Turkije. clamatie van sir E. Shepstone, mocht zoodanige proclamatie in werkelijkheid zijn geschied. Zr. Ms. schroefstoomschip „Curasao" zal t. s. Yrijdag van Batavia naar de Kaap de Goede Hoop vertrekken; Zr. Ms. schroefstoomschip „Bata via" is in den ochtend van den 29sten dezer te Port-Said aangekomen. Z. M. heeft mr. J. "W. Eoest, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdamaan D. Drost, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van commies bij de directie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam; aan J. L. O. De Suarz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit zijne betr. van bewaarder van de hypotheken enz. te Maastricht; J. W. Veen Valck, thans ontv. der dir. bel. enz. te Onderdendam (gemeente Bedum), benoemd tot ontv. derz. middelen te Zwijndrecht; H. De Graaf, thans ontv. der dir. bel. enz. te Enschede, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Onderdendam. GemengdNieuws. Uit Rijnsburg meldt men: Met het vroege aardappelgewas is het hier over 't algemeen nog niet voordeelig gesteld. Daar er te weinig zonneschijn en warmte is, kan deze vrucht zich niet krachtig genoeg ontwikkelendientengevolge is de hoop op een vroegen oogst verijdeld. Bij nitnemende geschiktheid der akkers gaat het poten van vroege bloemkool naar wensch voort. Over 't geheel leveren de landerijen door de geringe groeikracht weinig werk op. Gisteravond heeft te Rotterdam zekere sjouwer H. S. eene vrouw P. Van der B., met wie hij jaren geleefd heeft, in een twist aan het Poppenklooster (Schavensteeg) eene vrij ernstige wonde met een mes aan den linkerbovenarm toe gebracht, waarna die vrouw aan het politie-bureau aan de Pauwensteeg is verbonden, terwijl de dader door de politie in verzekerde bewaring is gesteld. Het „Hdbl." deelt mede dat de win tertuin van de tuinbouwtentoonstelling niet ge kocht is door „Linnaeus", maar door den heer Leygraaf te Rotterdam. Dezer dagen is door de politie te Groningen procesverbaal opgemaakt tegen eene aldaar welbekende dievegge, wegens het ontvreem den vau een karaf met jenever. Daags daarna lag zij in een ledig vat aan den openbaren weg te slapen. Aan den inhoud der karaf had zij zich maar al te zeer te goed gedaan, en daarna geen raad meer wetende, zich in het vat ter ruste begeven. De vrouw moet zich veelal, zonder dit te vragen, in de woningen der ingezetenen dringen en zich dan maar hier of daar te slapen leggen, ja, zich niet ontzien ook wel op een bed te gaan liggen. De rechterlijke macht heeft zich Maan dag den geheelen dag met de zaak van de onder Noorderhoogebrug gepleegde misdaad onledig ge houden. Het lijk van Bot is geschouwd en toen gebleken dat de slagader aan den hals geheel was doorgesneden. Het is des avonds naar Zuidwolde vervoerd en de moordenaar naar de gevangenis gebracht. Van geboorte een Groninger, heeft hij aldaar vroeger met zijne ouders in de Prinsen straat gewoond en een veelbewogen leven achter zich. Reeds in zijne jeugd gaf hij blijken van eene woeste natuur. Later heeft hij een jaar detentie wegens insubordinatie en vervolgens drie jaren gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal als tam boer. Den lsten October jl. is hij eerst uit het huis van militaire detentie te Leiden ontslagen. In den tuin van den heer v. L. te Zie- likzee had een meerlenpaar zijn nest gebouwd in een laurierboom die, in eene tob staande, met de mooie dagen buiten geplaatst was. Het invallende gure weder maakte het spoedig daarop noodig den boom weder binnen te brengen, n.l. in een met glas gedekten ingang bij de woning. De vogels bleven echter rustig nestelen, en hebben de eitjes behoorlijk uitgebroed en verzorgd, ofschoon zij daartoe nu en dan de deur uit en in moesten vliegen en de huisgenooten gedurig het nest moesten -voorbijgaan. Eindelijk zijn de jonge vogels met de ouden uitgevlogen en niet weder in den boom teruggekeerd. Voor zoover uit de officieele statis tieken der Staten, die bij de oorlogen in de laatste 25 jaar betrokken waren, is op te maken, hebben die oorlogen gekost 1,948,000 menschen- levens en f 28,956,000,000, ongeveer het inkomen gedurende tien jaar van al de Staten van Europa en Noord-Amerika te zamen. Nu zijn nog niet eens daarbij in rekening gebracht de sommen, besteed voor herstelling of vervanging der forten, schepen, kanonnen enz., die door den oorlog vernield of onbruikbaar bevonden waren. De aanleg eener petroleumleiding in Pennsylvanië nadert zijne voltooiing. Er zijn thans 350 kilometer in werking, die de 30,000 vat olie, welke de mijnen per dag opleveren, naar den kant van Baltimore heenvoeren. De olie wordt door de buizen gevoerd onder een drukking van 6 atm., waartoe op elke 20 kilometer afstand een stoom werktuig van 100 paardenkracht de pompen in beweging brengt. Aan het einde der leiding komt de olie in groote reservoirs, waaruit zij naar de raffinaderijen wordt gevoerd. De kosten worden totaal begroot op anderhalf millioen dollars. Uit Berlijn is nog eene vrouw naar "Wezel overgebracht als medeplichtige der vervaar digers van valsche Nederlandsche muntbiljetten te Sterkrade. Totnutoe zijn er twaalf personen gear resteerd. BTJ1 TENLAN H>. Frankrijk. De hertog De Broglie heeft aan de procureurs generaal eene circulaire gezonden, waarin hij de nieuwe staatkunde van Mahon uiteenzet. Het doel is de veldwinnende radicale theorieën tegen te gaan. De minister maant de procureurs-generaal aan waakzaam te zijn en ferm op te treden, de wetten, die de moraal, den godsdienst en den eigendom tegen de aanvallen der drukpers be schermen, te doen eerbiedigen. Hij beveelt hun verder aan, het verdedigen der Commune te be- teugeleu, zoo ook het beleedigen van het hoofd des Staats en het verspreiden van valsche tijdin gen, die strekken kunnen om het geloof ingang te verschaffen, dat er in Erankrijk eene partij be staat, misdadig genoeg om den oorlog over het land te willen brengen. De heer Périvier, procureur-generaal aan het hof van Besan<;on, bij besluit van den 25sten de zer tot raadsheer aan het hof te Caen benoemd, heeft voor deze betrekking bedankt in een brief aan den minister De Broglie, waarin hij zich in dezer voege uitlaat: „Mijn verleden, volkomen aan den dienst der Republiek gewijd, en de ge beurtenissen, welke thans hebben plaats gehad, geven mij aanspraak op de eer van een ruiterlijk, onbewimpeld ontslag. Het betreurende, dat ik deze rechtmatige en bescheiden voldoening niet heb kunnen verwerven, heb ik de eer, mijnheer de minister! bij dezen mijn ambt neder te leggen." IDxxitschlancl. Bij de „Mozart-Stiftung" te Salzburg bestaat 't voornemen om in de maand Juli e. k. een schitterend muziekfeest te geven ter eere van Mozart. De concerten zullen gegeven worden in de aula academica, waar gedurende twee eeuwen de studenten wereldlijke en kerkelijke tooneelspelen opvoerden, en Mozart zelf op zesjarigen leeftijd zich hooren deed. In 't orkest, onder leiding van den kapelmeester Dessoff uit Weenen, zullen de verdienstelijkste Weener instrumentalisten mee werken. Het feest zal drie dagen duren, en men denkt er aan 't jaarlijks te herhalen. Rusland. Een particulier telegram van Maandag uit Kalafat meldt aan de „Nordd. Allg. Zeitung"Gister namiddag is prins Karei van Rumenië hier aan gekomen. Hij was o. a. vergezeld van den Pranschen militairen attaché kolonel Gaillard eu van den Russischen militairen attaché kolonel Dontoroff. De prins inspecteerde alle batterijen en de troepen. Twee Turksche monitors werden bij Islacz door het vuur der Rumeensche batterijen genoodzaakt terug te stoomen. Aan den „Pester Lloyd" wordt daarentegen geseind, dat de Turksche kanonneer- booten „Semendria" en „Eklia" onder bevel van Dilaver Pacha den 25sten dezer door Russische batterijen en versterkingen bij Eski Bulamindsch met goed gevolg beschoten, daar de Russen na een artilleriegevecht van 5 uren de vlucht namen en hunne batterijen in den steek lieten. De kust der Zwarte Zee aan den Kaukasus, tot zelfs de weg van Wladiskaukas naar Tiflis schijnt geheel in handen der Turken eu opstan delingen te zijn. Zoolang echter Tiflis niet in hunue macht is, zegt de Berlijnsche correspondent van den „Times", ontstaat daaruit voor het Rus sische leger in Armenië nagenoeg geen gevaar. De Russische scheepvaart op de Kaspische Zee vormt toch de voornaamste verbinding tusschen Astrakan en Tiflis. Volgens het bericht van den „Times"-cor- respondent te Bucharest, is het plaatsen van de voor den Turkschen monitor zoo noodlottige tor pedo een buitengewoon bravourstuk geweest. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag begaven de Russische luitenant Dubaschefl en de Rumeensche majoor Murgescu zich met een detachement Rus sische soldaten in bootjes naar de plaats, waar de monitor gelegen was. De nacht was zeer donker en reeds hadden zij den monitor omringd, toen de wacht op het dek hunne aanwezigheid bespeurde. Op het werda! antwoordde majoor Murgescu in 't Turkschgoede vriendendoch de Turken vertrouwden de zaak blijkbaar niet en begonnen te vuren. Intusschen waren eenige manschappen, onder aanvoering van luitenant Dubaschefl', zwem mende het schip genaderd en plaatsten zij de torpedo onmiddellijk tegen de kiel. Toen zij daaraan be vestigd en in verband gebracht was met een elec- trische batterij, spoedden de Russen zich in de bootjes weder naar den oever. Te halfdrie sprong de torpedo en schip en bemanning verdwenen in de diepte. De ontploffing was vreeselijk en, daar men niets van geredde schepelingen hoort, denkt men dat de geheele bemanning omkwam. De cor respondent zegt, dat de koelbloedigheid, waarmede dit gevaarlijk waagstuk ondernomen werd, weinig goeds voor de Turken voorspelt. Te Parijs is bericht ontvangen, dat prins Milan aan den czaar een schrijven heeft gericht, waarin hij mededeelt dat het Servische volk den oorlog wil en dat hij vreest, dat deze wensch door eene revolutionaire beweging aan den dag gelegd zal worden, indien niet intijds daaraan tegemoet gekomen wordt. De prins brengt in herinnering, dat de dynastie der Obrenowitch steeds de trouwe bondgenoot van Rusland is geweest en daarom hoopt hij op de ondersteuning van den czaar te mogen rekenen. Ten gevolge van dit schrijven gaf, gelijk verder gemeld, wordt, de Russische regeering bevel, dat 200 jonge officieren, die met 't begin van Juni de cadetten-scholen verlaten, naar Servië zullen vertrekken en dat het zenden van vrijwilligers naar het vorstendom hervat zal worden. Volgens een bericht der „Presse" uit Kalafat begon Maandag-avond te 8 uren, uit de Rumeen sche batterijen aldaar, waarbij prins Karei per soonlijk tegenwoordig was, de kanonnade tegen Widdin. De Turken beantwoordden het vuur leven dig. Te Widdin was op verschillende plaatsen brand uitgebroken. Uit Bucharest wordt gemeld, dat op den spoorweg tusschen Slatina en Bakau weder een trein met militairen is ontspoord. Het aantal dooden wordt op S, dat der gewonden op 't dubbele geschat. Volgens een telegram uit Konstantinopel heeft de Perzische gezant aan Safvet Pacha eene mede- deeling zijner regeering overhandigd, waarbij ver klaard wordt dat Perzië de vriendschappelijke betrekkingen, welke tusschen de Mahomedaansche volkeren onderling bestaan, zal handhaven. De te Konstantinopel verschijnende „Levant Herald" is wegens een artikel tegen den minister van oorlog voor een maand geschorst. Telegrammen. ATHENE, 29 Mei. De koning heeft, de volks menigte van het balkon van zijn paleis toespre kende, de bevolking dank gezegd voor hare blijkeu van vaderlandsliefde en verzekerd, dat hij met de meeste zorg voor 's lands toekomst en belangen zou waken. LONDEN, 29 Mei. Reuters Office verneemt uit Athene dat de koning Koumondouros met de vorming van een kabinet belastte. Het gepantserde Engelsche eskader zal eenigen tijd in den Piraeus blijven.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2