l. in de Antillen een eilandje, St.-Barthelemy. De bevol king, bestaande uit 3000 blanken, meest van Fran- schen oorsprong, en 13000 zwarten, vroeger sla ven doch sedert lang vrij verklaard, is thans door Zweden aan Frankrijk overgedaan. Volgens bij Lloyds Agentschap ont- vangen bericht, is een trein, welke den 16den Mei van Mexico naar Vera-Cruz stoomde, te midder nacht tusschen eerstgenoemde stad en Tepexhan aangehouden en zijn tien kisten met 27,292,071 dollars daaruit gestolen, welk geld in de „Ville de Bordeaux" naar St.-Nazaire zou worden ver voerd en bij Lloyds verzekerd was. Zekere Thomas Crapoisden28sten Mei te New-Bedford, in Massachusetts, met zijne vrouw naar Londen scheepgegaan in een vaar tuigje van twintig voet lang, dertien duim diep gang en 1.62 ton, naar de eerstgenoemde plaats gedoopt. Een ontzaglijke menigte woonde het ver trek der beide waaghalzen bij, die tegen den 4den Juli Engeland hoopten te bereiken. Rechtzaken, A. s. W oensdag zal voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam terechtstaan P. II. Bruyn, vroeger secretaris der Amsterdamsche Kanaal maatschappij, thans gedetineerd in het huis van arrest te Amsterdam. De beklaagde heeft mr. S. Katz tot zijn verdediger gekozen. BUITENLAND. In den Senaat heeft de minister De Broglie Zaterdag de volgende boodschap van den president der republiek voorgelezen „Krachtens art. 5 der constitutioneele wetten heeft de President het recht de Kamer van Afge vaardigden te ontbinden op overeenkomstig advies van den Senaat. Deze ernstige maatregel schijnt mij thans noodzakelijk. Ik kom u vragen er uwe toestemming toe te geven. Op 16 Mei heb ik aan het land moeten verklaren, dat er verschil bestond tusschen de Kamer van afgevaardigden en mij, en heb ik geconstateerd, dat geen ministerie zich kon handhaven in deze Kamer, zonder het bond genootschap te zoeken en zich aan de voorwaarden te onderwerpen van de radicale partij. Een gouver nement, aan zulk eene noodzakelijkheid onderwor pen, is geen meester meer van zijne daden, welke ook zijne persoonlijke gevoelens mogen zijn. Het wordt er toe gebracht de inzichten te dienen van hen, wier steun het aannam, en hunne komst aan het bestuur voor te bereiden. Het is daarom, dat ik er mij niet langer toe heb willen leenen. Wan neer eene zoodanige oneenigheid bestaat tusschen de publieke machten, is ontbinding het middel, door de constitutie voorzien, om er een einde aan te maken. Ik had gewenscht, dat alvorens uiteen te gaan, de Kamers de begrooting hadden kunnen behan delen en dat de thans verstreken verdaging zou kunnen dienen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Dit resultaat is echter niet verkregen. Nauwelijks was de verdaging uitgesproken, of meer dan 300 afgevaardigden protesteerden in een manifest tegen het gebruik, dat ik van mijn con stitutioneel recht had gemaakt. Ik bepaal mij er dus bij, te vragen dat de Kamer van afgevaar digden eenige urgente wetten behandele, die de vaderlandsliefde der partijen voorzeker niet onbe slist zal willen laten. De daarna onverwijld uitge sproken ontbinding zal toelaten, dat de nieuwe Kamer, binnen den wettigen termijn bijeengeroe pen, tijdig genoeg hare zittingen aanvange om in het volgend dienstjaar den dienst te verzekeren. Ik zal mij met vertrouwen tot de natie wen den. Frankrijk wil, als ik, de ongedeerde hand having der instellingen. Het wil niet, dat die instellingen ontaarden zullen door het radica lisme. Het wil niet, dat in 1880 alles van te voren voorbereid zal zijn voor de desorganisatie. Ik ben zeker dat Frankrijk tot mandatarissen zal kiezen diegenen, die beloven zullen mij bij te staan." De Senaat besloot het voorstel tot ontbinding naar de afdeelingen te verzenden. Een ontwerp over de militaire requisitiën werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. De minister de Fourtou las Zaterdag in de Kamer van afgevaardigden de volgende verkla ring voor„Op het oogenblik dat ik hier op de tribune verschijn, richt de president der republiek tot den Senaat, krachtens art. 5 van de constitu tioneele wetten, eene boodschap, waarin hij het voornemen te kennen geeft om de Kamer van afgevaardigden te ontbinden en den Senaat ver zoekt hem dit toe te staan. Deze beslissing zal u niet verrassen. Sedert 16 Mei bestaat een zoo groot verschil van gevoelen tusschen den president der republiek en de Kamer, dat geene andere oplossing mogelijk is." Daarna verklaarde de minister zich bereid op de interpellatie over de politiek van het gouvernement te antwoorden. De heer Bethmont ontwikkelde daarop de interpellatie en viel het ministerie levendig aan. Er hadden twee incidenten plaats. De Bona- partisten Mitchell en De Cassagnac werden tot de orde geroepen en ondergingen vervolgens de censuur bij votum der Kamer. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde Bethmont. Hij verklaarde, dat het ministerie het Frankrijk van 1789 vertegenwoordigde, zich verdedigende tegen het Frankrijk van 1793. Hij ontkende, dat de daad van 16 Mei het land alarmeerde en den vrede naar buiten in gevaar bracht. Gambetta repliceerde in eene zeer levendige rede. Hij ge loofde niet aan de gehechtheid dezer ministers aan de republiek, en viel hevig de Bonapartisten aan, die tot een coup d'état drijven. Het ministerie beschuldigde hij van clericalisme. De minister Decazes verklaarde, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden niet hebben opgehouden vriendschappelijk te zijn. De voortzetting der dis cussie is tot heden verdaagd. Gambetta werd na het houden zijner rede door een flauwte overvallen en was genoodzaakt de vergadering te verlaten. Zijn toestand boezemt echter geenerlei berzorgd- heid in. Het „Journal officiel" behelst eene nota, ter wederlegging, zoo het zegt, van de kwaadwillige bladen, die beweren, dat de gebeurtenis van 16 Mei eene stoornis in den handel heeft gebracht. Het blad toont aan, dat de crisis algemeen is, en wijst op de wezenlijke verbeteringen, die in den toestand van verschillende takken van nijver heid zijn outstaan. Verder geeft het de hoop te kennen, dat de handelszaken, door de bevestiging der orde, zich weer spoedig in hare vroegeren bloei zullen verheugen. Hippolyte de Tocquevillé, Ernest Picard,Edm. Adam, alle drie republikeinsche senatoren voor het leven, zijn achtereenvolgens gestorven. Thans meldt de telegraaf, dat een vierde republikeinsche senator, Pierre Lefranc, hen is gevolgd. Hij begon zij e loopbaan als journalist en werd na de Februari- revolutie naar de constitueerende en vervolgens naar de wetgevende vergadering afgevaardigd. De republikeinsche partij telde hem onder hare warm ste leden. Turkije. De correspondenten van de „Times" en de „Daily Telegraph" te Pera seinen van den 14den, dat de gevangenen, die de Turken bij gelegen heid van den mislukten aanval der Russische tor pedo-booten op de Turksche monitors in den Su- lina-mond maakten, te Konstantinopel aangekomen zijn. Er is geen Engelschman of Amerikaan onder, gelijk eerst gemeld werd, maar allen zijn Russen. De luitenant der Russische marine, wiens torpedo bootje zonk en die door de Turken werd opge- vischt, heet Puschkin. Hij geeft, volgens den „Times", van het gebeurde dezelfde voorstelling als de Turksche berichten reeds deden. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 17 Juni. Het officieele orgaan maakt een keizerlijk besluit bekend, waarbij eene nieuwe uitgifte van zes millioen aan zilveren pasmunt bevolen wordt. MADRID, 17 Juni. Bij koninklijk besluit is voor zes maanden de vrije invoer op Cuba toe gestaan van runderen, muilezels en paarden, van het schiereiland afkomstig. Voor diezelfde dieren, uit den vreemde afkomstig, zal de helft der in voerrechten worden betaald. RAGUSA, 17 Juni. Niksic werd geproviandeerd. In Albanië werden de Turken bij een aanval op Danilograd door Petrovic totaal geslagen. BUCHAREST, 17 Juni. Vorst Milan is hier aangekomen. Hij werd door Bratiano en Cogal- niceano aan 't station ontvangen. Vorst Karei was juist bij den czaar te Plojesti, en kon dus Milan niet ontvangen. De beide vorsten brachten elkan der later bezoeken. De senaat heeft het wetsontwerp aangenomen waarbij de uitgifte bepaald wordt van hypothecaire biljetten, met onmiddellijke invoering van gedwon gen koers en verplichte aanneming door openbare en particuliere kassen. PARIJS, 17 Juni. Een Russisch manifest spoort de Bulgaren aan tot opstand, ten einde de aan hen bedreven wreedheden te wreken. Prins Milan werd door den czaar te Plojesti zeer welwillend ontvangen. PETERSBURG, 18 Juni. In een officieel te legram van het Kaukaus-leger wordt gemeld„Op 15 dezer deed het garnizoen van Kars een uitval tegen de Russische rechterkolonne, onder generaal Heimann. De Turken hadden met 10 bataljons en 2 stukken de hoogten van Tschiftlik bezet, maar trokken onder het vuur van het Russische geschut terug, met achterlating van 200 dooden. Aan onze zijde werden 11 man gedood en 107 gewond. Eerste Huwelijksafkondiging van 17 Juni. B. P. Roest jm. 28 j. en A. Van der Voort jd. 40 j. A. Van Rooyen jm. 22 j. en A. L. Kramers jd 20 j. J. Vijlbrief jm. 26 j. en C. Jansen jd. 32 j. J. Van der Plas jm. 39 j. en M. Ramak jd. 29 j. W. F. Turenhout jm. 20 j. en P. Van Egmond jd. 27 j. J. H. Van der Wijngaard jm. 27 j. en C. Van der Lin den jd. 24 j. W. H. P. Oostveen jm. 18 j- en A. Van der Draai jd. 18 j.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2