N\ 5319. A\ 1877. Dinsdag 19 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1A0- Afzonderlijke fiommersn 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels105. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 Juni. Heden is het de 62ste gedenkdag van den slag bij Waterloo, die gisteren in de kerken alhier godsdienstig werd herdacht. Woensdag-ochtend vertrekt vroegtijdig van het garnizoen alhier naar Delft een detachement van de cavalerie (4de reg. huzaren) en een deta chement van de veld-artillerie, ten einde in Delft mede te werken tot handhaving der orde bij de begrafenis. Onmiddellijk na atloop dier plechtigheid keeren deze troepen naar Leiden terug. Tot de 24 onderofficieren, waaronder 11 van de marine, die de kamerheeren, dragers bij de begrafenis, zullen bijstaan, behoort 1 sergeant van het 4de reg. infanterie. Door de studenten der Leidsche hoogeschool zal na de begrafenis-plechtigheid een adres van rouwbeklag aan Z. M. worden opgezonden. Het studentencorps alhier heeft ten behoeve van de Nederl. Noordpoolexpeditie 1058.50 bijeengebracht. De internationale roeiwedstrijd, uitgeschre ven door de Studenten-roeivereeuiging „Njord", zal eerst het volgend jaar plaats hebben. In Septem ber of iets later wordt echter een huishoudelijke wedstrijd gehouden tusschen Leidsche en Delftsche studenten, in den vorm als die tusschen Oxford en Cambridge, Gedurende de 2de helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende blieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden Lucia De Kort, Amersfoort; J. T. Scholte, mej. L. De Langen, Van Gessel, W. Steyer, J. De Vries, Amsterdam A. Vrolik, Bad-Ems; M. Ilorstink, Goor; Nieu- wenhuis, Nijmever, J. A. Dijk, W. Kort, 's-Gra- veuhage; W. K. Hijlkema, Harderwijk; J. Van Dijk, MallegatBouman, NieuwveenCarpetting Manufactury, Londen; R. Van der Kayk, H. Waardenburg, Rotterdam; Marie De Jong Schnell, Sondershausenmej. M. Heemers, Voor schoten M. R. Gantz, Zwolle. BriefkaartenM. Otger, AmsterdamA. Kemers, 's-Gravenhage Kreugen, Goudsluis; Van Staalduinen, 's-Grave- sande; A. Van der Kerk, Koudekerk. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 34.00, 3.60 en 1.75; de laagste ƒ34.00, ƒ3.50 en 1.74. Z. K. II. Prins Nicolaas van Oldenburg is Zaterdag-middag te halfvier per Rijnspoor uit Rusland in Den Haag aangekomen, vergezeld van een adjudant. Hij werd namens Z. M. den Koning aan het station ontvangen door Hd. adjudant, luit.-kol. baron De Posson, terwijl ook de gezant van den Czaar bij ons Hof hem begroette. In een hofkoets met vier paarden bespannen begaf de Prins zich naar Z. M. den Koning en 'bracht vervolgens rouwbezoeken bij den Prins van Oranje en Prins Alexander. Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Weimar kwam des avonds te halfacht en werd door Z. M. den Koning en Z. K. H. Prins Hendrik, zijne beide schoonbroeders, aan het sta tion begroet. Voor de vreemde vorsten is het buiten verblijf „Rustenburg aan den Scheveuingschen weg ter beschikking gesteld. Bij de begrafenis van II. M. de Koningin wordt Engeland vertegenwoordigd door Z. D. H. den hertog van Teek, echtgenoot van prinses Marie Adelaide van Engeland. Het gemeentebestuur van Delft heeft eene aanschrijving ontvangen van den commissaris des \Konings dezer provincie, dat den dag der begrafenis plechtigheid van H. M. de Koningin, na 11 uren vm. op de zijden der grachten en straten, waar de stoet voorbijgaat, niemand zich mag begeven, tenzij voorzien van eene bijzondere vergunning; dat niemand, buiten degenen die tot den begrafe nisstoet behooren, in de kerk zal kunnen worden toegelaten; dat rijtuigen, van Den Haag komende, tot op de hoogte van den scheidpaal der gemeente gekomen den weg moeten volgen van het zooge naamde Kalverenbosch en verder langs den Oost- siugeldat de straatweg van Den Haag 's mor geus van halftien tot 2 uren namiddag is gesloten voor de passage van rijtuigen. De Nederlandsche Weerbaarheidsbond heeft het verlangen kenbaar gemaakt om deel te nemen aan de teraardebestelling van wijlen H. M. de Koningin, en daarop van den chef van het mili taire huis des Konings ten antwoord ontvangen, dat door Z. M. den Koning bepaald is dat aan de Vereenigingen de gelegenheid zal worden gegeven om zich door twee barer leden in de kerk te Delft te doen vertegenwoordigen. Naar aanleiding van de begrafenis van II. M. de Koningin der Nederlanden zal in de Neder landsche protestantsche kerk te Brussel godsdienst oefening gehouden worden. Het adres van rouwbeklag der Tweede Ka mer aan Z. M. den Koning is van den volgen den inhoud„SireMet een diep gevoel van weemoed heeft de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal Uwer Majesteits mededeeling ontvangen, dat het God behaagd heeft Uwe beminde Gemalin, onze hoogst geëerbiedigde Koningin, tot zich te nemen. Wij beseffen levendig, hoe smartelijk dit verlies Uwe Majesteit en geheel het Koninklijk Huis getroffen heeft en deelen innig in Uwen rouw en in dien uwer zonen, aan wie eene tee- derlievende moeder ontnomen werd. Die rouw en die deelneming zijn algemeen, Sire! Geheel de natie treurt met ons over den dood eener Koningin, die door buitengewone gaven des geestes, ge paard aan een gemoed voor al wat goed en schoon is ontvankelijk, eere deed aan de Kroon die zij droeg, en door minzaamheid, onvermoeide welda digheid, toewijding aan het aangenomen vaderland, dat haar zoo lief was, aller harten gewonnen had. Haar naam zal in gezegend aandenken blijven. Mogen de thans weder zoo treffend gebleken trouw en gehechtheid van geheel het Nederlandsche volk aan zijn Koning en aan het doorluchtig Stamhuis van Oranje, en het bewustzijn, dat Ilooger Wil aller lot regelt, Uwe Majesteit tot troost en steun strekken." Hedenmiddag te halfzes heeft Z. M. de commissie, belast met de aanbieding van het adres, ontvangen. Na afgelegd examen zijn tot veeartsen be vorderd de heeren E. Brilman, uit Noordbroek J. De Jong, uit Goes; II. Van der Linden, uit Alphen a/d Rijn; J. H. Van Oyeu, uit Dordrecht; A. D. Oosterbaan, uit Apeldoorn; H. C. Rei- mers, uit Dalen, en G. J. C. Van der Starp, uit Dordrecht. De 1ste luitenant G. C. Arntzenius, van het regiment grenadiers en jagers, is op zijn verzoek voor een jaar op nonactiviteit gesteld, zonder be zwaar der schatkist. Aan den korporaal H. Diske, van het regi ment grenadiers en jagers in Den Haag, is de gouden medaille en daaraan verbonden gratifica tie van 50 toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst. Tot dusver werden de militairen, die zich zonder vergunning van Brielle naar Hellevoetsluis, en omgekeerd, begaven, als deserteur beschouwd en als zoodanig in rechten vervolgd. Aan dien toestand is thans een einde gemaakt door een koninklijk besluit, dat het geheele eiland Voorne verklaart als garnizoensplaats voor de aldaar ge stationeerde troepen en de bemanningen van de aldaar liggende oorlogschepen. De erven van den heer Hoogendijk van Domselaar, te Tiel overleden, hebben aan de dia conie der hervormde gemeente aldaar geschonken het gesticht „Hoogendijk", gelegen even buiten de stad, bestaande uit 70 ruime en nette wonin gen, waarvan de meeste met een stuk land, ge schikt voor tuinbouw. De luit.-ter-zee 2de kl. H. C. Achenbach, dienende aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden", wordt met den 20steu dezer op nonact. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. II. Vreedenberg; de luit.-ter- zee 2de kl. G. De Eremery wordt met den lsten Juli geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleiding schip „Admiraal van Wassenaer". Door den consul der Nederlanden te Har burg is tot vice-consul der Nederlanden aldaar aangesteld Ad. Beyer. Blijkens een bij het departement van bui- tenlandsche zaken ingekomen bericht van Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel, zijn in de haven van Souda op het eiland Creta torpedo's geplaatst, en is het binnenkomen des nachts van de baai aldaar aan alle oorlog- en koopvaardijsche pen verboden. Het lossen van kanonschoten, dat bij aankomst van schepen gedurende den nacht gebruikelijk was, is eveneens opgeheven. Een Turksch oorlogschip houdt de wacht aan den in gang der haven. Zr. Ms. schroefstoomschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Van Oorschot, is in den nacht van 12 op 13 dezer te Aden aangekomen. De begaafde medailleur de heer S. De Vries heeft een gedenkpenning op het overlijden van H. M. de Koningin vervaardigd. Aan de eene zijde ziet men het gekroonde naamcijfer met een lint doorvlochten, waarop de woorden Neerlauds Luister, en omringd met de opgaven betrekkelijk geboorte en 't huwelijk der Vorstin. Aan de keerzijde komen uit de woordenNeer- lands Rouwdag, omringd door de aanwijzingen be treffende haar overlijden. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen arri veerde heden-voormiddag te 11 uren te Voor burg, waar de Prins op het buitenverblijf van H. K. II. Prinses Marianne, die Hd. zoon aan de halte verwelkomde, zijn intrek heeft genomen. In Den Haag hebben gisteren onderschei dene ingezetenen ter nagedachtenis aan II. M. de Koningin, op den dag barer verjaring de vlag met den rouw wimpel hal verstok uitgestoken. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. J. C. E. baron d'Aulnis de Bourouill, gewezen procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenboschmet ingang van 1 Juli benoemd: tot ijker der maten, gewichten en weegwerkt. den adjunct-ijker A. J. H. Sar, en tot adjunct-ijkers der maten, gewichten en weeg- werkt., J. H. Diephuis, J. Van Haarst, J. H. Scholten en P. J. Huyer; mr. J. II. L. Van Oven, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Sap- perneer, met ingang van 1 Sept. e. k. benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouwschool; aan C. J. Stakman eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. van het vierde kantoor te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbet. voor de trouwe diensten gedu rende vijftig jaren den lande bewezenden kolonel

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1