N°. 5314. A'. 1877. Woensdag 13 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Bij dit Nummer behoort een BIJVOEG SEL bevattende het programma der plech tige begrafenis van wijlen H. M. de Koningin, waarvan voor niet-geabonneerden afzonder lijke exemplaren a 5 cents aan het Bureel dezer Courant verkrijgbaar zijn. STAl) S-il E Hl CU TEA. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vak LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs-, der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boem mar kt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel op den 4, 5, 7, 8, 11, 12, 14 en 15 Juni aan staande, des voormiddags van halfnegen tot negen uren, en des namiddags van hal ft wee tot twee uren en op den 6, 9, 13 en 16 Juni aanstaande, des voormid dags van halfnegen tot negen uren. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTESTIEX: Van 16 regels....1.05. Iedere regel meer....a 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. HOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER ss WETHOUDERS der gemeente Leiden herioDeren bij deze deD iDgezeten, dat de gelegenheid tot kostelooze Yaceinatie en Revaccinatie voor oovermogenden, in het lokaal der Stads-waag, bg voortduring vrekelgks is opengesteld en wel op Vrijdag 15 Juni, Zaterdag 23 Jnni, Maandag 2 Juli, Dinsdag 10 Juli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 2G JqÜ, en zoo vervolgens, telkens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op eeo Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één nnr voor de vaccinatie en te twee nren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1877. LJEIDEX, 12 Juni. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, voor zooverre thans bekend is, heden opgekomen Leiden van de 1120 kiesgerecht. 866 Oegstgeest Rijnsburg Katwijk ValkeDbnrg Sassenheim Voorhout i Warmond Noordwijk Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen Hazerswoude Zoeterwoude V oorschoten Wassenaar Woubrugge Ter Aar Nieuw vee n Oudshoorn Alphen Zwammerdam Aarlanderveen ii 80 11 59 it ii 52 11 ii 85 11 72 ii ii 20 14 ii 86 '1 ii ui ii 59 a 24 ii ii 115 71 92 ii 57 71 11 71 71 50 ii 54 r. ii ii 30 ii ii ii 136 ii it ii 155 ii 80 ii ii 85 52 ii 93 5S ii 91 ii ii ii 65 ii a 40 n n ii 108 it ii ii 173 it a 79 it it 71 118 r Bij de vorige verkiezing, in 1875, waren er van de 1077 kiesgerechtigden alhier 662 op gekomen. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. J. M. Viotta, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift: „Het regentschap in het geval van Art. 42 der Grondwet." De Leidsche afdeeling van de Vereeniging „Het metalen Kruis" heeft zich gedrongen ge voeld het volgende adres van rouwbeklag aan den koning te zenden. Sire! De 2de Sectie der Vereeniging „Het metalen kruis", afdeeling Leiden, veroorlooft zich de vrijheid, Uwe Majesteit met diepen eerbied te naderen, om hare gevoelens van smart en ronw te doen kennen bij het vernemen van het over lijden van Uwer Majesteitageëerbiedigde en hoog geachte Gemalin. Uwe Majesteit moge er van overtuigd zijn, dat de gevoelens van toegenegen eerbied voor Haar en Haar Huis zijn opgewekt bij de herinnering, toen Hare Majesteit de Koningin, „op Hoogst- derzelve verlangen", in de maand Juli van 1868, de mannen van 183031 bij eene reünie in de residentie, wel heeft willen ontvangen in de Oranje zaal op het Paleis in 't Bosch, in bijzijn Van Z. K. H. Prins Alexander, om daar door Neer- lauds Koningin te worden toegesproken. De daarvoor betoonde eerbiedige dankbaarheid alstoen bij monde van den Voorzitter onzer Sectie, den tijdelijk benoemden Kommandant der afdec- lingen en sectiën van Znid- en Noord-Holland der Vereeniging, aan Hare Majesteit kenbaar ge maakt, was het gevoelen, Sirevan trouw aan Uwe Majesteit, trouw aan het Vorstelijk Stamhuis van Nassau-Orauje. De oude soldaten van wijlen Uwer Majesteits geëerbiedigden Vader en Veldmaarschalk, Koning Willem H, zullen steeds bezield blijven met die trouw, welke in Metaal is gegrift, op het Kruis dat hunne borsten versiert, om deze ook over te bren gen op een jeugdiger Volk. De hulde en herinnering, Sire! aan wijlen Ne derlands geëerbiedigde Koningin, doen ons innig deelnemen in Uwer Majesteits zoo treurig en smartelijk verlies. Moge Uwe Majesteit berusten in den wil van Ilcm, die Uwe geeërbiedigde en hooggeachte Ge- malinne tot zich heeft genomen, om haar eene heerlijker en onvergankelijker krone te doen be- erveu, waar geen sterven meer zijn zal. Vergun ons, Sire! dat ook wij de rouw heb ben aangenomen over het verlies van Neerlands Koningin gedurende den tijd, dien Uwe Majesteit voor dien rouw heeft bepaald, en wel, bestaande in eene rozet van krip met het hart van Oranje lint, gedragen aan den hoed. De Haagsche correspondent der „Gron. Ct." verneemt, dat bij de begrafenis van II. M. dc Koningin getrouw de regelen zullen worden ge volgd, die bij de teraardebestelling van vroegere regeerende vorsten en vorstinnen werden inaclit- genomen. Met één verschil nochtans. Terwijl vroe ger in de kerk te Delft een sombere versiering werd aangebracht alleen vanwege degenen, die de plechtige begrafenis bestierden, is thans aan eenige dames vergund daaraan mede te werken door een rouwdecoratie saam te stellen uit immortellenkran sen. Verschillende dames uit de hofstad hebben haar krans daartoe reeds opgezonden. De correspondent deelt voorts nog eenige bij zonderheden mede uit de laatste levensdagen der beminde Koningin. Toen Hr. Ms. grootmeesteres de edele vrouw voor het laatst aan het ziekbed bezocht, moet H. M. bij het zien der tranen, die het eerbiedwaardig gelaat der cerate barer vrou wen bedekten, met schier verstikte stem hssr hebben toegefluisterd „Ween niet, mijn waarde het leed van hen, die mij omringen, maakt mij het sterven zoo zwsar." Bij oen der laatste consulten van de genees- heeren vroeg de ontslapen Vorstin„Welnu, mijne heoren?" En op de verzekering, dat men nog hoop had op haar herstel, schadde do Koningin het hoofd en zei met aandoenlijke kalmte: „Och neen, ik gevoel, dat mijn tijd daar is; maar ik vrees de grootc reis niet. En liet H. M. er na een kort oogenblik op volgen mijn ar men zullen mij niet missen. De overigen Verder waren de woorden der Koningin niet te verstaan. Hij deelt ten slotte nog mede, dat volgens verlangen der overleden Koningin aan elk der dames, die haar steeds omringden en voor wie zij meer een leidsvrouw en vriendin dan een gebied ster was, een der klcinoodiën, die zij in haar leven droeg, als souvenir zal worden of reeds is ter hand gesteld. Dat de treurmare van het overlijdou van II. M. de Koningin een diepen indruk gemaakt heeft, uit zich op verschillende wijzen, niet het minst door gelegenheidsgedichten. Voor hen die we derom eenige gevoelvolle woorden aan hare nagedach tenis gewijd willen lezen en bewaren, is „Een Immor tellenkrans voor een beminde doode" èn om den inhoud èn om de nette uitvoering aan te bevelen. Bij den boekhandelaar A. H. Adriani alhier zijn deze dichtregelen verkrijgbaar gesteld. Den heer Joh. J. Eggers alhier gaf de droeve gebeurtenis aanleiding tot eene verheven gedachte, in eene compositie neergelegd, waaraan om de wijze van uit gave en den matigen prijs bij het musiccerend publiek zeker eene goede ontvangst zal te beurt vallen. De hoogeschool te Tiibingen viert in don loop van dezen zomer het vierde eeuwfeest. Keeds zijn de uitnoodigingen naar het buitenland tot deelneming aan de plechtige viering van dien dag rondgezonden. Naar men verneemt zal dc Leidsche hoogeschool daarbij vertegenwoordigd wordendoor haren rector magnificus, prof. Van Geer, en door prof. Modderman, als waarnemend secretaris. De minister van binnenlandschc zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid is tot plaatsing van een opziener (ongehuwd), die, met genot van inwoning en voeding, eene jaarwedde van f 7U0 zal genieten. Zij, die voor deze betrek king in aanmerking wenschen te komen, moeten zich véór 1 Juli e. k. in persoon aanmelden bij den directeur der school, op werkdagen, des ochtends tusschen 9 en 12 uren. Kennis vun administratie en bekendheid inct staldienst zijn onmisbaar. Van het koloniaal werfdepot zal den 23atcu dezer naar Rotterdam vertrekken een detachement snppletie-trocpen sterk 125 man benevens acht onderofficieren, om te embarqueereu aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip „Drenthe". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den lsten luitenant der infanterie W. J. E. Bouwers, die voor 5 jaren bij het O.-L leger is gedetacheerd, ouder tnedcgelcidc van de lste luit. der inf. C. M. E. R. C. Von Bose, G. A. Gennet en J. H. Lcedegang, alsmede de 2de luit.-kwarticrm. II. C. D. Van de Ven, J. A. Torré en J. H. Dc Sauvage, allen van het O.-I. leger.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1