dag, bestemd tot de onthulling van het gedenk- teeken, hem ter eere opgericht door zoo velen, die op den naam van kunstbroeders en vrienden aanspraak maken. Het initiatief in deze werd ge nomen door den kunstschilder J. H. Otterbeek, den genialen vervaardiger van het op verschillende tentoonstellingen zoozeer bewonderde portret van Verveer, onder bijstand van de heeren mr. J. E. Banck, C. Van der Does en J. Stroebei, en met toevoeging van de heeren J. Israels en E. P. Ter Meulen, respectievelijk president en secretaris van „Pulchri Studio". Zij gaven gevolg aan het verlangen van vele zijden geuit om eene blijvende hulde te brengen aan de nagedachtenis van den begaafden, geestigen schilder. De pogingen hiertoe werden weldra met een gunstigen uitslag bekroond, zoodat de commisie al spoedig in staat werd gesteld de uitvoering op te dragen aan den architect, den heer Van den Brink, die zich van de taak op uitstekende wijze heeft gekweten: edele eenvoud met sierlijke vor men wist hij gelukkig te verbinden, waarom dan ook zijn ontwerp gekozen werd met medewerking van den heer Ch. Rochussen te Rotterdam. Het monument bestaat uit een katafalk, hoog 2 en breed 3 meter, en is vervaardigd uit Bollendorfer of Luxemburgschen steen, rustende op een breed voetstuk van arduin. Het onderste gedeelte bestaat uit wit marmer met vergulde opschriften, terwijl aan de voorzijde, tusschen bronzen immortellen kransen, mede in wit marmer, met vergulde letters is uitgebeiteld: Aan S. L. Verveer; en daaronder: zijne kunstbroeders, vrienden en vereerders. Aan de achterzijde is eene toepasselijke Hebreeuwsche inscriptieterwijl het bovengedeelte of dekstuk prijkt met de attributen der schilderkunst. Tot bijwoning der onthulling waren noodigingen gericht aan hen, die tot deze vereering hebben bijgedragen, aan de familie, aan het kerkbestuur der Isr. gemeente en aan enkele particulieren, die Verveer in zijn leven en werken gekend en gewaar deerd hebben. Nadat de herder der Nederl. Israël, gemeente, de heer Berestein, de edele hoedanigheden van hem die daar rustte in treffende woorden had herinnerd en voor de eer aan zijn geloofsgenoot had bedankt, gaf de heer mr. Banck in welspre kende taal gevolg aan het vereerend verzoek, om deze plechtigheid met een woord van herinnering aan den ontslapen kunstenaar in te leiden, waarna het gedenkteeken onthuld werd. De heer M. L. Verveer, broeder des overledenen, betuigde daarop aan allen, namens de familie, zijne erkentelijkheid. Bij de Ned. herv. gem. te 's-Gravenbage is beroepen dr. A. H. De Hartog te Rotterdam. Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren be vorderd tot arts de heer C. P. C. Luchtmans, med. doctor; het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer D. Wafelbakker, can d.-arts. Het monument, door oud-leerlingen op het graf van hun overleden leermeester en vriend An- driessen geplaatst, zal a. s. Dinsdag des morgens te 10 uren, op de begraafplaats aan de Weesper- vaart nabij de Diemerbrug worden onthuld. Men verneemt dat van het departement van financiën eene wetsvoordracht is uitgegeven, strek kende tot afschaffing der legesgelden. Gisterochtend te halfacht is het cadettenkorps der Kon. Mil. academie naar het kamp op de Teteringsche heide vertrokken, om aldaar tot 15 Juli te verblijven. Het commando is opgedragen aan den kapitein II. J. Krantz, der artillerie. Aan de boogeschool te Groningen is be vorderd tot doctor in de rechten de heer H. Trip, geb. te Leeuwarden; aan die te Utrecht de heer M. R. Cohen, van Amsterdam. Het stoomschip „Torrington" is 14 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Bij kon. besluit is bepaald dat dr. H. Van Cap- pelle, referendaris bij het depart, van binnenl. zaken en inspecteur van de gestichten voor krankzinni gen, en dr. B. Carsten, adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezichtin ZuidrHolland, als gedelegeerden van de Nederl. regeering zullen deelnemen aan de zitting van het internationaal periodiek geneeskundig congres, dat in September 1877 te Genève zal worden gehouden. Tweede Kamen In de zitting van heden deelde de voorzitter mede dat de geloofsbrieven van den heer Van der Kaay zijn ingekomen. De commissie concludeert tot toelating, waartoe wordt besloten. De heeren Patijn en Van der Kaay leg gen in handen des voorzitters de gevorderde eeden af en nemen zitting. Ingekomen is een wetsont werp tot onteigening voor een spoorweg van Win terswijk naar de Pruisische grenzen. De voorzitter deelt mede dat de commissie van redactie gereed is met haar gewijzigd ontwerp-adres van rouwbe klag, dat wordt vastgesteld en met eenparigheid aangenomen. Het adres zal Z. M. door een com missie worden aangeboden. De Kamer is hierop tot nadere bijeen roeping gescheiden. Z. M. de Koning zal, naar men verneemt, in het einde dezer of in het begin der volgende maand naar Zwitserland vertrekken, ten einde daar een gedeelte van den zomer te vertoeven. Te Zurich heeft Z. M. een hotel doen aankoopen en inrichten. De afgevaardigden der vreemde hoven en tal van hooge personen die de begrafenisplech tigheid van H. M. de Koningin hebben bijge woond, zijn aanstaanden Donderdag door Z. M. den Koning aan een diner ten hove genoodigd, waaraan ook de leden der koninklijke familie en de buitenlandsche vorstelijke personen alsdan aan wezig zullen deelnemen. Z. M. heeft aan mr. P. H. G. Van der Hoeven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsverv. te Hoorn; aan jhr. mr. R. W. J. Van Pabst van Bingerden, Zr. Ms. kamerheer, vergund het aannemen en dragen der versierselen van commandeur 2de kl. der orde van Prederik, hem door Z. M. den koning vanWur- temberg geschonken; aan P. 's Jacob, directeur- generaal der maatschappij tot expl. van staatssp. te Utrecht, N. Th. Michaëlis, directeur voor de spoorwegen te 's-Gravenhage, en A. J. Van Prehn, hoofding. bij de staatsspoorwegen te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het legioen van eeraan G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch te 's-Gravenhage, en aan W. P. baron Van Reede van Oudtshoorn, beiden kamerheer van Z. M., vergund het aannemen en dragen der versierselen van lidder 1ste kl. met de kroon der Wurtem- bergsche orde van de Kroon; den majoor W. C. Hojel, van den staf der art., te rekenen van 1 Aug., op zijn verzoek eervol ontheven van de functiën van directeur der studiën bij de kou. militaire academie en in zijn rang overgepl. bij het 3de reg. vesting-art.den majoor M. C. P. Simon, van den staf der art., met ingang van 1 Aug., eervol ontheven van de functiën van voorz. der comm. van proefneming en belast met de lei ding der studiën aan de kon. milit. academie aan den 2den luit.-kwartierm. P. G. E. Franssen, van het 5de reg. inf., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit oen milit. dienst. GemengdNieuws. Men verneemt dat een rijksambtenaar, terwijl hij werkzaam was aan de Willemskade te Rotterdam, gisterochtend een levend exemplaar van den Colorado-kever op de straat heeft gevonden. Hij heeft het insect onmiddellijk aan een zijner chefs in bewaring gegeven. Een violist zonder armen, die met de voeten vaardig zijn instrument bespeelt, zal morgen avond in het Parkconcert te Amsterdam zich doen hooren. In de Egyptian Hall te Londen is eene nieuwe schrijvende en teekenende automaat te zien. De automaat stelt eene jonge dame voor, die den naam van Zoë draagt en vooral merk waardig is, omdat zij in staat is, allerlei te schrij ven, dat iemand uit de toeschouwers wil opgeven, en ook teekeningen en schetsen te maken van hetgeen door het publiek verlangd wordt. Aan eiken toeschouwer is het, vóór zij aan het werk gaat, vergund haar op te tillen, en zoo zelf te constateeren, dat zij te licht is dan dat er een persoon in verborgen zou kunnen zijn. Dinsdag j 1. heeft te Berl ij neen hevig on weder gewoed, gepaard met hagelslag. Volgens de „Post" zijn er hagelsteenen gevallen ter grootte van een vuist en ter zwaarte van 30 gram. In de zoogenaamde Passage is de overdekking er door vernield. In vele straten is geen enkele lantaarn onbeschadigd gebleven. In den tuin van het eta blissement Kroll zijn 5000 lichtballons verbrijzeld. Op verscheidene plaatsen in de stad is de bliksem in de huizen geslagen. Het glazen dak van het beursgebouw werd zwaar beschadigd. In het oostelijk gedeelte der stad zijn de kelders, ten gevolge van slagregens, zoodanig ondergeloopen, dat de brand weer is te hulp geroepen om ze leeg te pompen. Denzelfden dag zijn op een feestterrein te Seesen, in Brunswijk, alwaar een schietwedstrijd werd ge houden, tien personen door den bliksem getroffen. Vier waren dadelijk dood, twee waren vreeselijk gekwetst, de overigen bedwelmd. In de nabijheid is op vier plaatsen brand uitgebroken. Te Sebolds- hausen, bij Gandershein, zijn doo r het inslaan van den bliksem twaalf gebouwen in de asch gelegd, waarbij eene vrouw in de vlammen is omgekomen. De heer Galeazzo, een beambte bij de politie te Rome, werd Woensdag op wreed aardige wijze vermoord. Terwijl hij zijne huisdeur opende, werd hij van achteren besprongen door een persoon, die hem met een ponjaard 23 steken toebracht. De schuldige ontsnapte, en is nog niet ontdekt. BUITENLAND. België. De „Ami de l'Ordre", het orgaan van den bisschop van Namen, verhaalt: De gemeente Anthée bestaat uit drie dorpjesAnthée, Morville en Miavoie. Morville is verreweg het grootste, het telt 140 huizen, Anthée slechts 40 a 50 en Miavoie is maar een gehuchtje. Nu heeft de ge meente slechts ééne kerk, die te Anthée staat, en de inwoners van Morville vinden dat onaangenaam: zij willen hun eigen kerk hebben, ja zich burger lijk ook geheel van Anthée afscheiden. Een week of drie geleden moesten zij alweer vernemen dat op hun verzoek om een kerk te verkrijgen afwij zend was beschikt. Den daarop volgenden Zondag middag zijn zij in optocht, met vliegend vaandel en slaande trom naar de kerk te Anthée getogen, hebben hunne stoelen er uit gehaald en zijn we derom in optocht met de stoelen op den rug naar Morville teruggekeerd. Er waren meer dan 80 personen. Vervolgens besloten zij dat niemand uit Morville een voet meer zetten zou in de kerk van Anthée en dat men protestantsche predikers zou laten komen. Oostenr.-Hong. Monarchie- Uit Pest wordt gemeldIn de zitting der Kamer van afgevaardigden beantwoordde Tisza gisteren de interpellatie van Iranyi. Na het doel van het memorandum van Berlijn, van de besluiten der conferentie van Konstantinopel en van het proto col van Londen uiteengezet te hebben, betoogde de minister president dat deze stukken niet strijden met de belangen der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De regeering stelde zich voorloopig liever aan verwijten bloot, dan dat zij eene politiek volgde die met de belangen der monarchie in strijd zou zijn. Eene politiek in tegenovergestelde rich ting van die welke zij volgde, zou een oorlog ten gevolge gehad hebben, waarbij de monarchie zeker nog nader betrokken geweest zou zijn. Met groote meerderheid verklaarde de Kamer zich met het antwoord van Tisza voldaan. Rusland. Een telegram uit Belgrado aan de „Polit. Corr." zegtServië blijft onder alle omstandigheden neu traal bij de opening der Skupschtina zal in de troonrede de neutrale houding van Servië nadruk kelijk door den vorst geconstateerd worden. Een telegram van de „Agence Russe", ge- dagteekend 4 dezer, meldt 't volgende: „Rusland ls genegen den weg naar Indië te eerbiedigen en, dientengevolge, de neutraliteit van het Suez-kanaal en Egypte. Het overige hangt alleen van de mili taire operaties af. De waarschijnlijke deelneming van Griekenland aan den oorlog wordt door het Russische publiek als een hulp beschouwd, maar ze zal eer een hindernis zijn, in verband met mogelijke verwikkelingen. De vijandige houding van Perzië tegenover Turkije kan in volkomen gelijken geest worden opgevat. Uit eerbied voor Oostenrijk heeft prins Milan van zijn bezoek aan keizer Alexander afgezien." Die eerbied is blijkbaar niet zeer groot, daar prins Milan denzelfden dag, waarop de officieuze „Agence" dit uit St.-Petersburg meldde, zijne

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2