Voorts vertrekt den 30sten dezer een deta chement van gelijke sterkte naar het Nieuwediep om te einbarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip „Celebes". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het O.-I. leger L. F. M. Schultze, onder medegeleide van den lsten luit. der inf. H. Scheurer, den 2den luit. der inf. E. C. Houbolt, den lsten luit.-kwartierm. D. C. Of- fenberg en den 2den luit.-kwartierm. P. A. Struy- venberg en J. L. Kroeze, allen van het O.-I. leger. Men schrijft ons uit Katwijk: Zaterdag en Maandag zijn alhier 48 schuiten aangekomende Noordvaarders besomden ƒ120 a ƒ150 in 8 a 9 dagen, de binnenlekkers ƒ80 a ƒ120 in 6 dagen. In de afgeloopen week zijn er buitengewoon veel garnalen gevangen. Wegens het overlijden van H. M. de Koningin is op alle vaartuigen de vlag halfstok geheschen. Een gedeelte van het Erederiksplein aan het oosteinde zal gedurende de aanstaande ten toonstelling van kunst op nijverheid toegepast, te Amsterdam, worden afgesloten en ingericht voor de tentoon te stellen rijtuigen. Verder zullen op het voorplein een tiental fonteinen worden geplaatst, welke door een locomobile zullen in werking wor den gebracht. Andere voorwerpen der tentoonstel ling, welke in de open lucht kunnen staan, zullen ter versiering van het voorplein dienen. De vrou- wenvereeniging Tesselschade heeft van hare belang stelling doen blijken door het uitloven van twee zilveren medailles. De liedertafel „Oefening baart kunst1', van Amsterdam, is bij den Zondag te Luik gehouden zangerswedstrijd, met algemeene stemmen met den eersten prijs (duizend franken) bekroond in de eerste internationale afdeeling. De Rotter- damsche liedertafel behaalde den tweeden prijs. Het aardrijkskundig genootschap heeft aan het gemeentebestuur der hoofdstad een adres ge richt om aan de universiteit van Amsterdam een afzonderlijken leerstoel op te richten voor het onderwijs in de aardrijkskunde. Het Amsterdamsche studentencorps heeft, wegens het overlijden van II. M. de Koningin, den rouw aangenomen voor den tijd van zes weken. In eene vergadering van de scherpschutters- vereeniging „Eendracht maakt macht", het corps koninklijke scherpschutters van 's-IIertogenbosch, is besloten eene bijdrage te verleenen van 50 in de kosten van oprichting van een eventueel te stichten monument of standbeeld voor H. M. de Koningin. Het corps besloot tevens tot het aan nemen van den rouw, in voege als zulks voor schutterij en leger is bepaald. In den lijkstoet van H. M. de Koningin zullen twee wachtmeesters der huzaren de herauten als wapendragers voorafgaan. De minister van justitie, baron Van Lijnden van Sandenburg, zal zich den 21sten dezer naar Marienbad begeven, ten einde aldaar geruimen tijd in het belang zijner gezondheid te vertoeven. De kapitein der koninklijke militaire kapel, de heer Dunkier, heeft tot herstel van gezondheid van Z. M. den Koning voor onbepaalden tijd verlof verkregen om zich naar het buitenland te begeven. Dcor Burg. en Weth. van Den Haag is gisteren ten raadhuize aanbesteed het bouwen eener school en onderwijzerswoning met gymnastiek- gebouw te Scheveningen. Hiervoor was minste inschrijver de heer II. E. De Baan, te Scheve ningen, voor ƒ46,275. Prins Ibrahim, tweede zoon van den onder koning van Egypte, en Zeki-Pacha, Zahrab-Bey en Ibrahim-Bey zijn gisteren met groot gevolg te Amsterdam aangekomen en hebben hun intrek genomen in Brack's Doelenhotel. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Sommelsdijk mr. J. P. Cau, adv. te Zierikzeeaan E. H. Stubbé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. enz. te Hulst; T. P. C. Leclercq, ontv. der dir. bel. enz. te Heythuizen, benoemd tot ontv. derz. middelen te Astentot ontv. der registr. en dom. te Zevenaar, J. R. Imminktot ingen.-verif. van het kadaster: W. P. Bruinier, J. J. Slaterus, E. Barenbroek, J. P. L. Soutendijk, jJj W. Benedic, landm. 2de kl., en A. W. E. Kwisthout, controleur der dir. bel. en van het kadaster. GemengdNieuws. Gedurende de aanstaande Leidsche kermis zullen orgels, straatmuzikanten van welken aard ook, alsmede rondgaande personen met kijk kasten enz. niet worden toegelaten. Zondag-avond omstreeks 11 uren trachtte een werkman, na een twist met zijn buren, in den Witten Singel door verdrinking een einde aan zijn leven te maken, doch werd spoedig met veel moeite door eenige personen gered. Gisterochtend ontlastte zich in de buurtschap Weesel, gemeente Apeldoorn, een on- weder, gepaard met hevigen wind en wolkbreuk; de bliksem is op onderscheidene plaatsen inge slagen, o. a. bij den boschwachter Singel, waar hij door den schoorsteen sloeg en door het ach terhuis de woning verliet, aldaar een paar boomen vernielde, een hond lam sloeg en een kind be wusteloos maakte; op de Rotterdamsche koper molen sloeg de bliksem op circa tien meter af- stands van het heerenhuis in een eik, waaronder eenige kippen schuilden, waarvan er drie werden gedood. De afgeslagen boombast werd tot op het dak van 't huis gevonden. Uit Barneveld wordt van 10 dezer gemeld: Hedenochtend tegen 5 uren brak hier, boven de kom van het dorp, een ontzettend on- weder los, waardoor op verschillende plaatsen boomen werden getroffen. Eén, achter het huis van den burgemeester, werd aan splinters geslagen en verscheidene meters ver weggeslingerd. Te Bergen-op-Zoom zijn Zondag- ochtend, niettegenstaande de strenge verbodsbe palingen, eenige militairen van het garnizoen in de Schelde gaan zwemmen, met het noodlottig gevolg dat een hunner, een tamboer van het 6de regiment infanterie, in de diepte wegzonk en verdronk. Te Deventer is een kind van drie jaren, dat alleen thuis was gelaten, in een pot met kokend water gevallen en aan do bekomen brandwonden overleden. Onlangs |schrikte'de groote olifant in „Artis" van het gebrul van beren, terwijl hij met zijn geleider zijn gewone wandeling in den vroegen morgen door den tuin deed. De kolossus zette het op een loopen zonder zich aan zijn ge leider te storen. Hij joeg door het plantsoen heen, waar hij hier en daar tot aan de knieën door zakte. Zoo kwam hij bij de rots en den nieuwen vijver, in aanbouw voor de zeeleeuwen, waarbij hij onverhoeds in een kuil tuimelde en weerloos op den rug bleef liggen. Dertig man waren noodig om hem hieruit te takelen en gevankelijk met een kabeltouw om zijn poot naar zijn hok terug te voeren. Gisternacht zijn uit het huis van arrest te Roermond ontvlucht een man en een vrouw, die voorloopig in arrest waren genomen als verdacht van medeplichtigheid aan een groo- ten diefstal van gouden voorwerpen, die in Frank rijk is gepleegd. De bekende spoorwegkoning Strous- berg, die te Moskou in een hotel nog altijd door de politie streng wordt bewaakt, is door de recht bank aldaar als Petersburger koopman failliet ver klaard; de schuldeischers zijn opgeroepen. Uit Amersfoort wordt gemeld, dat men Zondag-morgen het lijk heeft gevonden van den heer K., onderwijzer te Bunschoten, op gru welijke wijze verminkt; de hals was afgesneden; verschillende omstandigheden doen vermoeden dat hier aan moord moet worden gedacht. Volgens een nader bericht is de kleine tramwayreiziger te Amsterdam Vrijdag-avond door zijn vader vau den politiepost op het Leid- scheplein naar de ouderlijke woning teruggevoerd. Onder het garnizoen te Grave is de granuleuze oogziekte uitgebroken 36 manschappen, aan die ziekte lijdende, zijn in 't hospitaal opge nomen men vreest voor grooter uitbreiding. Te Bridgeport, in Connecticut, is in den nacht van den 7den dezer eene groote hoedenfabriek afgebrand, waarbij 13 personen onder instortende muren om het leven kwamen. Eenige andere werden gewond. Te Galveston, in Texas, zijn den dag daarna drie blokken huizen afgebrand, o. a. de Katoenbeurs, een groot hotel, twee Banken enz. De schade wordt op 3 millioen dollars geraamd. Uit Lyon wordt gemeld, dat de advo caat Sautallier aldaar, uit het paleis van justitie komende, een revolver heeft afgeschoten tegen een zijner ambtgenooten, Cabaud, die aan de gevolgen moet overleden zijn. Sautallier beweert, zich in den persoon vergist en het op op een anderen collega gemunt te hebben. Nadere bijzonderheden omtrent dezen moordaanslag ontbreken nog. Omtrent het vermoorden van den pre sident Gill in Paraguay, deelt „Havas" de volgende bijzonderheden mede: Den 12den April, tegen tien uren in den morgen, begaf hij zich als gewoonlijk met verscheidene aides-de-camp naar het gouver nementsgebouw, toen hij in de straat Villa Rica op het trottoir zich plotseling tegenover den com mandant Molas bevond, die met een karabijn in de hand uit een huis trad en den president a bout portant door het hart schoot. De aides-de-camp gingen Molas te lijf, die twee hunner kwetste. Op het gerucht snelden verscheidene soldaten van de wacht men bevond zich op vijftig meters van de politie-kazerne toeMolas ontving een lichten sabelhouw op het hoofd en zou er het leven bij ingeschoten hebben, zoo niet de kolonel Goiburu hem te hulp gekomen was. Beiden slaag den er in zich te paard te werpen en aan hunne in aantal toenemende vijanden te ontkomen. Bui ten de stad kwamen ze den broeder des presidents generaal Emilio Gill tegen, dien Goiburu met pistoolschoten ombracht. De lieden, die zich in middels bij het tweetal hadden aangesloten, schud den het lijk uit en sneden het linkeroor af, om des generaals waardigheid van regeeringspersoon aan te duiden. In Paraguay namelijk pleegt men alle rijkspaarden van dat lichaamsdeel te berooven. Te Kingston, Engeland, stond Vrij- dag een vermogend heer terecht, door den secre taris van het genootschap voor dierenbescherming beschuldigd twee paarden te hebben doodgereden. De beschuldigde was in 5 uren 45 minuten van Worthing naar Surbston gereden. De afstand was meer dan 12 uren, en gedurende den geheelen weg waren de paarden niet gevoerd, noch was hun drinken verstrekt. De beesten konden ten laatste niet meer en bereikten met veel moeite stapvoets de plaats hunner bestemming, waar zij drie kwar tier na de aankomst stierven. Tevergeefs hadden zijn groom en anderen genade voor de fraaie paarden gevraagd. Men zag onderweg dat zij niet meer voortkonden. Hij beantwoordde die opmer kingen met eén vloek en een zweepslag over de mishandelde paarden„laat ze dood gaan", riep hij, „ik heb geld genoeg om een paar andere te koopen." Vroeger tot geldboete wegens mishandeling van een hond veroordeeld, werd hij ditmaal met twee maanden gevangenis gestraft. Cautie werd niet aangenomen, zoodat de „gentleman" uit de gerechts zaal naar de gevangenis werd gebracht. Uit Oldambt wordt gemeld: In en bij het dorp Noordbroek zijn een menigte jonge planten, vruchtboomen enz. totaal vernield. Rijke landbouwers en behoeftige arbeiders hebben des. ochtends hunne tuingewassen uitgeroeid, jonge boomen omgekapt en pompen verstopt gevonden. Een oppassend werkman had van zijne zuur ver diende penningen eene woning laten bouwen, en toen deze bijna voltooid was, werden des nachts alle ruiten verbrijzeld. Dit vandalenwerk heeft al eenigen tijd geduurd, ja zelfs in den vorigen zomer hoorde men er van. Wie de dader is of de daders zijn, ligt nog geheel in 't duister. Vol gens eene advertentie hebben een aantal onder teekenaars eene beloouing van 50 tot 1000 gul den beloofd aan hem, die deze zaak aan 't licht brengt. Door de directie vandensleepstoom- bootdienst L. Smit en Co., directur de heer Murk Leis te Alblasserdam, is dezer dagen in eene van hunne sleepbooten, de „Zeeland," een centrifu- gaalpomp met machine en toebehooren geplaatst, die van groot nut belooft te zijn voor gezonken en gestrande schepen. Reeds vroeger zijn groote schepen voor Rotterdam en elders, die gezonken waren, door middel van centrifugaalpompen boven-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2