stoffen, loodkleurige of grijze handschoenen, sieraden en waaiers, zwart of wit. De heeren van het civile en militaire huis, in costuum of in uniform zijnde, om den linkerarm den rouwband: eerstgenoem- den mogen den blauwen rok dragen, mits versierd van de uniformknoopen. C. Lichte rouw. De heerenzwarte rok en overige kleedingstnkken zwart, grijs of wit; witte handschoenen en verder zooals onder B bepaald is. De dameszwarte kleederen met witte of ge kleurde sieradenook witte en grijze kleederen zonder gekleurde sieraden. Art. 4. De rouw zal ingaan Maandag den 4den •Tuni. Door wijlen den heer H. F. Lappé is aan het R.-K. Oude Vrouwen- en Mannenhuis St.-Jakob te Amsterdam een legaat besproken, groot f 8000. De hooge raad der Nederlanden, de raad van state, dc departementen van algemeen be stuur en andere staatslichamen hebben den rouw aangenomen, zoodat alle daarvan uitgaande stuk ken van rouwranden zijn voorzien. Z. M. dc Koning bracht gisteravond een bezoek aan Prins Alexander, wiens ongesteldheid nog niet geheel is geweken. De sluiting der publieke vermakelijkheden in de residentie zal gehandhaafd blijven vóór en eenige dagen na de begrafenis van H. M. de Koningin. Liet klokgelui zal tot aanstaanden Maan dag geregeld driemaal daags voortduren. Het badseizoen te Scheveningen zal aan staanden Maandag worden geopend. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den kapitein der infanterie Coumans, werkzaam aan het departe ment van oorlog. Z. M. heeft tot burgemeester der gem. Koudekerk benoemd M. Crommelin; aan mr. W. C. A. Scholtcn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van adjunct-commies bij de algem. rekenkamer; benoemd bij den waarborg op de gouden en zilveren werken J. D. Hout man tot controleur te Middelburg, R. Van Calcar tut essayeur te Groningen, mr. A. Van Lier tot id. te Maastricht. C. L. Bernhard tot id. te Middelburg; G. R. Van Esch tot commies-stem pelaar te 's-GravenhagcI). S. Langedijk tot id. te Rotterdam; aan den voor den dienst in Indiê bestemden soldaat G. Knobloch, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gremengd Nieuws. Maandag en Dinsdag zijn te Kat wij k 48 schuiten aangeweest mi t, zeer ongelijke vangst; de besomming was 80 tot f 230 in 6 a 10 dagen. Drie schuiten van den reeder N. Haas noot zullen met de kantvis9cherij cthdigenom spoedig op de haringvisscherij uit te gaau. De trein Schagen Helder, die Maandag om 8.54 vertrok, moest op circa 1000 meters vóór het wachthuis op de Nes stoppen. Men hoorde aanhoudend fluiten, en bij onder zoek bleek, dat zekere Jan B., van Schagen, op den berm gezeten had en onder den trein was geraakt, toen aan stoppen niet meer te denken viel. Hij was aan 't achterhoofd geraakt en scheen onmiddellijk dood te zijn geweest. In den nacht van Zondag op Maan- dag is een rijtuig met een paard bespannen en wnarin vijf personen zaten, op korten afstand van de herberg „de Prins" te Delft, waarschijn lijk door het schrikken van het paard, in de Delfgauwsche vaart geraakt. De stalhouder Berk hout en zijn knecht schoten op het hulpgeroep onmiddellijk toe en slaagden er in om, hoewel met veel krachtsinspanning, zoowel de vier per sonen als paard en rijtuig behouden op den wal te brongen. De vijfde persoon, te Delfgauw te huis behoorende en die even te voren aan „de Prins" was opgestapt, was en bleef evenwel zoek. Na ruim een uur tevergeefs naar hem gevischt te hebben, kwam tnen op het denkbeeld dat het mogelijk kon zijn dat hij zich zelf uit het water had gered, zonder dat de anderen het hadden bemerkt, en hij wellicht reeds behouden ten zijnent was aangekomen. Een onmiddellijk ingesteld on derzoek bevestigde dit vermoeden volkomende vijfde drenkeling, die doornat was te huis gekomen, lag reeds te bed gerust te slapen. Na in „de Prins" eenigszins van den schrik bekomen en met de meeste hulpvaardigheid te zijn bezorgd, begaven de andere vier personen zich te onge veer 3 uren in den morgen naar hunne woon plaats, Pijnacker. Te Haarlem is gisteren een 62-jarig opperman, werkzaam aan een huis op het Don kere Spaarne, uit dc dakgoot op straat gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Te Rctranchement heeft op eene hof stede een beer (varken), die door onvoorzichtigheid van de meid uit de omheining was gelaten, onder het vee van den eigenaar nogal verwoesting aangebracht. In zijne woede heeft hij eene koe met den kop zoo hevig geslagen en verminkt, dat het beest moest afgemaakt worden. Drie paarden heeft hij menige wond, waaronder van grooten omvang, toegebracht met zijne tanden. Op som mige plaatsen was het alsof de beesten met messen waren gesneden. Onder deze paarden bevindt zich eene venlenmerrie, die eene hevige verwonding aan den buik is toegebracht. Men was verplicht deze wond te omwinden. Een paard is ten gevolge der bekomen wonden gestorvende overige, indien zij het leven behouden, zullen toch drie maanden buiten dienst moeten gesteld worden. BUITENLAND. Franlirijk. De „Moniteur Univcrsel" verklaart, dat de re geering nog volstrekt geen besluit genomen heeft omtrent eene vernieuwde verdaging van de zit tingen der Kamer, wanneer deze den 16den dezer weder samenkomt. Thans, zegt het blad, is naar allen schijn, noch het hoofd van Staat, noch het Kabinet tot dien maatregel gezind, en de „Mo niteur" meent te weten, dat de minister-president De Broglie zelf het woord zal nemen bij de be- interpellatie over de boodschap des maarschalks en onmiddellijk daarna de onverwijlde behandeling der begrootiug voorstellen zal. Mocht de Kamer weigeren, dan, zegt het blad, zou de Kamer in den Senaat verguuning vragen tot ontbinding. De. afgevaardigde Pascal Duprat, die te Rouaan eene lezing zou houden over „Onderwijs en zijn invloed op de. welvaart van personen en volken", beeft van den prefect aanzegging gekre gen, dat de minister van binnenlandsche zaken de lezing verboden heeft. Itulië. Naar men aan de „Times" telegrapheert, is het feest der dertigste verjaring van de Constitutie te Rome met grooten luister gevierd; dc straten waren allerwegen met vlaggen versierd en de koning hield eene wapenschouwing op het nieuwe Onafhankelijkheids-plein. De Senaat, de Kamer, de gemeenteraad en de provinciale staten begaven zich naar bet Quirinaal, om den Koning plechtig geluk te wenscheneen standbeeld van dezen is onthuldoveral deden zich muziekcorpsen hooren en des avonds was de stad verlicht. ücuzelfdeu dag vierde Pius IN de vijftigste verjaring van zijne verhelling lot bisschop. In tegenwoordigheid van de kardinalen en de meer aanzienlijken onder dc toegestroomde pelgrims, bediende de Paus de mis in de Sixtijnschc Kapel. In de Basiliek van St.-Petrus in vinculis, welke prachtig versierd, schitterend verlicht en opge propt met inenschen was, werd eene gedachtenis viering gehouden, welke door 190 bisschoppen, de ambassadeurs van Frankrijk en Portugal, de gezanten van België, Beiereu en Brazilië en de vertegenwoordigers van Rusland en Paraguay werd bijgewoond en waarbij kardinaal Simconi den dienst verrichtte. Meer dan tweeduizend Italiaau- sche pelgrims begaven zich naar het Vaticaan om den Paus geluk te wenschen, die eenigszins onge steld was en verzocht, dat hun adres niet zou worden voorgelezen, hetwelk dus met een aantal geschenken eenvoudig werd overhandigd. De Paus hield echter een korte toespraak, en trok zich daarna in zijne vertrekken terog. Rusland. Een telegram van den grootvorst Nikolaas meldt dat alles goed staat. Maandag bombardeerden de Turken vergeefs Kalafat. Gisteren werden langs den Donau slechts enkele kanonschoten gewisseld. Luidens een officieel telegram uit het Kaukasus- leger was in het geheele gebied der Zwarte Zee niets nieuws voorgevallen. Uit een uitvoerig bericht van den specialen correspondent van den „Daily Telegraph" te Er- zerum, hetwelk door een Reuter-telegram uit die zelfde stad volkomen bevestigd wordt, blijkt dat de Russen het succes, door hen in den vroegen ochtend van 30 Mei bij Begli behaald, in hun bericht V3n den 31sten Mei uit Tiflis, dat via St.-Petersburg den lsten Juni bekend werd, niet overdreven hebben. In 't kort deelt de correspon dent van de „Daily Telegraph" van deze vreese- lijke slachting het volgende mede: „Vierduizend man Circassische cavalerie van Mouktar Pacha's leger, onder aanvoering van Mussa Pacha, kregen bevel naar Kars op te rukken. Zij bivakkeerden 's nachts in de vlakte rondom Bekli Ahmed, gelijk de correspondent het plaatsje Begli noemtde Russen door spionnen van hun aantal en de plaats van hun verblijf verwittigd, rukten met infanterie en cavalerie in den nacht van drie zijden op en omsingelden het plaatsje. Dit geschiedde zeer snel, ieder cavalerist had een infanterist achter zich op 't paard zitten. Eerst in den ochtendstond be merkten de Circassiérs, dat zij ingesloten waren, en dit aan verraad toeschrijvende, schoten zij onmiddellijk eenige personen, die zij voor Russi sche spionnen hielden, dood. Nu begon een vree- selijke slachtingeen goed onderhouden infanterie- vuur uit den steeds euger wordenden kring dunde de gelederen der Circassicrs, die zich woedend verdedigden, maar, van alle zijden bestookt, in de grootste wanorde vochten. Zij weigerden echter zich over te geven en verdedigden ten slotte, bijna rug aan rug staande, met leeuwenmoed hun leven. De Russen gaven geen kwartier en een zeer klein hoopje, hoogstens 200 man, sloegen zich door de Russische linie henen en ontkwamen aan de slach ting. Mussa Pacha zelf behoort onder de vermisten. Dit is een ontzaglijk verlies voor de Turken, zegt de correspondent, daar Moukhtar Pacha's leger bijna zijn geheele cavalerie verloor." Van verschillende zijden komen berichten, welke evenals de mededeelingen van den Parij- scben correspondent van den „Times" het voor uitzicht openen op eene beperking van den oorlog tot Rusland en Turkije en op het spoedig tot standkomen van den vrede. Jammer slechts, gelijk de „Köln. Zeitung" opmerkt, dat die berichten letterlijk op alle punten met elkaar in strijd zijn. Zoo meldt b. v. de Petersburger correspondent van den Brusselschen „Nord", dat Rusland slechts waarborgen eischeu zal voor de verbetering van lot der christenen, hoezeer dan ook stelliger en doeltreffender dan in vroegere diplomatieke pro gramma's verlangd werden, doch dat Ruslands eischen zich dan ook hiertoe bepalen. Daarente gen schrijft de correspondent in de Russische hoofd stad aan de oflicieuse „Wieuer Abendpost", dat. Rusland eischen zal dat Konstantiuopel onder Europeeseh protectoraat geplaatst zal worden, nadat de versterkingen aan de Dardanellen geslecht zullen zijn en de vaart van de Middellandsche naar de Zwarte Zee volkomen vrij verklaard zal wezen. Intusschen worden de krijgsoperatiën met de meest mogelijke kracht voortgezet. Telegrammen DEN HAAG, 6 Juni. Heden zijn als candi- daat-notarissen toegelaten de heeren Van Diggelen, uit LeidenSpruyt, uit Alphen. BRUSSEL, 5 Juni. In de zitting der Kamer beeft Erèrc-Orban afgekeurd, dat het feest bij gelegenheid der 50-jarige wijding van den Pans eene manifestatie werd ten gunste van den Paus- Koning. De regeering verklaarde dat de nuntius de redevoering, welke hem wordt toegedicht, desavoueert en in 't algemeen alle manifestaties welke gericht zouden worden tegen de instellin gen van België. Eenstemmig nam de Kamer eene motie aan, waarbij zij acte neemt van de ver klaringen der regeering. De „ligue des gueux" en de studenten hebben den Italiaanschen gezant een adres tot betuiging van sympathie gezonden. Er heerscht op straat, bij de Italiaansche legatie, groote le vendigheid. LONDEN, 5 Juni. Eene dépêche van lord Derby aan lord Lyons, van 16 Mei, maakte mel ding van een voorstel van De Lesseps, om het

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2