LKI DSCII DAGBLAD. X°. 5307. A". 1877. Dinsdag 5 Juni. 0-c5>:' PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DEB ADVEKTEXTIO: Van 16 repelsf 1-05. Iedere regel raecr0.17 Crootere Iclicrs naar plaatsruimte. Een gistermiddag verschenen buitengewoon nummer der Staatscou rant bevat de volgende kennisgeving tot de Nederlandscbe Natie: „De Koning, bet Koninklijke Huis en geheel het Vaderland hebben „een zwaar verlies geleden, doordien het God behaagd heeft Hare „Majesteit de Koningin hedenvoormiddag te halftwaalf na een lijden „van weinige dagen tot zich te nemen." Het geheele vaderland was in angstige spanning in de laatste dagen vrees en hoop vervulden allen die den naam van Nederlander voeren de voortreffelijkste der Vorstinnen, onze geliefde Koningin Sophia ver keerde in levensgevaar De duizenden telegrammen, die van of naar de hofstad gingen, verkondigende of vragende wat men had te hopen of te vreezen ze getuigden het Inide, dat elk onzer eiken polsslag als meeleefde met 's Konings Gemalin. Eindelijk is de gevreesde slag gevallen, en de treurmare weerklonk door 't geheele land, dat de edelste der Vorstinnen aan haar volk werd ontnomen, edel in nog hooger zin dan waarin men pleegt te spreken van koningsdochters, naast koningen ten troon gezeten. Sophia Fredebica Maihii-da, Koningin der Nederlanden, Prin ses van Wurtemberg, was de jongste van twee dochters uit het tweede huwelijk van wijlen Wilhelm I, Koning van Wurtemberg, met Catharina Paulowna, weduwe van Prins Peter Erederik George van Oldenburg en dochter van Paul 1, Keizer van Busland. Koningin Sophia werd den 17den Juni 1818 geboren eD den 18den Juni 1839 te Stuttgart in den echt vcrcenigd met Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning, destijds Erfprins van Oranje. Uit dit huwelijk werden drie zonen geboren; de diep betreurde Prins Maurits overleed op vroegen leeftijd. Allen, die het voorrecht hadden de jeugdige Erfprinses van Oranje bij Hare komst in ons vaderland te ontmoeten, herinneren zich met geestdrift het lieftallige van Hare verschijning en de meer dan ge wone minzaamheid, die van Haar uitstraalde. Met de groote gaven van geest en hart, haar in zoo ruime mate geschonken, wist de Prinses zich in korten tijd in Haar nieuw vaderland, met zijn vele eigenaardigheden, te huis te gevoelen; Zij sprak onze taal gemak kelijk, Zij begreep onze gewoonten en onze zwakheden, Zij eerbie digde onze instellingen, Zij dweepte met ons roemrijk verleden, ge tuige het de aanwezigheid in haar zitkamer van het levensgroot por tret van Motley, die, ook zonder Nederlander te zijn, onze historie navorschte en te boek stelde op onovertroffen wijze. Men heeft er behoefte aan zich haar voor te stellen in al haar minzaamheid en lieftalligheid, niet schromende cholera-hospitalen te bezoeken of in andere ziekeninrichtingen tot ongeneeslijke lijders of lijderessen een troostend woord te richten; wij willen herinneren aan de eenvoudige, maar juist daarom tot het hart doordringende woorden, die de edele Vorstin zoo menigmaal sprak tot de kinderen op scholen of in weeshuizen. Die allen bij uitnemendheid gevoelen het, dat de Koningin is heengegaan, heerscheresse niet alleen op den troon, maar ook vooral in het rijk van liefdadigheid en zelfopollering. Waar zoo het gansche volk het treffend verlies gevoelt, daar is het onmogelijk zich de diepe smart voor te stellen van hen, die haar 't naast en 't liefst waren. Aan het Nederlandsche volk is een Koningin ontvalleD, die om de verhevenheid des geestes even hoog vereerd als om hare deugden bemind werd. Een Koningin ook naar den geest, en daarbij vrouw in den schoonsteu zin, teedere moeder, een hart vol liefde. Onwille keurig denken wij aan de onherstelbare smart van Hare beide Zonen, die zij zoo grenzenloos liefhad; van Prins Hendrik; van den grijzen Prins Erederik, die Haar tronw sedert jaren eiken namiddag een bezoek bracht. Als ,,'s Lands Moeder" drukte Zij de schreden van hare beide voorgangsters, Neerlands Koninginnen, en niet minder van hare Moeder, die Zij niet dan bij herinnering mocht kennen, maar in liefde om wel te doen, iu zueht tot bevordering van kunde en nutte vlijt evenaarde. Hare minzaamheid won aller harten. Niet slechts Neerlands, Europa's sieraad was Zij door hare fijne geestbeschaving, door hare omvattende kennis vooral op 't gebied van taal- en letterkunde, door haar edelen kunstsmaak; om haar scherpzinnige!! blik werd zij door uitstekenden van onderscheiden landaard om strijd geprezen. De dankbare zegeningen van geheel het Nederlandsche Volk, de oprechte rouw van een geheele Natie, de overtuiging, dat wij Haar steeds in liefde en dankbaarheid zullen gedenken, het is de schoonste hulde die wij aan de nagedachtenis van Neerlands Koningin kunnen brengen. Maar juist de hulde, door gansch de natie aan de nagedachtenis der Koningin gebracht, zal den leden van het Vorstelijk gezin tot troost zijn. Immers die hulde bewijst dat de geliefde Vorstin ten einde toe met warmte en toewijding haar hooge roeping heeft vervuld. Ook daarin, gelijk in alles, was Koningin Sophia ons een voor gangster, een Hoofd, een Vorstin in de ware beteekenis des woords. Van haar voorbeeld kunnen wij allen lecrcn, hoe wij ieder in ouz,eu kring onze taak met nauwgezetheid hebben te vervullen, al is die dan ook zoo veel nederiger. Door dat in acht te nemen zullen wij zeker der overleden Vorstin de hulde brengeD, die haar het meest waardig is, en wanneer na verloop van weinige weken het stoffelijk overschot der geliefde Koningin grafwaarts zal worden gevoerd, dan zal de eerbiedige stilte, die onder de tallooze omstanders zal heerschen, het lnide getuigen, dat geheel Nederland het gevoelt wat het ver loren heeft door den dood van Koningin Sophia. STAD S-B E III CHTEX. F De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld het op den laten en 2den dezer maand invorderbaar verklaarde kohier en suppletoir kohier voor het patentrecht, heiden 4de kwartaal, dienst 1876/77, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 4 Juni 1677. LEIDEN, 4 Juni. De Prins van Oranje en Prins Hendrik be vonden zich gisteren reeds in den vroegen mor genstond aan het ziekbed der Koningin; de Ko ning kwam te rniin 10 uren. Het naderende ge vaar voorziende, liet Z. M. onmiddellijk doorzijn adjudant Prins Prederik op het Huis de Paauw van den toestand kennisgeven. De Prins ver scheen kort daarna met zijne dochter, de Prinses Von Wied. De geheele vorstelijke familie was dus op het stervensoogenblik aan de sponde. Kort daarop werd de droevige tijding bekend gemaakt en werden de gordijnen in het paleis neergelaten. De paleizen en de woningen van de leden der hofhoudingen werden alle gesloten. De deelneming en verslagenheid in de stad waren na 't bekend worden van de doodstijding algemeen. Hier ter stede verkondigde hedenmiddag te vier nren het doffe klokgelui het groot verlies dat Nederland getroffen heeft. In de lt.-C. kerken alhier heeft gisteren de plechtige viering plaats gehad van het vijf tigjarig jubiló der bisschoppelijke consecratie van Paus Pius IX. Bij de heden gehouden openbare aanbeste ding van het bouwen eener, school voor min vermogenden (in drie perceelen) is van perceel 1 en 2 aannemer geworden P. Van der Kamp, timmerman alhier, voor 33500, en van perceel 3 W. Van der Drift, timmerman alhier, voor f 2589. Op Maandag 11 dezer des voormiddags te halftwaalf zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Gravenbage worden aanbesteedhet maken van een plantenkas in den academictuiu met ecnige daarmede in verband staande werken, behoorende tot de academische gebouwen alhier. Woensdag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de distriet en den ingenieur van den waterstaat in het noordelijk arrondisse ment van het 10de district, beiden te 's-Gravenhage, en den opzichter K. De Boer Hz. alhier. Bij de heden gehonden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 10, en 5 becto-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1