gevoerd. De meerderheid was ook overtuigd van de noodzakelijkheid om op de wet van 1869 te rug te komen, daar deze niet goed gewerkt heeft, vermits 't benoodigd aantal cadetten niet verkre gen is. Maar tot het stelsel voor 1869 wenschte men in 't algemeen niet terug te kceren. Ten slotte waren nog andere leden voor 't ontwerp, omdat het, na de daarin gebrachte wijziging, nu is aan gesloten aan de hoogere burgerschool. De scherpschuttersvereeniging „Oranje- Nassau" in Den Haag zal een algemcenen schietwed strijd houden van 18 tot 23 Juni e. k., waaraan zal kunnen worden deelgenomen door al de leden der weerbaarheidsvereenigingen en corpsen, door de officieren en onderofficieren der dd. schutterijen, van het leger en van de kon. Ncd. marine en ver der uit te noodigen personen. Het concours zal plaats hebben op het schietterrein der dd. schut terij. Reeds zijn een groot aantal fraaie prijzen uitgeloofd. Op den eersten dag zal tevens een corpswedstrijd gehouden worden tusschen de dd. schutterijen en tnsschen de schcrpschuttersver- eonigingen of corpsen, waarvoor van ieder bataljon schutterij en van iedere scherpschuttersvereeniging of corps 5 man zullen moeten worden afgevaar digd. Wanneer onder de afgevaardigden der schut terijen korporaals en schutters behooren, zullen ook deze aan den personeelen wedstrijd kunnen deelnemen. De 1ste prijzen voor deze afdeelingen zullen bestaan in zilveren bokalen en zilveren medailles, de 2de in zilveren, de 3de in bronzen medailles. De sergeant Van de Bussche, van het 3de reg. inf., heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor den rang van 2den luitenant. Gremengd Nieuws. Sedert men met de vernieuwing der Noordeiudsbrug bezig is, is de passage om den hoek van het Kort Rapenburg en de Breestraat zeer gevaarlijk gewordeu. De rijtuigen hebben er geen voldoende ruimte om voor elkaar uit te wijken en brengen daardoor ook soms do voet gangers op 't onverwachtst iu benarde omstan digheden. Ter voorkoming van ongelukken zou 't zeer zeker niet ondienstig zijn, wanneer aldaar ten gerieve van 't algemeen steeds een ageut van politie werd geplaatst. Over den moord, die nabij Zweelo heeft plaats gehad, deelt de „P. Dr. Ct." het volgende medeDe verslagene heet Adolf Lemme, boeren knecht te Noord-Barge, en was 21 jaren. Do persoon, die zich in hechtenis bevindt en naar men zegt bekend heeft, is genaamd Jan Elders. Lemme had verkeering met de meid van de wed. M. te Zweelo en er bestonden zelfs huwelijks plannen hij was Pinksterzondag overgekomen, om dien dag in gezelschap van zijn meisje door te brengen. Nu schijnt het 't ongenoegen van eenige jongelieden te Zweelo gaaude te hebben gemaakt, dat Lemme vrijde met een meisje daar woonachtig; den geheelen avond was er eene verzameling van jongelieden om het huis, die niet vriendschappe- lijk jegens Lemme gezind schenen, 's Avonds te circa 12 uren verliet deze het huis der weduwe, met het voornemen, naar Noord-Barge terug te keeren. Hij wisselde eenige woorden met de jonge lieden, die buiten stonden, en ging daarop zijns weegs. Hij is echter door eenige van de jonge lieden achtervolgd, en op circa 700 a 800 pas van het huis, dat hij verlaten had, is hij gevonden, bewusteloos en badende in zijn bloed. Bij de lijkschouwing bleek, dat aan de linkerzijde van 't hoofd de schedel op eene oppervlakte van 6 a 7 cM. in 't vierkant gescheurd en ongeveer 1 cM. is ingedrukt. Verschillende scheuren waren er in de hersenpan, zoodat de hersenen gedrukt en verlamd zijn; en 't gevolg daarvan was de dood. Het blijkt niet dat de verslagene of zijne aanval lers dronken waren, zoodat hier alleen aan minne nijd moet gedacht worden, of aan naijver, dat iemand uit eene andere plaats een meisje uit het dorp kwam vrijen. Omtrent den moord onder Schoone- beek nabij Nieuw-Amsterdam meldt dezelfde courant: De verslagene was genaamd Pier De Jonge en was veenarbeider; hij woonde in het Amsterdamsche veld. llij was des avonds van Pinkstermaandag o. a. met zijn vader in de kroeg van Limbeek, waar eene papegaai-schieterij was gehouden. Om streeks negen uren kreeg de verslagene, die dronken was, oneenigheid met den kasteleinmisschien was hij lastighet gevolg daarvan was dat hij door den kastelein en diens zwager buiten 't huis gezet werd. Pier De Jonge heeft daarop uit wraak de glazen van Limbeek ingeslagen, die toen met zijn zwager naar buiten is gegaan. Wat verder is ge beurd, kan uit de verschillende opgaven niet met juistheid opgemaakt worden. Zeker is het, dat niet lang daarna de verslagene dood is gevonden, liggende half in een veengrup, half in een rogge- akker, en bij hem een mes en twee knuppels, aan een waarvan nog haar zat. De verslagene had roggehalmen in de hand geklemd. Voorzoover men weet, is nog niemand te dezer zake gearresteerd. De rechter-commissaris, de officier van justitie en de subst.-griffier zijn te Nieuw-Amsterdam geweest, om de zaak in loco te instruëeren. Donderdag-avond heeft te Arnhem een ontslagen knecht met een pistool op zijn vroegeren meester geschoten. De daad moet aan wraakzucht worden toegeschreven. Gelukkig heeft; het schot gemist. De dader is in arrest genomen. BUITENLAND. k. Mac Mahon bezocht gisteren de werken voor de tentoonstelling. Hij werd ontvangen door den voorzitter der commissie, senator Kranz, den pre fect van de Seine en anderen. „Het gerucht", zeidc hij, „dat de tentoonstelling zou worden uit gesteld, heeft mij tot dit bezoek genoopt. Ik moet u zeggen dat de tentoonstelling, gelijk aangekondigd werd, den lsteu Mei 1878 zal geopend worden. Ik wil u mede verzekeren, dat ik bijzonder hecht aan het waarborgen van vrijen arbeid." uitaolila.net. De „Nordd. Allg. Zeitung" deelt het volgeude bericht mede, onder verklaring dat zij voor de daarin vermelde bijzonderheden niet kan instaan, maar het van eene vertrouwbare zijde heeft ont vangen Twee officieren van het garnizoen te Metz had den zich Maandag in burgerkleediug naar Nancy begeven. Zij werden aldaar als Duitsche officieren herkend en dadelijk omringd door eene talrijke menigte, waaronder vele soldaten, die zulk eene dreigende houding aannam, dat zij het noodig achtten zich uit de voeten te maken. In de straat waar dit voorviel stond een tramwayrijtuig inge spannen; zij snelden daarheen, sprongen er in, zeiden ijlings den koetsier wat er gaande was en deze reed onmiddellijk met hen weg, achtervolgd door de woedende menigte. Gestadig doordravende, waren de paarden spoedig zoo vermoeid, dat zij op zeker punt, waar steeds andere paarden ge reed stonden, niet verder konden. De koetsier spande ze ijlings af, nam een paar andere en wilde weder voortrijden, doch werd tegengehouden door de schreeuwende menigte, die hem iumiddels had ingehaald. Een paar belhamels sneden de leidsels door, terwijl anderen in het rijtuig drongen. De woedeudste aanvallers waren soldaten, en ofschoon er eenige Eransche officieren voorbijkwamen, lie ten deze, zoodra zij hoorden dat het op Duitsche officieren gemunt was, de militairen begaan. De beide Duitschers werden dan ook geducht toege takeld men vreest zelfs dat een er niet van zal opkomen. Het bericht is gegeven door een oog getuige, een Duitscher, die op dat oogenblik ten eenenmale buiten staat was iets voor hen te doen. Rusland. Een telegram van den grootvorst Nicolaas van den 25steu meldt: „Er is bericht ontvangen dat het artillerie-gevecht te Oltenitza eu de beschieting der vijandelijke positie te Turtukai wordt voortge zet. Ten gevolge van zware regens zijn de rivieren gezwollen eu worden hier en daar de bruggen met vernieling bedreigd." Een telegram van het Kaukasus-leger bevestigt de landing van troepen uit 7 Turksche transportschepen bij het fort Ardler. Deze troepen zijn meerendeels geemigreerden uit den Kaukasus. Een ander telegram meldt, dat een gevecht met gunstig resultaat tusschen Rus sische detachementen en den vijand bij Suchum Kaleh plaats had. Turkije. De manifestatie der softa's had hoofdzakelijk ten doel van de Kamer maatregelen te eischen, om te verhinderen, dat dergelijke onheilen als de ontruiming van Ardahan zich herhalen. Ten ge- volge van deze manifestatie zijn Konstantinopel en zijne voorsteden in staat van beleg verklaard het besluit, waarbij deze afgekondigd wordt, ver biedt het dragen van wapenen, verklaart de over heid bevoegd tot het doen van huiszoekingen, vergunt de verbanning van verdachte persons zonder rechterlijk vonnis en bedreigt straf tege het vormen van samenscholingen. De „Köln. Zeit." ontving uit Konstantinope o. a. deze berichtenIn de Kamer verlangde een afgevaardigde uit de Herzegowina van de regee ring, dat onmiddellijk bevel gegeven zou worden tot het approviandeeren van Niksic. De comman dant van Ardahan zal voor een krijgsraad terecht staan. Er is bevel gegeven tot de requisitie van alle paarden, toebehoorende aan de burgerlijke en militaire overheden. Telegram men. DEN HAAG, 26 Mei. De Eerste Kamer heeft heden een tiental ontwerpen aangenomen, waar onder dat betreffende de militaire pensioenen bij de landmacht. Maandag zijn andere ontwerpen aan de orde. Als candidaat-notaris zijn toegelatenVos, te MeerkerkHoogeveen, te Giessendamen Binnendijk, te Noordwijk. Z. M. heeft benoemd tot secretaris-generaal bij het departement van oorlog, den tijdelijken titularis mr. Kramer. BRUSSEL, 25 Mei. De heer Malou verklaarde in de Kamer dat de suiker-conventie weldra zal geteekend worden, doch het tegenwoordige arbeids jaar zou onder deze wet blijven. WEENEN, 25 Mei. Uit Belgrado wordt aan de „Pol. Corr." gemeld dat het Turksche leger verscheidene punten aan de Timok-grenzen bezet heeft. SERAING, 25 Mei. De sinds eenige dagen begonnen werkstaking ouder de mijnwerkers breidt zich uit. Er zijn pistoolschoten gelost op gendar men. Eene talrijke troepenmacht is op het terrein. 7000 personen hebben den arbeid gestaakt. KONSTANTINOPEL, 25 Mei. In de gisteren door de Kamer gehouden zitting is door verscheidene afgevaardigden gewezen op de bezwaren van den tegenwoordigen toestand en de noodzakelijkheid om eenige uitstekende personen tot ministers te benoemen. Tot dekking der oorlogskosten is de belasting op de schapen verdubbeld. PERA, 25 Mei. De minister van buitenlandsche zaken heeft een langdurig ouderhoud gehad met prins Reuss over den tegenwoordigen toestand. PETERSBURG, 26 Mei. Volgens berichten uit Bajazid, is het aan prins Lachwarofl' gelukt om een stam der Kurden tot gehoorzaamheid te brengen. Uit Karakilissa wordt gemeld, dat de Turken aanzienlijke versterkingen hebben ontvan gen en zich gereed maken, om aanvallenderwijs te werk te gaan. Volgens bericht uit Sugdidi, is de luitenant-generaal Polikowsky door den gene raal Krawtschenko naar de Jakorhoogten gezonden, om de benden in Abasie uiteen te jagen. Hij heeft aan de Abasiërs reeds gevoelige verliezen toegebracht. HET LEIDSCHE MUZIEKFEEST. II. Het programma van den tweeden dag van ons Muziekfeesi, met veel oordeel samengesteld, liet, wat de uitvoering betrof, weinig te wenschen over. Wat aan dezen avond eene eigenaardige bekoor lijkheid verleende, was de omstandigheid, dat de werken van twee onzer uitnemendste Nederland- sche toonkunstenaren, onder de bezielde leiding der componisten, werden ten gehoore gebracht op eene wijze, die de goedkeuring van alle aanwezi gen wegdroeg. De ouverture van onzen landgenoot Boers hebben wij nog zelden zoo goed hooren uitvoeren. Duidelijk en krachtig klonk het motief aan den 65sten Psalm ontleend en door de koperen instrumenten krachtig aangeheven, door het groote gebouw, terwijl ook de figuren van het strijk- kwartett fraai uitkwameu. Boers behoort niet tot de vruchtbare componisten, maar zijne koraal-ouver ture, benevens nog een ander soortgelijk werk bezitteu blijvende waarde. Hetzelfde kan, wat in houd en vorm betreft, van Verhulst's 145sten Psalm

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2