N°. 5318. A0. 1877. Maandag 18 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD S-B EKI CH TEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.7.; 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels."...IV.V.VT 1.05. Iedere regel meer7.'0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid- Holland, van den Sisten Augustus 1831 (Provinciaal blad D 110), Doen tc weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 17den dezer maand zal worden gehouden, Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1877. LEIDEN, 16 Juni. De alphabetische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, zal ter inzage van de belanghebbenden lig gen ter secretarie dezer gemeente, van den 18den tot en met den 26sten dezer, de Zondag uitgezon derd, des voormiddags van 9 tot 12 uren. De loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, eu wel den 27sten, 's voormiddags te negen uren, terwijl zij, die na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente metterwoon hebbeu gevestigd, tot eene naloting worden opge roepen, mede op dien dag, 's namiddags te één uur. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren de heer J. J. Hartman, geb. te Blanken ham in Overijsel, met acad. proefschrift, getiteld: „Studia Critica in Luciani Samosatensis Opera1'. Daar bij gelegenheid der plechtige begra fenis van H. M. de Koningin op a. s. Woens dag ook hier aan het station een groote toevloed van reizigers verwacht wordt, is het van belang het publiek te wijzen op achterstaande adverten tie der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij, waarin wordt gewezen op de gelegenheid om, ten einde gedrang aan de bureaux op den 20sten te voorko men, reeds den dag te voren retourkaarten te verkrijgen voor alle klassen naar Den Haag en Delft, 's Morgens te kwart voor zessen zal er reeds een extra-trein van hier vertrekken. De Commissaris des Konings in de provin cie Zuid-Holland brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat ter gelegenheid der plechtige be grafenis van wijlen Hare Majesteit de Koningin, op Woensdag den 2üsten Juni, het gedeelte van den grooten weg der 1ste klasse N°. 4, loopende van het Huis ten Bosch, gelegen in de gemeente Wassenaar, door 's-Gravenhage tot aan Delft, van des morgens halftien tot des namid- dags 2 uren niet mag worden bereden, dan door hen, die op eenigerlei wijze geroepen zijn, om aan deze plechtigheid deel te nemen. De minister van financiën brengt ter ken nis, dat op den 20sten dezer de trekking van de 2de kl. der 294ste Staatsloterij n i e t zal plaats hebben, doch dat de trekking van het getal nommers dat op den 20sten zou worden getrokken, zal plaats hebbeu op den 18den en 19den, boven en behalve het getal nommers dat op die dagen moet getrok ken worden. Werd onlangs door prof. Vreede te Utrecht een heftig protest opgesteld over de handelingen van Sir Shepstone met de Transvaal-reprbliek en is er reeds een twaalfde lijst van onderteekenaren der Utrechtsche verklaring verschenen, een op bezadigder toon gesteld is te Leiden ontworpen. Wij geven er hier (het origineel is in 't Fransch) de vertaling van, gevolgd door de namen der on derteekenaars: Nog slechts een jaar geleden was de loyale en energieke president Burgers het voorwerp van de levendigste sympathie, niet alleen van Holland, maar ook van Engeland. Het is dus met een ge voel van verbazing en verontwaardiging dat de ondergeteekenden, Nederlandsche burgers, het be richt vernomen hebben van de annexatie der Trans- vaal-republiek door een agent van het Engelsch koloniaal gouvernement. Dit feit brandmerkende als eene „schending der rechten van een vrijen en onaf hankelijken Staat, gepleegd in vollen vrede11, uiten zij hunne verontwaardiging over zulk eene handeling, in het vaste vertrouwen dat het En- gelsche Kabinet niet kan goedkeuren eene politiek, gebaseerd op geweld, die de beginselen van het volkenrecht schendt. Dr. P. Van Geer, dr. H. Kern, dr. M. J. De Goeje, dr. D. Doyer, dr. C. G. Cobet, dr. H. Oort, dr. A. Kuenen. dr. C. K. Hoffman, dr. M. De Vries, dr. R. Eruin, dr. J. J. Prins, mr. J. T. Buys, dr. Bierens de Haan, mr. P. A. v. d. Lith, dr. P. M. Brutel de la Rivière, dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, mr. P. Du Rieu. J. M. E. Dercksen, mr. L. D. Suringar, H. v. d. Zweep, mr. J. W. v. d. Kaay, mr. M. d'Aumerie, dr. G. Zaalberg, dr. Jac. Van Kaathoven, dr. C. Ter Laag, dr. L. S. Van Praag, dr. W. P. Weebers, dr. A. Van Rhijn, dr. M. P. Hus, dr. H. Boursse Wils, dr. W. M. S. Junius, dr. A. Van Iperen, mr. E. Was, dr. Eelco Verwijs, dr. W. Pleyte, ds. Chr. Krabbe, ds. E. H. G. Van Iterson, dr. J. Knappert, ds. J. D. B. Brouwer, ds. E. Cesar Segers, dr. H. G. Hagen, dr. D. De Loos, dr. A. W. Kroon jr., dr. C. A. X. G. E. Sicherer, dr. J. Campert, dr. J. Verdam, mr. W. A. A. L. Domis, L. Driessen, S. De Clercq Wz., A. C. Vreede. Het adres ligt van Maandag negen uren af ter teekening bij de firma E. J. Brill- De heer Joh. J. Eggers heeft namens Z. K. H. prins Frederik een schrijven ontvangen, waarin hem dank betuigd wordt voor de aanbie ding der door hem aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin gewijde „Marche funèbre", welke door den Prins met veel welgevallen is aan genomen. Door het bestuur van de Vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland is aan de leden eene circulaire gezonden, betreffende de op richting eener Vereeniging „tot onderling hulp betoon1', waardoor den leden bij hun overlijden eene toelage wordt verzekerd ten behoeve van hunne weduwen. Het bestuur verzoekt daarin al len, die tot verwezenlijking van dat plan willen medewerken, aan den heer J. S. G. Disse alhier daarvan mededeeling te doen. Naar men verneemt heeft de heer Taverne weder een gezelschap geëngageerd, dat in de laatste week dezer maand in de Stadszaal drie buitengewone voorstellingen zal geven. Het is het van de vorige kermis ook hier wel bekende Chi- neesche gezelschap onder directie van den ridder Arr-Hee met medewerking van een zangers- en zangeressengezelschap eu muziek onder leiding van Charles Buziau. Nadere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1850 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5167 volwas sen personen en van 1317 kinderen. Burg. en Weth. van Amsterdam waar reeds vroeger door den Raad tot het hefTen van eene plaatselijk» directe belasting naar het inko men besloten is, gelijk die nu hier door het da- gelijksch bestuur en de comm. van financiën wordt voorgesteld overwegende, dat naar hun ge bleken is, onderscheidene personen in de meening verkeeren, dat bij de aangifte hunner inkomsten rekening behoort te worden gehouden met de waarde-vermeerdering of vermindering, die de aan hen toebehoorende schuldbrieven van openbare of bijzondere geldleeningen mochten hebben onder gaan, hebben ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat indien het inkomen verkregen wordt uit renten van zulke schuldbrieven, die waarde vermeerdering of vermindering bij de berekening van inkomen niet in aanmerking behoort te worden genomen. Te 's-Hertogenbosch zal, naar men verneemt, als openlijk blijk van deelneming in het verlies, geleden door den dood van H. M. de Koningin, te rekenen van Zondag 17 dezer tot en met den dag der begrafenis, aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur en ook door tal van ingezetenen de rouwvlag worden uitgestoken en zal dit mee- rendeels op de volgende wijze plaats hebben: de stok liggend uitgestoken; de knop met zwart omwonden en daar tegenaan een zwarte afhan gende wimpel, eindigende in twee punten, aan elk waarvan een zwarte kwast; de driekleur half stok aangebonden, vervolgens tweemaal tegen den stok opgenomen en met het ondereinde langs den gevel neerhangende; op het punt, waar de drie kleur aan den stok bevestigd is en ook op de punten waar ze tegen den stok is opgenomen, een zwarte band met strik. Het ontwerp-adres van rouwbeklag der Eerste Kamer aan Z. M. den Koning luidt aldus„Sire Uwer Majesteits mededeeling van het overlijden Uwer beminde Gemalin, onze hooggeëerbiedigde Koningin, heeft de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal smartelijk getroffen. Diep betreuren wij dit verlies, waardoor Uwe Majesteit, het Koninklijk Huis en het Nederlandsche volk in zoo zwaren rouw worden gedompeld. Dat volk waardeerde in zijne Koningin de edelste deugden en de meest buitengewone gaven van hart en verstand, die Haar in Hare hooge roeping altijd hebben onderscheiden. Het gevoelt in deze dagen opnieuw hoe innig het aan Uw doorluchtig Stamhuis gehecht is; het leed, dat aan Uwe Majesteit en het Huis van Oranje wedervaart, is ook het onze. Moge onwrikbaar vertrouwen in Gods vaderlijke voorzienigheid Uw troost zijn, Sire! en kalme onderwerping aanZijn bestuur U tot krachtigen en blij venden steun verstrekken." Het vastgesteld adres is aan Z. M. den Koning hedenmiddag te halfzes aangeboden door eene com missie, bestaande uit den voorzitter der Kamer, de leden der commissie van redactie, vermeerderd met twee ledende heeren Beerenbroek en Hartsen. De „Jewish Chronicle", gewag makende van het verlies dat de Israëlieten in het bijzonder geleden hebben door den dood van H. M. de Koningin, die voor hen eene zoo edele weldoen ster was, voegt er bij dat de Israël, gemeente te Londen een afgevaardigde naar Nederland heeft gezonden om de teraardebestelling van het stof felijk overschot der Vorstin bij te wonen. De bijdragen uit Alphen, Hazerswoade, Koude kerk, Waddinxveen, Leimuiden, Aarlanderveen en Nieuwveen voor de in 1877 te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunstnijverheid be- loopen f 224.60. Het is nu omstreeks anderhalf jaar geleden, dat het stoffelijk overschot van den algemeen be- trearden kunstschilder S. L. Verveer opdelsraë- lietische begraafplaats aan den Scheveningschen weg ter ruste werd geleid, en gisteren was da-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1