stelling worden overgenomen van de regelings commissie der gehouden tuinbouwtentoonstelling. Yoor de levering van 32000 illumineer glazen ten dienste der verlichting van het Haag- sche Bosch bij gelegenheid van den a. s. ver jaardag van H. M. de koningin, was het minst ingeschreven door de heeren Wolff en Zoon te 's-Hage, voor ƒ4.99 de 100 stuks gevulde en ƒ1.74 de 100 stuks vermiste of gebroken glazen. Door B. en Ws. van Den Haag is gisteren ten raadhuize aanbesteed het opruimen der Konings- brug en het daarvoor in de plaats stellen eener vasie steenen brug. Minste inschrijver was de heer P. A. A. Van Begenmorter te Rotterdam, voor ƒ54,600. Zr. Ms. commissaris in de provincie Gel derland is gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 5 Juni, tot verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. J. Thooft, die opgehouden heeft lid dier Kamer te zijn. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn J. Molenaar en R. Loman gesteld ter be schikking van den gouverneur generaal van N.-I., om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernementsmarine daar te lande. liet stoomschip „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Port Saïd 27 dezer en zou den 28sten's ochtends vertrekken; de „Koning der Nederlanden" is 26 dezer van Batavia naar Nieuwediep; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, den 28sten van Suez vertrokken de „Drenthe", 14 April van Batavia vertrokken, is gisteravond te Vlissingen aangekomen. Van 22 April tot 19 Mei zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Gelderland 4, Zuid-Holland 87, Friesland 9, totaal 100 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken waren er 118 aangetast. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning van Italië aan dr. M. P. Campbell, bibliothecaris van de kon. bibliotheek tc 's-Hage, het onder- scheidingsteeken geschonken van ridder der Itali- aansche Kroonorde. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde vau de Eikenkroon, lid. ordou- nance-olhcier, den kapitein der genie W. M. baron Forstner van Dambeuov. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Almelo, ter staudpl. Almelo, F. M. Gravestein van Ileyst, thans notaris te Meppel; aan mr. D. De Ruiter Zijlker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond. rechtbank te Winschoten; aan de op Zr. Ms. stoomschip „Amboina" dienstdoende schepelingen, te wetenden kwartiermeester F. Ribot, de ma trozen 2de kl. J. J. Roobol, H. Jonkel en G. Greag en de matrozen 3de kl. F. Prinsen, S. Kolluer, F. Smit, B. L. Bonne en J. C. Baudoin als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding op 15 Januari 11. van zeelieden van den door het N.-I. gouvernement gehuurden Eugelschen stoo- ïner „Rayah" ter reede van Aracoendoer (Simpang Olimj toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; mr. D. Van Meurs, A. P. Van Stolk en mr. E. N. Rahuseu, wier diensttijd, als leden van het college voor de zeevisscherijen, met 1 Juni e. k. eindigt, met in gang van dien datum, opuieuw als zoodanig be noemd; benoemd tot lid in den raad van Ned.- Indië, mr. H. Levyssohu Norman, thans algem. secretaris van het gouvernement van Ned.-Indië. Gr emengdNieuws. Zaterdag zijn te Katwijk 54 schuiten, meestal met een mooie vangst, aangeweest. De besomming der Noordvaarders was zeer ongelijk, van 90 tot ƒ390 in 10 tot 14 dagen reis, binneulekkers van S5 tot 200 in 6 dagen; de vischprijzen zijn nog zeer hoog. Heden is uit de scheepmakerij van den heer D. Taat aldaar uitgehaald de nieuwgebouwde bomschuit genaamd „Burgemeester T. A. O. De Ridder", voor rekening van den heer Nicolaas Haasnoot, zullende gevoerd worden door schipper Dirk Den Haas, welke spoedig op de Noordharingvisscherij zal uitgaan. De trein van den Hollaudschenspoor- weg, die gisteravond te 10 u. 25 m. van Rotter dam vertrok, is met een zaudtrein in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan twee wagens van eerstbedoelden trein ontspoorden. Daardoor ontstond eenig oponthoud in de aankomst van treinen. Naar men uit Groningen meldt heeft Maandag in den vroegen morgen, onder Noorder- hoogebrug, een vreeselijke misdaad plaats gehad. In de herberg van de weduwe Oosterhuis aldaar kregen drie personen, die vrij wat sterken drank hadden gebruikt, twist over de vertering. De een, een molenaarsknecht, werd door de beide anderen, geholpen door de huisgenoot en, buiten de deur gezet. Eenige oogenblikken later kwam de molenaars knecht terugdaar men de deur der tapperij niet wilde opendoen, sprong hij door het vensterraam. De beide andere personen ziende, bracht hij een van hen met een zakmes eene snede in den hals toe. De verwonde, die, niettegenstaande het bloed verlies, nog de kracht had om zich buiten de tapperij te begeven, is in de nabijheid op den kant van den weg neergevallen en schijnt kort daarna reeds te zijn overleden. De overledene heet Berend Bot en was landbouwer in het naburige Zuidwolde. De dader, zekere A. R. Evenhuis, is door een bri gadier der rijksveldwacht en een agent van politie buiten de Ebbingepoort aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Hij moet bij zijn ver hoor voor den waarnemenden commissaris van politie zijne schuld hebben bekend. Uit Groningen wordt gemeld dat het bekende conflict tusschen eenige studenten en de politie aldaar waarschijnlijk hiermede eindigen zal, dat aan den commissaris van politie, den heer M. Ypey, ontslag zal worden verleend, die dit reeds heeft aangevraagd. Uit West-Blokker wordt gemeld: Zaterdag-middag van de Hoornsche markt terug rijdende, had de heer O. uit Hem het ongeluk, dat zijn paard met 't lemoen van zijn rijtuig op den loop ging, waardoor het rijtuig, waarin hij met zijne echtgenoote en twee andere vrouwen zat, van den dijk in de Zuiderzee viel. Allen werden gered, doch de vrouw van O. bekwam door de glasscherven zoo ernstige wonden, dat zij gisteren aan de gevolgen overleed. Tot de physische instrumenten op de jongste wereldtentoonstelling te Philadelphia behoorde Edison's electrische pen en copieerpers, die het mogelijk maakt van eenig handschrift of teekening onmiddellijk na de vervaardiging dui zenden afdrukken te maken. Op het einde van de holle schacht, welke de pen uitmaakt, is een klein electrisch werktuigje geplaatst, dat bewogen wordt door den galvanischen stroom van twee Bun- sensche elementen bij den toestel gevoegd en waarvan de twee geïsoleerde draden naar de pen loopende te zamen gevat zijn in een zeer buig zaam koord. Het met groote snelheid draaiende electrische werktuigje werkt zoodanig op de stalen naald met zeer üjne punt, welke in de schacht zit, dat dit naaldje zeer snel, ongeveer 50 maal in de seconde, op en neer wordt bewogen. Al schrijvende worden alzoo de letters door een on noemelijk getal fijne gaatjes in 't papier geprikt verkregen. Legt men nu dit beprikte vel over een auder en wrijft men er eenige malen overheen met de van drukinkt voorziene rol, dan krijgt men op het onderste vel het geschrevene in inkt letters zeer duidelijk, en zoo voortgaande kan men met het geprikte vel duizende copieën maken. Hier te lande is deze toestel ingevoerd door den heer F. J. Belinfante, te 's-Hage, bij wien het werk tuigje voor belanghebbenden ter bezichtiging staat, Vr ij dag-avond tusschen 9 en 10 uren heeft eene krankzinnige uit het gesticht te Zut- fen weten te ontsnappen, en den volgenden ochtend is haar lijk uit de gracht van het Hoornwerk (15 minuten afstands van haar verblijf) opgehaald. Provisoren van het gesticht hebben een streng onderzoek bevolen. Uit Ingen deelt men mede, dat het bericht aan het „U. D.", als zou het lijk van den op het veer aldaar verdronken veerknecht te Rhenen zijn opgevischt, onjuist is. Het Iu- gensche veer ligt trouwens meer dan 3/4 uur be neden dat te Rhenen. Of er werkelijk aan een misdaad gedacht mag worden, is nog niet te zeg gen. Men heeft in den bewusten nacht den ver ongelukte met zijn broeder in de pont hooren twisten. De beminde van den laatste was bij dien twist tegenwoordig. Het meisje moet verklaard hebben, dat de twist geheel bijgelegd was, toen de beide broeders scheidden. Zondag omstreeks middernacht brak in het gehucht Orthen, onder de gemeentè's-Her togenbosch, een hevige brand uit. In miuder dan een uur werden vijf woningen, bewoond door acht huisgezinnen, benevens eene schuur in de asch gelegd. De inboedel is grootendeels gered5 varkens zijn in de vlammen omgekomen. De huizen zijn tegen brandschade verzekerdde oorzaak van den brand is onbekend. Te Eindhoven viel Vrijdag op een onbewaakt oogenblik een driejarig kindje, dat bij een der buren speelde, in een ketel met kokend water. Hoewel op het angstgeschrei der andere kinderen spoedig gered, is het kind dermate verbrand, dat men voor het verlies van zijn leven vreest. Te Mheer (Limburg) is een grijsaard die, ondanks het verbod, kraaiennesten wilde uit halen, uit een hoogen boom gevallen en op de plaats doodgebleven. De wintertuin, eerste prijs der in ternationale tuinbouwtentoonstelling, getrokken door den heer Schadenburg te Dordrecht, heeft gisteren in veiling opgebracht 2600 en is aan gekocht voor de tuinbouwmaatschappij „Linnaeus". Aangaande de te Zweeloo op Pinkster- maandag gepleegde misdaad deelt men nog mede, dat de beschuldigde, Jan Elders, een 23-jarig jongman, bekend heeft, met een paar slagen, met een zwaren knuppel aangebracht, den ongelukkigen jongeling uit Emmen te hebben neergeveld. Min nenijd moet bij dit droevig feit in 't spel geweest zijn. Verscheiden andere jongens uit dat dorp zijn min of meer in het bloedig drama betrokken. De verslagene, Adolf Lemme, werd met zijn moorde naar in dezelfde woning geboren. B echtzaken, Door den hoogen raad is gisteren arrest gewezen in het cassatieberoep van den Belgischen buskrnit- fabrikant Tusnot tegen zijne veroordeeling door het gerechtshof te 's-Hage tot geldboeten ter zake van vervoer van buskruit langs den spoorweg in den vorm van metaalpatroneu. Het hoogste rechts college heeft beslist dat het bij dagvaarding omschreven feit alleen oplevert de overtreding van art. 91 van het reglement op de spoorwegdiensten, en de omstandigheid, dat het hier derhalve geldt eene politieovertreding, medebrengt, dat het hooger beroep van den officier van justitie te Dordrecht was uitgesloten. Op dien en andere gronden heeft de raad de uitspraak van het hof te 's-Hage ver nietigd en het hooger beroep van den officier van justitie bij de Dortsche rechtbank niet ontvan kelijk verklaard. Het gerechtshof te 's-Hage heeft bevestigd het vonnis der Ilaagsche rechtbank waarbij eene juffrouw wegens diefstal van goederen, tot een faillieten boedel behoorende, tot 3 maanden celstraf is veroordeeld. BUITENLAND. Frankrij Is Het „Journal officiel" maakt de benoeming van drie nieuwe prefecten en van 69 nieuwe onder prefecten eu secretarissen-generaal bij de prefectuur bekend. Mac Mahon heeft aan de directrice van de telegraaf te Enghien, mej. Dodu, de militaire me daille verleend. Zij onderscheidde zich voorname lijk gedurende den oorlog van 187071, toen zij directrice van de telegraaf te Pithiviers was, dat door de Duitsche troepen werd bezet. Als zoodanig slaagde zij er in, door het brengen van draden in de telegraaftoestellen, zonder dat de Pruisen het wisten, hun telegrammen te lezen en eenmaal zelfs door het tijdig overbrengen van een telegram van een Fransch corps voor eene hinder laag te waarschuwen. Groot-Britannië. Ook die Engelsche bladen, die anders meer op de hand van Turkije dan van Rusland zijn, blij ven toch niet in gebreke den Engelschen kapita list tegen Turksche aanslagen op zijne beurs te waarschuwen. Zoo vestigt de „Globe" de aandacht op een nieuw plan van eene Turksche leening, dat, naar verleden week op eene bijeenkomst van Turksche fondsenhouders verzekerd werd, thans

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2