N°. 5313. A0. 1877. Dinsdag 12 Juni. (hSb-1 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURJLNT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meera 0.17 J. Groolere lettors naar plaatsruimte. LEIDEN, li Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. A. Viotta, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift „Het auteursrecht van den componist." Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Gravenhage werd heden aanbesteed het maken van een plantenkas in den academietuin met eenige daarmee in verband staande werken, behoorcnde tot de academische gebouwen alhier.Hinste inschrij ver was de heer M. 11. Keiler alhier, voor 12,900. Op Maandag 25 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Aan den heer W. J. Ph. J. graaf Van der Duyn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 1ste luitenant bij de dd. schutterij alhier en daartoe benoemd de heer B. M. Babiman, thans 2de luitenant. In eenige schoone dichtregelen, getiteld „Onsterfelijk", verkrijgbaar gesteld bij den boek handelaar B. Blankenberg alhier, brengt de heer J. Tidemau hulde aan de nagedachtenis van II. M. do Koningin. Bij den uitgever J. L. Beyers te Utrecht verscheen: „Bij den dood onzer Vorstin", eene ontboezeming van dezelfde strekking in proza door den heer D. C. Nijholl'. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 17.50, f 3.70 en 1.75de laagste ƒ17.50, f 3,50 on 1,7». Als candidaat-notarissen werden Zaterdag na afgelegd examen toegelaten de heeren S. J. Van den Bergh en W. T. B. Martens, van 's-Hagc, en Mr. P. A. Post Uiterweer, van Delft. Het voorjaars examen is hiermede geëindigd. De sergeant P. M. A. Mesch, van het 3de reg. inf. (hoofdcursus 's-Bosch), heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd tot verkrijging van den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande. Het stoomschip „Prins van Oranje", 28 April van Nieuwediep vertrokken, is 7 dezer te Batavia aangekomen. Te Delft heeft zich een comité gevormd van dames van verschillenden stand en gezindte, met het doel eene waardige hulde te brengen aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin. Naar men verneemt zou bij den Haagschen gemeenteraad het voornemen bestaan, bij een met redenen omkleed adres aan den minister van binncnlandsche zaken zijne bezwaren te ontvou wen over de moeilijkheden welke voor den kapi tein De Bas het gevolg zijn geweest van de ver vulling zijner functie als lid van de commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijs. Commissarissen der Kweekschool voor Zee vaart te Amsterdam hebben besloten het tegen woordige gebouw af te breken en op den grond vereemgd met dien van 7 ter amotie bestemde perceelen, een geheel nieuw gebouw te stichten, een opleidingsinstituut voor zee- en stoomvaart, ingericht naar de eischen van de tegenwoordige 1 wetenschap op dat gebied. In de maand October zal gelegenheid wor den gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van leerling-consul. Het juiste tijdstip zal minstens ééne maand te voren in de „Staatscourant" worden aangekondigd. De minister van oorlog, ontwaard hebbende, dat er bij enkelen twijfel bestaat, of jongelieden, die aan het examen voor de marine deelnemen, zich voor het in Augustus tc houden examen van toelating tot de kon. milit. academie kunnen aan melden, brengt ter kennis dat de bedoelde jonge lingen zich voor het toelatingsexamen kunnen aanmelden, doch dat ook voor hen de daartoe strekkende stukken vóór 20 Juni aan het depar tement van oorlog moeten worden ingezonden, onder mededeeling dat de jongeling ook aan het examen voor Willemsoord deelneemt. Uit Luxemburg zal eene deputatie van vier leden, met baron De Blochausen, president van bet bewind, aan het hoofd, bij de koninklijke familie rouwbeklag doen en het gouvernement bij do begrafenisplechtigheid vertegenwoordigen; de koning v»n België heeft tot hetzelfde doel aange wezen Hd. adjudant, den gepension. generaal der artillerie graaf Van der Straten Ponthoz. Vrijdag, des namiddags tc 2 uren, zal op de Israëlietische begraafplaats to 's-Hage plechtig onthuld worden het monument op het graf van den kunstschilder Sam. Verveer, hem door zijne kunstbroeders en knnstvcreerders ter nagedach tenis gewijd. Z. M. heeft aan mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburg, minister van justitie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Kroon van Italië. Gemengd Nieuws. Zaterdag-nacht omstreeks 1 uur had een beschonken persoon het ongeluk van de Nieuw- brug op het Levendaal in het water te geraken. Door hulpgeroep kwamen vele menschen op de been, doch daar niemand wegens de duisternis in het water durfde springen, staken zij den drenke ling stokken en ladders toe. Deze, reeds zinkende, kon echter onmogelijk iets grijpen, waarop do kleermaker S. zich te water begaf en den dren keling op den wal haalde, die in bewustcloozcn toestand verkeerde en door de hulp van den heer Andreson werd bijgebracht. Schipper W. Haasnoot, van Katwijk, heeft verleden week, in de Noordzee visschende, 4 groote Russische oorlogschepen gezien, komende van het Noorden en koers zettende naar het Engelsche Kanaal. Vrijdag-avond is te Rotterdam in de Frederikstraat bij het vorplaatsen van eene hei stelling een der spieren of geleiders nit den ring geschoten en gevallen, met het ongelukkig gevolg dat de paal terechtkwam op een negenjarig meisje, hetwelk daardoor aan hoofd en lichaam doodelijk gekwetst werd. In eene woning op den Nieuwendijk te Amsterdam is Vrijdag-avond eene dienstbode nit de vierde verdieping naar beneden gevallen op de stcenen binnenplaats. Hoewel zwaar gewond, leeft zij nog. Eene andere dienstbode in de Spui straat, wie hetzelfde overkwam, bleef op de plaats dood. Van den spoortrein, die Vrijdag avond te 6 uren 42 min. van Zwolle naar Utrecht vertrok, zijn tnsschen Hulshorst en Harderwijk twee wagens ontspoord, óón met varkens en één met boter geladen. De weg was daardoor zoodanig versperd, dat de trein uit Utrecht, die te 11.23 te Zwolle moest aankomen, eerst des nachts te 1 uur arriveerde. Naar men verneemt is te Amsterdam op last van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland, tegen een aldaar govcstigden apotheker proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst als bedrijf en het voorschrijven van inwendige geneesmiddelen. Uit Oude Wetering (gem. Alkcmade) wordt gemeld, dat een turfschipper een meisje van twintig jaar beschuldigd hoeft van door toover- kunst den dood van een zijner kinderen veroorzaakt te hebben en haar ruw bejegend heeft, waarvan bij de politie aangifte is geschied. Hij hoeft zich met zijn geheclo gezin naar Amsterdam ingescheept om eene waarzegster te raadplegen over zijn andere zieke kind. Donderdag-morgen bevond zich te Amsterdam in den tram van hot Lcidschcploiu naar de plantage een kind van ongeveer twee jaren, dat, zooals later bij het ophalen der kaartjes door den conducteur bleek, aan niemand der pas sagiers toebehoorde. De conducteur en de wagen menner hadden niet bemerkt, dat deze jeugdige passagier den tram ingeklauterd, en hoe het kind daarin gekomeu was, bleef voor allen oen raadsel. Praten kon het niet, zoodat men er waarlijk mede verlegen was. Goede raad was dunr. Nadat het andermaal den weg Plantage-Leidsoheploin gratis had medegemaakt, bracht do conducteur het naar de naastbijzijnde politiepost, waar, naar mou hoopte, hot door de zorgvolle moeder zou teruggevonden worden. Trein n°. 3 van Hasselt naar Maoscyk, Vrijdag te 3 u. 20 m. het station Hasselt bin nenrijdende, werd op zijde getroffen door de machine n°. 84 van den Grand Central Beige, juist ter plaatse waar de drie lijnen naar Eind hoven zich splitsen. De machine is zwaar bescha digd, een rijtuig is verbrijzeld, een ander zwaar gehavend. Te Nnland werd vorloden week eene vrouw, verslaafd aan sterken drank, dood voor haar bed gevonden, badende in haar bloed. Men vermoedt, dat zij eene beroerte heeft gekregen en uit het bed is gevallen. Door den officier van jus titie te 's-Hertogenbosch, vergezeld van den grif fier, den rechter-commissaris, den officier der maréchaussee en twee geneeshceren is een onder zoek in loco ingesteld. Aan misdaad schijnt echter niet tc kunnen worden gedacht. IA eohtaaken, In December 1875 werd een zekere II. Van Hoven, landbouwer tc lieer (Limburg), door do rechtbank te Maastricht vervoigd wegens bedrieg lijke bankbreuk en valschheid in geschrifte; doch hij wist zich door de vlucht naar Amerika aan die vervolging te onttrekken. Door de Bel gische justitie insgelijks wegens het maken van valsche wissels vervolgd, werd hij op aauvraag van het Belgisch gouvernement in April 1870 tc Min nesota gearresteerd en in Januari 11. door de Verecnigde Staten aan Belgié uitgeleverd. Woens dag werd die zaak voor het hof van assises te Luik behandeld, met het gevolg dat Vrijdag Van Hoven van alle rechtsvervolging ontslagen en on middellijk in vrijheid gesteld werd. In de procedure van Amstelland tegen Am sterdam, waarin door eerstgenoemde gevraagd werd dat, telkens wanneer dit door hem uoodig geacht wordt, de ebbe cu toldeuren in dc Amstelsluis en de waterkeeringen in de Achtergracht cn We tering-barrière voor ebbe zonden geopend gehou den worden, en dat dc Achtergracht in den vori- gen toestand zon worden hersteld, heeft het go-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1