liters waren de hoogste prijzen 3.70 en /"1.75; de laagste f 3,50 en f 1,74. Als kantoren waar de Nederl. koperen en later ook de Nederl. bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan eene waarde van f 10, tegen standpenningen inwisselbaar zal zijn, zijn aange wezen de Ned. Bank, de kantoren der rijksbe taalmeesters, een aantal kantoren der dir. bel. en der dir. bel. en ace., onder welke Alphen, Ha- zerswoude, Katwijk, Beiden (dir. bel.), Oegstgeest; zoo ook kantoren der registr. en dom., waaronder dat te Noordwijk. Men schrijft ons uit Den Ilaag: De deel neming in het verlies, door de koninklijke fami lie en geheel Nederland, geleden uit zich in de residentie in verschillende bewijzen van rouwbe toon. De bewoners van de Hoogstraat hebben hunne winkels huis aan huis gesloten, een voor beeld dat door tal van winkeliers en hofleverau- ciers in andere wijken is gevolgd. Sommige, o. a. de firma Bahlman in de Hoogstraat en de boek handelaar Couvée in de Pooten, geven achter hunne winkelramen eene treilende hulde aan de nagedachtenis der overledene te bezichtigen. De vervaardiging van de lijkkist, die het stof felijk overblijfsel van II. M. zal omvatten, is op gedragen aan de firma P. Mouton en Zoon te 's-IIage. Het is een looden, dichtgesoldeerde kist, omsloten door een van zwaar eikenhout, welke beiden iu de mahoniehouten met lijstwerk en zil ver garnituur omgeven kist rusten. Het deksel beval eene zilveren plaat met inscriptie. Hedenochtend begon van de onderscheidene kerktorens alhier het gebruikelijke klokgelui om iederen dag eenige malen te worden voortgezet als hoorbaar teeken van rouw over het afsterven onzer dierbare Vorstin, liet stoffelijk omhulsel van H. M. wordt hedenavond, na van het sterfbed in een in mahoniehout vervatte kist te zijn overge bracht, iu de rouwkamer geplaatst. Z. K. H. Prins Frederik heeft f 500 ge schonken voor de landbouwtentoonstelling en de feesten, welke in Augustus a. s. te Voorschoten zullen plaats hebben vanwege de afdeoling Voor schoten-Wassenaar der 1 loll. Maatschappij van Landbouw. De heer Deppen, bisschop van Samos i. p. i., coadjutor van den bisschop van 's-Hertogenbosch, is Vrijdag na ecu langdurige ziekte in den ouder dom van 09 jaren overleden. Ds. L. Schouten Hz., pred. bij de Ned. licrv. gemeente te Rotterdam, heeft voor de be roeping naar Amsterdam bedankt. Dit jaar zal het noordelijk zendingsfeest ge houden worden te Veenwouden den 25steu Juli. De onderofficieren Braudenburg, Pop, De Visser, Weustman, Blaauw en Bink, allen van instructie-bataljon, hebben met gunstig gevolg het officierséxamen in Den Ilaag afgelegd. Ook de sergeant Van Wijck van het 3de reg. inf. is ge slaagd voor het exauieu tot verkrijging van den rang van 2den luit. bij het leger hier te lande Tot. ridder van het legioen van eer zijn benoemd de hecren jhr. mr. C. J. A. Den Tex, president-commissaris, en F. 's Jacob, directeur- generaal der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, benevens de heeren Michaëlis, direc teur, en Van Prehn, hoofdingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen. Bij de factorij der Nederlandscbe Handel maatschappij is van den administrateur barer on derneming op Edi, deu lieer De Bruin van Ro zenburg, uit Peuang den 21stcu April een tele gram ontvangen, meldende, dat de onderneming door een talrijke gewapende bende is aangevallen, dat alle Europeanen van de onderneming zich tijdens de afzending van het bericht op Penang bevouden, dat alle koelies gevlucht waren, en de militaire bezetting der strand-benting op weg ge gaan was naar de onderneming. De onderneming ligt ongeveer drie uren landwaarts in. De „Staatscourant" behelst de wet van 29 Mei jl., houdende nadere herziening der wet van 2S Augustus 1851 tot regeling der militaire pensioenen bij de iandmacht, en intrekking der wet van 8 Juni 1861. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van deu Ned. Leeuw W. F. Gratama, directeur der registr. en dom. voor de prov. Gelderland en Overijsel, te Arnhem. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Bloemendaal J, P. Lonbar Petri, van Oude Nie- dorp A. Wonder, der gem. Jisp en Wijdewormer C. Wildschut, van Nieuwe Niedorp D. Van der Stok; aan mr. P. G. E. II. baron De Bieberstein Ro- galla Zawadzkv, lid van gedep. staten te Roermond, vergund het aannemen en dragen der versierselen vau ridder der orde van den H. Gregorius den Grootenaan J. A. Verbeke en F. F. Christiaens, fuseliers, dienende bij het leger in Ned.-Indié, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een kanonnier uit de Koerong Daroerivier bij Kotta Radja (Atjeh) op 8 October 1876, toe gekend voor elk de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; het aan mr. J. Bredius, burgem. van Waarder en Barwoutswaarder, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gem. goedgekeurd. Gemengd Nieuws. In den nacht van Donderdag opVrij- dag is door de politie te Delft een man ge arresteerd, die, naar het schijnt, zijn zwager, in een sloot nabij de Krabbclaan heeft geworpen met het voornemen hem te verdrinken, doch welk op zet, door tijdig toegeschoten hulp, is verijdeld. Tegen denzelfden persoon is tevens proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal, omdat bij hem een drietal bronzen voorwerpen werd gevonden, afkom stig van 's rijks constructiewinkel, die sedert kor ten tijd vermist waren. Hij is naar Den Haag overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Een jongeling te Wciwerd, werk- zaam op een tichel werk te Losdorp, ouder de gemeente Bierum, moet dezer dagen door den brandmeester dier fabriek zoo geslagen en mishandeld ziju, dat er zelfs gevaar voor zijn leven bestaat. De rijkspolitie heeft reeds een onderzoek, op ingekomen advies van een geneeskundige, ingesteld; doch deze schijnt den brandmeester nog niet tot bekentenis te kunnen brengen. Te Wijk (Noord-Brabant) is in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag omstreeks halfiwee brand ontstaan. Drie woonhuizen zijn vernield, twee met de geheele inboedels, terwijl uit éónc woning de inboedel voor bet grootste gedeelte werd gered. Geen der inboedels was tegen brandschade verzekerd, de huizen echter wel, doch slechts zeer laag. De brandweer was met de brand spuit spoedig op de plaats aanwezig, doch kon weinig of geen dienst bewijzen, daar de construc tie der spuit (waarschijnlijk nog een overblijfsel uit de vorige eeuw) van dien aard is, dat men er niets mede kan uitrichten. Te Maastricht is Vrijdag gevauke 1 ijk binnengebracht W. D., oud 58 jaren, landbouwer, wonende te Puth, beschuldigd van in die gemeente opzettelijk brand te hebben gesticht, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. Vrijdagnacht weid te Hoorn op den openbaren weg zekere J. tl., knecht in een kaas pakhuis, door eenige personen aangevallen en met een mes deerlijk in den rug gewond er schijnt wei nig hoop op levensbehoud te bestaan. J. II. is ge huwd en heeft drie kinderen. De daad schijnt gepleegd te zijn door reizende kooplieden (Brabanders of Vla mingen, naar men beweert, die aldaar met gebreide goederen vonten). De daders moeten kort te voren in een drankhuis twist gehad hebbeu met J. H. en door hem beleedigd zijn. Uit Par ij s wordt gemeld dat Zater- dag-uaclit ecu belangrijke diefstal van effecten, voornamelijk Egyptische, is gepleegd op den spoor trein, die de pakketten van Londen overbracht. Kechtzalien. Vrijdag heeft de arr.-rechtbank te Zierikzee uitspraak gedaan betreffende het verzoek van mr. C. Van der Lek de Clercq, om te worden geschrapt van de kiezerslijsten te Zierikzee, waarop hij onlangs was gebracht krachtens een raadsbesluit, geuomen op een adres van ingezetenen, die in de meening verkeerden dat hij vroeger ten onrechte daarvan was afgevoerd. De rechtbank heeft op grond van art. 11 en vllg. der wet van -1 Juli 1850 (Staats blad n°. 37), mr. C. Van der Lek de Clercq niet- ontvaukelijk verklaard in zijn verzoek en hem tevens veroordeeld in de kosten. BUITENLAND. Frankrijk. „Een zeer bekend radicaal is gearresteerd". Met deze woorden kondigt de „Figaro" de arrestatie van den voorzitter van den Parijschen gemeente raad, Bonnet Duverdier, aan. Hij werd gearresteerd krachtens een bevel geteekend door Guillot, rech ter van instructie, en wordt beschuldigd van be- leediging jegens den president en aansporing tot burgeroorlog. In eene redevoering, den 25sten Mei in eene besloten bijeenkomst te Saint-Denis ge houden, zou Bonnet Duverdier zich aan die mis drijven hebben schuldig gemaakt. De „Gaulois" is het eenige blad dat van die vergadering verslag heeft gegeven. De arrestatie had plaats te middernacht, op het oogenblik dat Bonnet Duverdier zich bevond aan de „Salie de la Redoute" in de rue Jean Jacques Rousseau, waar hij eene vergadering van vrijmetselaars had bijgewoond. De commissaris van politie, Clement, verrichtte zelf de arrestatie. Nog drie andere personen die op de vergadering te Saint-Denis tegenwoordig waren, zouden gearres teerd zijn. Dit zijn waarschijnlijkChambard, lid van den gemeenteraad van Saint-Denis, voorzitter van de vereeniging, en Boyer Alexandre, mede leden van 't bestuur. Althans de „Gazette des Tribunaux" deelt mede, dat tegen hen eene rechts vervolging ingesteld was, omdat zij onder den naam van een besloten bijeeikomst eene openbare hielden. De „Temps" meldt dat Zaterdag-ochtend de ministerraad vergaderde en zich vooral heeft bezig gehouden met de wijzigingen, bij de admi nistratie en de rechterlijke macht in bewerking Geruchten omtrent oneenigheid tusschen d< fractie van het rechter-centrum en de Bonapar- tisten in het kabinet worden meer en meer be vestigd. Rusland. Reuters correspondent te Syra seint van 1 dezer: Er hecrscht groote ontmoediging in d officieele Turksche kringen, die tot de overtui ging komen dat Turkije de kracht mist om aai Rusland tegenstand te bieden. De hoop dat d inneming van Suchum Kaleh een algemeenen op stand in den Kaukasus zou doen ontvlammen, i vervlogen, daar de Circassiërs blijken geven va: vrees voor de Russen. Turkije's stoffelijke ei moreele zwakheid openbaart zich door de traag heid der militaire opcratiën en door de binnen landsche verdeeldheid tusschen de partijen de oorlogs en des vredes. De kansendat de Rus sisch-Turksche oorlog tot grootere verwikkelinge aanleiding zou geven, verbeteren naarmate Tui kije's zwakheid duidelijker in 't licht treedt. Rus land wenscht den oorlog niet tot na den zomt te doen voortduren en Oostenrijk zou bij d eerste gunstige gelegenheid zijne bemiddelin aanbieden. De Weener „Presse" verneemt nader, dl het hevig kanonvuur aan den Sulina-mond va Donderdag-namiddag tot Vrijdag-ochtend duurd en gewisseld werd tusschen Turksche monitors e de strandbattcrijen en een Russisch gepantsei schip, dat den ingang van den Donau wilde fo ceeren. Ook de „Deutsche Zeitung" ontving daa omtrent een telegram, volgens hetwelk echter me dan een Russisch schip aan het gevecht deelnao Na een artilleriegevecht van 8 uren moesten Russische schepen den strijd opgeven. - Uit Tillis wordt gemeld, dat de heroverir van Ardaliau door de Turken een verzinsel i Kolonel Komarott', commandant van Ardahan, ondc nam 30 Mei eene verkenniug tot voorbij Pen en Olti. Turksche cavalerie onder Mussa Pacl werd door de Russische ruiterij bij Bichmachi geslagen en uiteengejaagd; twee bergkanonnen, vi kruitwagens en twee Turksche veldteekens werdi buitgemaakt. Aan de Russische zijde bedroegen - verliezen 1 officier en 6 soldaten dood en 30 m gewond, benevens 51 paarden. De Turken liet 83 lijken op het slagveld achter. Turkije. Hoewel de telegraaf bijua dagelijks tijding omtrent den opstand in den Kaukasus overbreuj kan men toch niet zeggen, hoe het aldaar gest< is; de berichten zijn te onsamenhangend. M moet echter twee gewesten ouderscheiden de pi vincie Terek, waar de Tsjetschenten in opsta

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2